secretie de culoare ciudata

01-11-2005
m2006
Nu este medic/terapeut
m2006
Buna ziua, am o problema care ma framanta de cateva zile si mi-e foarte greu sa merg la medic. Am observat, dupa ce am facut sex, ca sperma are o culoare ciudata, La inceput am avut impresia ca este sange, totusi avea culoarea maronie, roscat sa zic. Am sperat ca e ceva trecator, dar se repeta de fiecare data. Nu ma doare nimic, nu ma ustura cand utinez, testiculele sunt normale(cred). In ultimul timp nu am fost bolnav, doar o raceala, dar nu stiu daca are vre-o legatura. Mi-e cam frica sincer sa fiu, nu am mai auzit asa ceva.
8 comentarii
0
27-11-2005, ora 00:00
Dr.Anca Zbranca
Nu este medic/terapeut
Dr.Anca Zbranca
Aveti o scurgere care pateaza slipul pe tot parcursul zilei sau noaptea ?
Daca apare la ejacularea de dupa masturbare poate fi o lezare traumatica. Indiferent de cauza sperma este Sterila, fara microbe si nu contine singe.
Daca este intr-adevar sperma este obligator sa mergeti la urolog, sa faceti o spermograma, o spermocultura si o ecografie.
Daca este doar o scurgere uretrala, trebuie sa mergeti la dermatolog, fiind vorba de o boala cu transmitere sexuala.

Cu consideratie, professor doctor Anca Zbranca
0
11-07-2008, ora 00:00
christiansen
Nu este medic/terapeut
christiansen
Buna Anca, problema a aparut de citva timp cu aproximatie 2-3 luni, si am observat intimplator o scurgere usoara de singe pe uretra in capul penisului la un interval aproximativ de cca.o luna.
mai nou si asta se intimpla de cca.2-3 saptamini dupa o masturbare am constatat ca sperma are o decolorare usoara rozalie maronie ( mai degraba singerie ) am crezut ca este din cauza a 2 pepeni care i-am mincat in cca. 4 zile de la lichidul roze care il contin pepenii. dupa mai multe zile fara a mai consuma pepeni am constatat ceva mai ingrijorator, dupa masturbare sperma este mai mult lichida decit consistenta, de culoare singeriu-maroniu si nu mai este alba. deocamdata nu sint nici un fel de dureri suspecte dar pentru mine devine ingrijorator. azi m-am masturbat mai mult de curiozitate sa vad cum se prezinta sperma si constat ca este la fel ; mai mult lichida, roscat -maroniu usor si citeva chiaguri mai maronii.
sint ingrijorat ca pe 12 iulie trebuia sa fiu in germania pentru filmari la un film erotic ( am programare pe 12 iulie ac.) si constat ca nu am cum sa merg dat fiind ca trebuie in citeva pelicule sa fie filmata si ejacularea. !!!!???? deci am pierdut aceste filmari.mai mult am programat pentru miine seara pina duminica seara sex cu o fata care vine special pentru asta, si sint ingrijorat pentru acest lucru ca deja nu pot anula programarea ca am dat un avans considerabil, insa ma gindesc ce este de facut ca oricum abia luni pot merge la un doctor generalist sa fac eventuale analize.
ce este de facut exact ? vreau sa-ti spun ANCA, ca mie imi place sa dau limbi in vagin sa sug clitorisul si tot aparatul genital feminin exterior cind este vorba de sex si exercit un lung preludiu partii feminine. ultimul contact de acest gen a fost cam cu aprox.2-3 luni in urma la o intilnire cu o prostituata in germania.
crezi tu ANCA, ca asta sa fie una din ca asta sa fie una din cauze ?
0
28-04-2009, ora 16:49
Dan-buc
Nu este medic/terapeut
Dan-buc
Buna deci cam aceiasi problema am si io la inceput m-au durut testiculele dupa cateva zile am avut intentia neplacuta sa vad ca ejaculez o sperma nu tocmai normala are o culoare ciudata maronie roscat si cu niste bobite tot maroni asa astept si io un raspuns pls ca nu stiu ce sa fac.
0
29-04-2009, ora 12:25
Dan-buc
Nu este medic/terapeut
Dan-buc
nu deci pur si simplu cand imi dau drumu nu mai vine sperma normala adik alba-galbuie vine mai maronie si cu niste bobite maroni.mi sa int si sa se scurga inainte de ejaculare putin da atunci vine normala adik alba si mai apoasa asa chear nu stiu ce sa zic:|
0
17-10-2011, ora 12:55
codrutza25
Nu este medic/terapeut
codrutza25
Buna, am si eu de asemenea o intrebare.Eu si iubitul meu nu am intretinut relatii sexuale pentru 3 zile specificand ca inainte intretineam relatii sexuale in fiecare zi fara lipsa.. Astazi dupa 3 zile si jumatate am intretinut relatii sexuale, iar el a ejaculat cu o culoare maro sau ceva de genu. Am citit pe net ca poate fi din cauza abstinentei deoarece a facut pauza sau poate fi din cauza prostatei.. Imi puteti va rog sa imi spuneti ce trebuie sa faca? Va multumesc anticipat...
0
15-03-2012, ora 15:09
geomik
Nu este medic/terapeut
geomik
buna.am si eu o intrebare daca se poate sami si raspundeti
De cateva zile am o secretie de culoare maronie mai inchisa si care nu stiu ce este si de unde provine.am incercat sa caut pe net sa aflu ce este dar nu am reusit..sunt foarte speriata deoarece a aparut dintr-o data dupa un act sexul cu partenerul..eu folosesc anticonceptionale si ma gandesc ca o sarcina nu ar putea fi(din cauza ca am luat toate pastilele pana acum mai am de luat doar 4 si voi face pauza)...dar nu stiu ce sa mai cred.va rog sa ma ajutati daca puteti ca sunt ffffoarte speriata...va multumesc
0
16-03-2012, ora 12:30
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar trebui sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Cred ca ai facut o infectie.
Vezi ca inainte de analiza nu trebuie sa te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte si sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile - ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Partenerul va trebui sa faca si el tratament, altfel te reinfectezi. Vorbeste cu medicul ginecolog si in functie de ce iti iese la analiza, ii va prescrie si lui tratament.
Daca iti iese si candida, va trebui sa speli totul la peste 70 de grade, mai ales chilotii (poti sa ii fierbi sau sa ii calci cu abur), pantalonii, fustele, prosoapele. Si partenerul la fel.
Candida intra in tesatura si nu scapi de ea decat la temperaturi inalte.
0
20-04-2012, ora 23:58
geomik
Nu este medic/terapeut
geomik
Am si eu o intrebare.am avut un act sexual inainte sa incep anticoceptionale imediat dupa ce mia trecut menstruatia a doua zi.dar numi mai aduc aminte dak aa fost protejat sau neprotezat :(.au trecut 3 zile cu cea de azi 20.04.2012 de cand am terminat pastilele si azi mia curs cateva picaturi de menstruatie.e posibil sa fiu insarcinata, voi vedea maine daca isi da drumu peste noapte mai mult.dar sunt ff panicata acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.