se poate trata psoriazisul definitiv?

05-04-2011
Lariss@
Nu este medic/terapeut
Lariss@
buna asi dori sa ma ajutati va rog...logodnicului meu de aproape un an si jumatate i-au iesit pete rosii pe scalp, pe cot pe picioare si in zona genitala la inceput erau mici si nu le-a dat importanta dar mai tarziu aceste pete la care nu le-am acordat importanta au inceput a se extinde si sa format o scoarta groasa si pe cat se extindeau si se ingrosa scoarta incepea a i se crapa pana ce dadea sange...apoi a fost la derma si i sa zis ca e psoriazis i sa dat un tratament cu o solutie de culoare inchisa pt scalp 2 creme pt picior si zona genitala si inca o crema pt scalp preparata de o farmacista..si niste pastile pt intarirea organismului, cartilaj de rechin si inca un tip de pastile...am constatat ca o perioada de trei luni ia disparut complect orice urma de psoriazis de pe tot corpul dar in final ia aparut din nou intro forma si mai agresiva din nou "a vizitat" dermatologul care de data aceasta i-a schimbat tratamentul dar tot cu unguiente...dintre care doar crema pt scalp am observat ca are ceva efecte dar celelalte ca si cum nu ar fi...am observat ca aceasta boala il afecteaza atat pe plan emotional, fizic cat si relatia noastra de cuplu imi imagines ca e neplacut sa ai o asemenea boala pe corp si bunica mea a avut si de aceea asi vrea sa stiu exista ceva cu ce se poate trata psoriazisul definitiv? va rog ajutatine!
1 comentarii
0
05-04-2011, ora 11:57
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Nu, nu se poate trata definitiv. Iar daca cineva a descoperit, nu a spus cu voce tare.
Insa, psoriazis-ul poate fi tinut sub control, adica sa nu apara in forme agresive. Din propria experienta stiu ca acesta revinne de cate ori are ocazia. Deacea NU recomand tratamente scumpe si de durata.
Cu acest diagnostic sunt interzise bauturile alcoolice de orice tip si chiar in cea mai mica cantitate. Dupa o betzie eceasta apare intr-o forma agresiva. Dupa consumul la 1-2 beri sau un pahar de vin, apare usor, incet si sigur. In urma unui stres, a unei situatii neplacute, a oboselei excesive - reapare.
Psoriazis-ul este boala care ne duce la un mod sanatos de viata: somn la timp, fara bauturi alcoolice, fara mancaruri picante, fara condimente si cel mai important - fara stres. Daca se duce un asemene mod de viata psoriazis-ul n-o sa dea de stire. In caz contrar se face tratament de fiecare data cand apar acele pete.
Recomand Skin cap (adica DOAR acest produs si nimic mai mult):spray in momentul in care apar primele bubutze si samponul, de cateva ori consecutiv la inceput, apoi profilactic o data 1-2 luni. Daca se foloseste spray-ul la primele bubitze, in 2-3 zile deja va forma cojitze si va disparea rapid.
Important!!! In caz ca nu se trece la modul de viata sus mentionat, psoriazis-ul o sa dea batai de cap mereu.
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.