se poate face un implant? | Forumul Medical ROmedic

se poate face un implant?

05-10-2010
lucalina
Nu este medic/terapeut
lucalina
ma simt atat de stanjenita ca nu am o dantura aliniata de la mama natura, adica am un dinte (mai exact incisiv lateral dreapta-cel de langa dintii din fata sus dreapta) impins inauntru. dat faptului k a fost inghesuit nu s-a dezvoltat normal. cat de mare tb sa fie distanta pt a putea realiza un implant? mi se pare ca urmatorul dinte este putin iesit in afara si a ocupat putin din spatiul dintelui "bolnav". de aceea va intreb ca mi se pare cam mic spatiul. va rog sa imi rasp.ms!
1 comentarii
0
05-10-2010, ora 21:53
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
De ce nu tratament ortodontic (aparat de indreptare a dintilor) urmat de cosmetizarea incisivului lateral daca situatia clinica o permite? (cosmetizare prin fatete ceramice sau coroana, cu pastrarea dintelui, bineinteles)

Faptul ca dintele nu s-a dezvoltat normal NU are legatura cu inghesuirea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ÃŽntrebări frecvente despre implanturile dentare
  • Efectele fumatului asupra implantului dentar
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eÈ™ecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile È™i rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaÅ£ia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •