scurgeri maronii in sarcina - semn de ingrijorare?

116 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
23-02-2010, ora 11:40
alinaro2006
Nu este medic/terapeut
alinaro2006
Buna fetelor,
E prima data cand intru pe forum ma numesc alina si sunt insarcinata in luna a saptea.pana acum am avut niste scurgeri dar fara probleme ca am tot facut analize(papanicolau, secretii vaginale etc) si toate au iesit ok, azi am vazut ca am mi-a curs ceva maro si nu stiu ce este?pana ajung la doctor aveti voi idee ce ar putea fi?ar trebui sa ma ingrijorez?va rog din suflet ajutatima cu un sfat!Multumesc mult!
0
23-02-2010, ora 11:45
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna Alina,
eu sunt abia in luna a patra si nu stiu daca sunt normale scurgerile astea in luna a saptea, insa te-as sfatui sa mergi la medic.Daca il simti pe bebe miscand la fel de des si nu ai dureri, atunci nu te ingrijora, dar ar fi bine sa mergi cat mai repede la medic sa fi sigura ca totul e ok.Daca nu poti ajunge la medicul tau curand, mai bine mergi la clinica, acolo e tot timpul cineva de garda.Toate bune iti doresc, si tie si la bebe :)
0
12-04-2010, ora 10:34
elizica38
Nu este medic/terapeut
elizica38
buna fetelor. cred ca sunt insarcinata in cel mult trei saptamani. Am facut teste de sarcina la 10 si 12 zile dar au iesit negative. in prima saptamanana am avut o scurgere maro deschis cateva picaturi si gata. in a doua saptamana am mai avut o scurgere tot maro deschis. asta s-a intamplat o singura data pe saptamana si doar cat mi-a patat chilotul si a disparut. Dar ieri, in a treia saptamana, am inceput sa am scurgeri maro inchis, nesimnificative ca si cantitate dar care nu se mai opresc. le am chiar si astazi. ce inseamna asta, a mai avut careva asa ceva, sunt sau nu insarcinata?
0
12-04-2010, ora 12:56
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna Elizica,

parerea mea e ca trebuie sa mergi la medic, doar asa se poate elucida "misterul".Iti doresc sa ai sanatate si un bebe frumos si sanatos! :)
0
22-05-2010, ora 19:29
caty22
Nu este medic/terapeut
caty22
Buna tutoror!
Sunt noua pe forum. Eu am 6 saptamani de sarcina si la inceputul saptamanii au aparut niste scxurgeri maronii, nu foarte abundente. nu am nicio durere. aAm fost luni la medic si marti ma internat. In spital mi s-a facut o ecografie si nu s-a observat decat un punct. dupa doua zile am facut alta ecografie si de data asta sarcina s-a vazut. medicul mi-a zis ca e mult mai bine. ca tratament mi-a dat duphaston 4 pe zi, nospa, la nevoie si o pastila de acid folic pe zi. Scurgerile nu au disparut. dupa 5 zile. Doctorita mea m-a programat pentru luni ca sa vada si urmatoarea analiza HCG. Am mai facut una joi. Sunt foarte nelinistita ca aceste scurgeri nu se opresc. Parca nu mai am rabdare pana luni. Si imi este foarte frica. Credeti ca ar trebui sa cer parerea si altui medic. Al meu mi-a zis ca imi face chirotaj, daca scurgerile persista. Voi ce ziceti?
0
22-05-2010, ora 20:42
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna Caty, eu zic sa te duci sa mai consulti un medic, scurgerile astea pot fi si persistente uneori.Multa sanatate tie si bebelasului :)
0
15-07-2010, ora 17:01
mary22
Nu este medic/terapeut
mary22
Buna fetele! Va rog sa ma ajutati si pe mine.Am avut o scurgere maronie acum 2 zile ff putin ;ieri nu am avut nimic si azi iar mi.a curs ff putin.Din ce am citit la voi nu toate sunt semne de ingrijorare. De cand am avut prima scurgere simt si niste usoare dureri in zona ovarelor.Primele 2 zile nu prea am simtit acum a 3 zi parca sunt mai dese(urinez si ff des ;dupa ce ies din baie simt ca tot imi mai vine sa fac(este si fff cald beau apa multa)).Sunt in Italia am ajuns de 3 zile ; un drum ff lung facut cu masina.Sotul lucreaza toata ziua sunt departe de oras nu pot merge singura la doctor.Credeti ca se intampla ceva rau daca astept pana sambata dupamiaza(acum e joi) ;deabia atunci pot sa merg.Cu o saptamana inainte de plecarea din tara am fost la ginecolog mi-a facut eco.A zis ca totul este in regula am 7-8saptamani(mi-a aratat si cum ii bate inimioara).Am facut si analize la sange si urina a zis ca totul e ok dar sa mananc mai multe fructe si legume(mai multe vitamine). Am mai citit pe net ca multe mamici primesc anumite pastile si acid folic eu nu am luat nimic de cand am ramas insarcinata.Am intrebat dr. ginecolog daca trebuie sa iau ceva si a zis nu.Imi este frica sa nu fie de la drum am plecat dimineata din Constanta si seara am ajuns la Arad, am ramas la un hotel si a doua zi de dimineata iar in masina pana seara cand am ajuns in Italia.Am 23 de ani si e primul bebe pe care eu si sotul ni-l dorim fff mult.Sunt ff speriata nu vreau sa se intample ceva rau.Va rog dati-mi un raspuns.Va multumesc si sarcina usoara la toate.
0
16-07-2010, ora 11:40
luciad
Nu este medic/terapeut
luciad
Buna Mary. in astfel de probleme nu stiu daca suntem avizate sa dam sfaturi. eu am avut ceva asemanator, am mers de urgenta la doctor si am facut un ecograf. Sa dovedit a fi o desprindere de placenta si am trecut pe doza maxima de utrogestan. ideea e ca la tine poate fi total altceva. Eu iti doresc curaj pana sambata cand mergi la control. Personal, astept sa mi se nasca baietelul, deci totul a trecut pana la urma. Succes si rabdare!!
0
16-07-2010, ora 11:42
luciad
Nu este medic/terapeut
luciad
Am uitat sa mai adaug ceva - nu crede tot ce citesti pentru ca poti face depresie sau mai stiu eu ce si atunci chiar se intampla toate relele.
0
16-07-2010, ora 11:49
mary22
Nu este medic/terapeut
mary22
Buna Luciad! Multumesc pt raspuns. Iti doresc numai bine tie si baietelului si la toate mamicile. Nu am mai avut rabdare pana sambata si aseara cand a venit sotul de la munca am mers la doctor. Mi-a facut un control vaginal sa vada de ce am avut secretia si un eco. Mi-a zis ca totul este ok.Eu in cele 9 saptamani de cand sunt insarcinata nu am sangerat deloc.A zis ca normal sunt cateva sangerari la inceputul sarcini cand se implanteaza ovulul, si eu le-am avut, dar nu au iesit in exterior si deabia acum s-au scurs. La eco nu imi venea sa cred ca acum 2 saptamani arata ca o pastiluta si acum se vede capul si corpul.Mi-a zis cand mai am dureri sa stau sa ma odihnesc.De ieri nu am mai avut scurgeri si durerile s-au ameliorat(mai simt durere doar daca fac miscari mai bruste).Mi-a zis sa iau acid folic(pana in prezent eu nu am luat nimic ca nu am stiut).Va multumesc !
0
25-08-2010, ora 14:22
ursula
Nu este medic/terapeut
ursula
buna sunt la 19 sapt si azi am avut o scurgere maroni si nu stiu cum ce sa fac sa ma duc la medic sau sa nu ma ingrijorez pentru ca bebelusul meu inca nu a miscat si scurgeea asta nu este un semn bun. ce sa ma fac?
0
25-08-2010, ora 14:26
luciad
Nu este medic/terapeut
luciad
buna Ursula! cel mai bine, pentru linistea ta proprie si sanatatea copilasului, mai bine mergi la doctor ca numai el iti poate spune daca e rau sau nu. fii optimista, dar si precauta. sarcina usoara!
0
08-11-2011, ora 10:15
AdyIul
Nu este medic/terapeut
AdyIul
Buna, ma numesc Adriana anul trecut am avut o sarcina extrauterina.Acuma sunt gravida in 11 sap.L-a inceput de sarcina am avut dureri de burta groaznice si scurgeri maroni.Am fost la medic si mi-a zis ca este totul bine.In momentul de fara nu mai am dureri de burta dar scurgeri mai am din cand in cand, mai ales dimineata.Mereu ma gandesc la tot felul de lucruri.Sunt speriata, ca cum am pierdut o sarcina imi sta capul numai la prostii.Am fost ieri la medic si i-am povestit ce mi-i se intampla si mi-a zis ca dc scurgerile continua o sa-mi dea ceva ovule.Mereu mereu cand merg la baie ma uit sa vad dc a trecut scurgerea pe care o am.Imi doresc asa mult copilul ca n-as mai suporta sa patesc ce am patit anul trecut.Va rog dc cititi comentariul meu, as dori sa aud o parere din partea voastra.Va multumesc pt intelegere.
0
11-11-2011, ora 17:39
alinaonu
Nu este medic/terapeut
alinaonu
buna adriana si eu sunt in situatia ta am 12 saptamani de sarcina si de vreo 10 zile au inceput sa mi apara scurgeri maronii.am fost la 3 medici diferiti am tratament cu arefam capusule vaginala 2 pe zi duphaston 2 pe zi si no spa 3 pe zi injectabile.dupa 8 zile de tratament au inceput sa dispara acum au aparut din nou mai ales dimineata si dupa ce urinez.am facut deja 5 ecografe in 3 luni nu stiu ce sa mai fac bebele e bine spun ei dar nu inteleg de ce nu se opresc scurgerile.mi e f frik am 28 de ani si e primul copil mi l doresc enorm.
fetelor care stiti ce e de facut ajutati ma
0
11-11-2011, ora 20:13
maryllu
Nu este medic/terapeut
maryllu
Buna.Sunt Maria si am 27 ani.In primul rand, vreau sa spun ca acum 6 ani am pierdut o sarcina in sapt 11.Acum, sunt insarcinata in 16 saptamani.In sapt 13 am inceput sa am sangerari rosii-maronii, nu abundente insa.Am fost la doctor pe 19 octombrie si mi-a facut echografie si a zis ca nu stie de la ce poate fi sangerarea(mi-a spus, insa, ca am placenta jos inserata)si mi-a prescris Arefam(Progesteron) si No-Spa si mi-a zis sa imi iau concediu cel putin o saptamana.Am cumparat medicamentele si am inceput tratamentul.In noaptea de 20 spre 21 oct m-am trezit din somn sa merg la baie si am vazut o mare pata de sange pe cersaf, apoi in baie am eliminat si un cheag destul de mare.Eram convinsa ca am pierdut copilul, pt ca aproape la fel s-a intamplat si cand am pierdut cealalta sarcina.Am mers cu sotul la maternitate si acolo mi-au facut 2 injectii pt oprirea sangerarii si dupa vreo 2 ore a venit si doctorita mea(la care fusesem cu o zi in urma)si mi-a facut echografie.Cand mi-a zis ca copilul e bine si ca ii bate inimioara, nu mi-a venit sa cred!Am izbucnit in plans!Aveam decolare de placenta cu hematom.Am stat 8 zile in spital cu Ampicilina injectabila, No-Spa si Scobutil si perfuzii.Acum nu mai lucrez, satu acasa, cat de cuminte se poate, dar scurgerile maronii(adica maro-maro, nu rosii)continua.Nu vreau sa mai stau in spital, nu vreau sa mai iau Ampicilina si Scobutil sau No-Spa, pt ca, chiar daca ti le dau medicii, am citit ca nu fac chiar atat de bine copilului.Eu continui totusi cu Arefam-ul, cu evitarea efortului si o sa merg iar sapt viitoare la medic sa vad ce imi spune de data asta.E curios, totusi, cum de nu a vazut hematomul cu o zi inainte.Sau se face de la o zi la alta decolarea asta si hematomul?Voi ce credeti?De ce persista scurgerile totusi?
0
02-12-2011, ora 10:41
paula-
Nu este medic/terapeut
paula-
Buna! Am si eu o problema cred!! Sunt insarcinata in 6 saptamani. in saptamana 4 si jumatate am fost la medic. mI-a confirmat sarcina si mi-a prescris acid folic si niste vitamine. Dupa vreo 2 zile m inceput sa am inceput sa am scurgeri maronii, nu mult, dar... Am sunat doctorul si mi-a recomandat utrogestan de 200 cate 1 pe zi. Le-am luat sa zic cam vreo 4-5 si apoi o zi nu am mai luat. In perioada in care am luat scurgerile s-au oprit, dar au reaparut in momentul in care nu am luat-o intr-o seara. Acum le iau iar si scurgerile incep sa dispara. Cand mi le-a recomandat mi-a spus sa ma o sun sa facem o programare ca urmeaza sa plece din tara si sa vada exact, pt ca la 4 saptamani cand am fost nu se vedea embrionul. Acum medicul meu e plecat din tara pt o saptamana si nu am fost la control asa cum mi-a spus din lipsa de finante.. Acum ce sa fac? mai astept o saptamana sau sa merg la altul? credeti ca e grav?
0
02-12-2011, ora 19:16
alinaonu
Nu este medic/terapeut
alinaonu
buna...eu am 16 saptamani si deja nu mai am scurgeri pentru ca am continuat tratamentul cu arefam sau utrogestan e acelasi lucru au aceeasi compozitie. mi a recomandat medicul sa l iau pana la 20 de sapt ca sa evit neplaceri. no spa la durere. eu zic sa iei in continuare utrogestan in fiecare seara si sa mergi la ecograf iar knd vine medicul tau mergi la el. eu am fost deja la 3 medici pt k era medicul meu in concediu am 6 ecografe.atata timp cat nu afecteaza bebele si stiu k e bn si ca tratamentul functioneaza e perfect. succes si sarcina usoara
0
01-01-2012, ora 22:41
livy87
Nu este medic/terapeut
livy87
buna tuturor.
sunt insarcinata in saptamana 12 si de dimineata am observat niste pete de sange pe lenjerie
am mers de urgenta la un ecograf pt ca sunt cam speriata, iar acolo totul a fost ok, in sensul ca doctorul a zis ca bebe e bine si ca nu observa nimic in neregula, insa mi-a dat sa iau arefam si ceva vitamine
dupa 4-5 ore petele s-au inchis la culoare (au devenit maronii) si sunt cam nelinistita, oare ce sa fac?
mersi...
0
17-02-2012, ora 20:30
emilia86
Nu este medic/terapeut
emilia86
buna!
am 33 de saptamani si azi dimineata m-am trezit cu o pata maronie.am citit pe net ca s-ar putea sa fie dopul dar eu trebuie sa nasc la sf.lui martie, plus ca nu am dureri.abia miercuri am programare la doctor.sunt ingrijorata, nu stiu daca e normal sau nu.
0
18-02-2012, ora 11:17
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna Emilia, eu zic sa mergi la un medic de garda undeva, eu abia la o zi dupa ce am pierdut dopul am inceput sa am dureri. Sa auzim de bine, multa sanatate!
0
19-02-2012, ora 18:26
emilia86
Nu este medic/terapeut
emilia86
multumesc pentru raspuns. nu mi-a mai curs maroniu si nici dureri nu am.am sa vb oricum miercuri cu doctorul.bebele misca normal si nici dureri nu am.o sa va scriu ce-mi spune doctorul, poate ajuta si alte gravidute.multa sanatate si voua!
0
13-03-2012, ora 18:30
onescuanamaria
Nu este medic/terapeut
onescuanamaria
buna fetelor, ma numesc ana maria am 28 de ani si prima sarcina, imi doresc enorm un bebe si ma tem de cateva lucruri: am 4 saptamani si de 4 zile am inceput sa am pete maronii pe slip, dar nu este o scurgere abundenta, uneori ma cam jeneaza burta simt unele junghiuri. am vb cu doi medici la telefon si mi-au recomandat utrogestan 3 /zi si sa merg la un eco. un medic mi-a spus ca poate sa fie vb de o sarcina extrauterina..imi este foarte teama.va rog ajutor...cu un sfat. vreau sa mai precizez faptul ca nu imi este greata sau rau doar simt nevoia sa mananc portocale si sa dorm.
0
13-03-2012, ora 22:08
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Buna Anamaria, in primul rand mult mult calm, vizite dese la medic si multa odihna. Nu toate femeile au greturi in sarcina asa ca nu te ingrijora pentru asta, poti simti dureri din cauza uterului care se mareste, si eu aveam dureri chiar ascutite uneori si ma cam ingrijorau. Ar trebui sa mergi la un ecograf, la 4 saptamani ar trebui sa se vada clar daca e sau nu sarcina extrauterina.Scurgeri pot sa apara din mai multe motive nu doar din cauza unei sarcini extrauterine, si nu toate scurgerile sunt ingrijoratoare.Cunosc cazul cuiva care sangera serios si totusi a avut o sarcina normala. Mult curaj si vizite dese la medic.
0
14-03-2012, ora 17:32
onescuanamaria
Nu este medic/terapeut
onescuanamaria
iti multumesc din suflet pentru raspuns, astazi am mers la medic, mi-a facut ecograf dar a zis ca e prea repede sa vada ceva, mi-a dat duphason 1la 8 ore si natal vit 1 pe zi. a zis sa nu ma speri din cauza petelor maronii care si acum persista dar la fel ca la inceput in cantitati mici, sa merg la el peste 2 sap si atunci putem vorbi daca este sau nu ceva neiregula el zice ca am 3-4 sap si asa cred ca este. Eu sunt putin racita tusesc noaptea mai mult nasul imi este infundat si in plus ma dor asa de rau muschii spatelui tare ciudat si in plus am facut si un herpes la gura -ma tot gandesc daca este in regula cu mine. citesc cu sufletul la gura tot ce este pe forum si iti multumesc inca odata pentru raspuns. va tin la curent.
0
15-03-2012, ora 15:40
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Din pacate la varsta asta de 3-4 saptamani asteptarea este singurul lucru pe care il poti face(bineinteles multa grija de tine), la fel imi spuneau si mie, sa astept sa se faca mai mare si atunci se va vedea ceva. Sa te ajute Dumnezeu sa fie totul in ordine. Anunta-ne si pe noi cum evolueaza sarcina, multa sanatate si numai bine.
0
15-03-2012, ora 17:59
onescuanamaria
Nu este medic/terapeut
onescuanamaria
buna fetelor, buna Tweetybyrd -se pare ca voi avea ghinion sau cel mult asa presupun, eu lucrez la o scoala normala si la noi a inceput o epidemie de rujeola, culmea e ca nu am facut cand eram mica si medicul meu de familie zice ca s-ar putea sa fac. acum sunt fff stresata, stiu ca este fff periculoasa pt bebe si ca se poate naste cu probleme congenitale grave.. nu am decat sa astept sa se intample sau nu boala sper sa nu fiu eu cea mai ghinionista. nu mai stiu daca am facut vaccinul in copilarie si acum sunt ffff trista. aseara m-am patat rosu de doua ori apoi tot maro si astazi un mic cheag maro... asta este. eu oricum sunt obisnuita cu problemele anul trecut am avut o interventie la inima o ablatie (aveam tahicardie ) din nastere si tot pe forum am discutat multe. va multumesc pt raspunsuri ma fac sa ma simt mai bine.
0
15-03-2012, ora 21:51
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Un medic mi-a spus la un moment dat ca natura isi face treaba foarte bine, mi-a spus asta dupa ce am pierdut o sarcina.Cine stie poate asa a fost mai bine, pentru mine. Nu prea avem ce face in anumite situatii decat sa asteptam si sa speram, dar e foarte greu sa facem asta. Mult curaj si multa rabdare, lucrurile se intampla asa cum trebuie sa se intample
0
24-03-2012, ora 19:12
onescuanamaria
Nu este medic/terapeut
onescuanamaria
buna fetelor, dupa tratamentul pe care il iau acum utrogestan intravaginal si natalvit nu mai am scurgeri maronii, s-au oprit dupa o saptamana. Deocamdata am scapat si de rujeola, miercuri merg la medic sa vedem cum este. va pup burtici si va doresc numai bine.
0
25-03-2012, ora 10:11
Tweetybyrd
Nu este medic/terapeut
Tweetybyrd
Ma bucur mult pentru vestile bune, tine-ne la curent cum merge sarcina mai departe :) Multa sanatate si numai bine
0
26-03-2012, ora 00:01
Nutty_Naty
Nu este medic/terapeut
Nutty_Naty
Buna! Sunt noua pe forum, am citit mesajele voastre si am intrat sa-mi descarc si eu sufletul. Cu 10 zile in urma am pierdut sarcina la 6 saptamani si de atunci sunt pierduta. A fost prima sarcina, dorita foarte mult, dupa 9 luni de incercare si nu am apucat nici macar sa realizez ce se intampla, aflasem de 2 saptamani. Partea proasta e ca sunt in Germania si in somaj, dar in asteptarea unei confirmari sa fac un curs de integrare (de aceea nu caut sa ma angajez) asa ca stau acasa si in lipsa mea de ocupatie am timp sa sufar in continuare. Si acum imi vine sa plang, cu toate ca am cam inteles ca lucrurile astea se intampla, dar cu toate ca sotul meu ma incurajeaza si m-a tinut de mana cand era sa lesin de durere in timp ce pierdeam sarcina la urgente, din mine s-a rupt ceva si nu simt ca ma poate intregi decat o noua veste buna in acest sens. Cat ma straduiesc sa fiu tare si sa astept acele 2 menstruatii de dupa ca sa pot sa incerc din nou, tot in fiecare zi imi doresc sa ma las in voia lui Dumnezeu si sa incerc din nou. Dar mi-e frica si mie si sotului meu sa nu-mi fac rau mai mult, ca organismul sa nu se fi recuperat si sa trec prin acelasi chin din graba. Pe mine nu m-ai chiuretat ca a fost avort spontan chiar in ziua ultimului control, chiar cand am primit prima poza, dar mi-a mai ramas un pic si medicul meu mi-a dat un ceai de traista ciobanului sa beau si sa ma prezint in 10 zile din nou.
Am avut o mie de intrebari pentru medic la ultimul control, dar nici una nu am rostit-o, nu stiu ce s-a intamplat, cred ca avort spontan caci totul era ok la ultimul control si dup-aia a fost ca si cum mi-ar fi venit menstruatia. Dar am incredere ca daca era ceva ce putea sa previna sau se vedea ma ajuta, ca mi-au facut 4 eco si de fiecare data sange, stiind ca am si RH negativ.
Mie iar imi iau sange de ma innebunesc (la fiecare control) ma si amuz si zic ca vor sa ma goleasca cu siringa. La spital mi-au facut analize si imunizarea RH si ginecologul zice ca hormonii sunt ok, dar nu am intrebat cand pot sa incerc.
Eu, de fapt, doream sa urlu sa ma auda lumea ca sufar pe sub masca de dura si ca inca plang cand nu ma vede sotul meu si vream sa va intreb, cele care ati trecut prin asa ceva la cat timp ati ramas din nou sau cum ati procedat sa va fie mai usor?
Va doresc din suflet sarcina usoara celor care asteptati sa deveniti mamici si sunt alaturi de cele care incearca, nu va pierdeti speranta! va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns
116 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •