secretie vaginala

19-12-2008
cristinau
Nu este medic/terapeut
cristinau
Buna ziua, ma numesc Cristina, mi-am facut examenul de secretie vaginala si am rezultatul de mai jos si m-ar interesa daca ma poate ajuta cineva cu interpretarea lui.Multumesc!
secretie vaginala:
celule epiteliale poligonale frecvente
celule cu aspect de "clue cell " relativ frecvente
leucocite frecvente
trichomonas vaginalis absent
levuri frecvente
inmugurite prezente
hife, pseudohife prezente
flora microbiana:
flora microbiana frecventa
prezenti bacili si cocobacili gram variabili cu aspect microscopic sugestiv de vaginoza bacteriana.
17 comentarii
0
23-12-2008, ora 20:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua,

Dumneavoastra suferiti de Vaginoza bacteriana.

"Vaginoza bacteriana este o varietate a vaginitei iar agentul patogen este o bacterie care vietuieste in vaginul femeii.

Atunci cand flora vaginala se dezvolta anormal, in detrimentul lactobacililor (in special a celor producatori de peroxid de hidrogen ), speciile anaerobe sporindu-si numarul ( Gardnerella vaginalis, Mobiluncus speciae, Prevotella si Mycoplasma hominis), putem vorbi despre vaginoza bacteriana. Aceasta afectiune nu este determinata de un agent patogen extern si nu este considerata in mod obligatoriu boala cu mecanism de transmitere sexuala (desi se transmite si pe aceasta cale). Cativa dintre factorii ce contribuie la declansarea vaginozei bacteriene cunt irigatiile vaginale in exces, tampoanele externe zilnice sau chiar sperma datorita pH-ului alcalin ce afecteaza micromediul vaginal.

Simptomele ce apar in urma dereglarii florei vaginale sunt aparitia unei secretii cu miros neplacut, caracteristic, de peste, mai accentuat dupa contactul sexual sau perimenstrual. Aceasta este uneori insotita de senzatia de arsura, prurit sau disconfort vulvar. Secretia este alb-cenusie, apoasa, omogena, aerata.

La examenul de laborator al secretiei se constata prezenta "clue cells" (celule epiteliale vaginale cu membrana celulara mascata de bacterii, "in ghem de ata"), pH-ul vaginal peste 4, 5 iar leucocitele sunt absente.

Tratamentul are in vedere adimistrarea de Metronidazol, timp de 7 zile, la indicatiile medicului."

Numai Bine, multa sanatate si Sarbatori fericite!
0
16-01-2009, ora 16:04
gabyandreas
Nu este medic/terapeut
gabyandreas
buna ziua!din ce am citit pe forum cred casi eu ma chinui cu o vaginoza bacteriana.din luna august am avut scurgeri abundente, fluide, insotite de prurit, iar ginecologul la care merg de obicei, mi-a spus ca amm facut o micoza vaginala.am urmat tratament cu pimafucin ovule, si unguent cu clotrimazol, iar sotul meu cu flucovim, tratament pe care nu l-a, m dus la capat pt ca am plecat din tara si mi-am uitat medicamentele acasa.totusi din 7 zile cat trebuia sa favcem am facut 4.acum nu mai am pruritul respectiv, insa am o scurgere abundenta, cu miros fetid, branzos chiar si aspect albicios, fluid, de culoare alb-cenusie.de ieri am inceput sa folosesc clotrimazol ovule, insa nu stiu daca e intr-adevar eficient.ce-mi recomandati?mentionez ca menstruatia mi-a venit in aceasta luna pe data de 3, iar pe data de 9 s-a oprit.in 9 seara am avut un contact sexual si atunci am simit acel miros fetid de care vb.in data de 10 mi-a venit iar menstruatia, insa pt mine era ceva normal, pt ca am nascut acum 3 ani si am ales varianta steriletului.in 13 eu inca aveam scurgerea abundenta insotita de urme rosiatice maronii.acum cand va scriu aceasta intrebare, am doar scurgerea, insotita de miros!vaa rog sa-mi dati un raspuns, untratament!va multumesc!
0
16-01-2009, ora 16:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimata Doamna Gabriela,

Luati in continuare tratamentul prescris de medic, dar pe langa acesta faceti si spalaturi vaginale cu bicarbonat de sodiu alimentar pentru a "mentine" un mediu alcalin, nespecific fungusilor; va mai recomand si o cura cu un preparat probiotic care sa contina:

- Bifidobacterium lactis;
- Lactobacillus casei;
- Lactobacillus acidophilus;
- Bifidobacterium bifidum etc... Luati cate o capsula de doua ori pe zi (dimineata si seara), pe stomacul gol (cu minim 45 de minute inainte de masa sau daca nu puteti sa o luati inainte de masa, luati-o la 2 h dupa masa)

Produsul probiotic de la Swanson este perfect!
------------*

Numai Bine si multa sanatate!

(*modificat de admin)
0
16-01-2009, ora 17:25
gabyandreas
Nu este medic/terapeut
gabyandreas
va multumesc pt proptitudinea dcs, insa am o mica intrebare:sa reiau tratametul cu pimafucin urmat in vara sau sa continui cu clotrimazol?este necesar sa reia si sotul meu tratamentul?va multumesc anticipat!
0
16-01-2009, ora 17:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Reluati primul tratament (cel din vara), pe care sa il administrati timp de 7 zile neintrerupt si sotul (flucovim sau diflucan) si daca puteti sa faceti si spalaturile alaturi de cura probiotica ar fi perfect pt dumneavoastra (cura probiotica si pt sotul, daca doreste)!

Cu multa placere,

NICK :)
0
11-03-2009, ora 18:38
Elsa
Nu este medic/terapeut
Elsa
Buna, am si eu o problema. Am fost anul trecut la ginecolog pentru un tratament deoarce luasem antibiotice si am observat ca o inceput sa am niste secretii vaginale mai abundente si cam apoase. Ma ustura tare si de asemenea avem mancarimi. Mi-a dat un tratament format din niste ovule si de asemenea clotrimazol crema. A trecut dar dupa un timp (cateva luni) a inceput din nou sa ma usture si am folosit din nou crema clotrimazol. Nu am mai avut probleme insa de la un timp am observat k secretia vaginala este mai apoasa si mai abundenta. Mentionez ca nu ma doare nimic, nu ma ustura, nu are un miros neplacut si nici nu am mancarimi..doar ca ma preocupa aceasta schimbare. Doctorul ginecolog ne-a prescris clotrimazol atat mie cat si prietenului meu insa a doua oara am folosit doar eu crema.
Multumesc anticipat.
0
23-03-2009, ora 20:18
rodica2009
Nu este medic/terapeut
rodica2009
Buna ziua,

Am facut examenul de secretie vaginala, sunt insarcinata in luna a 3-a si am urmatoarele rezultate:

1. relativ frecvente leucocite
2. frecvent lactobacili

Nu m-am prezentat cu rezultatele la medicul ginecolog, daca ma puteti ajuta si pe mine cu informatii pt ca nu mai am rabdare pana ajung la medic.
Va multumesc!
0
23-03-2009, ora 23:15
coca31
Nu este medic/terapeut
coca31
buna ziua as dori daca se poate sa imi dati o interpretare la aceste rezultate celule epiteliale pavimentoase superficiale--frecvente izolate si in placarde celule epiteliale pavimentoase intermediare--rare izolate si in placarde celule epiteliale pavimentoase parabazale--absente celule epiteliale pavimentoase bazale --absente leucocite--relativ frecvente hematii--rare mucus--relativ frecvent flora microbiana cantitate--bogata flora microbiana tip--bacili gram pozitivi{doderlein}relativ frecventi--coci gram pozitivi rari--cocobacicli si bacili gram negativi frecventi levuri--inmugurite{candida}relativ frecvente richomonas--absent.va multumesc mult
0
05-05-2009, ora 10:09
pisi1859
Nu este medic/terapeut
pisi1859
Buna ziua,

Astazi am primit rezultatul la o recoltare de secretie vaginala si as dori sa ma ajutati cu interpretarea rezultatului. Sunt foarte speriata pt ca am facut si testul Papanicolau dar inca nu am primit rezultatele. La recoltare scrie ca am elule epiteliale superficiale; rare leucocitel; flora bacteriana polimorfa redusa. Acum 2 ani am facut o cauterizare pt ca aveam flora bacteriana abundenta. Mentionez ca acum 2 saptamani am aflat ca am stafilococ auriu, am tinut un tratament, insa doctorul mi-a spus ca inca am o rana pe col. E posibil sa am cancer? Imi puteti interpreta aceste rezultate?

Multumesc anticipat!
0
05-05-2009, ora 23:05
alesia_m
Nu este medic/terapeut
alesia_m
buna seara am facut urmatoarele analize: cultura secretii vaginale-rezultat-cultura negativa dupa 24 de ore de observatie.examen microscopuc colorat-secretii-rezultat- numeroase celule epiteliale.leucocite absente, bacili doderlein.si mi/a dat urmatorul tratament -o data la 3 zile cervugid, betadine ovule o data la trei zile si viviflor o data pe zi.de ce toate aceste ovule ce anume am ? cand am fost sa iau rezultatele reteta era deaja anexata si nu am mai putut intreba doctorita ce anume am daca dumneavoastra sunteti draguti si imi puteti spune ce anume am, va multumesc la revedere.
0
21-05-2009, ora 12:17
laura2
Nu este medic/terapeut
laura2
buna ziua am facut cultura secretiei vaginale si doct a zis ca nu am nimica.tricomonas abstent candita absnt etc, dar am o scurgere care este de abundenta mai am si o rana pe col si doct mi-a dat cervugid ovule, vit A si E si spalaturi cu ceai de pelin precizind faptul ca nu am nici o boala cu trasmitere sexuala, dar dupa 2 ture de tratament in ca mai am acesta scurgere care nu miroase urat nu am mancarimi si nici usturimi, se paote face cauterizare dc acesta scurgere persista/, mai am doar o tura de tratament,
0
17-09-2009, ora 17:19
cici_lavy
Nu este medic/terapeut
cici_lavy
buna ziua!am facut analiza de secretie vaginala si v-as ruga sa imi spuneti ce reprezinta rezultatul pe care l-am primit:
leucocite rare
flora bacilara
frecvente epitelii
Va multumesc foarte mult!
0
29-03-2010, ora 16:17
CorneliaC
Nu este medic/terapeut
CorneliaC
Buna ziua, ma numesc Cornelia, mi-am facut examenul de secretie vaginala si am rezultatul de mai jos si m-ar interesa daca ma poate ajuta cineva cu interpretarea lui.Multumesc!
secretie vaginala:
-celule epiteliale poligonale : relativ frecvente;
-celule epiteliale rotunde : rare;
-celule tip clue cell" : avsente;
-leucocite : rare;
-trichomonas vaginalis : absent;
-levuri : absente;
-flora microbiana : normala flora predominant lactobacilara.
Iar la examenul citologic Papanicolau am urmatoarele rezultate:
-valoarea diagnostica a frotiului : satisfacatoare;
-caracterizare generala : negativ pentru leziune epiteliana sau malignitate;
-diagnostic descriptiv, modificari celulare benigne : de tip mixt(cervicita foliculara);
M-ar interesa un tratament pentru acesta secretie abundenta, urat mirositoare si deranjanta, si o precizare, daca este necesara reteta de la medic sau poate fi eliberata si fara reteta.
Multumesc mult !
0
01-07-2010, ora 22:06
emma29
Nu este medic/terapeut
emma29
As dori daca se poate o interpretare la aceste rezultate:
Secretie vaginala
1. frecvente epitelii
2. frecvente polinucleare
3. frecventa flora microbiana polimorfa
4. predomina bacilli gram neg.
5. ratre filamente miceliene
6. Trichomonas- absent
Cultura din col- flora normala
0
05-02-2012, ora 11:36
Andreea David
Nu este medic/terapeut
Andreea David
Buna Ziua, am si eu o problema in legatura cu secretia. In luna ianuarie am fost la un consult urmat de foarte multe analize din care mi-au gasit prezent : - CANDIDA
-Ah Ch. Trachomatis : POZITIV ( 0.875 )
- UREAPLASMA SPP
- AZITROMICINA
citodiag. secretii vaginale:Frecvente epitelii superficiale si intermediare.frecvente pmn.frecvent bacilii doderlein.frecvente levuri si pseudofilamente miceliene.absent trichomonas vaginalis. Acesta ar fii rezultatul analizelor.
Tratamentul a fost urmat de ovule Fluomizin timp de 5 zile avand ca diagnostic VAGINITA ACUTA.Dupa doua saptamani am fost din nou la control si mi-au dat alt diagnostic si alt tratament. Tin sa mentionez ca am fost la 2 doctori diferiti la clinica MedLife. Cel de-al doilea doctor mi a dat ca diagnostic : Sarcina incipienta, Cervicita cu Ureoplasma si Chlamydia. iar tratamentul : Azytrox 500 mg, Spalaturi cu Tantum Rosa plicuri timp de 10 zile, Lomexin ovule de 1000 mg 1 la 72 de ore.Problema insa este urmatoarea.Am fost la 3 doctori diferiti, tratamente diferite, diagnostic diferit... primul medic mi a spus ca este o simpla candida din cauza unui antibiotic, al doilea doctor mi a spus ca am vaginita acuta urmand tratamentul cu Fluomizin ( in loc sa imi faca bine mi a facut mai rau deoarece a avut reactie adversa ) iar cel de al 3 lea doctor mi a spus ca am secretie alb cenusie si Chist ovarian cat capul lui de mare.. iar colul sangereaza la cea mai mica atingere.Deja nu stiu ce sa mai fac.ce sa mai cred..Va rog dati mi un sfat !!!


Va multumesc si va doresc multa sanatate !
0
11-05-2012, ora 13:49
miky_sana
Nu este medic/terapeut
miky_sana
buna ziua.am facut un examen citobacteriologic secretii vaginale, mentionez ca am histerectomie si analizele sunt urmatoarele:celule epiteliale-frecvente, leucocite-absente, coci gram pozitivi-reletiv frecvent, trichomonas vaginalis-absent, levuri-prezent. sufar de hemofilie si bronsectazie bilaterala supuranta. ati putea sa imi dati unele sfaturi in legatura cu rezultatul analizelor? in plus dupa operatie sa diminuat extem de mult placerea de a mai face sex. multumesc anticipat.
0
13-11-2017, ora 20:46
Florina Raluca
Nu este medic/terapeut
Florina Raluca
Bună ziua, mi-am făcut examenul de secreție vaginală ș rezultatele au fost:
Celule epiteliale plate- frecvent
Leucocite- relativ frecvente
Trichomonas vaginalis- nu se observa
Levuri- absente
Flora lactobacilara (bacili Doderlein) -absenta
Clue cells - frecvente
Cocobacili gram variabili (Gardnerella like)- frecventi
Am făcut testul pentru că am negi vaginali. Mi s-a dat Veregen, dar nu am observat niciun rezultat. Acum am inceput sa utilizez CondyLine, astăzi fiind prima zi.
Puteți să îmi spuneti daca trebuie sa iau ceva pentru sistemul imunitar și daca se poate ajunge la cancer de ca uterin? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •