secretii ale gatului

72 comentarii 1 2 3
0
25-08-2015, ora 03:54
Milas Ravan
Nu este medic/terapeut
Milas Ravan
Buna ziua, am o intrebare va rog, am avut acum 5-6 zile o viroza cu cefalee, febra, fatigabilitate, gingii inflamate, durere la inghitire(am amigdalele scoase) probabil faringita. Dupa 6 zile inca mai am gingiile inflamate durere in gat si a aparut de 1 zi o secretie alb- maronie abundenta (restul simptomelor au disparut). Am fost la stomatolog si mi=a dat un tratament ptr gingii inflamate dupa care urmeaza sa revin ptr extractia unei masele de minte cariate. Mentionez ca simt o durere abdominala usoara la inghitire si uneori un usor spasm muscular abdominal.
Ce ma sfatuiti?
Va multumesc anticipat!
0
25-08-2015, ora 08:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa excluzi din alimentatie tot ce tine de acru, fructe citrice si verzi, acidulatele
in rest cred ca o sa fie cazul dupa stomatolog sa mergi si la gastrologie
acolo defapt e cauza...
0
25-08-2015, ora 09:51
Milas Ravan
Nu este medic/terapeut
Milas Ravan
Va multumesc mult ptr. raspuns! Obisnuiam sa consum destul de des sucuri carbogazoase si cu cofeina, probabil de la ele am problemele gastrice. Ma voi duce la consult cat mai curand.
0
14-06-2016, ora 21:59
Constantin1120
Nu este medic/terapeut
Constantin1120
Buna ziua! Am o problema un pic neobisnuita, in sensul ca am cautat pe internet si nu am mai gasit altundeva aceasta. De jumatate de an am observat ca am o secretie la nivelul cavitatii bucale, pe de-o parte si de alta a "omuletului", in spatele limbii. Aceasta secretie se afla in piele, de culoare alba si tare, de forma ovala(nu regulata), ca niste seminte de susan mult mai mari. Am tot scos din ele, adica daca apas un pic pe langa, ies usor, dar tot apar. Nu stiu ce tratament ar trebui sa iau. Inca nu am consultat un medic stomatolog. As avea nevoie de o parere. Multumesc!
0
16-06-2016, ora 09:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa te vada un medic stomatolog sau unul de la Maxilo-facial
0
26-07-2016, ora 21:23
theflier
Nu este medic/terapeut
theflier
Buna seara, as avea si eu o niste intrebari, acum aproximativ 4-5 zile mi s-a spart o sticla in cap, nu am avut capul spart, dar se umflase putin partea unde am primit lovitura, mi s-a facut tomografie tot in seara respectiva si radiografie la picior...tomografica a iesit bine in seara aceea, dar la interval de 2 zile mi s-a facut rau, am simtit o sufocare, un nod in gat, precum un corp strain si o mucozitate care imi usuca gatul si nu pot sa inghit nici saliva, mentionez ca mi-am facut si un control ORL.si nu a iesit nimic negativ...au dat vina pe stres sau pe soc, nu stiu unde sa ma mai duc...si nu stiu cum as putea manca...si ce anume mi-ar fi usor sa mananc, tot ce incerc sa mananc ma chinui sa inghit si am senzatia ca ma inec si simt ca ma sufoc, exista vreo sansa sa ma tratez prin alte mijloace? si ce anume as putea manca ? si ce control ar mai trebui sa urmez pentru a afla ce am exact?...va multumesc anticipat pentru timpul acordat.cel mai mult imi doresc sa pot sa mananc, pofta de mancare am, dar nu pot sa inghit...o seara buna va doresc!am uitat sa mentionez ca am 24 de ani, 1, 90 inaltime si 75 kg, nu fumez, nu consum alcol, singurul meu viciu ar fi sucurile carbogazoase.
0
27-07-2016, ora 09:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 2 probleme separat care trebuie excluse ambele
1 tine intradevar de mucoasa faringiana uscata.. si in acest caz ajuta sa ei Nospa inainte de masa+ Dezinflan gat spray cate 2 puf din 2 in 2 ore sa hidrateze mucoasaa
Voseptol tab de supt..si un control la ORL
2 Mult mai grav este daca de la traumatism ai facut o complicatie nerologica care afecteaza muschii faringelui( paralizie sau scaderea tonusului)
aici e cazul de consult Neurolog sau neurochirurgie
0
27-07-2016, ora 12:05
theflier
Nu este medic/terapeut
theflier
Va multumesc pentru raspuns, cand mi s-a facut controlul ORL amanuntit am facut si o endoscopie la nivel superior in gat si nu a gasit nimic, este posibil sa fie si la nivel gastric din cauza stresului sau din cauza sucurilor? ca ma gandesc ca iesea ceva pe tomografie daca aveam ceva neurologic...in orice caz o sa iau ceea ce mi-ati recomandat.ieri toata ziua nu am reusit sa mananc nimic si treb sa imi ameliorez starea putin, simt ca ma dezhidratez, este bine ca lichide pot sa consum, am facut niste aerosoli si gargara cu sare, mi s-a imbunatatit putin situatia respiratorie, dar tot nu am reusit sa inghit, am senzatia ca am un corp strain in gat, ce alimente as putea consuma ?
0
28-07-2016, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice lichide si orice alimente.care NU sunt acre, acide, citrice, acidulate !!!!!
cred ca e cazu lsi de gastrologie
0
28-07-2016, ora 20:38
theflier
Nu este medic/terapeut
theflier
va multumesc frumos domnul doctor, am fost la inca un consult...si doamna doctor mi-a recomandat Calmogen plant si helides, dansa crede ca este de la soc, toate analizele au iesit pozitiv si endoscopia...dar imi este greu sa le inghit pilulele, asa ca le dizolv
0
25-08-2016, ora 15:44
theflier
Nu este medic/terapeut
theflier
Buna ziua, vroiam sa va spun ca mi-a trecut gatul, era pe baza de stres, mi-a venit si tomografia, am avut creierul umflat si o sa fie nevoie de un nou RMN, am avut si reflux gastric, dar m-am vindecat.singura problema este ca sub ureche, cred ca vena este umflata, nu stiu exact si este incomod la atingere, mi-a aparut la mult timp dupa incident, oare de ce a aparut acea galma?
0
27-08-2016, ora 15:32
1953
Nu este medic/terapeut
1953
Buna ziua.Am o durere in gat, tusesc si elimin o secretie urata si uneori niste bilute mici urat mirositoare.ce sfaturi imi dati?Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
72 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •