scleroza multipla? | Forumul Medical ROmedic

scleroza multipla?

07-12-2014
betty70
Nu este medic/terapeut
betty70
Buna ziua, am 44 ani, de cateva luni vizitez cand ortopedia cand neurologia si nimeni nu imi da un diagnostic clar, am dureri de cap continue, si la miscarea globilor oculari, la oftalmologie e totul ok, am fost deja...am ameteli, dureri mari de spate, la EEG mi a iesit crize epileptice partiale la hiperventilatie, la 3 EEG uri in 3 luni consecutiv, sub tratament cu levetiracetam si rivotril, am slabiciune musculara generalizata, cu tremuraturi vizibile la cel mai mic efort, cel mai important symptom : nu pot sa mi tin capul aplecat sau intors intr o parte, pentru ca imi tremura rau de tot, mai ales daca ma aplec dupa ceva, sau daca pun un prosop mai greu pe cap, in pozitia pe burta sau pe spate, la ridicarea capului, imi tremura ca si la bebelusi... Mi s a pus diagnostic de epilepsie, datorita unor modificari ale EEG si suspect Scleroza M, datorita amortelior din membre si reflexelor modificate vii, Babinski prezent. Tocmai ce am facut un IRM cerebral si cervical care zice doar ca as avea rectitudinea coloanei cervicale si in rest totul normal, nu mi s au interpretat demielinizari, insa eu ma simt foarte rau mai ales datorita tremuraturilor si altor simptome cum ar fi lipsa putere in maini si picioare, amnezie, lipsa concentrare, pierdere echilibru, uneori furnicaturi prin membre, amorteli pe dreapta mai ales, noaptea in special, ...am inceput sa scap lucrurile din maini tot mai des, sunt din ce in ce mai neindemanatica, chiar si scrisul mi s a deformat, scriu mic, stramb si indescifrabil si incurc literele si pe tastatura, vorbesc uneori impiedicat si incurc ordinea cuvintelor. Poate cineva sa mi dea un sfat? Poate un medic neurolog are rabdarea sa citeasca ce am scris.sunt cam ingrijorata din cauza starii mele, si am un servici care mi solicita mult atentia si indemanarea (cadru medical chirurgie veterinara).
18 comentarii
0
12-12-2014, ora 09:49
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Daca RMN a iesit bun atunci nu e scleroza multipla. Nici epilepsie nu sunt sigura ca e, pt ca acest diagnostic se pune pe baza crizelor de pierdere a constientei, deci in special clinic, si nu pe baza de EEG. Poate ar fi bine sa consultati si un alt neurolog, si poate ar fi bine sa mergeti si la un psihiatru, pt ca se poate sa fie si pe fond de stres. Sanatate!
0
15-12-2014, ora 15:18
betty70
Nu este medic/terapeut
betty70
Buna ziua, am fost cu rezultatul la neurologul care se ocupa, cu greu am reusit sa il fac sa mi spuna mai mult decat ca nu e scleroza multipla, ceea ce deja banuiam in urma IMR, acum zice ca e posibil sa fie miastenia gravis si ar trebui sa fac EMG, dar am impresia ca nu prea sunt luata in serios cu problema mea cu slabiciunea musculara si tremuraturile care nu s atacuri de panica nici stres.mi s a sugerat psihiatria, am fost deja acolo si nu are legatura. Nu sunt ipohondra.Oare cunoaste cineva un neurolog bun care sa fie atent la simptome, sa consulte amanuntit, nu superficial, care sa recomande niste investigatii? Va multumesc. o rugaminte doar, nu ma mai trimiteti la psihiatrie, duc o viata buna, fara stres, am fost deja consultata la psihiatrie si e totul ok.
0
04-01-2015, ora 02:45
O MAMA
Nu este medic/terapeut
O MAMA
Timisoara Izabela Popa neurolog nr.tel.0372746310 medic fff.bun. sanatate
0
06-01-2015, ora 17:58
betty70
Nu este medic/terapeut
betty70
multumesc de indrumare, am facut deja programare la Cluj in 2 sapt voi merge, la Fischer clinics, am consultat intre timp alti 2 neurologi local si mi au pus dgs de sindrom miastenic, sindrom piramidal drept si tremor esential...sa vad ce zice EMG ul si dr. Fischer...
0
04-02-2015, ora 11:46
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
E nevoie de un set de analize pentru determinarea markeri-lor virali si serologie pentru boli infectioase.
0
05-02-2015, ora 09:27
betty70
Nu este medic/terapeut
betty70
Buna ziua, rezultatul de la EMG Cluj este Miastenia gravis generalizata, acum astept sa ajung la rand la neurologie sa fiu luata in evidenta pentru tratament, intre timp ma simt tot mai rau, am dureri musculare zi noapte, slabiciune accentuata, insomnii, etc...astept rezultatele la analizele de sange anicorpi antireceptori acetilcolina si ldh, deocamdata, restul pentru enzimele musculare cand voi avea bani, sunt scumpe toate :(.daca cineva mai are vreun sfat in legatura cu aceasta boala rara, va rog sa-mi scrieti! Ma intereseaza daca se face pensionare cu acest diagnostic tinand cont ca serviciul ma solicita foarte mult fizic si psihic si nu mai fac fata...Multumesc!
0
05-02-2015, ora 10:20
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Este necesar si un CT de torace pentru evaluarea timusului. Dr. Macsuta
0
06-02-2015, ora 14:09
betty70
Nu este medic/terapeut
betty70
Multumesc pentru raspuns, am facut deja CT timus, mi a iesit normal, fara modificari, fara tumori.Astept rezultatul la sange pentru anticorpi antireceptori.
0
06-02-2015, ora 17:47
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Astept un mesaj de la dumneavoastra dupa rezultatul serologic al anticorpilor.
Cu stima, dr. Macsuta
Week end placut!
0
11-02-2015, ora 10:27
betty70
Nu este medic/terapeut
betty70
Buna ziua, am primit rezultatul serologic, ambele( anticorpii si ldh) sunt in limitele normale...asta ma pune pe ganduri, adica sa fie vorba de miastenia gravis congenitala? caci nu este autoimuna dupa rezultatul serologic.Nu stiu pe nimeni in familie cu miastenie, sau nu a fost depistata... In 26 februarie am programare la neurologie pentru luarea in evidenta cu miastenia si tratament.Mi se pare interminabil, starea mea este tot asa, poate mai rau, abia imi mai tin capul, doar culcat pe o parte imi prieste, durerile musculare spate, gat, brate, picioare apar cu slabiciunea musculara la cel mai mic efort fizic si se amelioreaza abia peste noapte.
0
09-06-2015, ora 13:08
manolica
Nu este medic/terapeut
manolica
buna, maconfrunt cu aprox. aceleasi pb. de un an.Testele serologice au iesit tot bine.Intre timp am suferit 2 interventii chirurgicale:una de chist de timus atipic(seros) cu rezectie de bont inferior si una de multiple chisturi pleuropericardice.Nu am tremur decat f.putin in pozitia culcat al memb. inferioare dar ma dor picioarele(gambe+pulpe)spatele, umerii si muschii bratelor pe care ii simt de parca ar fi umflati, genunchii la fel si mai nou am aceeasi acontractie musculara in zona abdomenului superior.Presiune in ceafa cu senzatie de arsura ce merge catre frunte cu presiune in zona sprancenelor si spate.Tulburari de vedere uneori parestezii are fetei si gatului.Am fost la ORL si totul e OK, la IRM spondiloza cervicala pe care cred ca majoritatea o avem.Sunt total panicata de ceea ce mi se imtampla fiindca cel mai mic efort fizic imi accentueaza starea. Am 42 de ani 1.58 si 50kg.Vreau sa am o viata normala deoarece am 2 copii de crescut.Va rog sa ma indrumati unde sa ma duc.
1
01-09-2015, ora 13:07
manolica
Nu este medic/terapeut
manolica
revin b. de mai sus.S-a mai operat cineva de asa ceva?
0
07-09-2015, ora 10:58
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Anticorpi anti MUSK ati efectuat?
0
09-09-2015, ora 00:18
andreiaandy
Nu este medic/terapeut
andreiaandy
buna seara
ma numesc Andreia, am o mare rugaminte daca se poate sa ma indrumati ce trebuie sa fac ca nu mai stiu, am 34 ani, in urma cu un an am inceput sa am ameteli, amorteli mana, picior, intr-o dimineata m-am trezit cu ceafa amortita rau, senzatie de rece, am fost prima data la dr de familie, mi-a spus ca am dormit cu parul ud, probabil curent si s-a intors un nerv, am cerut sa fac un RM cerebral cu contrast iv si concluzia a fos:
frontal stanga adiacent cornului ventricular frontal se evidentiaza o arie cu moderat hipersemnal T2 si FLAIR, negadofila, cu diametru maxim de 7, 7 mm, iar cateva arii subcorticale in hipersemnal T2 si FLAIR cu diametre de 2-3 mm se evidentiaza subcortical frontal dreapta cu semnificatii ede leziuni demielinizante nespecifice.Se recomanda urmarire imagistica.Fara arii ischemie recenta.Fara colectii hemoragice intra sau extracerebrale.
acesta a fost rezultatul din noiembrie 2014.
Am fost cu rezultatul la neurolog si mi-a spus sa iau betaserc cand ametesc, si sa refac rm peste jumatate de an, sa nu imi fac griji, trebuie urmarit si daca se inmultesc leziunile pot da in screloza multipla
0
09-09-2015, ora 00:31
andreiaandy
Nu este medic/terapeut
andreiaandy
am refacut RM cerebral in 17.07.2015, si rez a fost:
comparativ cu cel din noiembrie se evidentiaza aspectul stabil dimensional si de semnal al leziunilor demielinizante deschise, cea mai mare fiind situata frontal stanga adiacent cornului ventricular frontal.
La nivelul hemipunctii drepte, adiacent nucleilor 7-8, se evidentiaza o noua leziune demielinizanta cu diametrul de 3 mm, negadofila.Se recomanda corelarea cu examenul clinico-biologic si monitorizare imagistica (3 luni)
Am fost din nou la control si mi s-a spus doar repeti la 6 luni RM si vedem ce se intampla, daca nu ametesc sa cad din piciore, si vb normal sa stau linistita, am intrebat de la ce apar, ce se poate face, si mi-a zis urmarim.
Acum cand va scriu sunt operata de tiroida de 4 zile, dar amortelile continua, dupa operatie partea dreapta mana si piciorul mi-au amortit, iar in seara asta simt partea de sus a capului usor amortita, nu se simte la fel la atingere, nu stiu ce sa fac si unde sa merg, va rog mult daca se poate sa imi dati un sfat
Anul trecut am fost operata de fiere, se poate sa aibe legatura si anesteziile cu simtomele mele?va multumesc
0
30-03-2016, ora 16:29
andreiaandy
Nu este medic/terapeut
andreiaandy
buna ziua, au mai trecut 6 luni, eu ma simt la fel, de 2 zile ma doare foarte tare capul, o durere mai apasatoare in partea dreapta la tampla in jurul ochiului, am fost la un alt neurolog si mi s-a spus sa ma internez pt mai multe investigatii, si sa vedem daca nu e scleroza multipla, acum astept sa ma internez.
va rog mult daca imi poate interpreta si mie cineva rezultatele scrise mai sus, va multumesc
Chiar poate fi SM?
0
30-03-2016, ora 16:33
andreiaandy
Nu este medic/terapeut
andreiaandy
Va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu un sfat si pentru sotul meu:
de vreo luna de zile il tot doare ceafa in partea stanga, cel mai mult cand lasa capul pe spate, a facut si el un IRM COLOANA CERVICALA NATIV CU SUBSTANTA DE CONTRAST
Segvente utilizate:cor T2, Sag T2, sag T1, STIR sag, ax T2 GRE, sag T1 FS C+ cor, T1 FS C+, ax T1 C+
EVIDENTIAZA:
dezvoltare chistica de 1 cm, negadofila, in hipersemnal T2, hiposemnal T1 deceleta la nivelul cordonului medular C3-hidrosiringomielie
Concluzii:
hidrosiringomielie segmentara de 1 cm, negadofila, la nivelul cordonului medular C3, in restaspect normal disco-vertebro-ligamentar la examinarea nativa si cu substanta de contrast iv
si a facut si IRM CERVICAL NATIV CU SUBSTANTA DE CONTRAST
Secvente utilizate:sag T1, FLAIR cor, ax T2, DWI, ADC, cor T1, mpr 3D, ax T1 FS
Concluzii:
artefacte de miscare,
discreta protuzie a amigdalei cerebeloase drepte, la nivelul foramen magnum
0
24-11-2017, ora 15:55
Sue-Cea-Creata
Nu este medic/terapeut
Sue-Cea-Creata
Buna ziua! In sperant ca mai raspunde un neurolog pe acest forum, cer si eu putin ajutor. Am efectuat un rmn cerebral in august 2016, rezultatul a fost : demielinizari nespecifice punctiforme subcortical fronto parietal bilateral. Medicul neurolog mi a Zis sa repet rmn-ul dupa 6 luni, mi a facut si consult neurologic si nu parea ingrijorat ca as avea SM, sau vreo alta boala grava. Eu ameteli si dureri de cap am de vreo 15 -20 ani, nu mereu, nu de intensitate mare. Acum, dupa 1 an de la rmn-ul efectuat am mers iar la neurolog ( altul ca pe cel de Nul trecut nu l am mai gasit)sa mi dea trimitre catre rmn, ca iar m au apucat gandurile ca as avea ceva nasol. Citind pe net m am speriat f tare, ba chiar imi urmaresc f bine starile si in afara de ameteli si dureri de cap, cateodata de ochi, mai imi amortesc mainile si picioarele, le simt reci mereu, ma mai dor talpile, articulatiile, spatele si coloana cervicala. Am 2 cezariene, alaptez de 5 ani(2 copii, unul dupa altul), iau Mg si ca din cand in cand, am 53 kg la 170cm, noduli pe tiroida cu hormonii tiroidieni in valori normale si un orolaos de valva mitrala. Fac atacuri de panica tot de vreo 5-20 de ani. Va rog sa -mi spuneti ce parere aveti? Simptomele astea se pot confunda si cu atacurile de panica, daca nu as fi vazut demielinizarile alea nu m as speria, dar acum numai la bolile demielizante ma gandesc... Urmeaza sa fac alt rmn cu subst de contrast de data aceasta, dar pana atunci dardai de frica si am impresia ca am toate simptomele posibile. Va rog sa-mi rasoundeti! Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: