scurgeri albe penis!

05-03-2009
slimsh3
Nu este medic/terapeut
slimsh3
Buna ziua.
Inainte cu aproximativ 15 zile am avut uretrita : mancarimi, scurgeri albe de pe uretra. Mi s-a prescris un tratament de 10 zile in care am luat un zanocin 0.4 pe zi, si 2 capsule EFICEF 250mg pe zi. Se parea ca mi-a trecut. In acest timp nu am intretinut relatii sexuale. Cand am terminat tratamentul am reinceput si relatiile sexuale, iar dupa cam 2-3 zile de activitate destul de intensa sexual, a inceput din nou sa ma manance glandul, de data asta mi-au aparut si mult bubite mici pe gland, si mi se pare ca glandul e putin umflat, sau poate e umflat doar preputul. In orice caz, dupa aceste mancarimi si bubite, au aparut iar scurgeri, mult mai mari cu aceasta substanta alba. Prietena mea nu are nicio afectiune de acest gen, deci am eliminat posibilitatea ca sa fi luat de la ea ceva. Va rog, daca puteti sa imi dati un raspuns cat de repede posibil, si eventual ceva sfaturi in tratarea acestei afectiuni. Multumesc anticipat.
6 comentarii
0
05-03-2009, ora 20:43
Silviu_Marin
Nu este medic/terapeut
Silviu_Marin
Buna ziua!

NU SUNT medic, dar acesta-i un caz clasic de candidoza, cum am avut si eu, acum cativa ani. :-)
Se trateaza simplu: cu apa oxigenata si "Nidoflor", mai ales "pe interior" (peretele fimozei / preputului - daca nu v-ati circumcizionat deja -). De asemeni, ar fi ideala o igienizare contemporana a zonei (= raderea pilozitatii inghinale cu ustensile curate si cu un gel de ras bun!). :-)

P.S. Daca nu sunteti convins, mai intrebati! Succes!
0
05-03-2009, ora 22:13
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
salut.este f bine ca ai facut tratament..dar faptul ca ti-a trecut si apoi imediat ai recontactat boala de la prietena ta(deci excludem relatii sexuale cu alte persoane ) este mai mult ca sigur si partenera ta infectata.In general la femei simptomele sunt rare in cazul infectarii si duc de multe ori la confuzii.este obligatoriu ca atunci cand se trateaza un partener pt infectie, in caz de contact sexual (neprotejat) sa fie tratat si celalalt partener.Asa ca daca prietena ta nu a luat atunci cand ai facut tu tratament exact ce ai luat si tu.mai mult ca sigur te0ai reinfectat.Mergi la doc cu ea sau fara ea vezi daca trebuie sa reiei acelasi tratament sau altul asemanator si il urmati amandoi in acelasi timp.In acea perioada, abstinenta(nici masturabare), multe lichide, si odihna.apoi cateva zile de repaos (3-4) dupa tratament, deci un total de aprox 2 sapt fara nici un fel de contact sexual.asta daca vrei sa te vindeci cum trebuie, deoarece din proprie exp iti zic...daca o boala sexuala devine cronica si capata rezistenta la antibiotice devine problematic.si sa vezi apoi tratament si analize de o iei razna.Cel mai probabil in cazul vostru a fost vorba de o chlamidie si sau gonococ dar nu este exclus nici candidoza. pe langa acestea.asa ca mergi la dermato tratament amandoi si apoi niste analize sa vedeti daca v-ati tratat corespunzator.succes sper sa nu te demoralizez dar asta e realitatea
0
02-08-2009, ora 12:00
teodor21
Nu este medic/terapeut
teodor21
salut. am 21 de ani si cred ca tocmai m am ales cu o boala(sper eu nu prea urata)...am scurgeri albe incolore din penis si cand ma urinez simnt si niste arsuri, usturimi se pare ca persista de 4-5 zile am si preputul putin inflamat...poate sa ma ajute cineva cu un sfat cva sau macar cu un doctor sa un cabinet din bucuresti...multumesc mult
0
02-08-2009, ora 14:15
teodor21
Nu este medic/terapeut
teodor21
si inca cva ar trebui sa merg la un doctor dermatolog sau la urolog pana acum am mai avut si alte probleme si am contactat un dermatotlog de la spitalul universitar...poate ma ajutati cu un raspuns
0
11-11-2010, ora 15:22
mujdeni
Nu este medic/terapeut
mujdeni
buna...am si eu aceleasi probleme k domnul teodor21...ce tratament miati recomanda?.multumesc mult!!!
0
12-11-2010, ora 13:16
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Un tratamet se i-a dupa un diagnostic corect.
Dute la un dermatolog ca nu costa o avere.
Daca iei de capul tau tratamete risti sa cronicizezi boala respectiva si apoi sa-ti apara complicatii destul de grave si greu de tratat.
Fugi la un dermatolog bun, o sa faci niste analize si in baza analizelor vei primi un tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: