secretii in gat bebelus 2 luni

18-04-2015
Anita Cristea
Nu este medic/terapeut
Anita Cristea
Buna seara.

Permiteti-mi sa va expun pe larg problema pe care o are baietelul meu in varsta de 2 luni, in speranta ca ma veti putea ajuta sa rezolv/ameliorez aceasta situatie,

De circa 1 luna bebelusul are o secretie in gat care il deranjeaza mai ales noaptea cand doarme, desi doarme pe plan inclinat, cu spatele si capul ridicate pe o perna. Mentionez ca haraiala care se aude nu e permanenta, aceasta aparand mai ales cand plange si noaptea, iar de vreo 3 ori pe zi tuseste foarte usor si sec. Nu a facut febra.
Intr-o noapte, in urma cu circa 3 saptamani, de cate ori incercam sa-l pun sa doarma pe spate in patut in cateva secunde se ineca cu secretiile din gat si se trezea disperat. In aceste conditii singurul mod pentru a se odihni a fost sa il tin in brate in pozitie verticala. Speriata, a doua zi dimineata m-am prezentat la urgenta cu el unde a fost consultat de o asistenta si ulterior de 2 medici care, dupa ce au cerut si un exudat naso-faringian, mi-au spus ca bebelusul e perfect sanatos. Avand in vedere varsta frageda a copilului, doctorii mi-au propus sa raman peste noapte cu el in spital pentru a-l monitoriza, ceea ce am si facut. Toata noaptea copilul a fost conectat la aparate cu senzori atat pe piept cat si la picior si a dormit extrem de bine. A doua zi medicii i-au facut EKG de 2 ori, radiografie toracica si ecografie toracica si la gat, fara sa gaseasca absolut nimic.
Ajungand acasa haraiala a reaparut. Am decis sa-i fac aerosoli cu ser fiziologic. Dupa 2 sedinte copilul a scos pe gura o secretie complet transparenta si vascoasa care intra in causul palmei mele. Dupa acest episod noaptea s-a odihnit mai bine, in sensul ca reusim sa alternam perioadele de dormit in brate in pozitie verticala cu dormitul intins pe plan inclinat, dar haraiala nu a disparut si spre dimineata se trezeste tot din cauza ca se ineaca cu secretia din gat.
Intre timp am mai consultat 2 medici care spun acelasi lucru - copilul e perfect sanatos.

Mentionez ca in camera avem in jur de 22 de grade C, folosim in fiecare noapte umidificator de camera care merge continuu iar cand este cazul ii aspir nasul cu batista bebelusului desi secretiile in gat continua sa se auda si sa-l sacaie. Copilul s-a nascut la 39 de saptamani, natural, cu 3, 6 kg, este alaptat exclusiv la san iar acum la 2 luni are 5, 6 kg.

In timpul zilei ies afara cu el cel putin o ora iar casa o aerisesc zilnic ore in sir.

Locuim in nordul Europei intr-un oras unde nivelul de poluare este extrem de scazut si umiditatea este in medie de 50%.

Va rog sa imi spuneti ce pot face pentru ca bebelusului meu sa-i dispara secretiile din gat.
8 comentarii
0
19-04-2015, ora 15:02
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Va sugerez ca dupa sedintele de aerosoli cu ser fiziologic sa aspirati secretiile nazale. Sa incercati ca in perioadele de veghe sa pozitionati sugarul in decubit ventral ("pe burtica") pentru scurte perioade de timp, pozitie care va favoriza drenajul secretiilor. Se mai pot utiliza preparate mucolitice, care sa fluidifice secretiile vascoase. Daca situatia persista, vor fi necesare explorari suplimentare, care sa evalueze cauze posibile, cum ar fi: refluxul gastro-esofagian, carenta de vitamina D, alergia respiratorie/alimentara, etc.
0
19-04-2015, ora 18:37
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Ceea ce relatati seamana a incoordonare faringiana, saliva neinghitita barboteaza in faringe si va sperie cu zgomotele ce se aud in timpul respiratiei.Va trece de la sine.Folositi pozitia de culcare pe o parte si/sau ventrala si observati rezultatul.Succes!
0
22-07-2015, ora 20:23
Catinca78
Nu este medic/terapeut
Catinca78
Buna ziua. As dori sa va intreb ce diagnostic i-a fost pus in final copilului dvs si cum a evoluat situatia lui intrucat si baietelul meu de doua luni are exact aceleasi simptome. Mi s-a spus ca este perfect sanatos, am fost la spital pentru a-i fi extrase acele secretii care, pana a doua zi, s-au refacut. Iar pe dl doctor Baciu as dori sa-l intreb ce alte simptome exista in cazul incoordonarii faringiene. Va multumesc!
0
22-07-2015, ora 23:01
Anita Cristea
Nu este medic/terapeut
Anita Cristea
Buna ziua. Baietelului meu nu i s-a pus nici un diagnostic in final. Toti medicii care l-au examinat mi-au spus ca este perfect sanatos. Aici unde ne aflam noi nici macar nu au fost de acord sa-i extraga secretiile pentru ca intr-adevar acestea apareau numai seara foarte tarziu si in momentul in care il examina doctorul nu se observau. La sfatul unuia dintre medici am inceput sa-i fac baie de aburi dupa utilizarea dusului (adica stateam cu el in brate in aburul produs de dus) si in timp simpotemele s-au estompat pana au disparut. Am facut acest lucru cam o luna. Daca atunci cand ieseam de la baie cu el il auzeam tragandu-si nasul i-l desfundam cu batista bebelusului. Incet incet am folosit batista bebelusului din ce in ce mai rar si in ultimele 2 luni aproape deloc. Am discutat si cu alte mamici care mi-au spus ca au patit acelasi lucru cu bebelusii lor dar ca in jurul varstei de 3 luni simptomele au trecut de la sine. Eu am utilizat in permanenta si continui sa folosesc un umidificator de camera. Mentionez ca in perioada in care nu reuseam sa-l culc in patut din cauza ca practic se sufoca cu secretiile din gat am dormit cu el pe piept, in pozitie verticala iar eu in sezut. Numai in aceasta pozitie putea respira normal iar eu ma puteam odihni fara sa imi fie teama ca se ineaca in somn. Acum baietelul meu are 5 luni si intradevar cam de pe la 3 luni nu a mai avut aceasta problema. Sper sa va ajute experienta noastra. Va doresc multa sanatate si rabdare.
0
25-07-2015, ora 17:05
Catinca78
Nu este medic/terapeut
Catinca78
Multumesc mult pt raspuns. Noi acum suntem la faza la care dormim numai in pozitie verticala atat ziua cat si noaptea. Am facut si aerosoli dar nu pare sa se fi ameliorat situatia. Asteptam cu interes implinirea a 3 luni, cand speram sa treaca. Batista bebelusului am folosit-o de doua ori dsr nu a iesit nimic. Multa sanatate dvs si bebelusului.
0
26-07-2015, ora 21:29
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Pentru Catinca 78:singura acuza este cea despre care vorbiti, iar in rest dezvoltarea copilului este corecta si orice examen clinic este negativ.
0
24-09-2015, ora 11:31
Catinca78
Nu este medic/terapeut
Catinca78
Buna ziua. Pe dl. dr. Baciu as dori sa-l intreb unde pot sa gasesc mai multe informatii despre incoordonarea faringiana pentru ca nici pana in prezent nu am rezolvat problema secretiilor din gat. Baietelul meu a implinit 4 luni si speram ca am scapat de aceasta problema. In urma cu circa doua saptamani, copilul a inceput sa doarma mai bine, in gat/nas nu se mai auzea nimic si credeam ca au trecut, insa in urma cu cateva zile au reaparut, copilul doarme linistit cam doua ore dupa care pare ca se ineaca si apoi se trezeste. Medicul pediatru ne-a recomandat Colargol, i-am administrat copilului dar acum are si nasul infundat, ceea ce pana acum nu avea sau nu mi-am dat eu seama. Nu mai stiu ce solutie sa gasesc la aceasta problema. Cand am fost cu copilul la medic ni s-a spus ca nu are nimic, insa copilul nu se odihneste noaptea si pare ca tot timpul inghite ceva. Cu aspiratorul nazal nu scot nimic din nasuc. Va multumesc!!
0
29-12-2017, ora 18:49
L.A.S
Nu este medic/terapeut
L.A.S
Si noi avem aceeasi problema nas infundat, initial am tratat o ca pe o raceala, ser fiziologic Panadol ca ambroxol picaturi Pentru bebelusa de numai o luna, dupa consult a doi Medici Pediatri si dupa 2 sapt tot aveam nasul infundat harait si jn mucus intre nas si gat care Nu iese cu nimic batista bebelusului 5 ml ser fiziologic nici aerosolii n au ajutat am luat dezumidificator caci in camera se facea ingrasie, nimic n a ajutat am ajuns la ORL unde Bebe a fost consultat si ne a asigurat ca Nu are nimic problema era esofagita de reflux la Un bebe alaptat exclusiv va trebui Sa schimb alimentatia mea ca mama nu lactate grase nu grasimi prajeli citrice nuci ce aveam in alimentatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  •