schizofrenie in familie

08-03-2008
camelus
Nu este medic/terapeut
camelus
In urma cu doi ani am dat nastere unui copilas sanatos in strainatate unde si studiez. La cateva saptamani dupa nastere, sotul meu, si el student pe atunci s-a imbolnavit de schizofrenie, a ajuns cú salvarea la spital, fiindca a facut o criza. A fost o experienta f. traumatizanta si obositoare, socanta, eu fiind´si lauza atunci, dupa o nastere grea.Nu m-am asteptat la asa ceva, ele era totul pt mine, imi dadea putere si energie si acum eu trebuie sa il iau ca pe un copil, nu mai pot avea incredere in el, nu stiu la ce sa ma astept in viitor, mi-e frica si pt copilas, fiindca stiu ca e ereditara boala, nu mai ma pot bucura de viata care o am, nu mai sunt indragostita. Acum dupa 2 ani, timp in care am reusit sa-mi iau examenele fara nici un ajutor, doctorul mi-a prescris dupa ce aam avut niste atacuri de panica, anxietati si caderi de energie, FluoxeLich 20 de mg. pe care il iau de 2 saptamani si nu ma simt mai bine, ma simt cumva altfel dar nu imi place cum. Anxietati am avut si dupa nastere, poate si datorita schimbarilor hormonale si a experientelor traumatizante!?dar au mai trecut, acum au revenit in forta odata cu o boala - un virus infectios cu o tusa interminabila care m-a doborat timp de doua luni, nici acum nu mi-am revenit total. Corpul fizic parca nu mai are anticorpi, sunt foarte slabita, desi toate analiozele sunt ok.Ce sa fac, sa intrerup medicamentele, la ce sa recurg in urmatoarea faza, sunt acum in Romania in vacanta si imi este mai usor acasa, dar cand ma intorc inapoi si sunt iar singura cu un sot bolnav, un copil si nesiguranta financiara ce ma fac? In Germania imi voi cauta un psihoterapeut, dar dureaza f. mult pana gasesc. Pana atunci vreau sa fiu bine pt familia mea, sa-mi duc mai departe studiul si problemele si mai ales sa evit o cadere. Ajutati-ma va rog!!!!
1 comentarii
0
11-01-2009, ora 13:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua,

Imi cer scuze ca nu v-am rsp la timp, abia acum am vazut subiectul dvs.!
Va inteleg ingrijorarea si problemele, dar sa stiti ca toate problemele au o rezolvare si majoritatea implica credinta si putere psihica...

Spuneti-mi va rog cu ce va pot ajuta si va ajut cu cea mai mare placere?!

Numai Bine si multa sanatate atat dvs. cat si familiei dvs. !
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul