scurgeri vaginale de cativa ani

24-09-2005
lavi
Nu este medic/terapeut
lavi
sunt o tanara care ma confrunt de catva ani cu scurgerile vaginale.in tot acest timp am fost pe la foarte multi medici si am facut foarte multe analize si diagnostice. Dintre diagnostice amintesc cele mai recente: colpita micotica, candida, gardianela, streptococ hemolitic grup C si D. ultimul diagnostic l-am tratat cu penicilina 2x1 pe zi timp de o saptamana si moldamina timp de o luna cate una pe saptamana, dupa care una pe luna timp de trei luni.Simptoma e aceeasi: rar usoara mancarime pe exterior si scurgere albicioasa fara miros. Aceasta scurgere are aceeasi culoare in timpul actului sexual. Am un prieten stabil cu care m-am protejat tot timpul. tratamentelor si totusi am aceleasi simtome.Va rog sa ma indrumati la un laborator extrem de bun pt ca nu mai stiu ce sa ma fac. Medicii imi spun tot timpul alta diagnostice. Nu am incredere in rezultatele analizelor facute si va rog sa ma indrumati undeva unde as putea sa am certitudinea ca cineva ma poate vindeca.
6 comentarii
0
22-10-2005, ora 00:00
Dr.Anca Zbranca
Nu este medic/terapeut
Dr.Anca Zbranca
Stimata domnisoara, pentru a va putea ajuta trebuie sa stiu in ce zona a tarii locuiti.Aparent aveti un dezechilibru banal al florei vaginale dat de tot felul de tratamente...

Trebuie un examen direct, microscopic al secretiei vaginale si o cultura si antibiograma pe medii speciale.In fiecare capitala de judet exista un CABINET DE DERMATO-VENEROLOGIE judetean cu BIROU de urmarire al BOLILOR CU TRAMSITRERE SEXUALAsi cu LABORATOR SPECIALIZAT DE URMARIRE AL BOLILOR CU TRANSMITERE SEXUALA.
Daca partenerul dumneavoastra nu se plinge de nimic, daca analizele pentru sifilis, gonoree, trihomonas v-au iesit deja negative, e clar un dezechilibru local.

Incercati sa luati CIPROFLOXACIN un comprimat la 12 ore, METRONIDAZOL un comprimat la 12 ore timp de 5 zile si sa puneti ovule de BETADINE 1 pe zi in perioada de tratament cu antibiotice, apoi, dupa cele 5 zile sa luati pe gura alte 10 zile un antimicotic, de exemplu MICOSYST.Toate aceste medicamente medicamente trebuie in mod logic prescrise pe reteta de un medic si cumparate de la farmacie, NU TREBUIE SA LE MAI DAT ALTCUIVA CARE PARA SA AIBA ACEIASI PROBLEMA CU A DUMNEAVOASTRA !!

Cu consideratie, profesor doctor Anca Zbranca
0
19-04-2007, ora 00:00
mirela26
Nu este medic/terapeut
mirela26
D-na doctor am fost la ginecolog si am primit un tratament cu metronidazol de 2 ori pe zi cate 2 tablete, betadine ovule si unguent si sa fac spalaturi vaginale. Problema e ca nu suport ovulele acelea pt ca imi provoaca usturimi. ce as putea sa iau altceva?
0
19-04-2007, ora 00:00
mirela26
Nu este medic/terapeut
mirela26
si inca o intrebare dc iubitul meu trebuie sa faca si el tratament si daca da ce anume?
0
16-04-2009, ora 20:51
renata_giulia
Nu este medic/terapeut
renata_giulia
Buna, ma numesc Giulia si asi avea si eu cateva intrebari.ma confrunt si eu de cativa ani buni cu o secretie vaginala destul de deranjatoare.am fost la ginecolog, mia dat un tratament(este a treia oara cand urmez acelasi tratament) si fara rezultate. infectia dupa o perioada reapare. am o secretie foarte urat mirositoare(miros de peste stricat), uneori mancarimi, usturimi, si in timpul actului sexual am si dureri(trebuie sa ne oprim si nu mai putem continua, sunt chiar dureroase).am consultat ginecologul meu cum am spus mai sus si mai dat acelasi tratament de fiecare data.nu prae mai am incredere in aceste persoane, si de aceea am apelat la dv.asi dori sa primesc si eu niste raspunsuri daca se poate!!!tratamentul a fost:meclon 1/zi(metronidazol, clotrimazol), spalaturi cu tantum rosa, si nidroflor.multumesc
0
10-06-2010, ora 20:45
deeyutza1991
Nu este medic/terapeut
deeyutza1991
Buna, as avea si eu o singura intrebare. Acum cateva luni foloseam o.b in timpul menstruatiei si dintr-o greseala l-am uitat inauntru toata noaptea. A doua zii cand l-am scos afara avea un miros oribil si de atunci am secretii vaginale destul de mirositoare. As vrea sa stiu ce as putea folosi ca sa elimin aceste secretii. Inainte aveam secretii dar nu miroseau. Va multumesc.
0
15-12-2011, ora 21:05
roxana plesca
Nu este medic/terapeut
roxana plesca
buna ziua am si eu o problema de cateva zile care ma cam sperie un pic si nu stiu daca e grav sau nu.nu am fost inca la nici un doctor ginecolog sa imi fac vreu control.am niste scurgeri vaginale de culoare alb si un pic maron si un fel de durere sau mancarime daca as putea sa ii zic asa.care e problema contact sexual nu am mai avut de partu zile si in timpul contactului am ceva dureri mai mici inginal.nu am luat nici un medicament si nu am facut nici un fel de tratament pana acum.scurgerile sunt apoase, va multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •