scurgere de lichid alb-galbui

25-09-2006
sbogdan
Nu este medic/terapeut
sbogdan
salut,

de cateva zile mi se scurge un lichid alb-galbui din penis. nu curge foarte mult si as vrea sa stiu ce este. as vrea un raspuns cat de cat clar cu ce ar putea sa fie (nu de genul du-te la medic).

multumesc.
10 comentarii
0
25-09-2006, ora 00:00
sbogdan
Nu este medic/terapeut
sbogdan
.. si ma ustura (nu tare) cand urinez.
0
30-12-2006, ora 00:00
rodica-maria
Nu este medic/terapeut
rodica-maria
Pentru a elimina posibilitatea unei infectii urinare va sfatuiesc sa luati cam 3 picaturi de "albastru de metil" cam la 6-8 ore, timp de 3-4 zile. Este un foarte bun dezinfectant al cailor urinare.

In general o infectie urinara se manifesta initial prin mirosul urinei. De preferat ca ori de cate ori vi se pare urina tulbure si mirositoare (altfel decat normal) sa luati acest tratament.

Am sa va trimit si un extras gasit in formula AS care propune o alta frecventa a acestui tratament. Alegeti-o pe cea care simtiti cu sufletul ca va va ajuta.
F. AS nr. 575
"Timp de o saptamana, luati in fiecare dimineata cate 10 picaturi de albastru de metil. A doua saptamana beti ceai de coada-soricelului. Daca mai aveti probleme, puteti sa repetati o saptamana tratamentul, cu albastru de metil. Nu faceti abuz de albastru de metil; e foarte bun, dar cu masura. Acest tratament mi l-a recomandat o doctorita si m-am simtit foarte bine. Va doresc sanatate!
M.O. - Dorohoi, jud. Botosani "

In ce priveste cealalta problema va propun sa mergeti la un homeopat in Bucuresti-daca nu sunteti prea departe sau Pitesti : dr. Cadar Sorin.
Mai inainte sa dati un telefon pentru a vedea daca se ocupa de astfel de probleme sau ----*

Multa sanatate!

Poate ca pana acum ati rezolvat problemele, dar acum am gasit acest forum si imi fac datoria de om dandu-va un sfat.

(*modificat de admin)
0
19-11-2009, ora 16:54
theodor123
Nu este medic/terapeut
theodor123
buna ziua la fel am patit si eu... daca poti sa imi dai un raspuns bogdan ! sunt speriat. multumesc
0
11-02-2010, ora 11:40
CosmiN7
Nu este medic/terapeut
CosmiN7
salut si eu am patit la fel de 1 luna cred, mi se scurge in lichid alb-galbui si cand urinez ma ustura uneori dar nu stiu cum vi sa intamplat voua. mie unu mi se intamplat asta dupa un act sexual... deci penisul nu este inflamat, nimic...doar ca mi se scurge acel lichid...:| ce pot sa fc sa scap daca se paate fara sa afre parintii ect.:D a da si cat mai ieftin:D:)) va rog sa ma ajutati sunt foarte speriat Multumesc
0
11-05-2010, ora 21:07
ionasd
Nu este medic/terapeut
ionasd
salut baieti!!as fi interesat ce ati rezolvat cam asa am patit si eu..ceva asemanataor..dupa ce am urinat, am eliminat un lichid gelatinos asa!!:((((((.as fi interesat ce draq este.
0
28-01-2012, ora 09:57
svalntins
Nu este medic/terapeut
svalntins
de 2 zile imi curge si mie acest lichid. acum 1 sapt jumate mi-am facut toate analizele / biochimie + analize cu transmitere sexuala ( le fac gratis la fiecare 3/6 luni fiind donator de sange. am 27 ani si primul contact l-am avut la 12 ani cu o prostituata ( protejat ) dar pana acum nu am avut nici un fel de problema. acum aprox 5 zile am avut 2 contacte sexuale cu 2 partenere diferite si in prostia mea nu am folosit balonasul. nu face-ti aceasta prostie niciodata. acum am trimis si fetele la un control. am auzit ca la sifilis ar fii la fel o scurgere. momentan nu locuiesc in tara deoarece lucrez pe tir in comunitate si nu am ce pastile sa cumpar dp aici sa semene la nume cu cele din Romania. am niste antibiotice augumentin parca la mine. daca este cineva medic si citeste astept un raspuns cu ce pastile sa iau de pe afara daca se cunoaste pt aceasta problema. pt cei care au astfel de probleme postez ce am gazit pe un site. multa sanatate si protejati-va !!!

Chlamydiaza, gonococia, trichomonaza, sunt boli cu transmitere sexualasi sunt grave mai ales prin complicatiile pe care le pot antrena.

Chlamydiaza si gonococia sunt produse de o bacterie (Chlamydiatrachomatis in primul caz, Neisseria gonorrhaeae, sau gonococ, inal doilea caz). Trichomonaza este datorata unui parazit microscopic(Trichomonas vaginalis). Infectiile cu Chlamydia si Trichomonas suntfoarte frecvente.

Chlamydiaza
Aflate intr-o crestere accentuata din anii '70, chlamydiazele genitalesunt bolile cu transmitere sexuala cele mai frecvente.

Simptome. La debut, infectia poate trece neobservata. La barbat, ea se manifesta printr-o inflamatie a uretrei (uretrita) cu o secretieminima, care se poate complica cu o infectie a epididimului (mic canalsituat inapoia testiculului). La femeie, infectia cu Chlamydia produceo inflamatie a colului uterin (cervicita) sau a trompelor (salpingita), care se poate traduce prin dureri abdominale si in micul bazin, febra, secretie albicioasa si sangerari in afara menstruatiei. Ea poate sa nuaiba manifestari (si sa ramana in acelasi timp contagioasa). Bolilecu transmitere sexuala cu Chlamydia sunt printre primele cauze desterilitate feminina. Ele sunt responsabile de 40-60% din cazurile deinfectie a trompelor, salpingite, care se afla si ele la originea unuimare numar de cazuri de sterilitate.

Tratament. Consta in principal in administrarea de antibiotice timpde 10-20 de zile, in functie de gravitatea infectiei, pe cale intravenoasain cazurile severe. In acest caz, depistarea altor boli cu transmiteresexuala este efectuata sistematic, ca si tratarea partenerului sexual.

Gonococia
Denumita si blenoragie, gonococia este cea mai veche boala venericacunoscuta. Frecventa sa a scazut in tarile dezvoltate datoritatratamentelor rapide si eficiente. Cu toate acestea, ea ramane frecventala anumite grupuri cu risc (prostituate, homosexuali etc.). Infectia setransmite prin raport sexual genital si oral, sau de la mama la fat intimpul nasterii.

Simptome. La barbat, inflamatia uretrei (uretrita) este cea maifrecventa dintre manifestari. Ea apare la 4-20 de zile dupa contactulinfectant, sub forma unei secretii uretrale galbuie, abundente, carepateaza lenjeria si care este insotita de arsuri la mictiune. In absentatratamentului, pot sa apara inflamatii locale (a prostatei, a mucoaseivezicale, a testiculelor sau a epididimului), iar uretrita poate duce laretractii uretrale, care pot reprezenta o sursa de dificultati crescandela mictiune. La femeie, simptomele sunt adesea insidioase, blenoragiamanifestandu-se sub forma de secretie albicioasa si inflamatii locale (acolului uterin, a mucoasei vezicale etc.). Infectia poate atinge ovarelesi trompele, putand produce o peritonita (limitata la pelvis), fiindcauza sterilitatii ulterioare. La nou-nascut, infectia se transmite lanastere si se manifesta printr-o afectiune oculara (oftalmia gonococica).

Diagnostic. Examenul de laborator al puroiului prelevat localpermite stabilirea diagnosticului. In caz de localizare atipica ainfectiei (mucoasa bucala sau faringe dupa contact oro-genital), diagnosticul se pune de regula mai greu.

Tratament. Gonococia este tratata eficient cu antibiotice. Ingeneral, se asociaza mai multe, pentru a trata si o posibila infectiecoexistenta cu Chlamydia. Tratamentul trebuie sa se faca precoce, pacientul trebuie sa evite contactele sexuale (de regula, o saptamana), iar partenerii sexuali se trateaza preventiv, chiar daca nu prezintanici un simptom de boala. Recidivele sunt rare.

Trichomonaza
Trichomonaza uro-genitala apre mai ales la femei, intre 16 si 35 deani. Principalul sau mod de transmitere este sexual. Parazitul in cauzapoate supravietui mai multe ore pe obiectele de toaleta (de exemplu, prosoape), ceea ce explica celelalte cai de contaminare (obiecte detoaleta, scaune de WC murdare), care sunt insa rare.

Simptome. La barbat, manifestarile sunt in general discrete, uneori chiar inexistente. Trichomonaza poate sa se manifeste printr-oinflamatie a uretrei (uretrita), cu o secretie matinala, roseata si usoredem in jurul orificiului uretral, ca si printr-o roseata situata insantul de la baza glandului. Semnele urinare sunt moderate. La femeie, boala se manifesta prin inflamatia vulvei si a vaginului (vulvo-vaginitaacuta), cu secretii abundente, galben-verzui, urat mirositoare, cu roseatalocala, prurit intens si dureri in timpul contactului sexual. Adesea seasociaza cu afectare urinara: jena la urinat, arsuri in timpul mictiunii, mictiuni frecvente. Uneori, simptomele sunt mai discrete. La barbat, casi la femeie, se poate ca boala sa nu se manifeste prin nici un simptom:in acest caz este la fel de contagioasa.

Diagnostic. Se pune prin evidentierea parazitului in secretiavaginala sau uretrala.
Tratament si preventie. Tratamentul are la baza administrarea deantibiotice timp de 7 zile; mai exista si forma de tratament-minut(o singura zi). Aceste medicamente nu trebuie prescrise in primeletrei luni de sarcina. Partenerul sexual este tratat simultan, chiardaca nu prezinta nici un simptom, pentru a preveni orice posibilitatede recidiva. Prezervativul este singurul mijloc de prevenire ainfectarii. Acesta trebuie utilizat pana la terminarea tratamentului.

Boala Nicolas-fabre
Denumita si limfogranulomatoza veneriana, aceasta boala cu transmiteresexuala reprezinta o alta infectie genitala cu Chlamydia. Dupa o incubatiecare dureaza in jur de 3 saptamani, apare un sancru (o pata), in santulde la baza glandului la barbat, pe vulva la femeie, la nivelul anusuluila homosexuali. Ganglionii inghinali cresc in volum si dau nastere unorfistule prin care se scurge puroi. Sunt posibile complicatii articulare, nervoase si cutanate. Tratamentul consta in administrarea de antibiotice, dar leziunile se vindeca intr-o perioada lunga de timp.
0
01-02-2012, ora 22:38
svalntins
Nu este medic/terapeut
svalntins
Hello again. am revenit sa va spun cum a decurs vindecarea mea. la 3-4 zile dupa ce a aparut lichidul despre care ne plangem cu toti am luat un antibiotic care il aveam si dupa a doua pastila ( de augumentin ) pt ca asta aveam la mine " problema" a disparut. asa ca daca nu vreti sa aveti complicatii sau sa afle parintii merge-ti la o farmacie si spune-ti problema voastra si farmacistul/a va va recomanda antibioticele necesare. eu inca le iau timp de 5-7 zile ca asa am auzit ca trebuie sa se ia chiar daca a disparut problema. vindecare rapida :D
0
13-06-2013, ora 17:35
eu93
Nu este medic/terapeut
eu93
astazi am urinat de doua ori la inceput albicios asa si apoi normal. ce se intampla?
0
12-05-2017, ora 22:55
T Iulian
Nu este medic/terapeut
T Iulian
salut,

de cateva zile mi-se scurge un lichid alb-galbui din penis, Ma ustura cand urinez si ma doare cand mi-se scoala penisul, Vreau sa stiu cum pot scapa de asta. as vrea un raspuns cat de cat clar cu ce ar putea sa fie (nu de genul du-te la medic).

Multumesc.
0
06-06-2017, ora 17:23
Affected
Nu este medic/terapeut
Affected
Am avut si eu asa un tip de problema.Te pot felicita ai Gonoreea (suta la suta) + un inceputul de candidoza.( Gonoreea este o boala cu transmitere sexuala cauzata de o bacterie care creste foarte usor in locuri calduroase, umede...etc) + simtomele (otusi, cateodata barbatii pot sa simta o senzatie de arsura atunci cand urineaza sau sa elimine un lichid alb-galbui din penis. Alteori se intampla ca testiculele sa devina dureroase sau sa se umfle.).Ai avut recent un act sexual neprotejat si te-a molipsit partenera.Pentru inceput te sfatui sa consulti un medic, , dermato-veneri" si ci tmai urgent cit n-a dat inflamatii.

Pastile recomandate am primit:
1) Tinidazol 500mg ( 4 pastiel in prima zi)
2) Metrozol
3)Doramycin
4)Fluconazol

Bafta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  • Secreții / scurgeri genitale la bărbați - cauze, diagnostic, tratament
  •