scurgeri vaginale (alb-galbuie) de cateva zile

17-01-2008
florina_cay
Nu este medic/terapeut
florina_cay
de cateva zile am o scurgere alb-galbuie si mancarimi, nemirositoare, este aceasta o problema ginecologica pt sanatatea mea, va rog un raspuns detaliat, multumesc anticipat.
6 comentarii
0
17-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Cel mai probabile e vorba de o candidoza. Nue ceva grav; foarte multe femei sunt purtatoare ale acestei ciuperci (Candida albicans), dar nu toate sunt simptomatice. Localizarea vaginala este poate cea mai frecventa. Se trateaza relativ usor. Daca nu ai posibilitatea sa consulti un ginecolog, poti incerca untratament simplu cu ovule de Polygynax (1 ovul seara, 10 zile) sau, mai ieftin ovule de Clotrimazol (1 ovul seara 6-7 zile). foloseste irigatorul pentru o spalatura eficienta cu ceai de musetel sau cu apa fiarta si racita in care adaugi o cantitae mica de bicarbonat de sodiu.
0
17-01-2008, ora 00:00
florina_cay
Nu este medic/terapeut
florina_cay
iti multumesc din suflet ca mi-ai raspuns la intrebarea mea, ma gandeam ca e ceva mai grav, si dadeja mi-am luat clotrimazol, spalaturi fac mereu dar nu m-am gandit ca merge cu bicarbonat, oricum iti multumes, acum am sa stau mai linistita, o zi placuta in continuare.
0
02-02-2008, ora 00:00
LARY LARY
Nu este medic/terapeut
LARY LARY
incearca si spalaturi cu tantum rosa, le gasesti la farmacie si sunt foarte eficiente in care pui si o lingurita de bicarbonat de sodiu.iar daca poti sa iei ovule de la farmacie fara prescriptie medicala le folosesti dupa irigarea cu tantum rosa.este foarte eficient.am incercat si eu.
0
05-06-2008, ora 00:00
iully
Nu este medic/terapeut
iully
Am si eu o intrebare.Am facut o analiza de secretie care a iesit ok dar pt ca m-am plans de niste probleme cu secretia care era urat mirositoare, prea abundenta sau lipsea si pt ca aveam mancarimi, medicul mi-a dat canesten ovule.Dupa tratament pare ok dar in continuare miroase urat. Asta inseamna ca n-a trecut? sau ce ar trebui sa iau ca sa treaca? sa repet analiza la alt laborator?
0
03-10-2010, ora 14:10
dsds
Nu este medic/terapeut
dsds
Am si eu o intrebare si va rog frumos sa imi raspundeti. Am 19 anii si miam inceput viata sexuala in luna iulie(2010). Am sangerat putin pt k himenul inca nu sa rupt. SI k sa fiu sigura am luat un anticonceptional pt a 2 zi. (de atunci nu am mai avut contact sexual) Am avut ciclu regulat lunile trecute. Iar in luna septembrie nu mia venit ciclu si am o scurgere alb-galbuie dar nu miroase urat. Am facut analaiza la urina si mia iesit ca am infectie. In urma cu catava luni inainte sa am contactul sexual Am facut cura cu antibiotice gentamicina augumentin pt k am probleme cu acneea. VA ROG FRUMOS sami spuneti de la ce poate sa fie? de la antibioticele pe care leam luat? de la raceala ? sau de la ce? la ginecolog nu vreau sa ajung pt k ma feresc de parintii va rog frumos sami raspundeti. VA MULTUMSC.!!
0
15-10-2010, ora 14:58
ayana20
Nu este medic/terapeut
ayana20
cel mai bine e sa mergi la ginecolog iti iei un bilet de trm de la medicul de familie intrebi unde sa mergi si iti faci un control pentru ca poate fi o micoza cu care o sa ai probleme mai bine o tratezi acum decat sa treaca timpul asa am patit eu am stat vreo 2 ani cu ea pentru ca dispare si apare si e foarte nasol cu scurgerile si apoi mancarime poate sa si miroase urat iar cand vei avea contact sexual credema ca va fi foarte nasol.daca nu vrei sa afle parintii nu e foarte greu banuiesc ca nu mergi cu ei de mana zi de zi intro dimineaa te iei si mergi la medic banuiesc ca esti eleve studedenta cu biletul de trimitere te consulta gratuit ginecologul eventula alte teste daca va fi nevoie vor fi cu plata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •