secretii maronii - reactii adverse ale anticonceptionalelor?

08-10-2009
ade_adelutza
Nu este medic/terapeut
ade_adelutza
am o problemaaa ..de alaltaieri de la amiaza am o secretie maronie care nu e normala...iau anticonceptionale de aproape un an...sunt recomandate de medic si niciodata n-am avut probleme..acum nu stiu ce se intampla..pe prospect scrie ca se poate sa ai o asemenea reactie adversa dar numai in primele 3 luni de cand te apuci de pastile, in rest, inseamna sarcina.Acu daca o luam logic sarcina nu prea are cum sa fie pt ca am intretinut relatii neprotejate la inceputul lui sept si inca una sapt trecuta vineri, la 7 zile de la menstruatie..in rest ne-am protejat pt ca am luat antibiotice 10 zile...
Problema mea e ca sunt plecata la facultate in alt oras si nu stiu pe nimeni aici..nu stiu unde as putea merge la doctor...as vrea la ginecoloaga mea de acasa dar nu ajung decat peste vreo 10 zile acasa...intre timp va intreb pe voi daca v-ati confruntat cu asa ceva...sunt derutata...
recomandati-mi un medic ginecolog bun in cj macar...
7 comentarii
0
09-10-2009, ora 18:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poate fi de la contraceptive doar daca le-ai schimbat.Dar cred ca ai o usoara infectie genitala [ acea secretie miroase urat ? ai si mancarimi, usturimi, durere la contact.?].Mergi la oricare cabinet particular de ginecologie, colegele tale te pot indruma.Acum, la sfarsit de saptamana mergi la farmacie si ia-ti ceva pentru spalaturi vaginale.Pana luni vei gasi un ginecolog.
0
09-10-2009, ora 18:37
ade_adelutza
Nu este medic/terapeut
ade_adelutza
nu le-am schimbat..secretia nu miroase urat, mancarimi nu am, usturimi nu, ultimul contact sexual a fost chiar ff reusit:D...am reusit sa ajung azi la ginecolog, la un cabinet particular si mi s-a spus ca e pe baza de stres si ca se poate intampla sa am o sangerare intre doua menstruatii..mi-a dat vitamina E...mi-a facut consultatie, ecografie, test papanicolau, pe care mi-a luat 270 lei:|...mi se pare enorm.am o rana pe col, si ma duc sapt viitoare sa vad rezultatele testului..a zis ca imi mai da atunci tratament si ca secretia tre sa dispara in 1-2 zile:)...multumesc de raspuns:*
0
09-10-2009, ora 19:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai facut bine, chiar daca ai platit mai mult nu trebuie sa-ti para rau, e pentru sanatatea ta. si nu se poate sa stai cu acea rana pe col. vei primi tratament.
0
09-10-2009, ora 19:21
ade_adelutza
Nu este medic/terapeut
ade_adelutza
De cand am venit de la control tot citesc pe internet de rani pe col..dar m-am speriat, desi am venit cu zambetul pe buze de la doctor:(...sper sa fie totul in regula si sa se poata trata fara cauterizare...am o intrebare...mi-a dat vitamina E, desi stia ca iau anticonceptionale, iar pe prospect scrie "Atentionari speciale: la pacientii dispusi la tromboza [inclusiv pacientii care primesc tratament cu estrogeni (de ex femei care primesc tratament cu contraceptive orale)] a fost raportata cresterea riscului aparitiei acesteia, in cazul administrarii vitaminei E".deci?..am voie sa o iau????
0
10-10-2009, ora 15:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceste efecte secundare se produc numai la doze mari de vitamina E administrate timp indelungat.dar daca ai terapie cu vitamina E pe o perioada mai mare poti inlocui contraceptivul care are in compozitie si estrogen si progestativ cu un contraceptiv numai cu progesteron [ Ovrette, Exluton ].Sau poti utiliza, pana la cicatrizarea completa a ranii prezervativ. Si asa pe perioada terapiei e bine sa-l utilizezi sau sa te abtii de la relatii sexuale.
0
01-07-2010, ora 23:43
gbi
Nu este medic/terapeut
gbi
am o problema de 2 zile am o secretie maronie nu are miros menstruatia mia trecut acum 8, mi-am inceput viata sexuala acum 3luni.de fel eu am candida.pot fi insarcinata imi e frica sa merg la ginecolog astept un raspuns.de la doamna doctor.
0
14-07-2010, ora 00:48
Suffocated
Nu este medic/terapeut
Suffocated
Buna!Am 20 de ani si aveam o menstruatie regulata pana acum 4-5 luni cand a luat-o razna.Intr-o luna mi-a venit in data de 17 apoi 18 - 20 - 23- si acum in ultimele 2 luni a venit in 17 respectiv azi in 13 luna asta, doar cu cateva scurgeri maronii, si mentionez ca nu mai e asa abundent, si tine putine zile.Am viata sexuala activa, iar sex neprotejat nu fac la risc.Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in legatura cu acest aspect?Ar putea prezenta ceva grav, cum ar fi o sarcina sau o infectie?sau poate fi doar o simpla dereglare mendtruala.Mentionez ca am luat pastile anticonceptionale in jur de 2 ani jumatate, dar am renuntat la ele de peste un an.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •