scurgere auriculara la 4 luni de la diagnosticarea cu otita

27-02-2011
lauryta28
Nu este medic/terapeut
lauryta28
buna ziua,
in urma cu 4 luni am fost diagnosticata, de medicul de familie, cu OTITA, dupa o saptamana de imbobilizare la pat din cauza durerii( mai ales cand atingeam lobul urechii). Am primit urm. tratament(pe l-am urmat timp de 7-10 zile): flamexin, amoxicilina, solutie acid boricat, spalaturi cu rivanol. Imediat ce am inceput tratamentul, durerile au incetat complet, insa scurgerea auriculara nu( galbena, vascoasa, miros norma-ca si ceara de urechi). mentionez ca scurgerea are loc numai cand sunt treaza( in timpul somnului imi curgea la inceput- cand lichidul era apos), mai ales dupa ce fumez( are vreo legatura?).va rog sa-mi spuneti daca am fost diagnosticata corect, daca imi puteti recomanda un alt tratament si daca este normal ca scurgerea sa nu se opreasca nici dupa 4 luni.va multumesc anticipat
12 comentarii
0
28-02-2011, ora 05:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Laura !!!!
pe acesta lume sau inventat si medicii ORL..si nu inzadar. Ti.ai asumat un mare risc ca sa accepti un tratament de la medicul de familie pentru o boala de urechi. De ce crezi ca se mai fac 6 ani de rezidentiat ORL ???????????
otite sunt de mai multe feluri *( externa care la randul sau poate fi bacteriana, micotica. otita medie care poate fi si aceia de 3-4 feluri..s.m.d.)
fiecare are tratamentul specific, necesita tratament loca; de specialitate, aspiratii a secretilor s.a sau chear interventii chirurgicale.
o supuratie otica tratata corect se putea vindeca si in 3 zile.
du;a atata timp este posibil sa faci si mastoidita cu multe, multe complicatii, inclusiv cerebrale.
Urgent astazi la ORL
0
28-02-2011, ora 15:52
lauryta28
Nu este medic/terapeut
lauryta28
va multumesc pentru raspuns. voi merge poimaine la ORL( azi si maine sunt de munca). La prima vedere dvs. ce credeti ca am?
0
28-02-2011, ora 18:04
lauryta28
Nu este medic/terapeut
lauryta28
...am uitat sa precizez ca diagnosticul complet a fost OTITA EXTERNA...dr. spunandu-mi cand s-a uitat in ureche ca, canalul este foarte inflamat( plin de coji si opturat de umflaturi) si ca cel m probabil s-a fisurat timpanul si de aceea imi curge lichidul!!!! acum canalul este curat. m-am pomenit cu aceasta otita dupa ce mi-a intrat apa in ureche( la dus- de obicei nu las apa sa intre in urechi), stiu asta pt ca ma manca f. tare urechea a 2 a zi...ceea ce m-a det. sa ma scarpin cu bete de ureche.da-ti-mi va rog o opinie avizata...ca m-ati cam speriat.promit ca voi merge si la orl.
0
04-03-2011, ora 15:12
lauryta28
Nu este medic/terapeut
lauryta28
domnul dr.,
am urmat sfatul dvs. si m-am dus la ORL unde am fost diagnosticata cu OTITA MEDIE SUPURATA. mi s-a prescris antibiotic ciprofloxacina( tablete si solutie otica). precizez ca am si timpanul perforat si ca mi s-au facut aspiratii. Dna Dr. mi-a spus sa urmez tratamentul(10 zile) si sa revin la control si sa ma aspire.Cand considerati ca tre sa ma duc din nou.la 5 zile.sau sa astept 10 zile?
Este grav diagnosticul?
Se vindeca?In cat timp?
Va multumesc.
0
04-03-2011, ora 16:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. diagnosticul este grav. o perforatie de timpan in urma supuratiei otice.. NU se mai inchide singur nicodata.
ramai cu perforatie de timpan sau te operezi
La aspiratie poti sa mergiu si zilnic.. asa e corect, supuratia se cumuleaza la loc in cateva ore la inceputul tratamentului. si scade treptat pana la uscarea urechii
0
04-03-2011, ora 17:01
adrianagrig
Nu este medic/terapeut
adrianagrig
Buna ziua, numele meu este Adriana, si in urma controalelor la ORL ( care au fost cateva) am fost depistata cu sinechii septoturbiiare bilaterale si perforatie septala mare postoperatorie. Acum cinci sau sase ani, am fost operata de deviatie de sept, dupa aceasta operatie, la ceva timp, nu mai puteam iar respira, am fost la control si mi-a gasit cornetele nazale marite si aceasta perforatie. Primul medic mi-a recomandat sa ma operez si sa-mi ia o bucatica de os din spatele urechii si sa imi refaca acea perforatie, sa imi elimine cornetele nazale si sa-mi ridice un pic nasul ca sa respir mai bine. Al doilea medic mi-a recomandat sa-mi opereze cornetele, fara acea complicata operatie cu adaugare de os. Al treilea mi-a spus ca pot sa fac si radiofrecventa dar ca nu m-ar ajuta deloc ( ceea ce am fost dezamagita, fiindca credeam ca daca fac radiofrecventa o sa pot respira bine) mi-a recomandat aerosoli si Clarinal si ca acesta perforatie nu o sa se poata repara si ca trebuie sa stau cu ea toata viata si in nici un caz sa nu mai fac alta operatie. Ma cam sprie gandul totusi sa stau asa toata viata, in conditiile in care ma trezec noaptea fara aer si ma simnt foarte slabita atunci si cateodata am dureri mari in piept si in spate, Mi s-a spus ca aceste simptome provin de la nas, am facut si un control la plamani si totul e in regula. Va rog frumos sa ma ajutati fiindca nu stiu care e decizia cea mai buna si daca radoifrecventa chiar in cazul meu nu ma ajuta iar tratamentul cu aerosoli este singura metoda. Va multumesc, cu respect Adriana!
0
04-03-2011, ora 20:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
: adrianagrig
aparatul de chirurgie cu radiofrecventa, este un aparat foarte performant si bun, are cateva accesorii (diferite pense) care permit cateva tipuri de interventii chirurgicale, problema este ca medicul trebuie sa aiba acele pense si sa stie ce sa faca cu ele.
IN cazul TAU cred ca acele sinechii pot fi foarte usor indepartate ( fara sangerare) cu ajutodul Radiofrecentei.. dupa care cu alta pensa se face reducerea cornetelor in volum pentru o mai bina respiratie nazale.
mare importanta are nu numai interventia in sine.. dar si ingrijirea nasului postoperator.
0
13-03-2011, ora 00:42
lauryta28
Nu este medic/terapeut
lauryta28
am revenit!
dnul dr. ieri am fost la control la medicul ORL-ist unde am fost din nou aspirata. Mi s-a spus ca urechea se prezinta bine, ca este uscata si mi s-a recomandat sa continui pana sapt viitoare tratamentul local( sa alternez de 3 ori pe zi, alcool boricat si ciplox). problema este ca ma ustura tare in momentul in care imi pun alcoolul boricat in ureche( inainte, cand am urmat tratam. dat de medicul de fam. nu ma ustura). ce credeti ca tre sa fac.sa-l suport asa sau tre intrerupt?
0
13-03-2011, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alcool boricat sa pui numnia 1 picatura si daca tot ustira sa o usuci repede sufland aer cald cu uscatorul de par in interiorul urechii
0
22-07-2011, ora 15:36
mihaela621
Nu este medic/terapeut
mihaela621
Eu apreciez ca raspundeti aici si sunteti documentat, sunt convinsa ca sunteti bun in meseria dumneavoastra, dar in ceea ce priveste gramatica : lasa de dorit!!

Uitati aici ce-ati scris: sa apropiat mai mult de acest cornet marit de pe stanga!!!
sau format cruste in nas.. si dupa operatie.. daca aceste cruste nu au fost scoase la timp.. a crescut epiteliu pe ele.. si sa format Sinechii( niste aderente care leaga septul de cornet)

s-a apropiat, s-au format, etc.

nu vreau sa fac observatii inutile, a gresi este omeneste, ne grabim cu totii; dar de trei ori aceeasi greseala?
Sper sa nu va suparati!
0
24-07-2011, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
O DA.. Aveti mare dreptate... scrisul nu este punctul meu forte.. mai cu seama cand scrii repede si degetele alearga singure pe taste...
0
24-07-2011, ora 21:13
mihaela621
Nu este medic/terapeut
mihaela621
Ma bucur ca nu v-ati suparat si ati reactionat ca un om inteligent.
Felicitari in orice caz, pentru profesionismul cu care raspundeti intrebarilior.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: