secretie vascoasa intre nas si gat

17-05-2011
elenabochis
Nu este medic/terapeut
elenabochis
am de mai bine de 2 ani o secretie viscoasa care nu pot sa o elimin pe nas si incerc sa o trag sa o inghit, nu merge decit pina in gat si imi apare din nou, incit imi ingreuneaza respirataia. am incercat cu picaturi in nas, cu inhalatie, dar nu dispare.Mentionez ca nasul imi este tot timpul uscat, nu elimin secretii.Dar acuma recent am facut rosu in gat si cu febra, am luat 7 zile zinat, dar dupa cca o saptamina din nou am rosu in gat fara puroi, fara febra, dar ma doare cind o parte, cind cealalta.As dori sa aflu care ar putea fi cauzele ?
3 comentarii
0
17-05-2011, ora 12:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza poatefi in alimentatia cu prea mult acru, acidulat si citric
Inhalatii trebuie sa le faci zilnic de 2-3 ori cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de Eucalipt
faci si spalaturi nazale cu acelas ceai
sau iti cumperi aparat de aerosoli
0
17-05-2011, ora 16:03
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Sfaturile dl DR. Flueraru sunt foarte bune.
As recomanda si o salina mecanica pentru o terapie de durata.
Multa sanatate.
0
24-02-2012, ora 04:56
Gabriel6973
Nu este medic/terapeut
Gabriel6973
Eu am avut o bronshita in urma cu o luna. Am luat Biaxin dar pentru ca aveam probleme de respiratie mi-au dat si prednisol. Cu bronhiile am rezolvat problema dar ramasese-m cu secretii nasale iar medicul de familie a zis ca poate nu mi-a trecut de tot si mi-a dat si azitromicina 250mg (sumamed). Din pacate problema cu nasul s-a agravat pe zi ce trece iar acum am nasul f.f.f. uscat si secretii f. vascoase care se scurg si in gat si in fundul gurii si imi usuca gatul unde ajung. Am avut si hemoragii nasale de cateva ori. Am incercat cu vreo doua feluri de solutii saline spray si gel dar in loc sa treaca se agraveaza mereu. Am fost iar la medic si mi-a dat o solutie salina uleioasa (cu ulei de sesam) si o crema antibiotic in tub: "bactroban" (mupirocin ointment USP 2%). Astea au oprit sangerarea dar mucozitatile sunt f.f.f vascoase desi transparente la culoare sau spumoase uneori. Mentionez ca mentin umiditatea in casa intre 40% si 45%. Daca respir aerul de afara direct fara un fular ma doare cand trece prin nas pana in gat chiar si la +3 sau 4 grC. daca puteti sa ma ajutati cu un sfat va sunt f. recunoscator pentru ca am inceput sa ma ingrijorez serios din aceasta cauza. Imi face viata f. grea, nu pot lucra cum trebuie, acasa la fel. Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.