scurgeri maronii in saptamana 5 de sarcina

22-09-2009
nicolv
Nu este medic/terapeut
nicolv
de 3 zile am scurgeri maronii si sunt insarcinata in saptamana a 5-a embrionara si respectiv saptamana a 7-a de sarcina
sunt foarte ingrijorata din aceasta cauza deoarece nu vreau sa pierd sarcina
puteti sa-mi spuneti va rog care ar fi cauzele acestor scurgeri maronii care nu sunt abundente, doar mi se pateaza cate putin tamponul zilnic
la medicul ginecolog am fost saptamana trecuta si mi-a facut programare pentru data de 6 octombrie si as vrea sa stiu daca trebuie sa merg urgent la medicul ginecolog sa-i comunic problemele care le acum ?
va multumesc anticipat!
17 comentarii
0
22-09-2009, ora 21:31
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
mama mea a avut sângerări mai multă vreme până prin luna a 5 a fără să fie vreo problemă
0
23-09-2009, ora 14:12
kodrina
Nu este medic/terapeut
kodrina
Suna-ti doctorul ginecolog, si spune-i despre acele scurgeri. Pot fi cauza unei infectii urinare, sau poate un deficit hormonal. Sau poate e doar "semnul de sarcina"..Dar ai grija, pot fi si alte cauze. Eu am 2 avorturi la activ, unul spontan si o oprire in evolutie. Acum sunt la a 3-a sarcina, care deocamdata decurge bine, iau tratament cu progesteron, vitamine, acid folic... si. repaus. Am avut si eu scurgeri maronii, am fugit de indata la urgente, m-au internat si au inceput investigatiile. Nu au fost, din fericire, probleme cu rinichii, care sunt destul de periculoase in timpul sarcinii si pot duce la pierderea acesteia. Mi-au prescris tratamentul de mai sus, si deocamdata sunt in concediu medical. Astept urmatoarea consultatie sa vedem ce se intampla.
Nu intra in panica, suna repede doctorul ginecolog si vezi ce iti spune. Mai bine previi...Succes si te asteptam cu vesti.
0
24-09-2009, ora 11:14
nicolv
Nu este medic/terapeut
nicolv
da iti multumesc kodrina pentru sfat, chiar am fost la medicul ginecolog in seara zilei cand am postat pe site problema mea si mi-a spus ca deocamdata e ok adica nu sunt probleme cu sarcina dar vom vedea in 6 octombrie la ecograf sarcina daca e in evolutie sau nu ptr. ca atunci, la 7 saptamani bate inimioara copilului si acesta e un indiciu cum ca sarcina e in evolutie.
Mie mi-a dat medicul ginecolog tratament din sapt. a 4 -a care consta in : acid folic, utrogestan, vitamine elevit si no-spa la nevoie
Nu stiu insa care ar fi cauzele ptr. oprirea evolutiei sarcinii
0
24-09-2009, ora 15:52
kodrina
Nu este medic/terapeut
kodrina
Aiurea. Eu am fost saptamana trecuta la ecograf si a vazut saculetul si ceva ce palpaia rapid in interior, inimioara. Atata timp cat se vede saculetul gestational, sarcina e in evolutie. Cand e oprita in evolutie, nu se vede nimic. Asa am patit la sarcina trecuta, nu l-a mai vazut, nici la ecografie abdominala, nici la cea vaginala. La 7 saptamani e posibil sa il vada ca embrion. Asa mi-a zis mie doctorita mea.
utrogestanul e tot progesteron, dar mai puternic decat duphaston, ce iau eu. Urmeaza tratamentul, nu fa efort, nu ridica greutati, nu cara mai mult de 5 kg, nu alerga, nu bicicleta..etc. Incearca sa te odihnesti cat mai mult si a... mie mi-a interzis si contacte sexuale. Orice orgasm duce la deschiderea colului si la contractii.
Cauzele opririi in evolutie ?? Sunt f multe, de la erori genetice la toxoplasmoza, chiar calitatea spermatozoizilor., sau uterul nu se dezvolta cum trebuie si il sufoca, etc..dar sunt cam 100, zicea un doctor odata, nimeni nu poate sti exact ce cauzeaza oprirea in evolutie.
Mergi la un alt doctor, cere si parerea altuia, si poate si un ecograf sa stai linistita pana in 6 octombrie.Eu asa as face. BAFTA!
0
10-10-2009, ora 16:55
kodrina
Nu este medic/terapeut
kodrina
nicolv.. mai zi-mi ceva... noutati??
0
13-10-2009, ora 15:03
nicolv
Nu este medic/terapeut
nicolv
Da scuze, am uitat sa-ti mai scriu deoarece am fost foarte suparata fiindca am pierdut sarcina la o saptamana dupa ce ti-am scris, mi s-a declansat avortul spontan si nu a mai trebuit sa ma mai chiureteze d-nul doctor ginecolog fiindca mi-a prescris un tratament cu doxiciclina si artroteck, intrarectal ptr. a-mi contracta unterul sa elimin toate resturile de la sarcina, tratament care a dat rezultate foarte bune fapt ptr. care nu m-a mai chiuretat. Am deja 2 sapt. de cand s-a intamplat acel nefericit eveniment. Am mai primit tratament cu ketonal fiindca uterul imi era inca imflamat si mi-a zis doctorul sa mai merg la control peste 4 luni inainte de a concepe un bebe, sper din suflet sa nu se repete istoria, ceea ce e posibil din nefericire.
Am uitat sa-l intreb pe doctor sdupa cat timp timp sa-mi reiau activitatea sexuala, cu toate ca eu stiu ca dupa 6 saptamani. Tu ce stii in privinta asta, depinde de la o persoana la alta sau e o regula generala
0
24-11-2009, ora 22:59
iancsik
Nu este medic/terapeut
iancsik
Buna as dori sii eu o informatie a, o problema majora de 1 saptamana am scurgeri de culoare galbuie si urat mirositoare as dori un tratament daca se poate pentru aceasta problema dar mai este una sunt insarcinata si in luna a 4 si nu as dori sa am probleme cu sarcina va rog frumos sa ma ajutati
0
25-11-2009, ora 08:50
kodrina
Nu este medic/terapeut
kodrina
iancsik.. Mergi la doctorul ginecolog. Iti va prescrie un tratament. Sarcina usoara!
0
24-01-2010, ora 15:05
NicoMpiscotel
Nu este medic/terapeut
NicoMpiscotel
buna am si eu o rugaminte la voi..."mama mea".nu e mama mea un fel de a zice ptr mine...are 29 de ani se pare ca are probleme cu sarcina...ea si sotul ei isi doresc f mult un copil.si acum ea a ramas din nou gravida...are 2 luni de sarcina...si are momente cand sangereaza...dar sangerarea este adusa de dureri la burtica.se pare ca medicul i-a zis ca are placenta usor dezlipita.dar nu i-a dat motive de ingrijoare...dar i-a dat si tratament...si ea inca are aceea temere de a pierde sarcina..pentru ca a mai pierdut pana acum...vreo 3 parca...se oprea din evolutie.si pierdea copilul...[a luat timp de 5 ani contraceptii poate avea de la asa ceva probleme acum cu sarcina??]...va rog sa ma ajutati.cu ceva...nu suport sa mai piarda si acest copil.isi doreste f mult.
0
24-01-2010, ora 15:45
kodrina
Nu este medic/terapeut
kodrina
Nicopsiho. Sa incerce si alt medic. Parerea mea. Niciodata nu strica o a doua parere. Sangerile sunt periculoase, dar daca mai sunt si dureri... Eu am avut o cunostinta cu placenta dezlipita, dar nu a avut dureri, doar sangerari. A stat la pat si a urmat cu strictete tratamentul medicului. Nu stiu in ce masura afecteaza contraceptivele. Eu am luat mult timp, dar vesnic treceam la tot mai usoare caci nu le suportam. Pana am renuntat la ele. Si eu am pierdut 2 sarcini, iar acum sunt insarcinata in luna a 6-a. Sarcina asta am urmat tratament de mentinere plus ca de la inceputul ei am stat in concediu medical, deci cuminte acasa.
Deci, sa ceara parerea si altui doctor. Din pacate, inca, la noi, sunt multi doctori care trec peste anumite diagnostice cu usurinta si le trateaza a fi un fleac. II doresc succes "mamei tale" si multa sanatate, si ei si bebelusului.
0
25-01-2010, ora 18:00
NicoMpiscotel
Nu este medic/terapeut
NicoMpiscotel
kodrina...este al treilea medic din cate am inteles eu si a ales sa se opreasca la acesta...mie teama sa nu pateasca altceva...eu incerc sa o sustin moral.dar voi incerca sa fac tot ce imi sta in putinta.,.pai si eu i-am zis sa isi i-a concediu medical...ptr ca nu e bine,.dar de luna ce vine a zis ca isi va lua.si ca trebuie sa se duca din nou la medic.la constanta...multumesc de urare...si dvs va doresc...multa sanatate atat dvs cat si bebelusului
0
03-02-2010, ora 15:41
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
sunt insarcinata dupa calculul meu am 6 sapt, pe data de 25 febr. trebuia sa am Cm, dar mi-a venit o scurgere maronie (bej)care s-a oprit dupa 5 zile. Am sunat dr. si mi-a spus sa iau UTROGESTAN 2/zi si acid folic, am luat si la 4 zile distanta a aparut din nou acea scurgere. Mentionez ca sunt in a 2-a zi de la aplicarea acestui tratament. pe 11 feb am programare la dr. Oare se poate sa pierd sarcina???
0
03-02-2010, ora 18:28
kodrina
Nu este medic/terapeut
kodrina
nunita, si eu prin saptamana 6 am avut scurgeri bej, maronii. Am fost la spital la urgente, dat fiind faptul ca eu am mai pierdut 2 sarcini in trecut. La spital m-au internat, am stat 6 zile, si mi-au dat duphaston 2/zi. Am stat la pat, am urmat tratamentul, am luat elevit prenatale..Nu se stie de ce au fost acele scurgeri.. poate fi semn de sarcina, poate fi deficit hormonal.. nici eu nu stiu. Parerea mea.. du-te la doctor, sau la spital. Cum vrei tu. Mai bine sa stai linistita decat sa se intample ceva, D-ne fereste! Iti urez o sarcina fara probleme si un bebe sanatos!
0
03-02-2010, ora 18:50
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
multumesc pt raspuns, nu am vb cu dr decat la telefon, nu m-a vazut la eco pt ca sustinea ca nu se vede nimic deocamdata. Distanta ne cam desparte, ce-i drept, eu sunt la VL iar ea la SB. merg joi sa vedem ceea ce se poate face, am incredere in Dumnezeu. Pana atunci urmez Utrogestanul 2 /zi intravaginal si acidul folic..
0
03-02-2010, ora 22:27
kodrina
Nu este medic/terapeut
kodrina
si FARA EFORT!!

Dar de ce nu incerci sa iei utrogestan oral? vaginal daca ai si scurgerile.. nu stiu ce efect are.
Ai grija de tine si astept vesti
0
04-02-2010, ora 09:02
nunita
Nu este medic/terapeut
nunita
nu stiu ce sa zic... va avea acelasi efect daca-l continuu acum oral? Ma consoleaza faptul ca nu am dureri, si scurgerile nu au fost abundente. Doamne ajuta! mai vreau sa intreb ceva: am cumparat ieri un flacon de Acid folic de 1 mg cu capsule negre, iar cel pe care-l luam eu pana acum era de 5 mg (caps albe), in ce consta diferenta ?
0
13-04-2010, ora 16:14
NicoMpiscotel
Nu este medic/terapeut
NicoMpiscotel
Buna !...Sa stiti ca si "mama mea" avea sangerari.si se pare ca acum este in a 6-a luna...si bebitza e bine.voi avea un fratior si sunt foarte fericita.trebuie doar sa ganditi pozitiv asa cum eu am incercat sa o fac sa se simta bine si sa nu se lase darmata de aceste probleme...asa trebuie sa faceti...daca aveti si pe cineva care va sustine f bine moral e totul ok..."Mama mea: a pierdut trei sarcini si se pare ca in sfarsit o sa aibe un copil si sunt f entuziasmata pentru ca ei ii este teama iar eu trebuie intotdeauna sa ii ridic moralul si sa ii spun in fiecare zi ca o iubesc si ca tin f mult la ea...si ca o sustin f mult...daca aveti si credinta asa cum am avut eu si ptr ea totul va decurge ok.Succes tuturor:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: