secretii nazale

09-03-2009
dear
Nu este medic/terapeut
dear
in toamna anului trecut mi-au fost scoase amigdalele. de atunci am niste secretii in git (mai abundente dimineata) care imi vin din nas si trebuie sa scuip foarte mult pina le elemin.am fost la medic si mi-a dat aerius cit am luat au scazut dar apoi la fel.ce sa fac? Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
09-03-2009, ora 17:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Faci o Radiografie SAF.. sa vezi daca nu este ceva in sinus. Cu ea mergi incaodata la ORL
o trimiti pe mail
0
09-03-2009, ora 18:47
dear
Nu este medic/terapeut
dear
multumesc d-le doctor. am facut o radiografie pe care nu o mai am si mi-a spus ca sinusurile mele sunt curate. mentionez ca am 35 ani
0
09-03-2009, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
secretiile care duc spre posterior.. pot fi si din sinusul etmoidal( celulele posterioare) care nu se vad la radiografie.
Este bine sa faci Aerosoli.. sau inhalatii 10 zile.. si spalaturi nazale cu ciai de musetel.
ajuta la drenajul secretiilor.
ACC 200 la 12 ore 10 zile.
Sinupret 2 tab la 8 ore. 10 zile.
0
21-09-2009, ora 20:02
dragos_G
Nu este medic/terapeut
dragos_G
dear ce-ai mai facut intre timp? am aceeasi problema ca a ta, te-ai facut bine?
0
24-09-2009, ora 12:19
dear
Nu este medic/terapeut
dear
am tot facut inhalatii tratament cu humex, rinnocort, examen din secretii(negativ) si scuip in continuare in special dimineata.in urma cu o saptamina am mai facut o radiografie SAF si mi-a spus medicul ca e o sinuzita cronica care nu o sa se vindece curind doar se va acutiza atunci cind scade imunitatea.
sanatate!
0
17-08-2010, ora 15:22
tudort
Nu este medic/terapeut
tudort
Buna ziua, am facut cu 4 luni in urma o operatie de deviatie de sept, destul de lejera fiind doar la cartilaj si nu la os, deoarece aveam nara drepata mereu infundata. Acum vreo 2 luni mi se lipise cornetul de sept si a trebui din nou sa intervina medicul ORL ca sa le desprinda una de cealalta. Acum mi s-au cicatrizat complet toate ranile DAR nu am scapat de problema cu nara infundata, desi este. Cred ca nara se umple de secretii care nu se elimina corect. Problema o am indeosebi cand stau jos la birou. Daca pun bixtonim se desfunda instant, insa nu vreau sa devin dependent deoarece mai am pb si cu stomacul si cred ca imi provoaca aciditate aceste medicamente care ajung uneori un gat. Ce credeti ca as putea sa fac?
0
17-08-2010, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ajuta foarte mult inhalatiile nazale( aerosoli) si spalaturile nazale.
200 ml ceai de musetel fierbinte + 3-4 pic de ulei de eucalipt + 3-4 oic de ulei de busuioc.. se inhaleaza pe nas..10 min. dupa care cu acelas ceai se fac spalaturi nazale.
cautati o farmacie unde se prepara Colargol cate 3 ic la 8 ore in pozitie culact pe spate..
daca in 10 zile nu aveti rezultat.. tre sa mergeti la ORL.. sa vada nasul..
posibil sa fie cazul de facut o reductie a cornetelor cu Radiofrecventa !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îndepărtarea amigdalelor și a polipilor nazali crește riscul de infecții ulterioare
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •