schizofrenie sau depresie

19-01-2016
sherban
Nu este medic/terapeut
sherban
Buna seara
Am fost diagnosticat cu schizofrenie acum 6 luni dar vreau sa cer a doua opinie.Am avut o copilarie dificila si la scoala am fost umilit de ceilalti copii motiv pentru care am renuntat la scoala in clasa a 8 si dupa asta am inceput sa ma retrag din ce in ce mai mult.Din cauza ca in casa nu era asa curatenie si mai ales pentru ca era un miros ciudat vecinii vorbeau despre asta si din aceasta cauza cand plecam prin oras aveam senzatia ca oamenii se uita ciudat la mine sau vorbesc despre mine, lucru care mi se intampla doar in orasul meu, daca merg in alt oras nu am nici-o problema si nu am deloc senzatiile astea.Am avut 2 tentative de sinucidere, dar mai mult au fost pentru a atrage atentia.Inafara de asta nu aud voci sau alte chestii de-astea, Prima data cand am fost internat la psihiatrie si cand am fost adus medicul m-a intrebat care a fost motivul si eu i-am spus ca din cauza ca am senzatia ca oamenii vorbesc despre mine dar si faptul ca am numai 7 clase si in rest il mai vedeam de 3 ori pe saptamana la vizita si a doua oara cand am fost internat un alt medic a vorbit cu mine de data aceasta dupa care il vedeam numai la vizita si cand am fost externat am aflat ca am eram diagnosticat cu schizofrenie nediferentiata.Se poate sa fie schizofrenie avand in vedere ca problema cu oamenii o am doar in orasul meu unde am trecut prin niste traume sau este vorba despre o depresie puternica, si un lucru important de adugat este ca indiferent daca iau tratamentul sau nu tot ma senzatia ca oamenii se uita ciudat la mine.Dar chiar am inceput sa imi reiau studiile si sa incerc sa port conversatii cu alte persoane si toate acestea le fac fara tratament, l-am intrerupt dupa 3-4 luni.Si nu cred ca e posibil ca un doctor sa dea diagnosticul asta dupa doar o discutie de jumatate de ora, multumesc anticipat
9 comentarii
0
20-01-2016, ora 02:02
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Sherban, in primul rand, da-mi voie sa-ti spun ca nu-mi lasi deloc impresia ca ai avea doar 7 clase, fiindca scrii si te exprimi corect, spre deosebire de altii care au chiar studii superioare.Ai facut doar 7 clase, dar se vede ca nu le-ai trecut ca gasca prin apa, ca altii.Chiar iti sugerez sa te tii de studii, in cazul in care le-ai reluat, fiindca ai potential.Imi pare rau pt copilaria trista pe care ai avut-o, niciun copil nu merita un astfel de tratament.Totusi, sunt de parere ca "ranile" ramase se vor "vindeca" in timp, iar la aceasta "vindecare" trebuie sa contribui si tu.Aici te-ar ajuta psihoterapia.

Cat despre diagnosticul pus de medicul psihiatru, sa nu te mire ca este unul gresit, fiindca in tulburarile psihice diagnosticarea este foarte subiectiva.Tu, in cel mai rau caz, suferi de depresie, dar nu genul de depresie ce are cauza organica.In cazul tau, cauza este strict psihica.Apeleaza cu incredere la psihoterapie!Avem, chiar aici pe forum, cativa psihoterapeuti foarte buni cu care ai putea intra in contact.Capul sus si curaj, fiindca ai toata viata inainte!
0
20-01-2016, ora 11:03
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ce tratament ai primit Serban ?
0
20-01-2016, ora 11:17
sherban
Nu este medic/terapeut
sherban
rispolept si anxiar
0
20-01-2016, ora 12:08
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Tratamentul este pt schizo simpla insa este posibil sa fie si doar o depresie cu ceva elemente de schizofrenie sau ca totul sa fie doar niste complexe de inferioritate ale tale pe care tu nu le-ai explicat sau medicii nu le-au inteles cum trebuie !

Daca te simti la fel ca inainte poate ar trebui incercat si alt neuroleptic si poate adaugat si un antidepresiv ! Mergi la control si spune ce te deranjeaza din starile tale, cum a functionat tratamentul dat si vezi ce-ti mai recomanda in continuare ! Daca nu esti multumit nici atunci cauta un alt medic !
0
20-01-2016, ora 13:21
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Sherban, sa fugi de psihiatrie ca de dracu! Cazul tau nu e pt psihiatrie, ci pt psihoterapie!
0
21-01-2016, ora 10:08
sherban
Nu este medic/terapeut
sherban
Vreau sa stiu daca se poate ca diagnosticul sa fie modificat, daca e cazul, si mai ales pe ce criterii se pune in general un asemenea diagnostic si daca eu intrunesc criteriile
Si vreau sa stiu daca am dreptul sa ii cer medicului sa imi de-a in scris criteriile pe care s-a bazat in acest diagnostic si sa cer o a doua opinie
0
21-01-2016, ora 20:38
sherban
Nu este medic/terapeut
sherban
Tocmai am gasit un examen psihologic si scrie cam asa: pacientul prezinta suspiciozitate, interpretativitatea, idei deformate, fatigabilitate psihica, anxietate Pe baza acestui examen, va rog sa-mi spuneti, daca acestea sunt criterii pentru a diagnostica schizofrenia
0
18-02-2016, ora 16:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ sherban

Nu iti pot scrie pe Privat ca ai optiunile inchise. Ar trebui, da. Cu amandoua foile de externare.
0
23-02-2016, ora 06:01
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eu cred ca ai anxietate sociala si cam atat, ca, cam acolo ai impresia ca ceilalti vorbesc de tine desi nu e asa, ca dovada ca tratamentul nu si-a facut efectul poate fi dovada ca nu ai schizo.
Schizo ai doar cand ai halucinatii, iesi din realitate si nu mai stii ce e in real, cand delirezi deci cand vorbesti aiurea fara legatura cu realitatea, tu nu ai avut asta.
Eu nu cred ca ai abandonat scoala din cauza colegilor, ca aia se rezolva cu profesorii, veneau parintii si imediat era clarificata situatia, altceva e la tine.
Daca ai si tristete, tonus jos, lipsa chef de una si alta, nu te mai bucura nimic, ai si depresie.
Du-te la alt psihiatru, foarte multi cum vad ca e ceva ce nu li se pare lor okey, pun ca omul are schizo, se poarta asta mai ales la Obregia, una doua ii pune pe Rispolept, ptr ca de fapt le e lor mai simplu asa.

David are dreptate jumate, adica sa te feresti de medicii care nu prea stiu treaba, ca un tratament bun ptr ce ai, ajuta foarte mult, trebuie sa dispara chestia aia ca aia vorbesc despre tine.
Daca aveai schizo, oriunde te duceai simteai la fel, dar tu ai anxietate, stii ce te-ar cunoaste lumea si de aia.
Deci schimba doctoru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul