sclerodermie

23-10-2007
dona
Nu este medic/terapeut
dona
Mama mea in varsta de 68 de ani, a fost diagnosticata cu sclerodermie in urma cu aproximativ 5 ani.Boala a debutat cu pete maronii, pe picioare, apoi pe corp.Petele s-au estompat usor, dar au aparut niste escrescente albicioase, de marimea unei alunite, dure la atingere dar nedureroase.Apoi i-a aparut la subtioara un lichen(o portiune de piele ca un burete)care o manca foarte tare, iar daca se scarpina, supura.Medicul dermatolog i-a pus diagnosticul de sclerodermie.A folosit creme cu cortizon o perioada.In timp pielea a devenit tot mai rigida (ca o scoarta)pe anumite portiuni ale corpului(mai pregnant pe fese si spate), iar din cand in cand crapa, sangereaza, formandu-se o rana care trece cu unguente cu antibiotic(chiar si cu oximed).Pe fata nu are nici un simtom, pielea fiind foarte fina.Am consultat mai multi medici dermatologi din Constanta, dar nici unul nu i-a mai pus diagnosticul de sclerodermie, justificand ca dupa atata timp ar fi trebuit sa apara leziuni interne specifice bolii.A mai urmat diverse tratamente naturiste, dar fara rezultate vizibile.Sufera de osteoporoza si TA.Are mancarimi foarte mari, usturimi, mai ales in timpul noptii.A sta in pozitia sezand este un chin ptr. ea.Va rog spuneti-mi ce trebuie sa fac sa ii alin macar putin suferinta?Am epuizat toti medicii dermatologi din oras.Nici nu mai vrea sa auda de doctor.Poate stiti o clinica(fie si particulara)unde sa putem face niste investigatii amanuntite, sa i se puna un diagnostic si sa ii prescrie un tratament adecvat.Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
23-10-2007, ora 00:00
c.cris
Nu este medic/terapeut
c.cris
Va recomand spitalui Colentina, sectia dermatologie, dl dr. Forsea Dan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.