secretie vaginala grunjoasa

31-12-2012
Brunette Angel
Nu este medic/terapeut
Brunette Angel
Prezint o secretie groasa si alba in interiorul vaginului iar in timpul actului sexual ramane pe penisul iubitului, prin frictiune devenind grunjoasa, branzoasa, este foarte neplacut ma deranjeaza foarte mult prezenta acesteia atat pe mine cat si pe partenerul meu, ma simt foarte prost fata de acesta si se vede ca si pe el il deranjeaza acest lucru, ce as putea face pt a scapa de aceasta secretie, precizez ca am avut acum ceva timp candidoza vaginala si am aflat in urma unui consult ginecologic, mai precis a unei analize a secretiei, am urmat un tratament si mi-a trecut, dar de atunci nu am mai avut nici o problema, nu cred ca ar fi revenit candidoza deoarece atunci prezentam mai multe simtome cum ar fi usturimi si mancarimi vaginale, senzatie de arsura in timpul actului sexual, in timpul urinarii si inflamatie si inrosire a vulvei.Ce ar putea fi si ce tratament sa urmez care sa dea roade cat mai repede caci nu ma mai suport asa, multumesc frumos!
10 comentarii
0
31-12-2012, ora 13:43
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Din ceea ce descrii tu pare sa fie tot Candida. Trebuie sa mergi la medic pentru confirmare si tratament.
0
31-12-2012, ora 14:21
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Secretiile vaginale abundente insotite de miros neplacut, cu o consistenta neobisnuita (grunjoasa, branzoasa sau apoasa) si culoare gri-albicioasa sau alb-verzuie sunt semne ale unei infectii
Cand ai avut prima data candidoza, partenerul tau a urmat si el tratamentul?Pentru ca daca n-a facut-o, te-a reinfectat. La barbati aceasta boala e asimptomatica.
0
26-01-2013, ora 23:11
hpq123
Nu este medic/terapeut
hpq123
buna ziua am si eu cateva intrebari la care mi-as dori sa primesc un raspuns mai concret daca se poate. Am 18 ani sunt de sex masculin iar de cateva zile m-au aparut cateva, , bubuite, , pe capul penisului si am mancarimi, ma simt iritat in timpul unui act sexual si nu stiu carui fapt se datoreaza acest lucru. Vreau sa mentionez ca in schimb si prietenei mele iau aparut niste scursuri vaginale odata cu simptomele mele...Scursurile ei au culoarea alb si sunt grunjoase, uleioase precum a precizat si colega cu comentariul precedent. Va rog daca puteti sa imi spuneti si mie carui fapt se pot datora simptomele noastre si cum le-am putea trata. Vreau sa mai spun ca avem o relatie stabila si nu am avut pana acum niciun fel de problema de acest gen si nici nu am facut sex protejat niciodata pana acum dar eu cred ca daca vreunul dintre noi aveam vreo boala aveam simptome de la inceput nu dupa vreo 6 luni. Va rog daca se poate sa imi spuneti care ar fi problemele si cauzele atat ale mele dar si mai important ale ei. Va multumesc.
0
27-01-2013, ora 00:03
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Cel mai probabil este vorba de candidoza.-*

(*modificat de admin)
0
27-01-2013, ora 14:24
hpq123
Nu este medic/terapeut
hpq123
multumesc pentru informatii dar nu stiu daca este exact ce am eu...adica eu nu am mancarimi excesive adica ma mananca foarte putin si foarte rar iar la partenera mea nu sunt exact simptomele descrise in articol adica nu are usturimi cand urineaza ea prezinta doar secretia aceea alba branzoasa si grunjoasa si mai are dureri subabdominale ca cele inainte de ciclu
0
27-01-2013, ora 14:30
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu trebuie sa aveti TOATE simptomele descrise acolo, e suficient ca exista secretia la ea si bubitele la tine. Ea trebuie sa mearga la ginecolog sa i se ia o proba si apoi vi se va da un tratament amandurora.
0
27-01-2013, ora 14:33
hpq123
Nu este medic/terapeut
hpq123
dar eu mai trebuie sa merg undeva sau trebuie sa mearga doar ea la ginecolog si dupa aceea o sa ni se prescrie la amandoi ceva si care ar fi cauza acelei candide ??multumesc pentru raspunsuri
0
27-01-2013, ora 14:43
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
In mod normal se poate face asa. Daca in cazul tau tratamentul nu functioneaza, poti merge la urolog.
0
27-01-2013, ora 14:46
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Cauzele candidei sunt nenumarate, cred ca toate femeile la un moment dat in viata au fost infectate.
- tratament recent cu antibiotice.
- diabetul
- anticonceptionalele
- tulburari ale sistemului imun
- tulburari endocrine sau tiroidiene
- terapia costicosteroida
- lenjeria sintetica
- raspandirea sporilor se poate face si prin toaletele publice
- dezechilibre alimentare(consumul prea mare al unor alimente)
- stresul
0
27-01-2013, ora 16:21
hpq123
Nu este medic/terapeut
hpq123
multumesc mult pt raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •