scleroza multpla si imi doresc un copil | Forumul Medical ROmedic

scleroza multpla si imi doresc un copil

23-02-2010
ceragusi
Nu este medic/terapeut
ceragusi
Buna, ma numesc Cerasela am 29 ani si am si eu o problema. In 2008 am fost diagnosticata cu scleroza multipla, in prezent urmez tratamentul cu interferon AVONEX.As vrea si eu sa am un copil si am intrebat doctorul de specialitate care ma trateaza si mi-a spus ca 3 ani de zile de cand am inceput tratamentul cu avonex nu pot face copii (pe 6 dec 2009 am avut 1 an de tratament), iar dupa ce trec 3 ani ramane de vazut. Deci nici atunci nu se stie oricum e pe raspunderea mea.
Ce ma sfatuiti? Va multumesc.
6 comentarii
0
26-02-2010, ora 14:46
anitasa
Nu este medic/terapeut
anitasa
buna, sunt Ana, si am si eu acelasi diagnostic ca si tine, fac si eu Rebif (tot interferon beta este)si asa mi s-a spus si mie ca nu cumva sa ma gandesc la vreo sarcina. Nu pot decat sa te sfatuiesc sa ai grija de tine si sa faci avonex in continuare. Iti urez multa sanatate si curaj.
0
26-02-2010, ora 15:04
ceragusi
Nu este medic/terapeut
ceragusi
Buna A na multumesc pentru raspuns.Tratamentul oricum il urmez in continuare nici nu se pune problema, dar nici la sarcina nu renunt, ca va fi peste 3, 4sau chiar mai multi ani.Sunt o fire optimista asa ca ce o fi o fi cu D-zeu inainte.Doamne ajuta!
0
31-08-2010, ora 18:38
ceragusi
Nu este medic/terapeut
ceragusi
mai am si eu o intrebare.Tampoanele interne pot cauza rani pe colul uterin?multumesc.
0
11-01-2011, ora 19:34
ioneaka
Nu este medic/terapeut
ioneaka
buna ziua am si eu o intrebare? acum zece ani am fost diagnosticat cu sindrom ataxio cerebelor, tar acum in prezent dupa alta criza sunt diagnosticat cu scleroza multipla bilaterala la membrele inferioare. bineinteles ca am uramt tratament de ameliorare si a fost bine, am facut o pauza dupa care am inceput din nou un tratament naturist pt aceeasi problema numa ca la membrul inferior drept mia aparut niste vibratii in calcai si nu stiu de ce??? dar nu ma deranjeaza cand merg din cand in cand cand stau jos si ma hodin...dar nu persista mult si ma lasa apoi din nou ma ia.as vrea sa stiu ce sunt cu acele vibratii si daca exista tratament??????eu acum urmez tratament : vitalin, magnosum, suntonic, acest tratament poate ameliora vibratiile???va multumesc
0
28-01-2011, ora 15:47
jeremi
Nu este medic/terapeut
jeremi
sufar de scleroza multipla si as dori sa va intreb daca are legatura durerea, umflarea si tumefierea gleznelor cu aceasta boala? Precizez ca am varice foarte superficiale.Va rog sa- mi recomandati un tratament..multumesc
0
18-02-2011, ora 15:51
eleonorav
Nu este medic/terapeut
eleonorav
Va informez despre posibilitatea de a fi consiliati de doi medici neurologi f buni.Eu am apelat la aceasta metoda si m-a ajutat.Prof Dr.Academician Constantin Popa tel 0785-195-503, vineri intre orele 13.30-14.30, gratuit.
Dl Profesor este o perosana deosebita si un profesionist de inalta tinuta, incercati sa il contactati.
Dc nu reusiti sa il prindeti pe DL Profesor Popa puteti suna la Prof Dr. Serbanescu -deasemeni un medic neurolog f bun, la tel 0903900300-tasta 6, aici costa 2 euro f tva /min sau puteti sa primiti consultatie de la dsul prin Victoria Med.
Sper sa va ajute informatiile mele.Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: