scurgere vaginala

05-09-2009
m3l5
Nu este medic/terapeut
m3l5
Buna ziua, Zilele trecute m-am lovit de o mica problema ce ma ingrijorat, si anume, de 4 zile am o scurgere vaginala, in prima faza a fost doar o mancarime dupa care a inceput sa-mi curga aceasta secretie care e de culoare galben verzui. Am o mancarime intravaginala, deranjanta rau, nu ma ustura la urinare si nici miros deranjant nu are, Ce ma ingrijoreaza f tare este faptul ca imi curge fff mult. As dori dc se poate sa imi dati niste sfaturi, Sunt convinsa ca cel mai bun sfat este sa merg la un ginicolog, dar evit asta pt ca imi este f rusine, , , , , si totodata lipsa de responsabilitate, cred eu.
Va multumesc.
12 comentarii
0
05-09-2009, ora 11:18
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
ar trebui să mergeţi la ginecolog pentru a vedea ce infecţie aveţi, dar dacă vreţi să amânaţi, faceţi un tratament de 12 zile cu cervugid ovule şi eventual zanocin antibiotic. e important să vă trataţi pentru că e unele bacterii dau sterilitate
0
05-09-2009, ora 14:34
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cu rusinea mori de foame...vorba zicalei!!Nu ai de ce sa iti fie rusine, pt ca medicul te ajuta, nu te critica!!Cu siguranta ai o infectie vaginala, care trebuie tratata corespunzator!!Cel mai bine mergi la ginecolog si fa-ti un exmen al secretiei!!Trebuie sa iti asumi responsabilitatea, mai ales ca in joc este pusa sanatatea ta si a partenerului, familiei, etc, pt ca foarte usor se poate transmite aceasta infectie pe colacul de toaleta si prin contactele sexuale!!Trebuie sa stii, ca si partenerul tau(daca ai unul), este necesar sa faca tratament, chiar daca el nu are niciun simptom!
0
07-09-2009, ora 12:54
m3l5
Nu este medic/terapeut
m3l5
ms frumos pt raspunsuri !
0
07-09-2009, ora 23:49
amalia_amalia
Nu este medic/terapeut
amalia_amalia
buna seara! este pt prima data cand cer un sfat si putin ajutor pe internet.eu am o problema mai veche.vinovata de aceasta problema si de vechimea ei sunt eu, bineinteles deoarece niciodata nu-mi fac timp sa merg la medic.mereu am cate altceva de facut.am citit cate ceva si m-am ingrozit de urmarile pe care le-as putea avea asa ca m-am hotarat sa cer ajutor si sa spun problema mea.eu am probleme cred ca de vreo 2 ani cam asa.am o secretie vaginala urat mirositoare si o mancarime intravaginala ff deranjanta incat simt si usturimi puternice uneori.tin sa mentionez ca mi-am inceput viata sexuala de 3 ani si am avut si am relatii sexuale doar cu un singur partener.mi-e ff greu asa, mereu imi patez lenjeria intima si mereu treb sa port cate un absorbant.e super jenanta secretia asta care nu-mi da pace deloc si e si fff abundenta.ok, v-as putea scrie mai multe despre problema mea, dar nu vreau sa para un comentariu lung si sa fie evitat de dv. v-as fi ff recunoscatoare daca m-ati putea ajuta si daca mi-ati putea raspunde... va multumesc si astept rasp dv oricum.
0
08-09-2009, ora 09:02
m3l5
Nu este medic/terapeut
m3l5
Buna Amalia. Si eu am avut aceasta problema ca tine, adevarat e f jenant si pt tine dar si pt partenerul tau. Dc eviti sa mergi la doctor ( te inteleg ca si eu evit asta, desi e f rau pt noi ) incearca ce am incercat si eu si a dat rezultate si o buna perioada de timp nu am mai avut deloc probleme...si anume : fa spalaturi cu ceai de musetel si cumpara-ti de la farmacie un unguent Lomexin ( sper ca am nimerit exact denumirea ). Eu m-am dat 3 zile cu acest unguent, si mi-a trecut. nu am mai avut probleme ani de zile pana acum o sapt cand din neatentie m-am pus direct pe capacul toaletei de la munca si iar mi-a aparut. Trebuie sa eviti sa te stergi cu alte prosoape, grija mare cu hartie igienica...mai pe scurt trebuie sa ai grija de igiena ta. Dc nu iti va trece, du-te la doctor.Mi-au spus f multe pers ca aceste mici infectii netratate pot duce la infertilitate.si asta e cel mai dur lucru. Sper sa te faci bine !!!!!!
0
08-09-2009, ora 09:51
amalia_amalia
Nu este medic/terapeut
amalia_amalia
iti multumesc tare mult pt raspuns, esti f dragauta.sper sa dea si la mine rezultate.o zi frumoasa!
0
08-09-2009, ora 13:47
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Stiti ca daca folositi un unguent, care credeti ca va trateaza, poate ascunde infectia si sa vi se agraveze situatia??Cel mai indicat mod, este sa mergeti la ginecolog si sa faceti un examen al secretiei vaginale, iar medicul va sti exact despre ce infectie este vorba si o sa va prescrie tratamentul potrivit!!
0
08-09-2009, ora 14:28
m3l5
Nu este medic/terapeut
m3l5
ai perfecta dreptate Jaquelinne ! Doar ca din teama sau rusinea de doctor apelam la aceste artificii. E clar ca cea mai buna solutie este vizita la un doctor. Eu o voi face curand :)
0
08-09-2009, ora 19:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Teama de ce?Ca nu musca doctorul!!Si nici nu doare nimic la recoltarea secretiei!!Veti simti o usoara jena, atata tot!
Hai curaj si nu mai amanati daca nu vreti sa aveti probleme pe viitor!!V-ati gandit ca poate ramaneti insarcinate?Ce veti face atunci?Ca infectia se transmite si la copil daca nu o tratati!
0
10-09-2009, ora 09:20
amalia_amalia
Nu este medic/terapeut
amalia_amalia
asa este!cel mai bine e sa mergi la medic nu zic ca nu, dar nu este vb de rusine sau de mai stiu eu ce.nu reusesti niciodata sa-ti faci timp sau exact cand ai nevoie nu ai bani etc etc.si din cauza asta tot amanam.oricum, va doresc sanatate si o zi frumoasa !
0
11-09-2009, ora 11:57
Nora...
Nu este medic/terapeut
Nora...
jaquelinne are dreptate...nu inteleg de ce rusinea asta...si pt ce?sa va criticati singure cand nu o sa mai puteti avea copii?duceti-va la o doctora ginecolog.eu merg de la 14 ani la ginecolog si nu imi e jena.Amarila nu trebuie s mergi neaparat la un medic ginecolog privat, te poti duce la unul de stat cu o trimitere din partea medicului de familie.Chiar daca ai un partener stabil, asta nu inseamna ca el ti-a dat asta...poti face asta de la o toaleta care nu a fost dezinfectata sau de la medicamente(antibiotice).Nu vreau sa te sperii, insa dak problema ta este de 2 ani...gandeste-te ca organele tale genitale sunt destul de afectate.Grabeste-te si fa-ti un examen de secretie vaginala! multa sanatate!
0
11-09-2009, ora 12:21
amalia_amalia
Nu este medic/terapeut
amalia_amalia
iti multumesc pt sfat.tocmai de aia mi-e si fff frica.mi-e teama de rezultatul care il voi primi.2 ani (poate si mai mult) inseamna mult timp.dar saptamana viitoare m-am hotarat sa merg la medic.sunt constienta ca ok nu o sa fie, dar macar sa ma vindec si sa nu fie ff grav.multa sanatate si tie, nora si tuturora.o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •