secretii in gat, tuse magareasca

18-12-2012
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Buna ziua, baiatul meu de 7 ani s-a trezit dimineata cu o tuse "magareasca" cum se spune in popor. Nu are gatul rosu, nu face febra inca, un pic il doare gatul cand tuseste. In schimb vad in gat secretii destul de multe, nu pe amigdale, in gat efectiv. Intre timp ii facem aerosoli cu ser fiziologic, musetel. Trebuie sa mai adaugam ceva la ceea ce facem deja, acc, sau altceva? Eventual un sirop de tuse expectorant...? Va intreb deoarece nu pare sa fie o raceala de antibiotic dar am vrea sa o tratam cum se cuvine, copilul merge la scoala si nu am vrea nici sa se agraveze. Ne-am obisnuit atat de mult sa sarim la antibiotice incat tratamentele simple nu le mai stim foarte bine... Credeti ca este suficient ce ii dau deja sau sa mai facem si altceva? - pentru secretiile din gat intreb mai ales, astea dau tusea asta urata.

Va multumesc.
3 comentarii
0
18-12-2012, ora 14:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. secretiilec aderente provoaca acea tuse.
adaugati acc sirop de baut si in aparatul de aerosoli...in fiole.
am mai scri cum se fac inhalatiile.gargara. aromoterapia...si ce regim alimentar trebuie in acest caz
0
19-12-2012, ora 11:01
oanarrs
Nu este medic/terapeut
oanarrs
Buna ziua d-nule doctor Flueraru Valeriu

Am un baietel de 2 ani si de 4 luni am inceput cresa.O data cu intrarea in colectivitate a inceput sa imi raceasca foarte des.A inceput cu mucisori, apoi rosu in gat, febra mare 39, 6 si s-a terminat cu otite repetate.Intervalul de timp intre raceli era de 2 saptamani. In tot acest timp am fost cu el la ORL, si mi s-a spus sa ii dau antibiotic si sa ii fac aerosoli cu dexametazona, acc sau fluimucil, picaturi de nas DNF, ca antialergic mi s-a dat Ketof timp de o luna de zile, si ca antiinflamator Sinupretul.
Ca antibiotic am inceput cu augumentin apoi la urmatoarea raceala i-am facut intravenos cu gentamicina si axetinne si am terminat cu cedax.Ultimul antibiotic "cedax" i l-am dat pentru ca mi a facut o otita supurata acuta.

Am inceput iar cresa de 2 saptamani si am revenit la mucisori si o tuse seaca.Pana sa ajung la doctor, preventiv, i-am dat colargol 2 pic in fiecare nara de 3 ori pe zi, antitermice panadol (5 ml )si ibalgin (6 ml) alternativ la 8 ore si eurespal pentru tuse.
Ieri am fost la ORL si i-a gasit un pic de lichid in urechea stanga. Ca tratament mi s-a dat Sinupret 10 zile (10 picaturi de 3 ori pe zi), pentru nas DNF si sa renunt la colargol, sa continui cu eurespal pana la 7zile, si ca antialergic zyrtecul 5 pic seara.
In concluzie nu stiu ce sa fac ca sa ii cresc un pic imunitatea ca i-am distrus-o de tot.Mentionez ca in 4 luni de zile i-am dat 3 antibiotice la interval de 3 saptamani intre ele.Mi-e si frica sa il mai duc la cresa ca imi raceste din nou.Si mai am o rugaminte lichidul care exista in urechiusa va disparea fara sa ii mai dau antibiotic, nu?Va rog din suflet ajutati -ma !!!!
Multumesc mult!
0
19-12-2012, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da otita seroasa... cu acel lichid in spatele timpanului...se vindeca fara antibiotic
gasiti pe forum sute de mesaje cu sfaturi ce trebuie sa faceti
important este sa stiti ca copii fac febra si de viroze.. care Nu se trateaza cu antibiotic
antibioticul se justifica numai cand e risc de pneumonie. si amigdalita pultacee
in rest febra se trateaza numai cu antitermice si tratament local..inhalatii, aerosoli, aromoterapie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: tusea magareasca

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: