scurgeri continue

23-10-2007
ioana_doryna
Nu este medic/terapeut
ioana_doryna
AM consultat medicul meu ginecolog de mai multe ori si de fiecare data apare altceva la primirea analizelor: Gardenella, Escherichia, Micoplasme iar la ultima analiza la cultura pe col apare Streptococcus Agalactiae. Am luat foarte multe tratamente si mai puternice si mai slabe, de aproape 2 ani, dar nici un rezultat, aceleasi scurgeri permanente. Si acum iau tratament cu Enhancin.CE este de facut? Problema asta mi-a manca timpul, nervii si increderea in mine.
9 comentarii
0
23-10-2007, ora 00:00
snowtrekker
Nu este medic/terapeut
snowtrekker
doamna scumpa.daca escherichia este o bacterie ce se poate regasi posibil patogen in tractul vaginal din cauza unei infectii urinare nu acelasi lucru se poate spune despre celelalte posibile bacterii ce pot aparea pe buletinul dvs de analize.
Ati avut mai multi parteneri sexuali de a lungul timpului cu care ati facut sex neprotejat? Este posibil ca acestia sa va fi transmis aceste infectii.Este posibil ca si el la randul lui sa fii facut sex fara prezervativ cu cineva de la care a contactat infectiile.F multe infectii genitale pot fi asimptomatice la barbat si simptomatice numai la femeie.
Multi ginecologi se feresc sa puna punctul pe i ferind pacientii de eventuale neplaceri in familie.Au existat cazuri in care a iesit mare scandal in familii din cauza ca doctorul a indraznit sa spuna ca infectia a fost luata de la partener.Eu am asistat la unul dintre ele.
Deci trebuie sa va puneti problema si cum le_ati conctactat pt a evita pe viitor aceasta situatie.
Trebuie facuta o antibiograma pt a vedea la ce raspund aceste bacterii.
Prezervativul e sfant. Din pacate putina lume stie acest lucru..Atat femeile cat si barbatii pot fi la fel de ignoranti..
0
24-10-2007, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
vorbiti cu partenerul..este cel mai sigur...incercati sa nu mai folositi toaletele din locuri publice(aceste bacterii se pot tranmite chiar si asa)nu folositi lenjeria intima impreuna cu alte perosane...si..fi-ti puternica psihic pentru ca toate probleme..daca incercati sa le eliminati din "fondul" de zi cu zi...vor disparea..
incercati si tratamente naturiste (medicul care va prescrie aceste medicamente sigur este barbat)
0
24-10-2007, ora 00:00
ioana_doryna
Nu este medic/terapeut
ioana_doryna
va multumesc mult pentru raspunsuri... sunt insa o persoana care are grija de igiena cu o strictete majora si nu s poate pune problema nici de purtarea lenjeriei altei persoane, nici de folosirea toaletelor publice.
in privinta partenerilor trebuie sa spun ca am 23 de ani si nu am avut de cat 2 parteneri, iar cu ultimul sunt de un an. nu pot fi insa ferm convinsa de fidelitatea lui.
deci aica este problema, pt ca daca lucrurile stateau asa cum spuneti d-voastra nu as mai fi cautat raspunsul aici.
0
24-10-2007, ora 00:00
snowtrekker
Nu este medic/terapeut
snowtrekker
vb cu el si poate daca a facut ceva..presat o sa va recunoasca. Aici e hiba tuturor...Infectia nu se transmite prin "picatura" care sare din toaleta.Nu cred ca folositi prosoapele altcuiva din moment ce spuneti ca avei grija de igiena.
Mai concret.Ganditi va in felul urmator:
Ati facut sex fara prezervativ cu ambii?
Cat timp a trecut de cand i ati cunoscut pana v a propus sa faceti sex "fara"??
Va spun eu cum gandesc barbatii:" Ahh e curatzica..deci nu are nimic sigur...deci hai fara"! Asa gandeste si cel mai bun prieten al meu.Si desi am incercat sa i deskid okii tot nu am reusit..Ignoranta nu are limite.
0
24-10-2007, ora 00:00
ioana_doryna
Nu este medic/terapeut
ioana_doryna
Da. aveti perfecta dreptate, dar ce te faci cand ai o relatie serioasa, poate chiar casatorie, folosesti mereu prezervativul???
voi avea in vedere sfaturile d-voastra dar totusi sunt sceptica, cu un singur partener trebuie sa ma tem de infectii si boli?? atunci ar trebui sa nu mai atingem nimic, sa nu mai facem dragoste, sa fim toata ziua la analize... va multumesc. tot doamna doctor este solutia.
0
24-10-2007, ora 00:00
snowtrekker
Nu este medic/terapeut
snowtrekker
nu iti imaginezi ce naive pot fi femeile uneori..si ce. pot fi barbatii(iti spun asta in cunostinta de cauza pt ca vad cum sunt toti prietenii mei-din toti pe care i stiu numai unul cred ca nu si ar insela prietena).Repet..nu e vb de un singur partener. E vb de ce face respectivul partener.Tu poti sa i juri dragoste vesnica si sa te casatoresti cu el. Asta nu o sa impiedice nici un barbat sa insele daca chiar la asta ii sta mintea mai tot timpul. NU ma intelege gresit. Nu vreau sa bag raca intre tine si prietenul tau.Vreau doar sa vezi si sa intelegi ca nimic pe lumea asta nu e sigur. Deschide okii.Nu traim in basme..Facand medicina mi am dat seama cate porcarii poti lua...pur si simplu din ignoranta. "Las ca nu mi se intampla mie..asa gandesc mai toti oamenii".dar cuiva tot se intampla.
Sper ca nu am aberat prea mult cu discutii depre viata. Sunt in spatele unui monitor..Am anonimitatea asigurata si pot sa spun pe nume unor lucruri de care multi se feresc..iar altii poate nu sunt constienti destul..
Tratamentul trebuie urmat si de el.
0
25-10-2007, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
andy..te rog frumos sa te gandesti cea ce scrii, femeia aceasta nu are nici o problema majora, si daca face ceea ce zici tu, adik sa dea vina pe persoane pe care o iubeste...face o mare greseala.
inteleg ca esti frustrat si ca prietenii tai au patzit-o, sau tu(problema lor nu a noastra) in + sfatul tau..nu are nici o legatura cu studentia ta la medicina- in fine..nu vreau sa judec eu ceea ce fac altii.
cat despre tine Ioana, gandeste-te ca te poti certa cu iubitul pe acaesta problema, care..o poti rezolva impreuna cu el, stiu cere timp si rabdare si incredere, dar..daca va iubiti si sunteti impreuna trec mai repede toate :)

sanatate..si ai grije de corpul tau
0
25-10-2007, ora 00:00
snowtrekker
Nu este medic/terapeut
snowtrekker
stiu bine ce am scris.Tot ce a mentionat doamna se transmite sexual..nu prin aer, apa, telepatie sau mai stiu eu ce...
Ai facut stagiu de gineco ca sa vezi ca nu vb aiurea.?!.Nu ti doresc sa ai vreodata vreo problema de genul asta...nici tu nici prietenii tai
iar partea cu frustrarea..o las altora :))
0
05-05-2010, ora 13:27
amaranth08
Nu este medic/terapeut
amaranth08
Gardenella se ia PRIN CONTACT SEXUAL ;). E testata =)) Polidin o saptamana injectabil... si alte antibiotice. Asa k protejati-va si lasati increderea deoparte knd vine vorba de sanatatea voastra :). Nu poti sa ai incredere in nimeni la capitolul sexual :D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •