scrasnit din dinti in timpul somnului

05-02-2007
maya_ch
Nu este medic/terapeut
maya_ch
eu am o problema, nu stiu daca pot spune o afectiune, nu stiu exact ce este.in timpul noptii cand dorm, scrasnesc foarte tare din dinti, asta nu e suparator pt mine ci pt sotul meu care pur si simplu nu poate dormi cu mine.va rog sa-mi spuneti care sunt cauzele si ce solutii am sa opresc scrasnitul din dinti, sa consult un medic?nu stiu ce afectiune e asta si care sunt cauzele si daca am postat intrebarea mea unde trebuia.mutumesc
3 comentarii
0
06-02-2007, ora 00:00
crimus
Nu este medic/terapeut
crimus
Buna Maya, deja ti-am trimis pe email raspunsul la acesta intrebare:

"se numeste bruxism nocturn si cauzele sunt variate: de la stress pana la probleme cu dintii. Faceti o vizita la dentist si vi se va recomanda o gutiera (asa se numeste aparatul) pe care o sa-l purtati noaptea ca sa nu ma scrasniti din dinti si sa va protejati dantura (si sotul). Multa sanatate!"

raspunsul ti l-a dat morrigan - medic stomatolog.
Uita-te la Semne si simptome » Diagnostic online
0
06-02-2007, ora 00:00
maya_ch
Nu este medic/terapeut
maya_ch
buna crimus
multumesc mult pt raspunsul tau.acum sunt putin mai linistita.am sa merg la un medic stomatolog, la recomandarea dvs.multumesc
0
15-04-2007, ora 00:00
srblucia
Nu este medic/terapeut
srblucia
buna maya, ma numesc lucia si as vrea sati spun ca pe la noi in moldova se zice ca ai aceasta problema cind ai viermi intestinal si mai ales ascarizi, iti recomand un examen coproparazitologic care este si eftin, cu urari de sanatate, sper sa ne mai auzim.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bruxism - scrâșnitul din dinți
  • De ce ne scrâșnim dinții noaptea
  •