secretie vaginala si test papanicolau

08-10-2010
ena79
Nu este medic/terapeut
ena79
In data de 16.09.2010 am facut urmatorul test Papanicolau:

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? NU
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana SAPROFITA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? DA
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US DA
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad lt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad ήalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU, endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice î® favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA, De urmarit evolutia:citologica DA, colposcopica DA, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut. Alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare si matura. Celule scuamoase atipice de semnficatie nedeterminata.
Flora microbiana SAPROFITA

Concluzie: Celule scuamaose atipice de semnficatie nedeterminata.
N.L.: Se recomanda repetarea dupa tratament antiinflamator, de urmarit evolutia citologica si colposcopie.


In urma acestui test PAP am revenit la clinica si am facut un test de sectetie si o colposcopie:

- test de secretie 06.10.2010:

FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. ABSENTI BACILI DODERLEIN.
FLORA POLIMORFA CU PREPONDERENTA COCOBACILILOR GRAM NEGATIV CU ASPECT SUGESTIV DE VAGINOZA BACTERIANA ("CLUE CELLS").
ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS

Tot in data de 06.10.2010 am facut si colposcopie cu urmatorul rezultat:

Col cu aspect normal macroscopic.
Jonctiunea scumocilindrica se vizualizeaza partial.
La nivelul buzei inferioare a colului ectopie minima.
Col iod pozitiv.
Test PAP-ASCUS
Concluzii:
-Colposcopie normala dar nesatisfactor
Recomandari:
-repetarea PAP la 6 luni
-biopsie excitionala

Intrebarea mea este daca situatia este asa dramatica incat chiar trebuie biopsie?
Un tratament oare nu ar fi eficient?
Biopsia mie imi da frisoane, imi este teama.
1 comentarii
0
11-10-2010, ora 15:51
ena79
Nu este medic/terapeut
ena79
Am 30 de ani si am mai multe ticuri:
- intorc capul catre dreapta, misc gatul deoarece am impresia ca ma doare ceafa si trebuie sa o relaxez;
- misc umarul, il rotesc si ridic din brat astfel incat de foarte multe ori ma lovesc cu cotul de mobila si de lucrurile din jur;
- de un an de zile misc din torace ptr. ca am impresia ca nu am coastele asezate corect.
Am observat ca aceste ticuri apar sau se intensifica in momentele in care urmeaza sa fac ceva foarte important, cand trebuie sa rezolv ceva in timp limita, cand exista o problema in familie sau cand trebuie sa fac ceva care nu imi face placere.
Ticurile au aparut in adolescenta la varta de 13- 14 ani. La varsta respectiva mergeam la meditatii la matematica si eram permanent stresata ca am multe probleme de rezolvat.
De-a lungul timpului ticurile sau manifestat diferit.
Am inceput prin miscarea toracelui, apoi a urmat frecatul degetelor de la maini si picioare, miscari ale fetei, scarpinari intr-un anumit loc pana faceam rana si in cele din urma miscari ale umarului si bratului.
Aceste miscari ma obosec astfel incat la sfarsitul zilei sunt epuizata si ma doare si coloana.
Am observat ca acet tic al miscarii din umar si brat se intensifica in momentul in care trecem la anotimpul rece si trebuie sa punem o haina in plus pe noi dandu-mi impresia de incorsetare. Hainele groase nu le sufeream nici in copilarie.
Credeti ca exista o solutie si pentru mine?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.