schizofrenie recuperata

26-10-2006
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Am mai lasat un mesaj cu acest titlu, dar forumul a fost blocat o vreme.
Eu am 30 de ani, la 16 ani am avut prima problema psihica sub forma unei depresii cu astenie puternica si cu o psihoza ce consta in a ma crede lenesa. Prin repaus si tratament cu amitriptilina in principal am depasit starea de rau pana la 24 de ani cand m-am confruntat cu halucinatii auditive, care nu erau practic sonore ci ca niste ganduri sau soapte, cu subiecte religioase sau obscene. Dupa circa doi ani si jumatate au disparut, dar eu in urma a 3 internari, in afara de cea de la 16 ani, m-am pensionat medical, urmez tratament si acum cu olanzapina, de 5 mg.
Este adevarat ca am depasit fenomenele psihotice si ca eu am avut o forma atipica, pastrandu-mi luciditatea si constientizandu-mi boala pas cu pas, prin documentare si intalnind multe cazuri.
Am ramas insa foarte sensibila, adica mi-este rau cand se schimba vremea sau de regula cu o saptamana inainte de ciclu.
Problema mea este ca sunt izolata social dar nu ma pot incumeta sa lucrez ( am mai avut doua servicii, unul timp de doua luni, colaborare, altul timp de opt luni cu carte de munca, dar nu am rezistat, asta acum7 ani si jumatate).
Am incercat sa merg la fundatia Estuar, destinata persoanelor cu handicap mintal, dar ma impresioneaza pentru ca atmosfera este ca la spital.
In concluzie vreau sa va intreb, poate are cineva o idee(vreun medic eventual) ce as putea sa fac ca sa ma resocializez ( este vorba si de posibilitatea de a ma intretine pe viitor, in prezent ma ajuta si mama ).
Imi raspunsese o fata, Rodica data trecuta cand am formulat aproximativ aceeasi intrebare, drept pentru care ii multumesc inca o data.
10 comentarii
0
28-10-2006, ora 00:00
alexasi
Nu este medic/terapeut
alexasi
la ce te ref cand ai mentionat forma atipica?
0
28-10-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
ma refre la faptul ca mi-am pastrat luciditatea, nu traiesc intr-o lume paralela cu realitatea si ca mi-am putut constientiza fenomenele psihotice de parca ma priveam din afara.
e de fapt greu sa caqtaloghezi oamenii: asta este schizofrenic, asta paranoic, asta maniaco-depresiv. Oamenii sunt unuci si intr-un fel toate formele sunt atipice, totusi au aunele simptome asemanatoare mai multi oameni, nu se stie prea bine de ce.
inca ceva, celor ca mine nu le face prea bine sa insiste in a-si aminti de boala, eu am prezentat totusi situatia ca sa stie cel ce imi va raspunde. Si nu stiu daca m-am prezentat prea fidel. Multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.
1
29-10-2006, ora 00:00
alexasi
Nu este medic/terapeut
alexasi
te am intrebat de ce atipica pt ca eu am avut canva ca diagn depresie atipica, din spusele unui medic era un soi de depresie cu elemente imprumutate din schizo.sper sami intelegi curipzitatea
0
30-10-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Draga mea Alexasi, nu m-am suparat pe tine deloc, sigur ca iti inteleg curiozitatea, eu spuneam numai ca imi vine greu sa mai vorbesc despre boala. Sa stii ca oamenii sunt unici, diagnosticele astea sunt puse mai la modul general, am citit ceva din mesajul tau la rubrica diagnostic online, imi pare rau pentru tine ca ai fost bolnava, stiu cum este, dar nu dispera. Si eu am crezut ca nu ma mai fac bine odata la 16 ani, altadata la 24, dar de fiecare data am depasit situatiile critice. problema mea acum este ca nu lucrez in consecinta nu voi avea vechime pentru o pensie la batranete.
Draga mea, este un Dumnezeu care nu te va lasa sa te chinui, totul este sa nu te sperii oricat de ciudate ar fi simptomele si sa ai rabdare ca vor disparea treptat. este bine ca intrebi si medicii, pentru ca tratamentul trebuie facut. Eu iti doresc numai bine, sanatate si incearca sa te bucuri de o floare, de o bijuterie, de o muzica, de o mancare buna, adica de orice ti-ear face placere. Fii tare, raul mai mult pare insuportabil, nu poti pati nimic rau daca te gandesti la bine.
0
04-05-2008, ora 00:00
m1960
Nu este medic/terapeut
m1960
AI incercat sa-ti depui dosar pt. pensie de handicap?Daca nu ai lucrat poti sa ai pensie medicala?Fata mea are 26ani si este in aceiasi situatie de la19ani, nu a lucrat cu carte de munca dar datorita diagnosticului de schizofrenie are pensie de handicap.
0
26-02-2010, ora 12:33
fusun
Nu este medic/terapeut
fusun
Buna ziua tuturor.Am si eu pe mama mea in varsta de 53 ani si sufera de schizofrenie.Nu va pot spune mai multe despre boala ei deoarece locuieste in alt oras, stiu doar ca aude voci si se enerveaza foarte repede.A lucrat 8 ani cu carte de munca si as vrea sa mi spuneti si mie daca se poate face o pensie pe caz de boala.Daca i spun ca trebuie sa stea internata nu vrea, tratament nu vrea sa ia spune ca nu este bolnava.Nu stiu cum sa procedez, vreau sa o ajut.Astept raspunsuri.
0
26-02-2010, ora 14:38
anaid09
Nu este medic/terapeut
anaid09
Pentru a se putea pensiona pe caz de boala, internarea (sau cel putin concedii medicale daca inca mai lucreaza) este necesara.Pe baza acestor dovezi se poate pensiona.Imi pare rau ca sunteti in aceasta situatie, dar nu vad alta iesire decat sa o internati, are nevoie de tratament.Se intampla frecvent ca bolnavul sa nu-si recunoasca boala, sa se considere sanatos...Dvs. sunteti in masura sa o ajutati, internand-o.La spital va primi si tratamentul corespunzator pt afectiunea ei.Nu trebuie lasata netratata, din ce am citit schizofrenia este degenerativa, deci se impune tratamentul de lunga durata.
In urma internarii, veti putea face demersurile pt pensionare.Pensia pe caz de boala (in cazul schizofreniei este grad de invaliditate 1 din cate stiu) va reprezenta 38% din ultimul salariu net al mamei dvs.
Cam atat stiu, sper sa va mai raspunda si altcineva, mai detaliat asupra acestei situatii.
0
26-02-2010, ora 15:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ fusun

Exista doua tipuri de venituri in cazul schizofreniei:

a. pensia pe caz de boala pe care o da casa de pensii
b. indemnizatia de handicap pe care o da primaria

Mai mult ca sigur mama dumneavoastra nu va putea sa isi faca pensie pe caz de boala pentru ca in momentul depunerii dosarului medicii care il opereaza fac o corelatie intre varsta persoanei si perioada lucrata cu carte de munca, deci perioada pentru care si-a platit contributiile.

Atunci cand m-am dus eu cred ca aveam 30 de ani si imi trebuiau parca 5 ani si 7 luni vechime pe cartea de munca.

Pentru 53 de ani, varsta mamei dv., perioada este cu siguranta mai mare de cei 8 ani lucrati de dumneaei. Dumneaei trebuia sa se duca sa depuna dosarul fix dupa ce nu a mai lucrat. Acum cred ca este prea tarziu. Dar ca sa fiti dumneavoastra si mai sigura, aflati parerea unui medic, ducandu-va direct si punand o intrebare la comisia care ar putea sa o pensioneze pe mama dumneavoastra. Ei au niste tabele cu astfel de corelari: varsta bolnavului raportata la perioada de timp lucrata cu carte de munca.

Cu siguranta i se poate face indemnizatie de handicap mamei dv. daca are un dosar medical. Bilete de iesire din spital si referat de stare prezenta de la medicul care o trateaza. Indemnizatia este de 234 de lei lunar si are dreptul la asigurare medicala si tranport gratuit in localitatea unde domiciliaza + 6 calatorii cu trenul dus intors pe an. Fara acest dosar medical nu puteti demostra comisiei ca mama dv. este bolnava.

In conditiile in care mama dv. refuza si tratamentul si internarea (nu aveti nici un bilet de externare ? nu a fost internata niciodata ?), singura posibilitate este sa o internati fara voia dumneaei si sa ii faceti rost de biletele de externare. Dar presupun ca nu are asigurare medicala si nu are cine sa plateasca spitalizarea.

E mai complicat. Dati-ne mai multe amanunte.
0
26-02-2010, ora 16:42
fusun
Nu este medic/terapeut
fusun
Va multumesc pentru raspunsuri.Intra-devar a fost o data internata akum 10 ani din cate stiu eu cand traia bunica mea.E mama mea, si chiar daca o sa se supere pe mine, ca de asta imi este frica ca nu va mai vorbi cu mine daca o internez, o sa vad ce pot face.E o problema mai delicata dar sper ca ma voi descurca.M-am mai informat despre aceasta boala schizofrenia, stiu ca este de mai multe feluri, si intra-devar netratata se agraveaza.Mama mea nu este genu care poata sa faca rau cuiva, dar uneori cand vorbesc cu ea la telefon nu te poti intelege.nelocuind cu ea nu va pot da mai multe detali, si ma vad cu ea doar o data pe an.De aceea anul asta vreau sa fac tot ce pot pentru ea.
0
14-07-2011, ora 19:44
gifromeo
Nu este medic/terapeut
gifromeo
dac puteti sa ma ajutati si pe mine.m-a interesa cam ce pensie aveti penrtu ca am 33 de ani si nu cred ca o sa mai pot munci.
am14 ani vechime completa in campul muncii si desi ma sperie pensionarea nu cred ca am ce face.mutumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •