se poate stabili prin examen varsta la care s-a produs o dezvirginare?

31-08-2012
ale.alex
Nu este medic/terapeut
ale.alex
Ma intereseaza daca prin examen ginecologic se poate stabili varsta la care s-a produs dezvirginarea in cazul femeilor. sau cum as putea dovedi ca o fetita a fost abuzata sexual in copilarie si au trecut 20 de ani de atunci?
3 comentarii
0
01-09-2012, ora 01:39
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu se poate stabili. Se poate vedea numai o dezvirginare foarte recenta sau un viol foarte recent, dupa atati ani nu se poate "dovedi" abuzul.
Dar se poate apela la psihoterapie pentru a trece peste trauma.
Pentru acuzare, vorbeste cu un avocat, desi e cam greu de dovedit asta, fara probe materiale.
Sanatate!
0
03-09-2012, ora 11:10
ale.alex
Nu este medic/terapeut
ale.alex
Multumesc frumos pentru raspuns. Numai bine!
0
24-08-2013, ora 19:33
Elena Luca
Nu este medic/terapeut
Elena Luca
In rândurile scrise de dumneavoastră parca mi-am citit propria poveste. La mine s-a întâmplat acum 23 de ani, pe atunci aveam doar 6 ani, şi recent am reuşit sa spun cuiva din familie ce am păţit. Si la mine s-a pus problema la fel şi urmează sa merg la un consult ginecologic deşi nu ma va ajuta deloc acest lucru indiferent de rezultat. Psihic şi emoţional nu pot trece peste asta, iar şi mai grav este ca familia nu ma înţelege. Dumneavoastră aţi găsit ajutor undeva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne și simptome care necesită un consult ginecologic
  •