se zbat aripi in cap

14-04-2013
AMAama
Nu este medic/terapeut
AMAama
am avut azi o senzatie ca si cum mi se zbat aripi in cap, de ambele parti simetric, pe toata distanta din frunte si pana in ceafa, deasupra urechilor si pana in crestet. eram in fata calculatorului si am avut impresia ca lumina facea mai rau. am inchis ochii, am urmait sa ma relaxez si in maxim 2 minute a trecut.
ma ingrijoreaza pt ca in urma cu 5-7 ani (nu mai stiu exact) am avut un moment de pierdere al constientei. am simtit ca va urma, apoi am cazut jos. cand mi-am revenit, nu aveam nici un control pe corp, nu ma puteam misca. a durat poate 10-15 minute pana cand am inceput sa ma pot misca. nu a lasat nici un semn, chiar caderea cred ca fost usoara, nu am avut nici o vanataie desi ma invinetesc usor. maiadaug cateva date, poate sunt de folos:
anul trecut programul de somn si stilul de viata erau total haotice, si atunci la adormire simteam un soc electric in tot corpul, iar picioarele mi se intindeau brusc. a durat cateva luni. am urmarit sa reduc noptile nedormite, si dupa vacanta nu s-a mai repetat.
am hipotensiune si folosesc de vreo 10 ani ceai verde ca sa o ridic la 11-12, dar uneori fara succes (functie de calitatea ceaiului). de asemenea am probleme in asimilarea calciului si folosesc lunar calciu + vitamina D. analizele uzuale de sange sunt perfecte. multumesc
3 comentarii
0
14-04-2013, ora 14:31
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Va sugerez sa efectuati un examen neurologic de specialitate. Toate cele bune!
0
14-04-2013, ora 18:42
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna Ama,
Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: 'De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?', fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bei suficiente lichide??
cele bune!

si
GRESIT procedezi:
am citit prospectul si NU numai:
'Unul dintre secretele in prevenirea hipertensiunii arteriale este cana ta zilnica de ceai verde.'
iar
consumul regulat de ceai verde duce la scaderea considerabila a hipertensiunii.

asadar band acest ceai verde,
iti scade SI MAI MULT TENSIUNEA.ATENTIE !!!
0
15-04-2013, ora 23:02
AMAama
Nu este medic/terapeut
AMAama
multumesc de raspunsuri.
apa beau, minim 2 litri zilnic. au fost zile (foarte calduroase) cand am ajuns la 5-6. si consum si sare. dar cu ceai verde imi mentin tensiunea la 110-120, chiar daca nu de fiecare data, rata de succes este peste 80%. fara eram la 90mmHg.
insa treaba cu tensiunea era auxiliara. m-am gandit ca un medic ar putea intreba de tensiune si de stimulente (ceaiul verde) daca citeste intrebarea mea.
inca o data multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.