scurgere albicioasa si durere in timpul actului sexual

09-01-2012
cristinutza42
Nu este medic/terapeut
cristinutza42
am si eu o problema. am o scurgere albicioasa spre galbui, destul de urat mirositoare si o senzatie de disconfort in timpul actului sexual spre sfarsit, o durere usoara. e o infectie? poate fi vorba de cancer? nu am sangerari inter mensturale sau dupa contact sexual.
10 comentarii
0
10-01-2012, ora 02:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cel mai probabil este vorba de o vaginită sau o vaginoză. Ar fi bine să faceţi o vizită medicului dv pentru diagnostic diferenţial şi tratament. Cu acea ocazie (sau la control, după tratament) puteţi face şi un test Papanicolau.
0
10-01-2012, ora 11:41
cristinutza42
Nu este medic/terapeut
cristinutza42
m7ultumesc pt raspuns domnul doctor. joi o sa merg la un consult.
0
10-01-2012, ora 11:46
cristinutza42
Nu este medic/terapeut
cristinutza42
as mai avea o intrebare, o rana pe col e grav? se poate trata? am fost acum o luna la o doctorita care parea cam aiurita si mi-a zis ca vede o rana mica pe col. joi cand merg la consult voi merge la alt doctor. pana atunci as vrea sa stiu parerea unui medic. rana pe col = rana canceroasa?
0
10-01-2012, ora 17:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nici pe departe o rana pe col nu este acelaşi lucru cu un cancer. Pe de altă parte, trebuie tratată sau cel puţin ţinută sub supraveghere, după cum vă va indica medicul.
0
10-01-2012, ora 22:35
cristinutza42
Nu este medic/terapeut
cristinutza42
Frotiul comportă celule malpighiene intermediare şi superficiale fără anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Se observă de asemenea prezenţa de numeroase polimorfonucleare.

CONCLUZIE
Frotiu negativ pentru o leziune intraepitelială sau malignă.
Inflamaţie nespecifică - de interpretat în funcţie de tabloul clinic


asta mi-a trimis doctorita pe mail in legatura cu papanicolau. e de bine?
0
11-01-2012, ora 16:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, e de bine.
0
11-01-2012, ora 20:06
cristinutza42
Nu este medic/terapeut
cristinutza42
multumesc mult pt raspunsuri, o singura intrebare mai am, acele celule polimorfonucleare, prezenta lor in speta poate sugera o rana pe col? Si ce tip de test e? II? II?
0
11-01-2012, ora 23:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Rana pe col se vede cu ochiul liber la examentul ginecologic, nu la Papanicolau.
2. Celulele polimorfonucleare nu au legatură cu rana pe col, în schimb pot avea legătură cu o eventuală inflamaţie.
3. De regulă, tipul este trecut în buletinul de analiză. Judecând după datele prezentate, dacă nu este specificat altfel, trebuie înţeles că este de tip II.
0
12-01-2012, ora 10:08
cristinutza42
Nu este medic/terapeut
cristinutza42
multumesc pt raspuns, am fost la alt doctor astazi si a zis ca nu vede nici o rana pe col si mi-a dat tratament cu ovule. ideea e ca papanicolau mi-a fost facut cand eram insarcinata, apoi am facut un avort la 6 sapt. dooctorul de astazi mi-a spus ca nu e nici o rana ci colul e posibil sa fi fost inflamat din cauza sarcinii.
0
16-01-2012, ora 13:33
leolea
Nu este medic/terapeut
leolea
Buna ziua. Eu am scurgeri albicioase, urat mirositoare si usturimi se poate de spus si dureri in timpul actului sexual. Am fost la medic si mia spus ca am o infectie, sunt prezenti prea multi coci.Puteti sa imi dati un sfat sau un tratament?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •