secretii nazale prelungite

01-01-2012
adinast
Nu este medic/terapeut
adinast
Buna seara! V-am scris in legatura cu baietelul meu care facea otite repetate si care a fost operat de polipi pe 28 nov 2011. Din spital a luat o viroza si o sapt am luat tratament cu garasone.
La 3 saptamani de la operatie, urechea stg era vindecata, iar cea dreapta era in curs de vindecare, dar nara dreapta mai avea secretii. Ni s-a recomandat trat cu apa de mare, vibrocil (5 zile), colargol 10 zile.
La noul control, domnul doctor ne-a spus ca secretiile au devenit purulente si sa facem aerosoli cu dexametazona si prospan si sa punem picaturi cu garasone si biorinil 5 zile. S-a mirat f tare ca de 5 sapt nu scapam de secretii si ca acestea sunt pe o singura nara. A sugerat ca poate are un corp strain, dar ne-a spus ca nu are penseta sterila si nu poate curata nasul...
E normal sa fie secretii si dupa atata timp? El nu a frecventat colectivitatea, l-am scos afara 40-60 minute in jurul blocului.. Ma gandesc ca poate nu a fost bine curatat la operatie. Polipii se pot reface?
Biorinilul nu contine aceeasi substanta cu garasone? Pot sa le dau simultan?
Din septembrie in fiecare zi a tusit dimineata din cauza secretiilor astea.
4 comentarii
0
02-01-2012, ora 08:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuiea si trebuie zilnic de mai multe ori sa faceti spalaturi nazale.si aspiratia secretiilor din nas
se pune ceai cald in nas cu pipeta si se trage inapoi cu aspiratorul nazal.. pana nu devine respiratia nazala libera
Mergeti si la un alt medic ORL.. care are cu ce si cum sa faca spalaturi nazale la cabinet
0
30-01-2012, ora 15:19
irina.stoica
Nu este medic/terapeut
irina.stoica
Bun ziua domnule doctor, va scriu deoarece am nevoie de fatul dumneavoastra. Fetita mea in varsta de 2 ani si 7 luni raceste foarte des de cand a intrat in colectivitate - rinoadenoitita acuta la fiecare 6 -8 saptamani. Pana acum am reusit sa tinem sub control mucozitatile si nu s-a suprainfectat niciodata. Acum doua saptamani, scenariul clasic. mucozitati - am fost la pediatru - rinoadenoidita acuta. Dupa trei zile de tratament antiinflamator cu Norofen - la 8 ore, aerosoli cu Flixotide si ACC de 2 ori pe zi si aerius seara + ser efedrinat a facut temperatura - 38.2 intrarectal. Am fost din nou la medic si ni s-a spus ca se suprainfecteaza si a facut amigdalita. Desi pana acum controlul medical includea si control ORL - cu Otoscop (cred - este aparatul cu lumina cu care se examineaza urechea) - de data aceasta nu a fost efectuat.
Am plecat acasa - diagnostic amigdalita acuta - tratament cu Azitromicina, romergan in loc de Aerius, aerosoli doar cu Acc si Rinonef T. Timp de trei zile totul a decurs ok, ii curat nasul foarte des cu ser fiziologic si aspirat cu batista bebelusului - nu sufla suficient de puternic si prefer asa. Sub azitro a facut din nou tmp de data asta 39.1. Am sunat medicul care ne-a rugat sa asteptam pana a doua zi - din proprie initiativa am inceput sa ii dau sinupret convinsa ca infectia este in ureche. A doua zi am ajuns la medic si la ORL - diagnostic - otita supurata bilaterala. cefort - branula si control a doua zi - s-a decis timpanotomie, doamna doctor de la ORL spunand ca timpanul este ingrosat si nu se vede ce este in spatele acestuia.
Aztazi am ajuns acasa - dupa 5 zile ed spitalizare si continuam cu cefort pana la 10 zile (cultura este sterila dar a fost recoltata suc azitro) iar la exudatul nazal a iesit un pneumococ. S-a recomandat Maxitrol 2 pic de 2 ori pe zi si control peste 10 zile. Fiind prima otita si pentru ca a facut forma atat de severa, ce ma sfatuiti sa fac pentru a evita astfel de complicatii in viitor?
Am uitat sa mentionez ca la control vor fi analizati si polipii si se va decide daca sunt inflamati sau nu - banuiala mea find ca aceastaeste cauza secretiilor in exces.
Este cazul sa i se administreze si altceva in afara de maxitrol si antibiotic?
Deja am decis retragerea din colectivitate.
multumesc anticipat pentru raspuns!
0
30-01-2012, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
polipii au fost inflamati ( altfel nu facea copilul otita)
in rest totul ati facut corect... copiii trebuie sa.si formeze propria imunitate prin lupta organismului cu microbii primiti de la alti copiii.
daca se ajunge sau nu la complicatii.. tine de organismul copilului.. cum a fost alaptat, ce anticorpi a primit ed la mama, cum a fost alimentat si ce substart genetic are.
Va recomand inainte de fiecare iesire afar sa aplicati copilului un balzam cu uleiuri volatile pe mucoasa gatului si la intrare in nas.
la intoarcere de afara sau colectivitate s ase faca spalaturi nazale si gargara sau sa se bea un ceai cald.. pentru a inlatura mecanic microbii de pe mucoasa si asa se usureaza munca sistemului imunitar.
alimenatie corecta fara acru, acidulate si fructe citrice care irita.. faringele.. si afecteaza imunitatea locala !
0
31-01-2012, ora 10:15
irina.stoica
Nu este medic/terapeut
irina.stoica
Buna ziua domnule doctor, va multumesc pentru raspunsul rapid. Alimentatia fetitei este foarte stricta, mesele la ore fixe, are inca alimente neintroduse in alimentatie (capsuni, ciuperci, nuci, alune... etc). Fructele in general sunt de sezon (fara fructe exotice la recomandarea pediatrului), consumate la distanta de o ora de masa principala. Alimentatia este saraca in carbohidrati si bogata in fibre. Alaptarea a tinut foarte putin - doar trei luni, nu s-a fumat niciodata in prezenta sau aproape de copil... o sa ii scot din alimentatie portocalele (fiind singurele limente acre).
Probabil saptamana viitoare vom primi indicatie de scoatere a polipilor. Este recomandat ca aceasta sa se efectueze in sezonul rece? Deasemenea pediatrul ne-a recomandat o schema de imunizare cu Polimod pe are o vom incepe dupa terminarea tratamentului. Eu i-am administrat primavara trecuta din proprie initiativa Septilin si timp de sase luni am avut o singura raceala... Pot adauga Septilin in combinatia cu Polimod, interactioneaza in vreun fel aceste doua imunizante? La colectivitate nu vom renunta definitiv - are si efecte benefice in dezvoltarea copilului, dar vom lua o pauza de cateva luni in care sa ne refacem organismul si imunitatea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •