scurgeri maronii in sarcina - semn de ingrijorare?

116 comentarii 1 2 3 4
0
26-03-2012, ora 16:00
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna Naty, imi pare tare rau pentru pierderea ta, este ingrozitor ceea ce s-a intamplat. La fel am pierdut si eu o sarcina, am inceput sa sangerez brusc, tot in Germania. Am asteptat pe urma 2 luni si apoi am incercat din nou, si am ramas insarcinata in luna urmatoare. Doamne iti multumesc, totul a mers bine, si acum am un baietel de 2 ani si mai astept un bebe. Nu iti pierde speranta si increderea in Dumnezeu, nu iti poate spune nimeni ca data urmatoare va fi bine, poti sa speri si sa rogi pe Dumnezeu sa iti daruiasca bucuria de a fi mama. Odihneste-te, citeste, plimba-te, inlatura din viata ta orice ar putea fi daunator pentru tine sau pentru o urmatoare sarcina si da-ti timp sa iti revi din socul pe care l-ai avut. Cred ca si sotului tau ii este greu, impreuna veti trece peste toate astea. Totul se estompeaza incet incet. Numai bine iti doresc si multa sanatate, si un bebe cat de curand
0
26-03-2012, ora 19:18
Nutty_Naty
Nu este medic/terapeut
Nutty_Naty
Buna Tweetybyrd! Iti multumesc pentru raspunsul rapid si pentru urari! Mi-ai redat siguranta de care aveam nevoie si ieri am vorbit si cu sotul meu, care m-a linistit cum face de fiecare data si cu care am trecut prin multe pana acum.
A fost o lectie dura pentru mine, ca eu sunt proaspat mutata intr-un apartament cu 2 camere (temporar pana sa raman) si cand am aflat ca am ramas chiar de cand ne-am mutat, nu cred ca am stiut cum sa reactionez si cu toata bucuria mea am inceput sa ma stresez pentru toate nimicurile. Unde punem patutul, cum facem cu parcarea ca e departe, trebuie sa strangem bani si tot felul de prostii, dar in ziua cu pricina o prietena buna mi-a spus ca exagerez cu toate grijile si ca ar trebui sa fim numai noi 3 si nimic sa nu mai conteze, ca de multe ori uitam sa ne bucuram de lucrurile marunte din viata. Acum inteleg cum sa tratez situatia si dreptate mare avea. Voi avea rabdare si cu siguranta nu o sa mai gandesc la atatea lucruri inainte de timpul lor.
Sarcina usoara si toate cele bune!
0
29-03-2012, ora 20:51
onescuanamaria
Nu este medic/terapeut
onescuanamaria
buna fetelor, azi am fost la dr. si a vazut embrionul este pozitionat in uter, dar... zice ca nu aude inima. dupa calculele mele eu am 5 sap ( are bebe ) si 7 de sarcina, dr. spune sa merg si sap viitoare sa vada atunci. Ma intreb este normal ce imi spune el, a zis ca daca nu se aude nici atunci se poate sa fie oprita sarcina din evolutie. Ma intreb daca este oprita atunci eu mai pot avea simptome (somn, oboseala, tensiune in sani si chiar durerosi). oare nu afecteaza eco. pe bebe este al doilea eco pana acum la mine? Pt. ca am de gand sa nu mai merg cand zice el. Oricum unii medici au darul sa te sperie, eu ma rog la Dumnezeu iau tratament cu utrogestan si cam atat. va pup !!
0
30-03-2012, ora 10:52
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna Anamaria, mie nu mi-a spus nici un medic ca ar putea sa afecteze cumva ecografia, in prima si in a doua sarcina am facut foarte multe ecografii, uneori si de 3 ori pe luna. La varsta asta eu imi amintesc ca deja am si vazut inimioara batand, nu stiu cum nu a auzit sau nu a vazut la tine, poate ca este un aparat care nu mareste foarte mult si atunci nu se vede. Totusi ar trebui sa mergi la ecograf, saptamana viitoare deja va fi mai dezvoltat bebelusul si poate va vedea ceva acolo. Nu te ingrijora prea mult, incearca sa fi linistita in perioada asta. Multa sanatate iti doaresc si sarcina frumoasa.
0
30-03-2012, ora 15:49
onescuanamaria
Nu este medic/terapeut
onescuanamaria
iti multumesc pentru raspuns, voi merge si sap viitoare dar daca zice ca nu se aude nici atunci voi incerca la alt medic. Nu ma pot lua dupa ce spune el, este si tanar si cred ca voi incerca la altul. ca ma face sa ma ingrijorez felul lui de a se comporta.
0
10-04-2012, ora 14:12
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Buna Nutty_Naty! Imi pare rau pentru tine si crede-ma ca ti-o spun din inima pentru ca stiu ce inseamna. Si acum inca imi dau lacrimile cand ma gandesc... Si eu am pierdut o sarcina dupa 7 ani de incercari, tratamente, sperante, consultatii... imagineaza-ti 7 ani de zile, luna de luna sperand sa primesc o veste minunata...am crezut ca mor de durere, nici pe sotul meu nu vroiam sa-l vad, plangeam intr-una. Dar pe de alta parte am inceput sa ma incurajez singura pentru ca stiam ca pot sa raman in sfarsit insarcinata, si aveam atata speranta ca voi ramane iarasi, si intr-adevar dupa 2 luni am aflat ca sunt din nou insarcinata. Imi era si frica sa ma bucur.Dar cu ajutorul Bunului Dumnezeu, am acum 2 baietei, unul de 1 an si 7 luni, si unul de 3 luni. Pot sa spun ca acum sunt o mamica implinita. Si te rog si pe tine sa nu-ti pierzi speranta, sa te rogi, si sa ne dai vestea buna cat mai repede. E important sa fii optimista. Multa sanatate!
0
18-04-2012, ora 14:04
onescuanamaria
Nu este medic/terapeut
onescuanamaria
buna fetelor
am mers la medic si sunt daramata am plans 3 ore dupa ce am aflat acelasi raspuns ca nu aude inima batand, dupa calculele mele eu as avea 10 sap si bebe 7-8 sap. Am uitat sa precizez faptul ca uterul meu este in retroversie si dr. asta la care merg nici nu a sesizat asta. Ma intreb poate sa fie si asta o cauza pt ca el nu vede nimic la eco. ala invechit. Mi-a spus sa merg sap viitoare pregatita pentru chiuretaj ca ma va interna si apoi imi va da nu stiu ce tratament. Eu si sotul ne-am hatarat sa cerem sfatul altui medic si apoi sa fac acel pas ingrozitor.. nici nu pot sa ma gandesc. Dar daca bebe nu mai este in viata eu de ce am simptomele de sarcina: greata si altele... si nu ma patez sa altele. Maine sper sa merg la Timisoara la un medic mai bun sa vedem ce ne spune. oricum sunt asa trista nu mai pot face mai nimic. Va mai tin la curent.
0
19-04-2012, ora 11:52
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
Anamaria iti tin pumnii si ma rog pentru bebele tau sa fie bine si sa-i auziti inimioara Dumnezeu sa va ajute.Eu de doi ani sper de la o luna la alta sa raman insarcinata si nimic...sunt foarte trista de la o luna la alta mai trista...am facut deja o obsesie din asta sunt constienta dar simt ca imi pierd mintile in ziua cand imi vine ciclu...am fost la zeci de controale am facut si hsg totul e in regula dar totusi nu raman..pana la urma cred ca tine tot de voia lui Dumnezeu...astept o veste buna de la tine si iti tin pumnii
0
21-04-2012, ora 10:31
onescuanamaria
Nu este medic/terapeut
onescuanamaria
buna fetelor,
cele care ati trecut prin ce trec eu acum cred ca intelegeti... Miercuri am fost la medic nu se vedea nimic la eco, am inteles diagnosticul crunt sarcina oprita in evolutie... deci bb era mort. am fost ingrozita am plans ore intregi am consultat 3 medici dar acelasi raspuns. Joi am inceput sa sangerez, am mers la Timisoara (eu sunt din HD) la spital acolo pt ca eu am si o operatie la inima si tb sa imi faca chiuretaj era putin mai complicat. M-au internat au acolo eco cu 3 D si vad tot dar oricum bb era mort. Vineri adica ieri mi-au facut anestezie totala si m-au aspirat, m-am trezit din anestezie plangand si ironia sortii facea ca in acel salon cu mine erau 3 femei toate cu avorturi la cerere si eu..care imi doream bb..cu el mort... imi pare asa de nedreapta viata. Acum sunt acasa ma reculeg, incerc sa trec si peste asta. Va doresc la toate cele care inca asteptati minunea sa aveti puterea sa sperati, speranta este cea care ne tine in viata.
Luizza D-zeu este cel care face minuni, dar ar fi bine daca mergi si la un medic mai bun, o fata din salonul meu avusese trompele infundate si numai el a depistat asta, a operat-o si i-a desfundat una, oricum are o sansa. va pup!!!
0
25-04-2012, ora 16:32
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
imi pare rau din suflet sa-ti dea D-zeu putere sa treci peste si un bebe cat mai curand sunt sigura ca treci prin momente groaznice eu plang luna de luna cand imi vine ciclu de zici ca s-a terminat pamantul dar apoi tu...imi pare sincer rau.Am facut hsg ptr trompe si le-am avut putin infundate si pana la urma a reusit sa mi le faca permeabile cu solutia respectiva nu a mai fost nevoie de operatie..mi se spune mereu sa am rabdare dar sincer nu mai am.Te pup si ai grija de tine
0
18-05-2012, ora 10:57
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
buna ana maria mi-as dori sa stiu cum te mai simti?sper ca ai trecut cu bine peste intamplarea aceea nefericita..pupici si astept vesti
0
18-05-2012, ora 23:15
onescuanamaria
Nu este medic/terapeut
onescuanamaria
Chiar astazi am 28 de zile de cand s-a intamplat, si m-am imbolnavit dar cu niste dureri pe care nu le poti descrie in cuvinte. Am intepaturi groaznice in zona fundului dar si in toata burta. nu am putut sa dorm nu stiu daca este normal sa ma doara asa de tare, ma gandeam sa nu am ceva probleme cu colonul. Voi merge la control peste 2 sap. si va trebui sa ma apuc de analize sa vedem ce nu a fost in ordine. va tin la curent...Luyzza tu ce mai faci ? nicio veste pana acum?
0
19-05-2012, ora 11:49
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
eu nu am nici o veste deocamdata dar nu inteleg la tine 28 de zile de cand s-a intamplat ce?..necazul prin care ai trecut sau vreo veste buna...in legatura cu intepaturile nu stiu ce sa zic ca nu mi s-a intamplat sa faci investigatii ca nu e de glumit...pupici multi si te mai astept cu vesti
0
23-05-2012, ora 09:31
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
buna anamaria ai fost la control?ai aflat care sunt motivele durerilor respective?eu sunt tare feriicita desi pana maine cand ma duc la control mi-e cam teama sa ma bucur..trebuia sa-mi vina cm joi pe 17 si nu a venit luni pe 21 am facut 2 teste de sarcina si au iesit ambele pozitive mi-a cam teama sa ma bucur dar pana maine trebuie sa am rabdare..pupici si te astept cu vesti
0
27-11-2012, ora 11:34
Georgiana1689
Nu este medic/terapeut
Georgiana1689
Buna ziua am si eu o problema am sterilet de 4 ani si in februarie imi expira de 7 zile luna aceasta mi-a intarziat ciclu mie de obicei nu imi intarzia niciodata era regulat am facut testul de sarcina si a iesit negativ si cam de o zi am si niste scurgeri maroni as dori urgent un raspuns va rog ce mi se intampla am ramas insarcinata cu sterilet?
0
06-12-2012, ora 19:50
onescuanamaria
Nu este medic/terapeut
onescuanamaria
buna fetelor
dupa ce am asteptat 6 luni dupa teribila incercare prin care am trecut...sarcina oprita in evolitie... se pare ca Dumnezeu are mila si de mine, cred ca am ramas insarcinata, trebuia sa ma fiu bolnava pe 3 dec, urmeza sa-mi fac testul luni, imi este asa teama sa ma bucur, dar sper sa fie bine de data asta. Am arsuri pe stomac si tot timpul imi este foame.
va rog sa imi spuneti daca este normal sa ma doara in partea staga in zona ombilicului, de 2 zile simt dureri usoare dar care sunt suportabile, mici intepaturi.
Luyzaa2000 ce mai faci? cum este cu sarcina ta? M-as bucura daca am mai vb.
0
29-03-2013, ora 22:06
dragutan ileana
Nu este medic/terapeut
dragutan ileana
buna sunt nouo pe forum am si eu o problema foarte asemanatoare cu restul fetelor.am 29 de ani acum 3 ani am ramas ansarcinata si la 3 luni si o sapt sa oprit din evolutie offf, acum sunt din nou ansarcinata aproximativ o luna, sunt an spania si aici an zona mea este un sat nu am urgenta astept pana marti la un control, am o scurgere maronie deschisa si ceva dureri an zona ovarelor asa am patit si cu sarcina trecuta sunt speriata de nu mai pot oare va fi la fel atunci aveam 3 luni acum dabea una sa fie necazu si mai repede offf ast si eu un raspuns de la cine crede ca ma poate ajuta multam
0
26-05-2013, ora 20:26
bianca.t
Nu este medic/terapeut
bianca.t
buna eu am 19 sapt si acu o zi am avut si eu o scurgere maronie..m-am speriat f tare am vrut sa merg la urgenta..ginecologul meu mi-a spus ca am si colul uterin prea scurt si intervine riscul de avort spontan plus o rana pe colul uterin,.mi-a dat medic de mentinere a sarcinii utrogestan, femibion si magneziu..am si dureri pe sub burta spune el contractii pt care mi-a dat si medic..mai fac si tratament cu ovule pt ca din cauza sarcinii spune el am mult mai multa secretie albicioasa si m-am si iritat pe exterior din cauza ei..pata maronie poate veni de pe colul uterin cum am si rana acolo? si cum fac si tratamentul?..se poate?..la el nu trebuie sa merg numai peste 2 sapt..sa merg mai rpd inapoi sa ii zic?..sa ma ingrijorez?scurgerea a fost doar o singura data
0
31-05-2013, ora 20:45
miha32
Nu este medic/terapeut
miha32
dragele mele va spun din propria experienta...am pierdut 2 sarcini cu blestematele astea de scurgeri maronii si doctorii bineanteles ca de fiecare data cand mergeam la urgenta imi spuneau ca sunt resturi de sange de la ciclu anterior...Nu stati asa..duceti-va la un DR.bun sa va dea tratament de sustinere a sarcini ca altfel riscati sa pierdeti sarcina.Eu la 12 saptamani le-am pierdut pe amandoua...multa sanatate
0
24-08-2013, ora 09:58
ramonaates
Nu este medic/terapeut
ramonaates
buna ziua mamici. am 23 de ani si sunt insarcinata in 4 sapt. astazi dimineata am observat o scurgere maronie pe chilot, am mers la medicul meu ginecolog dar cum este sambata cabinetul este inchis...:( acum 7 luni am pierdut o sarcina(s-a oprit din evolutie la 10 sapt) am tot citit pe forum, imi doresc nespus acest copil si ma ingrijoreaza f tare faptul k nu pot da de medicul meu( sunt in germania) pana luni dimineata.alt medic pot gasi doar la urgente, dar in sarcina ce am pierdut-o am patit la fel cu aceste scurgeri am mers la urgenta si mi sa spus k este absolut normal, dupa kre inima copilului nu a mai batut:(. nu stiu ce sa fac, doua zile de asteptare mi se par o eternitate...poate ma poate ajuta cineva cu un sfat...va multumesc
0
02-10-2015, ora 16:58
Diana3004
Nu este medic/terapeut
Diana3004
Buna! Sunt in primul trimestru de sarcina( mai exact 4 sapt.) abea ieri am aflat ca sunt însărcinată si deja de aseara au inceput niste scurgeri maro cu sânge. Imi doresc mukt sarcina asta.. La medic pot merge doar peste doua saptamâni pentru ca nu sunt in tara. Este posibil sa fie un avort spontan ? Tin sa Menţionez ca nu prezint nici un fel de durere abdominala doar câteva senzaţii uşoare de durere. Ce se întâmpla ? Pot sa pierd sarcina sau am pierdut-o deja ? Va rog ajutaţi-mă. Multumesc
0
04-12-2015, ora 18:40
maria93
Nu este medic/terapeut
maria93
buna!sunt noua pe aici!am 23 de ani, si am o problema, pana akm 3 luni am avut un CM regulat(29 zile), iar akm imi intarzie f mult, am fost la doctor, de 2 ori, nu am absolut nimik, mi a zs k poate fi o dereglare dar nu mi a dat nikiun fel de pastile, a zs sa astept pana vine.:-( ultima menstruatie a fost pe data de 16 octombrie, iar akm de 3 zile am o scurgere maronie, am facut 2 teste de sarcina insa rasp e negativ! imi doresc foarte mult un bebe, si lucram la el!nu stiu ce se intampla, vizita la medic o am tocmai in ianuarie.ma poate ajuta cineva?
0
15-01-2019, ora 19:51
Anghilina
Nu este medic/terapeut
Anghilina
Buna eram in săptămâna in săptămâna a 6 de sarcina cind sa început o scurgere cu bucăți nici de stinge închegat am mers la medic nu mea făcut nimic o zis sa aștept o săptămâna după o săptămâna am mers iar și mi sa spus ca nu se aude ritmul inimii și ca sarcina e pierdută și sa merg acasă ca se va elimina in 10zile. Au trecu 10zile și ne-am făcut un test de sarcina și mea arătat pozitiv, dar eliminările continua și acum sub forma de un lichid maro. Ma puteți ajuta cu un sfat ca aici medicul nu mea explicat nimic. VA ROG FRUMOS SUNT DISPERATA ȘI MA AFLU INTR-O ȚARA STRAINA MUTUMESC ANTICIPAT
0
18-01-2019, ora 14:33
Tosino
Nu este medic/terapeut
Tosino
Buna. Sunt însărcinată în 17 Si 2 zile si de 5 zile am sangerari maronii apoase. La scaun dimineata sunt maro si putin roz. Tin sa mentionez ca am colul închis, este de 2.9 cm, bebe este ok la eco si placenta la fel. Am tratament de 3 ori pe zi nospa de 40 mg si arefam 200 de 2 ori pe zi. Seara arefam intravaginal si ma trezesc dimineata cu dureri groaznice si burta tare si secretiile apoase maronii. Dacă nu iau arefam pe timp de zi nu am nici o scurgere. A mai trecut cineva prin asa ceva? Se vor opri sangerarile? Abia peste 5 zile am programare la medic dinnou. Is foarte panicata si stau numai la pat. Ma ridic doar sa merg la baie. Tin sa mentionez ca bebe este foarte activ in timpul contractelor ai durerilor. O sa revin peste 5 zile cu rezultatele de la medic.
0
19-01-2019, ora 16:25
Tosino
Nu este medic/terapeut
Tosino
Buna fetelor...revin cu raspuns de la medic. Nu am rezistat sa stau pana in data de 23.02. Am sangerari apoase maronii si dimineata asta si m-am dus la medic si mia zis ca bebe este bine, colul este închis, are 2.5 cm, dar am placenta mai jos inserată...si din cauza asta am sangerarile. Am tratament cu arefam pe cale orală de 200 de3 ori pe zi, nu am voie vagonul din cauza sangerarile, si no-spa tot de 3 ori pe zi. Bebele s-a dovedit a fi fetita până la urmă...ne bucurăm tare mult si speram ca odata cu cresterea uterului si placenta va migra si ea.
0
22-01-2019, ora 20:18
Lala2019
Nu este medic/terapeut
Lala2019
Buna fetelor ! Sunt însărcinată in 5 săptămâni si ieri am avut sângerări. Am fost de urgenta la spital, mi-a facut Ecografie, sarcina este incipienta. Nu se știe motivul sângerării. Mi-a dat arefam 2/zi si no Spa 1/zi si repaus la pat. Nu am dureri de niciun fel. De ieri dupa amiaza, dupa primul ovul, nu am mai avut sângerări ci doar scurgeri maronii. Maine merg sa repet hcg. Vi s-a întâmplat si vouă ? Nu stiu ce e cu scurgerea asta maronie.
Adaugă un comentariu / răspuns
116 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •