schizofrenie, delir mistic, halucinatii auditive si vizuale

19-09-2006
Ani3lla
Nu este medic/terapeut
Ani3lla
Este vorba de sora mea, are 38 de ani si acum o luna a facut prima criza foarte urata - delir mistic, halucinatii auditive si vizuale -, am fost nevoita sa o internez apeland la politie si salvare. A fost internata o luna, iar medicatia pentru acasa consta in doua capsule de zeldox de 40 mg dimineata si seara si cate un depakin tot dimineata si seara. Ea acum constientizeaza boala si respecta cu sfintenie tratamentul, insa nu se simte bine ( furnicaturi, mancarimi ale pielii, senzatia de amortire a limbii, stare de confuzie, ochi incetosati, batai puternice de inima, insomnii, o stare generala mai mult decat proasta). Eu ma gandesc ca este posibil ca organismul ei sa nu tolereze zeldoxul ( stiu ca da reactii neplacute, insa la ea e mai mult decat atat), insa medicul insista ca nu este posibil asa ceva ( in timpul cat a fost internata a mai facut o criza urata desi era sub tratament - tot zeldox si medicamente complementare care ajuta la inlaturarea efectelor neplacute ale neurolepticului). Cunoasteti cumva vreun caz in care acest medicament nu a fost tolerat de pacient? Este posibil sa faca alergie la ziprasidona? S-a externat vineri dar nu pentru mult timp, astazi s-a prezentat din nou la spital si s-a internat. Diagnosticul exact este tulburare psihotica acuta cu simptome SCH (debut SCH).
31 comentarii 12 Înainte ›
0
19-09-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Zeldox-ul face parte din clasa antipsihoticelor. Aceste medicamente au efecte secundare. Nu este vorba de alergie sau intoleranta ci doar de aceste efecte secundare. Daca ele sunt foarte neplacute pentru pacient si nu scad in timp, medicamentul poate fi inlocuit cu un altul din aceeasi clasa.
1
22-09-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Eu am 30 de ani, iar boala mi s-a declansat la 16 ani. Am avut puse mai multe diagnostice, ultimul fiind schizofrenie. Am avut si eu delir mistic, stateam numai in biserica si am avut halucinatii auditive pe aceasta tema. Vreau sa va spun ca sunt trecatoare, nu va speriati. E adevarat ca dureaza pana dispar (in cazul meu 2 ani). Tratamentul trebuie facut, nu intrati in panica daca nu se vede rezultatul imediat. Eu imi pierdusem speranta: luam Zyprexa si nu imi dispareau vorbele din minte. Am incercat si Rispolept, care imi facea foarte rau, am luat si leponex dar anemiaza. Am ramas pana la urma cu zyprexa si intr-un sfarsit m-a ajutat. Acum ma simt destul de bine, dar nu lucrez. Oamenii cu aceasta afectiune trebuie sa aiba o viata linistita, fara efort, spaime sau necazuri. Au nevoie de multa dragoste si sa nu stea singuri.
Vedeti ca sunt foarte lucida si par om normal. Boala are perioade de criza si pe urma reveniri la normal. Ii doresc numai bine.
Inca ceva: eu am fost de disperare la mai multi medicisi, v-as recomanda pe doamna Irina Ana Dan de la spitalul Al. Obregia, pavilionul 10, sau domnul director Mihailescu.
0
22-09-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
vreau sa rectific: nu mai sunt sigura ca doamna doctor Ana Irina Dan este la pavilionul 10, parca la 7. Este o persoana foarte umana si inteligenta. Eu nu am mai fost internata din 2002 si sper ca nu va mai fi cazul niciodata.
A-ti constientiza boala este foarte bine, este un semn de oarecare luciditate.
Ii doresc insanatosire grabnica.
0
25-09-2006, ora 00:00
Ani3lla
Nu este medic/terapeut
Ani3lla
Stiu cateva lucruri despre aceasta boala. Chestia care ma deranjeaza este ca medicii inca nu-i dau de cap. In ceea ce priveste antipsihoticul Zeldox eu cred ca nu i se potriveste surorii mele (dar parca ce eu sunt medic?).
Acum este internata. I s-a redus doza de la 80mg*2/zi la 40mg*2/zi in ideaa ca efectele extrapiramidale sa fie mai reduse si mai usor de suportat. Din pacate s-a dovedit o solutie nu tocmai buna pentru ca reducerea neurolepticului i-a produs iar halucinatii si ea stiind ce a patit prima data este pur si simplu ingrozita.
Deocamdata insist pe langa medic sa-l schimbe, poate altceva va da rezultate mai bune. Situatia aceasta este imposibila. Cu 80mg nu are halucinatii dar efectele sunt devastatoare, cu 40mg se simte bine insa semnele bolii reapar.
Mie personal imi este frica ca ea isi va pierde increderea in medici si tratament, deja vrea sa o externez sa se duca la manastire ca cineva i-a facut vraji:(((((.
Deci suntem in punctul de unde am plecat acum doua luni.Situatia asta ma dispera, nu va mai spun cum se simte ea.
0
26-09-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Scumpa doamna, nu vreau sa va daunez cumva in vreun fel.
Vreau sa va mai spun ca si fratele meu are o forma de schizofrenie, acum este bine, el se credea pacatos si se termea de pedeapsa divina, de asemenea tatal meu a avut aceasta maladie. iIdeea este ca preotii si mai ales maicutele sunt neavizati majoritatea si nu stiu sa procedeze, te sperie cu idei de posedare sau te cearta pentru asa zise pacate.Tot la spital este mai bine. Stiu ca este greu sa o convingeti, si eu voiam numai la biserica, dar medicii mi-au spus, si au avut dreptate ca statul mult in biserica intretine delirul mistic. Stiu ca este o boala grea, eu am trecut de 14 ani prin ea, dar aveti rabdare, mai incercati si cu alte neuroleptice. Halucinatiile dispar pana la urma. dumneaei isi explica prin farmece pentru ca nu poate altfel, am mai auzit la multi bolnavi aceasta forma deliranta, eu nu cred in farmece, cred numai in Dumnezeu, sau vreau sa cred numai in bine. Eu stiu pe pielea mea ce dificila este boala:fratele meu se tara in 4 labe prin casa zicand ca are pe cel rau in el. Dar acum a depasit, se simte destul de bine, atat ca nu lucreaza, ca si mine. Indivizii nu seamana, dar nu va pierdeti speranta, trebuie sa se mai linisteasca, chiar daca simtomele sunt spectaculoase. Inca o data, nu disperati, in aceasta boala este pe incercate, trebuie sa-i dati de rost, daca nu as fi patita, as zice. Multa sanatate si sa va indrume Dumnezeu! Mai vorbiti cu medicul, sau schimbati-l poate. Multa sanatate.!
0
27-09-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Am uitat ceva: incercati sa o ajutati sa nu se mai teama de halucinatii. de ce te temi, de-aia iau amploare. Daca va intelege ca sunt niste sinapse care nu se fac cum trebuie, va fi mai usor, chiar daca deocamdata nu dispar.
Cu bine, sanatate!
0
27-09-2006, ora 00:00
Ani3lla
Nu este medic/terapeut
Ani3lla
Foarte buna ultima ta remarca. Am vorbit cu ea la telefon astazi. Se simte mai bine fizic vorbind (de ieri medicul i-a schimbat antipsihoticul, acum ia Seroquel) insa continua sa aiba halucinatii usoare ( i se pare ca lumea din jur are ochii rosii si se uita urat la ea). I-am spus sa stea linistita ca noul medicament isi va face efectul in cateva zile nu asa, de pe o zi pe alta. Stii ce a zis? Ca o sa-i lase sa se uite cum vor ei. Eu incerc sa o imbarbatez cumva si ma rog ca medicamentul asta sa fie bun ca daca se mai intampla ceva, isi pierde si ultima speranta si acesta nu e un lucru bun pentru ea.
0
27-09-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Ma bucur, chiar m-am temut ca va pot plictisi sau enerva cu remarcile mele. Doamne ajuta! Veti vedea ca va fi bine!
0
27-09-2006, ora 00:00
Ani3lla
Nu este medic/terapeut
Ani3lla
Nici vorba. Dimpotriva. Si apoi eu povestesc ce spune ea. Un om care a trecut si el prin asa ceva intelege mai bine. Daca as putea sa o conving ca trebuie sa fie rabdatoare si mai ales sa-si puna toate sperantele in medici. Astazi merg la ea la spital sa vad cum se mai simte. Sper ca halucinatiile astea sa nu devina mai puternice. Cred ca cel mai mult de asta ma tem, de faptul ca ea nu va fi destul de puternica sa aiba mai multa rabdare. Mereu zice ca ei i se intampla ceva neobisnuit, ca numai la ea pastilele nu isi fac efectul, ca celelalte femei din salon se simt bine si dorm bustean, si altele. Dar dam inainte ca altfel nu se poate. Discutia cu dvs m-a mai linistit si chiar m-a ajutat. Stiti ca este o vorba:"Nimeni nu stie mai bine decat patitul''. Sanatate multa tuturor.
0
27-09-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Este normal sa i se para ciudat, pentru ca a intervenit ceva ce inainte nu avea: aceste nesuferite halucinatii. Nici eu nu ma puteam impaca de loc, am avut chiar din 2001 pana in 2002 trei internari, noroc ca mi-a dat Dumnezeu o mama buna si devotata care m-a ajutat enorm. Am avut si o bunica nemaipomenit de buna, care m-a sustinut si ea enorm, si pe mine si pe fratele meu, va dati seama doi bolnavi de acest fel intr-o casa! (tata este mort, la fel si bunicuta) Daca am putut eu depasi decesul bunicii din octombrie anul trecut, va dati seama ca sunt recuperata, se poate intampla sa ai numai un episod schizofrenic in toata viata. in cazul meu am avut doua dar diferite. la 16 ani am avut o depresie puternica si astenie pretextul fiind efortul intelectual. psihoza era ca ma obseda lenea. Al doilea a aparut la 24 de ani, cu halucinatii auditive, in general auzeam soapte care injurau cele sfinte. Si fratele meu a avut tot doua episoade, unul la 23 de ani, unul la 26(cel cu frica de iad si de Dumnezeu), care mi-a provocat si mie reinbolnavirea. Cu ajutorul CELUI DE SUS ne-am revenit bine iar mama are grija sa ne fereasca de traume si efort.
0
30-09-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Nu ma voi mai erija in sfatuitor, mi-e teama ca pot face mai rau. Va doresc numai bine!
0
05-01-2008, ora 00:00
111222
Nu este medic/terapeut
111222
Schizofrenia este provocata de un dezechilibru in creierul uman, intre activitatea metabolica in lobii frontali si activitatea dopanimica in corpii striati;se mai observa si reducerea masei creierului plus un numar crescut de dopamina(o substanşă care transmite informaţia intre multe dintre celulele creierului);se mai remarca reducera fluxului sangvin si utilizarii oxigenului.
Recomand sa se practice un sport(in special inotul, atletismul );dimineata puteti alerga sau sa faceti gimnastica.Din punc de vedere al dietei as putea spuna ca alimentele bogate in vitamina B12 si acidul folic ar fi recomandate.Puteti incerca mai multe sedinte de bioenergoterapie, post si rugaciune.
Dumnezeu ne motiveaza viata.
0
21-08-2008, ora 00:00
sad2
Nu este medic/terapeut
sad2
solian si romparkin pt ce diagnostic se recomada aceste medicamente. Va multumesc cu tot respectul
0
13-04-2009, ora 20:03
adrian_versatul
Nu este medic/terapeut
adrian_versatul
mai traiti?
0
08-05-2009, ora 00:29
nico_24
Nu este medic/terapeut
nico_24
BUNA, am intrat sa citesc pe forum despre seroquel si am dat peste aceste povesti care ma cutremura.acum 2 ani am avut si eu o depresie ffffffff mare.am plecat la mama sa muncesc, aveam 20 ani iar din cauza singuratatii si a problemelor am facut o depresie.am trecut prin multe momente grele, halucinatii simteam ca pot sa prezic totul ce se intampla, imi era teama ca il vad pe cel.necurat., ii simteam prezenta, parca il vedeam prin oameni, si totusi nu imi explic nici acum ce sa intamplat caci multe lucruri nu au explicatie, doctorii din Italia mi-au scris in biletul de internare DEPRESIE DEMONICA, cel mai mult ma doare si ma macina ca imi aduc aminte totul de la inceput pana la sfarsit.nu am cuvinte sa va explic ce mi sa intamplat, sunt fapte ce trezesc emotii,.dar mentionez doar atat cand am facut criza eram pe plaja, m-au dus la spital cu 2 masini de politie si legata in camasa de forta.de ce?pentru ca aveam aceea forta de a ma lupta cu acei oameni care saracii imi vroiau binele.in camasa de forta si legata f bine, am putut rupe acele curele de la targa.da am stat internata 1 luna.1 luna nu am vazut lumina soarelui decat prin fereastra, am urmat tratament cu seroquel un an de zile.doctorii mi-au zis ca a fost totul de hormoni, lipsa viett sexuale.intr-adevar eram singura nu vb cu nimeni, nici macar o prietena.eram departe de mama.doctorii mi-au recomandat sa am o viata sexuala activa, sa nu ma supar, sa fac ceea ce imi place., si sa am o viata linistita plina de iubire.dupa un timp de 6 luni am avut viata sexuala activa, intorcandu-ma in tara., iar eu ma simteam ff bine, dupa care am fost la control in italia iar doctorul ma sfatuit sa las pastilele incet incet, aveam si efecte adverse de la ele:ma ingrasasem, dureri de inima, pofta de dulce frica.etc.asa am trecut prin o perioada ff greea a vietii mele la numai 20 de ani.tot ce a ramas acum sunt doar amintiri ce ma napadesc zi de zi, cu intrebarea asta:DE CE?DE FAPT CE SA INTAMPLAT?sunt lucruri care nu le explic, acum am o viata normala dar plina de amintiri neplacute care de multe ori nu pot dormi.
0
08-05-2009, ora 12:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
ai avut un episod psihotic, nu are legatura cu nici un demon.
Bune ca ti-ai revenit si nu te mai gandi niciodata la ce a fost! De frica ti se parea ca vezi pe cel rau.
Eu am trecut prin astea, delir mistic adica halucinatii legate de biserica. Totul e in mintea noastra, sunt niste dezechilibrari chimice.
ma bucur ca tratamentul te-a ajutat!
sanatate
0
24-01-2010, ora 01:55
Dr.Bill
Nu este medic/terapeut
Dr.Bill
Seroquel rules.
0
08-02-2012, ora 18:33
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Poti fi influentat si de filme/documentare etc, sa crezi ca nu stiu cine are pe diavol in el, etc.
Depinde de societate, de mediul in care traiesti. Daca ai un anturaj, si aici ma refer si la familie, care are anumite echilibre intre realitate si mistic, nu cred ca e vreo problema in imbolnavirea cuiva.
0
17-02-2012, ora 15:28
bendix
Nu este medic/terapeut
bendix
buna ziua, sa stiti ca eu am 30 ani si am facut o forma de delir mistic dupa participari regulate la maslu, inainte de asta fiind normal dar asta nu e o regula cand apare si de ce aceasta boala.la mine pur si simplu am inceput sa percep o cu totul alta realitate decat cea normala si anume totul se petrece intre bine si rau intre diavol Si Dumnezeu, caci totul se petrece in noi, ca totul este in creierul uman, ca suntem de fapt :om diavol si D-zeu(3 in 1)si toti ne folosim de acelasi trup vorbim aceiasi limba si ca suntem cercetati de aproapele nostru zi de zi pas cu pas si ca cei 2 sunt prezenti la fiecare decizie a Liberului nostru arbitru.Dupa primul episod pshotic acum 3 ani cariua ia urmat o internare de 2 sapt am intrerupt tratamentul fara acordul medicului si am facut o a doua criza anul trecut dar fara internare de data aceasta pt ca familia a constientizat starea mea si am reluat tratamentul.la prima spitalizare de 2 sapt am fost tratat cu zyprexa dar nu ma simteam bine si la sfatul medicului am inceput cu RISPOLEPT CONST 37, 5 MGpe care il urmez si in prezent, o injectie la 2 saptamani.am citit mai multe postari despre efectele secundare ale acestuia dar eu cred ca importanta este in primul rand starea in care te afli si efectele benefice pe care le ofera, iar daca in timp nu o sa ma simt bn cu el o sa cer sfatul medicului.Deci eu consider ca nu trebuie facut nimic fara acordul medicului care te trateaza si apoi cu sfatul duhovnicului tau(cine are)Concluzia :NU INTRERUPETI TRATAMENTUL NICIODATA FARA ACORDUL MEDICULUI.Cu toate ca nu-mi place ca am acesta boala eu cred CA NIMIC NU ESTE INTAMPLATOR si totul se intampla cu pronia lui D_ZEUnumai ca noi trebuie sa constientizam de ce ni s-a intamplat asta.in cazul meu de exemplu nu aveam serviciu stateam si pierdeam zilele fara nici un rost, abia asteptam sa treaca ziua sa vina urmatoarea dar fara ca eu sa fac ceva.deci si asta poate fi o explicatie la ce mi s-a intamplat...stiti ce spunea IIsus de pomul neroditor
1
07-03-2012, ora 14:36
bendix
Nu este medic/terapeut
bendix
mai am o intrebare pt toti cu aceasta boala:v-ati masturbat in copilarie ?caci asta ar fi unul din raspunsurile la intrebarea de ce eu?sa stiti ca D-zeu are pt fiecare raspun numai ca trebuie sa ascultati.El ne vorbeste prin "aproapele"nostru, prin duhovnic.etc
0
07-03-2012, ora 14:52
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Ce treaba are masturbarea cu schizofrenia?
0
18-03-2012, ora 18:59
bendix
Nu este medic/terapeut
bendix
are mergeti la un duhovnic si veti vedea!
0
25-04-2012, ora 15:59
virgik
Nu este medic/terapeut
virgik
buna ziua! am 30 ani si pot zice ca am suferit si eu de schizofrenie poate si acum o mai am desi nu o simt fiindca mam integrat perfect in societate si sunt foarte pozitiv am servici sotie e.t.c. Ideia este urmatoarea, schizofrenia este o boala grea si intradevar greu de suportat chiar cu tratamentul medicamentos care include in sine o multime de reactii adverse. Eu de exemplu am luptat cu aceste reactii adverse 3 ani nu ma deranja boala ci reactiile adv. totusi intrun sfirsit am ajuns la un rezultat foarte bun datorita insistentei sotiei mele care pur si simplu ma impus sa folosesc paralel medicamente homeopatice, si mai nou am descoperit ceva si mai uimitor -apa structurata, aceasta din urma ma facut sa ma las de diazepinele care le foloseam forte des pentru a dormi in afara de rispolept care il luam zilnic 2mg, pe linga astea toamna si primavara luam tratament adaugator fiinca mi se agrava mereu. nu doresc sa fac bublicitate ci intradevar sa ma impart cu realizarile mele, nu cred ca voi putea publica aici saitul de unde am cumparat apa structurata dar cautatio neaparat si veti vedea ce miracole face! in prezent folosesc doar 1mg de rispolept, simbata si duminica nu le beau, sunt pe cale de a ma lasa d ele., pofta de veata si dispozitia buna o am ca la 18 ani! neaparat pentru a invinge boala e ne voie de multa rabdare si sprijin din partea familiei!
0
25-04-2012, ora 22:34
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Ideaa cu apa structurata este o informatie buna, puteti lasa linkul.Eu am folosit apa energizata bazata pe ideaa, , Apa are memorie, ,
http://www.youtube.com/watch?v=cmp6MgrPb24
Explorind asta cit de mult posibil am intilnit o persoana cu mult drag pt. Homeopatie care in aceeasi idee a memoriei apei, a concluzionat ca poate produce remedii Bach si Homeopate scriind pe o bucata hirtie numele remediului+dilutia, se plaseaza sub un pahar cu ceva apa si se lasa la intuneric circa 15 minute dupa care se consuma exact ca remediul original si cu exact acelasi efect, gratis si la indemina
O metoda gratis de structurare a apei este sa se lase o sticla colorata(violet,..)cu apa la Soare mimim o ora
0
25-04-2012, ora 22:45
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
LOL!!!
0
25-04-2012, ora 23:28
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Aceste metode, , neortodoxe, , , , nestintifice, , nu sunt pt.sceptici numai ca unii prima data probeaza si apoi se minuneaza.Desigur aici este un forum medical, medicatia este suprema in vietile multora si poate pt toata viata, dar e alegerea lor desi recunosc ca si eu ma minunez de cit de increzatori sunt oamenii in numele minunat al stiintei.
Cei care sunt convinsi ca un mare nr.de medici se straduieste zilnic sa afle solutia pt a rezolva povestea cancerului sau altei afectiuni de acest gen, ar fi bine daca ar presta putina rabdare sa vada cam in ce an se rezolvase asta si de ce acum nu este posibil
http://fastupload.rol.ro/video/c5b254f72e846ce3a45e54512fa2a7c6.html
, , Ascensiunea si declinul unui geniu Royal Raymond Rife, ,
0
26-04-2012, ora 23:51
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Candva, am primit un email de la o persoana draga. Era vorba despre experimentele unui japonez, Masaru Emoto, despre care se vorbeste si in documentarul prezentat de K.V., in partea a 5-a.

Esenta vietii pe pamant, esenta spiritului nostru se cheama IUBIRE, iar cand nu o avem, suferim crancen, ne imbolnavim si ne dezechilibram pana la distrugere. Cred ca IUBIREA este cel mai pur medicament, dar tocmai pentru ca este gratuita si curăţă spiritul uman pana la ultima molecula, nu se afla in marele sistem de clasificare a medicamentelor.

Cele 3 materiale incearca sa demonstreze forta mintii, a cuvantului sau a gandului... cu alte cuvinte suntem ceea ce gandim, simtim, IUBIM.


http://www.youtube.com/watch?v=7gsbO1AXe1Y

http://www.youtube.com/watch?v=Ehlw-9PJkIE

http://www.youtube.com/watch?v=WuQ1-rkAUD0feature=related



P.S. Persoana care mi-a trimis acel email este medic.
0
28-04-2012, ora 08:58
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Caracteristica majora a afectiunii ce face numele topicului(nu-mi place sa-l pomenesc)este-haosul din minte implicind desigur viata in intregul ei.A te baza si miza doar pe medicatie asteptind cu fata la bec sa vina ziua vindecarii complete este o mare pierdere de viata, nutritia, sursa de apa si atitudinea sunt ignorate ca si cum n-ar avea insemnatate si cit de mult bine ar aduce atentia spre ele.Marea majoritate a celor ce au aceasta afectiune sunt tineri, unii au si 2 facultati, dar au abandonat totul, viata lor e atit de statica, iar gindurile lor alimenteaza din plin aceasta problema, , Sunt bolnav/a pe viata, mi-a spus mie dr.X ca nimeni nu s-a vindecat niciodata, ,.Printre multele documentare pe care le-am vizionat in acesti ani, am dat peste, , Poti sa-ti vindeci viata, ,
http://www.youtube.com/watch?v=ljkxrOl3Ywg
desigur exista si cartea care merita citita, autoarea Louise Hay, a vorbit deschis fara nici-o jena despre relele din viata ei(violata in copilarie de un vecin, de tatal vitreg)recunoscind ca n-a fost in stare sa termine nici-o scoala, a reusit sa se detaseze de trecut, sa descopere binele prin schimbarea tiparului gindirii si sa ajunga in final o femeie apreciata, cu publicatii in peste 30 de tari si cu o viata prospera si limpede.
Schimbi gindirea, schimbi viata.
0
28-04-2012, ora 20:51
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Exista si o carte draga mie, despre iesirea din abisul schizofreniei, daca se poate numi asa, se numeste 'Nu ti-am promis niciodata o gradina de trandafiri', imi scapa autoarea, dar a aparut la Editura Trei.Se poate iesi, cu multa lupta, si cu tratament, dar se poate iesi.E unul din crezurile mele, apoi trebuie prevenite cu sfintenie recidivele.Cu mult drag pentru acei bolnavi...
0
28-04-2012, ora 21:02
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Cartea, , Never Promised you a Rose Garden, , este scrisa de Hannah Green.

Multumiri!
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul