scurgeri maronii dupa antrenament

01-06-2013
mary13
Nu este medic/terapeut
mary13
buna seara! as dori si eu niste informatii despre niste probleme. am 18 ani si nu am avut contact sexual pana acum ar trebui sa imi vine menstruatia pe data de 13, 14 cam asa insa de cateva zile am niste scurgeri maronii. am observat ca mai ales dupa ce alerg pentru ca ma antrenez pentru niste probe aceste scurgeri sunt mai abundente insotite de dureri usoare ale ovarelor. aveti idee de la ce poate fii?menstruatia mea tine cam 8 zile si am dureri ingrozitoare de burta si de cap cu stari de voma si ameteli.. este normal sau e ceva in neregula? tin sa mentionez ca mai este un aspect care ma ingrijoreaza deasupra buricului simt o pulsatie de cateva luni si acolo este abdomenul o idee mai tare acestea este in acelasi ritm cu inima si nu doare decat daca ma apas pe acea zona. va rog frumos sa imi raspundeti !!!!!!
6 comentarii
0
02-06-2013, ora 00:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergi la medicul de familie si cere trimitere sa faci examenul coproparazitologic si trimitere catre Ginecologie pentru consult.
0
02-06-2013, ora 19:49
mary13
Nu este medic/terapeut
mary13
in ce consta acel examen coproparazitologic?? nu prea am timp sunt cu bacalaureatul acum si nu am timp de nimic..
0
02-06-2013, ora 21:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se ia intr-un recipient de unica folosinta pe care il procuri de la policlinica unde se face analiza sau de la farmacie, cate o portiune de marimea unei alune, din 3 locuri diferite ale bolului fecal (din orice moment al zilei).
Examenul se face pt depistarea parazitilor intestinali.
Suna la medicul de familie (sunt clinici care vin chiar de acolo sa preia probele), cumpara un recipient pt coprocultura de la farmacie, recolteaza si trimite-o pe mama ta sa il duca in ziua in care vin cei de la clinica sa preia probele. Pina atunci tii recipientul in frigider.
0
02-06-2013, ora 23:22
Alesxxandra29
Nu este medic/terapeut
Alesxxandra29
Buna seara am si eu o problema! Iau anticonceptionale de 6 luni de zile, pana saptaman trecuta nu am avut nicio problema sa uit vreo pastila dar saptamana trecuta am uitat sa o iau si am luat'o a doua zi dar erau trecute cele 12 ore de mult! Apoi am avut contact sexual in care nu am folosit alta metoda contraceptiva! De ieri am dureri de burta ca in perioada menstruatiei si am scurgeri rozali spre rosu, tinand cont ca menstruatia trebuie sa imi vina abea saptamana viitoare adica miercuri iar folia de pastile o termin abea maine deci nu poate fi vorba de menstruatie deocamdata! Ce ar putea fi? Astept si eu un raspuns! Va multumesc!
0
03-06-2013, ora 01:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Alesxxandra29,

Eu nu sunt de acord cu folosirea anticonceptionalelor deoarece produc avorturi timpurii.
Se ajunge la cateva avorturi pe an de care mama nici macar nu este constienta si nu va sti vreodata.

Consider ca barbatii ar trebui sa respecte femeile si sa foloseasca prezervativ, mai ales ca anticonceptionalele au un sir lung de efecte secundare pe termen lung si pe termen scurt.

Ca dovada si scurgerile care nu sunt de la menstruatie, ci efecte secundare ale anticonceptionalelor. Normal ca nu sunt normale. Dar nici nu ai solutii. Tu ti-o faci cu mana ta.
0
03-06-2013, ora 15:34
Alesxxandra29
Nu este medic/terapeut
Alesxxandra29
deci nu poate fi vorba de sarcina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Dispozitivul care ar putea fi eficient în eliminarea durerilor menstruale
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  •