schizofrenie de patru ani

1217 comentarii 1 2 ..... 383940 41 Înainte ›
0
15-07-2011, ora 15:44
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
http://bya-visimplinit.blogspot.com/2011/06/dragii-mei-prieteni.html

Daragii mei, cititi povestea acestei femei -- si meditati ; Ce minunat e Dumnezeu !!
0
15-07-2011, ora 16:17
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Rica Venturiano alias Germont?

Nu am vorbit niciodata pe privat si recunosc ca abia acum inteleg mesajul pe care cu buna intentie l-ati transmis de la inceput, eu insa nu l-am luat in calcul, mi s-a parut incilcita explicatia la momentul ala.Scriam cu inflacarare despre Omega3 ca despre cel mai bun prieten al creierului si este, dar in forma naturala neabuziva, acum dupa ce am citit si despre cealalta fata a uleiului de peste mi-am insusit inca o data ideea principiului dupa care functioneaza un management profitabil, la boli cronice apar produse STRONG ce se vind fabulos pina cind pe ici pe colo se mai aude cite-o voce care infirma beneficiile ei.Daca esti atent la ce spun ce-i care vin cu dovezi nu te pierzi in noianul de informatii.Dieta fara gluten, opiozi este minunata chiar si la noi cei care ne credem sanatosi, griul, , painea noastra cea de toate zilele, , a devenit un soi de drog?oare de ce?stim raspunsul, nimic nu mai este natural si la locul lui, solul, apa, aerul, griul de acum este total diferit, sistemul imunitar, , cade, , repede si trage dupa el toata fiinta.Ideea cu dieta este ca trebuie sa ti-o doresti si sa-i simti nevoia, degeaba as recomanda sau as sfatui pe cineva care chiar e obsedat de produsele cu gluten, cum scapam de dependenta?.Natura a fost generoasa cu noi, iata cum ne intoarcem catre ea cu o mare speranta, pe linga aceste daruri si incercari ale noastre de a scapa de problemele pe care le-am generat prin alimentatie gresita si alte situatii nefavorabile, eu am facut o cura excelenta cu oua de prepelita:"fata de oul de gaina, oul de prepelia contine de 5 ori mai mult fosfor, de 7, 5 ori mai mult fier, de 6 ori mai mult vitamina B1, de 15 ori mai mult vit.B2.Contine intregul complex de vitamine B, A, D3, E, plus calciu, zinc si potasiu.Efectele miraculoase ale oualor de prepelita sunt date de calitatea superioara a proteinei din ou si lipsa colesterolului.Contine proteine, glucide speciale(nepericuloase in cazul bolilor in care sunt interzise glucidele), lipide special fine si lecitine, multe vitamine, saruri minerale, aminoacizi esentiali, factori antialergici.Contine un agent anticolesterol care curata vasele sanguine inclusiv pe cele fine cerebrale.Mai contine un agent care ajuta in refacerea celulara."Gabriel Neculai, terapeut naturist...
0
15-07-2011, ora 16:35
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@bleuciel alias@ pulberedestele alias @bezen eder?

Ce tot vreti sa spuneti prin aceste aproape 900 de comentarii cu care tot bintuiti pe RoMedic?duceti-va pe forumuri unde se tin slujbe si altele asemeni.Multumim ca ne tot aduceti aminte ca trebuie sa fim credinciosi, in mare parte suntem fara sa tot batem clopotul.De fapt ce diagnostic aveti?cum va tratati?sau pe cine ingrijiti cu vreo boala de acest gen?aici vorbim de schizofrenie, tratament alopat cu efecte negative periculoasec ce dau dependenta, produse, , naturiste, , contaminate sau nocive, diete, sistem imunitar scazut sau cazut.Desigur avem nevoie de credinta si incredere, dar mai avem nevoie si de informatii si oameni care chiar fac ceva, vin cu exemplificari, cu rezultate, cu explicatii despre cum se simte dupa un anume tratament.Am scris si eu despre apa pe care o rugam ca-n documentarul"Apa are memorie"sa am ajutor in vindecarea fiului meu si alaturat cu alte comentarii in care se batea cimpii, poate a parut bizara ideea.Cautati un alt context unde sa va manifestati, eventual la cei care au scapat de boli prin rugaciune.Daca aveti ginduri de bine va dorim bine, daca doriti doar sa provocati, mai usurel..
0
16-07-2011, ora 18:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Doamna k.v, din toate formele de Omega-3 enumerate mai sus cea mai buna este cea cu continut ridicat de EPA, numai sa fie real acel continut deoarece necesita o procedura de laborator complicata prin care o parte din DHA sa fie convertita in EPA ! Pentru un tratament eficient trebuie cumulat cam un gram/zi doar din acest ultim acid, deci vreo 4-5 capsule obisnuite cu 180 sau 240 de mg EPA, fiindca doar el are efect in schizofrenie sau depresie !

Mult mai simplu dupa parerea mea este sa cumparati pur si simplu peste proaspat cu ( ansoa, somon, hering, sardina, ton, macrou ..) si sa ii dati baiatului de 2-3 ori pe saptamana iar in restul zilelor sa ii dati ulei de in gata extras (ambalat obligatoriu in sticluta maro deoarece este fotosensibil) ! In plus fata de pastile acolo aveti proteine si alte grasimi elemente nutritive de cea mai buna calitate ! Se serveste cu multa lamaie care este antioxidantul cel mai bun si la indemana ! :)

Multa sanatate !
0
17-07-2011, ora 12:21
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@stevens
Am a multumi!, sunt folositoare postarile si frumos expuse.

@Rica Venturiano

Am vizionat interviurile cu Feldmar si-ti multumesc tare mult.Pacat este ca n-am gasit la timp aceste informatii si am cazut pt.o vreme in capcana.
"MALLEUS MALEFICARUM=DMT4"
"Depresia nu este chimica ci existentiala"
Ai incercat din rasputeri sa arati erorile si intentiile adevarate, dar nu esti inteles si nu esti singurul, eu nu am gasit pina acum pe cineva care sa vrea sa afle si sa implice si mi se pare dramatic, dar nu poti ajuta pe nimeni impotriva vointei lui.Cind ai informatii adreseazami-le mie, ceilalti lasa-i pe mina sigura a lu iDr.T, "ancorati in realitate".

TE FELICIT!chiar daca si eu am inteles tirziu
0
17-07-2011, ora 15:49
victorita
Nu este medic/terapeut
victorita
Depresia nu este chimica ci existentiala - poate reveniti cu explicatii mai clare

Inclin spre aceeasi parere. Putere si sanatate !
0
17-07-2011, ora 15:53
victorita
Nu este medic/terapeut
victorita
Scuze : in legatura cu Feldmar Andras -- nu stiu daca voi gasi o traducere -- o caut ; Multumiri.
0
17-07-2011, ora 16:19
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Pt. traducere aveti in dreapta jos CC unde exista obtiunea in romana.Informatiile vi le culegeti singur/a, evit astfel polemicile, discutiile interminabile inutile, o altfel de perceptie.Daca ati gasit documentarul, , Depresia si schizofrenia, , si toate celelalte, o sa gasiti si multe raspunsuri pe care le puteti accepta sau, nu.Am ajuns la concluzia ca pe oameni trebuie sa-i lasi sa ajunga singuri la adevaruri, chiar daca platesc scump drumul pina acolo si pretul poate fi viata insasi.A intra in conflict cu fixatii, moduri de a trai, gindi, simti este ca si-n zadar, cine totusi are senzatia ca ceva nu e la locul lui va cauta si va gasi raspunsul.Atitudinea neutra te apara de aversiunea oamenilor despre un adevar care nu seamana deloc cu ala pe care-l stiau ei si valoarea tratamentului sa nu fie altceva decit o lista lunga cu medicatie psihotropa.

, , Cauta si vei gasi, ,
0
17-07-2011, ora 18:03
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
da, ma bucur ca in sfarsit mai sunt oameni capabili de gandire critica si incearca si alte abordari.
Va multumesc pentru apreciere si sustinere.
Cata dreptate aveti! Se pare ca fiecare din noi avem calatoria lui, experientele lui din care trebuie sa invete ceva.
*******
Ce este tradus pe Youtube dureaza doar 30 minute. Cine foloseste torente poate gasi documentarul de 2, 5 ore. google!
**********
despre ouala de prepelita:
Sunt ok daca nu se exagereaza fiindca sunt EXTREM de energizante. cautati pe google si ce zice Margarit despre oua.
0
17-07-2011, ora 18:13
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Am trait o stare de constinta extinsa in 2005, atunci am inteles multe lucruri ce nu le pot desfasura aici.Trag nadejde ca voi apuca sa traiesc explozia medicinii energetice, un exemplu pe youtube:"Vindecind cancerul prin tehnologia emotiilor"de Gregg Braden cel care s-a documentat in latura cea mai fina si adinca a vietii, Spiritualitatea.Schizofrenia fiind catalogata de medicina ca, , boala cronica pe viata, , eu o consider altceva, o problema rezolvabila, dar desigur contribuie mult puterea gindului si a emotiei benefice.

Un saludo de mi parte
0
19-07-2011, ora 14:46
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Rica Venturiano

Daca ouale de prepelita sunt extrem de energizante, eu sunt extrem de multumita, dar desigur nu abuzez, fac o cura la 6 luni.La care Margarit va referiti?la Cristian? cel ce evidentiaza o informatie ca:"GLUTEN plus CASEINA plus VACCIN=AUTISM".Sunt sportivi care apeleaza des la aportul de energie al oualor de prepelita pt continutul de minerale si vitamine in stare autentica, plus Sulful ce oxigeneaza creierul ;este benefic si-in tulburarile de memorie, cred ca ar fi ideal pt cei ce folosesc medicatia psihotropa, regenereaza fizicul si mentalul.Nu ati spus daca ati vizionat primul documentar sugerat de mine, acolo am gasit raspuns la intrebarile repetate pe care le-am adresat pe topicuri si medicilor, , Cum se poate stabili clar nivelul Serotoninei si Dopaminei?cum actioneaza medicatia?, , si multe altele.As dori o parere despre homeopatie, tratament cu flori de Bach, clinica Somavita(diagnostic pe aura energetica).fitoterapie, reflexoterapie, acupunctura in sfera problemelor psihice/mentale.

Cu multumiri|
0
21-07-2011, ora 13:38
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Buna ziua!
imi cer scuze ca nu am reusit sa raspund mai din timp, dar am acordat prioritate unui articol:

"Toxoplasma gondii si schizofrenia" - google dupa el ca merita.
Se pare ca pe langa absorbtia opioizilor si stresul pe termen lung, pentru cel putin o parte din cazuri isi poate aduce contributia acest parazit.

Tot din acelasi motiv abia azi noapte am reusit sa vad doar primele 15 minute din documentar. Multi dintre noi banuim cel putin farsa industriei farmaceutice, insa este fascinant sa intelegi cum "Istoria se repeta" confirmand astfel "Glossa" lui Eminescu.

Incerc din nou in seara asta ca mi se blocheaza computerul de acasa, iar azi noapte nu am mai avut rabdare sa mai schimb memoriile.
0
21-07-2011, ora 16:53
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Rica Venturiano

De un an de zile explorez si asimilez informatie din zona bolilor psihice si incerc sa descifrez toate cauzele posibile si toate caile ce pot ameliora aceasta problema deloc usoara.Desigur ca acest parazit toxoplasma gondii poate produce pagube mari in sistemul imunitar care iata este legat de ceier.O alta cauza pe care eu am pomenit-o cu destul timp in urma este "invadarea"corpului de catre ciuperca Candida Albicans ce poate duce catre schizofrenie sau cancer.Dr.Simoncini ne dezvaluie toate aspectele si culmea chiar utilizeaza bicarbonatul de sodiu ca solutie optima si foarte ieftina pe care atunci cind il aminteam oamenii se amuzau, sa vedem pina cind..Noi femeile "beneficiem"intr-un procent mai mare de aceasta ciuperca si avind-o si-n timpul sarcinii o "oferim"fatului nostru ca pe-o zestre nestiuta ce in timp aduce probleme care nu stim de unde vin si ne tot miram cum de au aparut.Marea cauza a producerii acestei ciuperci este folosirea prelungita a antibioticelor si este intretinuta de o alimentatie cu continut bogat in zahar, drojdii, lactate.Ca sa pot concluziona si reda cit mai simplu ceea ce am cules pot veni cu o parere proprie fara sa am pretentia ca cineva sa fie de acord sau sa se regaseasca in vreun aspect.Cauze posibile ale declansarii schizofreniei ar putea fi:mostenire genetica, soc emotional, stress prelungit imbinat cu efort fizic, consumul de substante(pot avea o contributie si prafurile de la sala de forta, pe linga cele cunoscute), infectarea cu paraziti mi se pare demn de studiat chiar daca am lasat la final asta.Baza desfasurarii schizofreniei in toata splendoara ei, este alimentatia cu gluten, cazeina, zaharuri in acordaj cu un sistem imunitar foarte scazut.Desigur nu toata lumea care traieste in stress, are parte de un soc emotional, a patit un accident, a luat suplimente la sala sau nu stiu ce drog, a ajuns sa faca schizofrenie.Asa cum sunt persoane care suporta"doze de cal"chiar si-n medicatia psihotropa sunt altele care nu suporta nici o tentativa mai blinda.Sa desfasuram subiectul cu sistemul imunitar pt ca daca l-am avea asa cum am fost conceputi am putea sa distrugem orice parazit patrunde in corpul nostru, dar se pare ca vom tine o plansa pe perete si vom nota tot ce putem consuma si ce mai putem face sa raminem in viata in acest plan palpabil pe care majoritatea il considera singurul.

Astept cu mare interes completari
0
21-07-2011, ora 17:22
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Am omis ceva important, cauzele spirituale, dar desigur fiind un subiect delicat pe care multi nu-l accepta din teama sau ignoranta il las pt un topic adecvat.
0
23-07-2011, ora 14:10
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
In asteptarea unor comentarii imi permit o concluzie finala dupa un an de "discutii"pe RoMedic:NIMIC nu este in zadar si totul e DEGEABA.
Desigur rezolvarea problemelor existentiale nu se gaseste aici, dar cite lucruri bune am intilnit !si cite greseli am corectat."Hai cu omegii ca e buni(autor Rica Venturiano)", cuanto razon, nu foloseam antioxidantii ceea ce era o mare greseala, insa spre norocul meu cred ca aportul de suc natural de portocale pe care-l fac in casa a ajutat intr-o oarecare masura.Am vorbit de aportul de vitamine B din drojdia de bere pe care eu l-am folosit in varianta farmaceutica, sincer il credeam benefic si este dupa caz, dar apare si celalat aspect, povestea cu ciocolata o discutam intr-un alt context in care pomeneam de Mihai Traistariu ca el asa a scapat de depresie, acum gasesc informatii contrare si uite asa spun din nou"Totul e otrava, dozele conteaza".Daca in acest mediu virtual in care subiectul este o afectiune grea, sunt personaje care se transforma si provoaca doar de dragul de a face atmosfera, ce sa mai zic de capcanele reale dincolo de perdeaua virtualului.Argumentez asta, de ex:Pulberedestele este ba femeie, ba barbat si se schimba in Bleuciel(uneori pulberedestele lasa intrebari lui bleuciel, amuzant), iar in ultima vreme am senzatia ca e aceeasi persoana cu Dunamis care acum e Ele Vida.Dr.T nu am inteles ce rol are, dar e bine sa-l aveti printre domniile voastre, sa aveti cu cine interactiona, va poate sfatui pe linia medicatiei alopate si remarc ca uneori recomanda ceva mai blind.Nu are rost sa intru in polemica, mi-as irosi energia in zadar, am alte teluri.
@Rica Venturiano, te-ai duelat mataluta cu doctorul de pe forum si pe ici pe colo cu @stevens, @Mr.Nick, @pulbere... destele(am ris cu lacrimi in acest caz), dar sincer umorul cu care ai venit ca o "doza"de relaxare intr-un mediu crispat a facut tot deliciul, nu ma asteptam sa ma binedispun citind expunerea cuiva pe un forum despre boli psihice:)))).Hai sa facem ceva folositor doar celor care doresc asta, deshide un topic in genul"Efectele devastatoare ale medicatiei psihotrope"sau oricare altul si hai sa-i lasam pe cei de aici sa-si continue linstiti viata, pt.ca solul care aduce vesti rele stii ce pateste, am remarcat atitudinea lor la tot ceea ce ai spus tu, sau eu, sau cine a mai priceput, crede-ma!e destul, unul ti-a zis ceva in genul"uite-l si pe obsedatul asta cu glutenul, mai lasa-ne frate"@Daniel.D a vazut discutiile dintre tine si Dr.T ca un ring in care desigur diploma stralucea in soarele Zyprexei, iti faci rau, mai bine discutam intr-un alt cadru, eu o sa vin cu o contributie reala, cine va dori sa stie ne va cauta, nu mai bate la usa lor.Se vor face confuzii si greseli la nesfirsit, o fatuca-i spunea cuiva sa nu bea suc de portocale ca-i creste HP-ul(o fi marca de la computer?), sa fi vrut sa zica PH-ul?daca Dr.T a facut confuzii monumentale, atentionindu-ma ca lamaia produce aciditate(poate la stomac, nu in singe sau corp), iar despre al 3-lea ochi(glanda pineala)imi explica cum ca glanda pineala nu este nici macar inrudita cu ochiul de parca eu la asta ma refeream.in sfirsit, ne pierdem in iluzii.Am senzatia ca unii psihiatri chiar ei au cazut in capcana crezind cu sfintenie in"tratamentul "atit de agresiv care insa se mai nimereste la unii, pe altii-i transforma in dependenti pe viata, pe unii-i mai gidila cu ginduri...stiti de care, nu le pomenesc aici.

Deci @Rica Venturiano, cred ca esti reincarnarea lui Birlic, "hai cu omegii, cu painica, placintuta si lapticul"chiar nu vrei sa servesti un coktail revigorant de Zyprexa cu Xanax sau cu ce-o mai fi prin lista cea aducatoare de stabilitate, sanatate ?:)))
0
23-07-2011, ora 14:21
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Pulberedestele ba bărbat, ba femeie, bluciel e pulberedestele şi dvs. cine? O altă identitate de-a lui Germont a.k.a. Rică Venturiano? Prea o trageţi în sus şi în jos cu naturistele dvs. Oamenii au tot mâncat natural secole întregi, milenii şi tot erau bolnvai. Ba chiar mureau de două ori mai devreme. Şi veniţi aici şi aberaţi cu vitamina E în schizofrenie. Doamnă, dacă vitamina E era bună, astăzi nu mai existau boli psihice. Chiar nu sunteţi în stare să judecaţi obiectiv acest fapt? Sau şi dvs. credeţi că există un complot al tuturor companiilor farmaceutice împotriva sărmanilor oameni, deci şi a dvs.?
0
23-07-2011, ora 14:44
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Da! exista un complot stimate viitor psihiatru si eu mi-am afisat poza cu initialele numelui real nu pulbere de draci chiori..Desigur nu degeaba am considerat inutil sa continuii subiectul cu psihotropicele, dupa partea mea faceti ce credeti dvs si oricine de aici.Documentarul"Vinzarea nebuniei, drogurile psihotrope pe reteta"a fost facut de psihiatri si psihologi nu de mine.Vitamina E este un antioxidant care diminueaza efectul oxidarii uleiului de peste Omega3, desigur nu ma alterez la cuvintul"aberatii"atita timp cit vine din partea cuiva care se delecteaza cu aport de neuroleptic.Nu am nici cea mai mica idee cine este Germont, i-am citit expunerile pe care multa vreme nu le-am inteles, dar maria Ta n-o sa le pricepi niciodata pt ca in timp antipsihoticul sterge"fisierele"memoriei "Zyprexa deterioreaza functia motorie, cognitiva, capacitatea de a gindi"sau "Neurolepticul, se presupune ca actioneaza..."o fi blocat ce trebuie?sau incercati altul?

@Rica Venturiano, ce-am spus eu?reactia e pe masura... NIMIC nu este in zadar si totul e DEGEABA
0
23-07-2011, ora 14:59
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@k. v.

Pulberedestele nu e bleuciel, aka Dunamis, Ele Vida, eben ezer sau ce alte pseudonime o mai fi avand dna Elena.

Pe mine una risperidona nu m-a prostit si nu mi-a afectat in nici un fel memoria. E adevarat ca iau numai 3 mg/zi. In episoade psihotice insa nu ai ce sa faci decat sa iei neuroleptice daca vrei sa-ti treaca. Nici eu nu sunt de acord cu administrarea dozelor de cal pacientilor, cum fac unii psihiatrii, si nici pe o perioada prea indelungata. Eu iau risperidona si Depakine de 2 ani, ma simt bine, mai iau inca un an, dupa care la revedere!
0
23-07-2011, ora 15:52
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Mi-a scris de multe ori in privat aceasta persoana si a aparut cu toate aceste nume, desigur nu am inteles de ce cineva ar face asta?Germont am vazut ca si-a anuntat schimbarea nickului si eu am intrebat daca e aceeasi persoana cu Rica Venturiano, dar flacaul asta tinerel@okto care se grabeste ca toti tinerii cu concluzii nu inteleg ce l-a deranjat, doar nu i-am birfit familia, complotul farmaceutic nu poate fi impotriva mea(, , sarmanilor oameni)atita timp cit iau doar ceea ce cred din asta si cu moderatie, dar desigur anumite lucruri trebuie sa le simti.Fiul meu nu este pe medicatie alopata si mi-a fost la fel de teama de introducerea psihotropelor cit si de retragerea lor.Grija mare la retragerea medicatiei, multi au incercat sa se retraga si au clacat afirmind gresit, , a revenit boala, , , de fapt find vorba de efectul dependentei si alte aspecte neplacute, nu de revenirea bolii care de fapt a fost mascata si atit.In strainatate am fost cu fiul meu la un psihiatru si mi-a sugerat Risperdal (risperidona)solutie, iar mediul in care sa ia medicatia sa fie in ambulatoriu, desigur am priceput, dar deja renuntasem la ideea de a merge pe linia asta, decizie grea, repet.
Sa inteleg ca pulberedestele se numeste Elena?si este o persoana cu bune intentii?ma bucur, scuze, e posibil sa incurcam borcanele si aici, nu-mi face deloc placere sa conversez in termeni ostili sau sa nu spun ce gindesc.
@Rica Venturiano nu mai zici nimic?uita-te la poza mea ce zici seman cu tine?inaltime da!am doar 1.70, @okto a inceput sa faca anumite confuzii, in curind o sa am 46 de ani, sa fim una si aceeasi persoana?:))))
0
23-07-2011, ora 16:00
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Bleuciel este dna Elena, nu pulbere de stele, care este barbat, din cate am inteles.

O sa vb cu psihiatra mea sa-mi reduca treptat dozele si apoi ma voi lasa de aceste medicamente, multumesc pentru sfat. (In caz ca intr-adevar cu mine vorbeati, nu imi dau seama exact.)
0
23-07-2011, ora 16:10
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
the_eye

Imi permit sa intreb:psihiatra ce perioada a zis ca o sa iei medicatia?ai avut vreun episod psihotic?de regula la primul episod am remarcat ca se recomanda medicatie timp de 2 ani, la 2 episoade 5 ani si la al 3-lea pe toata viata.Ma abtin sa nu comentez iar despre medicatie poate-mi, , sare, , cineva in cap si am destul de cret parul, glumesc desigur.

, , De toti sa asculti si din minti sa nu-ti iesi, ,
0
23-07-2011, ora 16:17
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@k v

Da, am avut un episod psihotic care s-a finalizat cu o tentativa de suicid. Psihiatra la care am fost internata la spitalul Obregia mi-a spus sa mai iau inca un an tratamentul, pe care tot ea mi l-a prescris, in afara de cei doi ani in care l-am luat.
0
23-07-2011, ora 16:35
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Depakine dupa cite stiu eu se recomanda pt a preveni mania, mi se pare deja destul cit ai luat, dar tu consulta-te cu medicul desigur.Daca ai facut un episod psihotic e posibil sa fi avut o perioada depresiva accentuata, ma mir ca nu ti s-a schimbat tratamentul, periodic se schimba neurolepticul, dar tu ai raspuns bine la Risperidona, iar antidepresiv nu ti s-a recomandat?.Nu mai caut prin postari sa vad ce ai scris anterior, poti sa-mi spui ce diagnostic ai si care crezi ca e motivul declansarii acestei boli?
0
23-07-2011, ora 16:40
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Nu mă delectez cu niciun neuroleptic, nici cu orice altceva.

Vitamina E e un antioxidant de care organismul are nevoie, dar nu e panaceu. Orice vitamină e luată din corp exact în cantităţile în care e nevoie de ea. N-aveţi decât să băgaţi în băiat litri de vitamine. Vor fi eliminate sau depozitate şi folosite abia atunci când e nevoie. Eu nu înţeleg de ce nu faceţi un raţionament simplu: dacă vitaminele sunt atât de eficiente în cazul bolilor psihice, cum naiba mai există azi depresii şi schizofrenii şi alte nenorociri? Cu tot complotul mondial, există şi oameni de ştiinţă care chiar vor să AJUTE, nu să-şi umple buzunarele şi nu sunt puţini. Nu toţi lucrează la Pfizer sau GlaxoSmithKLine. De fapt, aceia sunt minoritatea. Credeţi-mă că s-au făcut atâtea studii în privinţa vitaminelor. Când încă nu existau toate medicamentele de pe piaţă (poate doar aspirina şi nişte sulfamide plus antibioticele). Ajută? Bineînţeles. Dar de la a ajuta până la a vindeca e cale lungă.

Temelia vieţii psihice este impulsul electric din creier. Moartea asta şi înseamnă: încetarea activităţii electrice. Impulsul e transmis datorită substanţelor chimice. Substanţele chimice sunt sintetizate de organism ÎN FUNCÈšIE DE CUM ÎI DICTEAZĂ CODUL GENETIC. E de-ajunsă modificarea unui codon ca în locul acidului glutamic să se producă valina şi să dezvolţi anemia falciformă. Vitamina E nu are cum să repare codul genetic. Numai terapia genică. Vă luaţi după orice doctoraş care cunoaşte bine situaţia, cunoaşte şi faptul că tratamentele actuale nu dau rezultatele scontate în toate cazurile şi s-a gândit să exploateze disperarea oamenilor care sătui de reacţiile adverse vor să încerce şi alternative. Aşa c-a scos un studiu peste noapte, şi-a arogat statul de guru şi a început să îndemne lumea să se lase de antipsihotice că vitaminele dau rezultate bune. Şi oamenii care din cauza stresului din viaţa lor pricinuit din boala
0
23-07-2011, ora 16:52
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Şi oamenii, din cauza stresului pricinuit de boală, nu mai pun la îndoială această ultimă variantă (pentru că ştiu că e cam ultima). Chiar refuză să se îndoiască cu toate că raţiunea le şopteşte că nu-i aşa. De ce nu vă daţi răspunsul corect la întrebarea: dacă proteinele sunt atât de eficiente în cazul tulburărilor psihice, al cancerului, de ce mai există aceste boli? Oamenii iau vitamine şi pe parcursul tratamentului cu cancer şi mulţi iau şi în cazul afecţiunilor de altă natură şi degeaba. Nu se vindecă de cancer, nici de TAB, nici de TOC şi nici de schizo. Când o să înţelegi asta atunci băiatul dvs. va avea mai multe şanse să se vindece (dacă poate fi vorba de-o vindcare propriu-zisă). Abia când o să conştientizaţi că sinteza de proteine necesare conducerii curentului electric în creier e dictată genetic şi că genele nu au cum să fie influenţate de vitamine. Luaţi manualele de-a 12-a de genetică (de la Ed. Didactică şi Pedagogică şi Corint) şi învăţaţi. După ce v-aţi făcut o ideea generală despre cum funcţionează corpul, abia apoi puteţi să susţineţi diverse studii, oricare ar fi ele. Atâta timp cât nu cunoaşteţi şi cealaltă parte, nu aveţi dreptul să declaraţi sus şi tare că antispihoticele sunt făcute să te omoare încetul cu încetul, în timp ce nu ştiu ce dietă sau ierburi sunt salvarea.
0
23-07-2011, ora 17:08
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
@Rica Venturiano nu mai zici nimic?
***

Eu sunt bolnav de rinichi si nu imi permit sa tastez in mod inutil, Prefer sa raspund puctual si cu aliniate, in speranta ca va fi totusi cineva interesat de un schimb util de informatie.

Nu luati forumul prea in serios, nu poti stii cu cine vorbesti si ce experiente a trait pana in prezent. Okto este un caz reprezentativ, inca nu a spart coaja oului, dar tine prelegeri din manualul de a doishpea. Mestere, vezi unde e coaja mai subtire, acolo trebuie sa lovesti. Atunci vei reusi "sa te nasti" cu adevarat.

Pana una alta, doar aia loviti de suferinta incearca sa caute tot felul de solutii, dar majoritatea gasesc doar pseudosolutii. Declamatia ta este in mare parte o fanfaronada cauzata de un elan copilaresc.
0
23-07-2011, ora 17:10
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@k v

Da, din cate stiu si eu Depakine se da pentru a preveni mania, si am observat ca se prescrie foarte des in tot felul de episoade psihotice. Diagnosticul meu la iesirea din spital a fost "tulburare psihotica acuta polimorfa fara simptome de schizofrenie" si se pare ca tot asta a ramas de doi ani incoace. Poate din cauza ca nu m-am vazut cu psihiatra la care m-am arondat dupa iesirea de la Obregia pentru a mi da reteta in continuare decat de 2 ori intr-un an si 7 luni. In principiu ma prezint la cabinet si asistenta ei imi scrie si imi da reteta, fara sa mai vb si cu doctora. Daca risperidona a functionat, nu vad de ce sa mi-o fi schimbat. Mi se pare o prostie sa ti se tot schimbe neurolepticul la cateva luni. Da, am avut o depresie grava inainte de a mi se declansa psihoza si cred ca stresul si traumele emotionale mi-au declansat episodul psihotic. Nu as mai lua si antidepresiv, cand o sa scap de medicamente nu mai iau nimic, nici un antidepresiv, nimic.
0
23-07-2011, ora 17:25
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@okto

Ai o gindire liniara ca a lui Dr.T si nu trebuie sa te superi ca-ti spun asta, dar teoria newtoniana nu e pt.mine.Ai ramas blocat pe Vitamina E?apropo!nu stii nimic de tratarea cancerului prin terapia Gerson pe care multimea de medici antiumani au incercat s-o anihileze sau tratamentul dr.Burzynski (CANCERUL ESTE O AFACERE SERIOASA)de care am pomenit, gasesti documentarele pe www.blogspot.com, dar desigur n-o sa le vizualizezi pt ca nu vezi decit intr-o singura directie.Eu cind am afirmat:"privesc viata din toate unghiurile, dincolo de forma si invelIs"n-am facut-o degeaba.Am avut ocazia sa lucrez pe oameni cu probleme de genul:boala oaselor de sticla plus probleme psihice, cancer, TOC, am concluzionat pe viu anumite lucruri.Revenind la cancer, medicina nu vrea sa-l trateze, chimioterapia nu este tratament, agresivitatea in acest caz distruge pe linga celule canceroase si pe cele sanatoase, organismele slabe pot face leucemie, pareza, iar cei mai norocosi, da! reusesc sa scape de aceste 2 mari probleme.Stiai ca virusul HIV nu este responsabil cu producerea Sida si totusi in Africa se pune atit de repede acest diagnostic sa-i distruga definitiv pe amaratii aia?am documentare si-n acest sens, dar nu inteleg care-i problema ta?esti suparat ca nu cred in, , tratament psihotrop, , ?vad ca deja ai inceput sa studiezi, ia zi cum masori nivelul de Serotonina, Dopamina si cum stii care cum sunt in deficit/exces?.Dupa ce am citit o singura zi despre simptome si tratament, m-am prezentat cu lectia facuta la medic, adica am fost in stare sa stabilesc, , schizofrenie, , si tratament Zyprexa.Esti cam exaltat, daca vrei sa fii psihiatru trebuie sa fii mai calm altfel o sa te apuce nervii pe pacienti si o sa le pui un diagnostic nasol asa ca sa te mai racoresti.
0
23-07-2011, ora 17:46
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@the eye

O sa-ti scriu cite ceva pe privat cu acordul tau, dar nu acum.

cu bine!
0
23-07-2011, ora 18:33
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Nu merg făcute astfel de măsurători în creier. Pot cel mult să scaneze şi să vadă cât de active sunt acele zone. În funcţie de zonă, se află dacă e vorba despre serotonină, dopamină sau alte substanţe având în vedere că există tracturi mediate preponderent de-un mediator. Nu mai ştiu cum se numeau aparatele (fRMI şi PET cred). O scanare am înţeles că e destul de scumpă şi nici nu ştiu unde se găsesc în România.

Nu am o gândiere liniară, ci una logică. Lumea îşi ia substanţele necesare din alimente şi tot se îmbolnăveşte. Ia şi suplimente şi nu se vindecă. Înainte nu existau medicamente, nu existau chimicale, totul era natural şi gătit zilnic. Şi tot existau oameni bolnavi (după cum aflăm din Scripturi). Medicina vrea să trateze cancerul. În afară au început să apară universităţi care oferă cursuri de ştiinţe naturale (biochimie, farmacologie etc.) combinate cu nanotehnologia. Chiar am văzut pe Discovery un documentar cum se va trata cancerul curând, folosind nanoparticule (de diamant cred) care să interacţioneze numai cu ţesutul canceros şi să-l distrugă numai pe acela. Şi trebuie să recunoaşteţi şi dvs. că cu chimioterapie mai are şanse omul (mici, pentru că de obicei descoperă cancerul tardiv, dar le are). Fără ea, nu cred. Poate doar o minune.

Am citit în ce constă terapia Gerson în mare. Numai reclamă, la fel ca lăptişorul de matcă al lui Tatoiu. Praf în ochi. În seara asta şi eu pun bazele unui regim (că până la urmă asta şi e "terapia" - o cură de detoxifiere) şi mâine încep să afirm ce miraculoasă e în îmbunătăţirea memoriei şi ameliorarea anxietăţii având la bază echilibrul "dopagamalitic" al creierului. Încep s-o promovez pe toate forumurile şi gata. Foarte bine, sunteţi de părere că medicina alopată nu e răspunsul sau nu e cel mai bun şi singurul răspuns în cazul unor astfel de afecţiuni motiv pentru care căutaţi şi altceva. Aşa şi trebuie, dar făceţi-o cum trebuie: citind din surse sigure, de încredere. Un forum sau un blog nu sunt de încredere. Sunt informaţii luate de pe alte forumuri şi bloguri care, la rândul lor, le-au luat de pe site-ul care promovează terapia. Am înţeles că încă se mai fac eforturi din partea familiei lui Gerson pentru promovarea ei (mai exact, din partea fiicei). Nu vă uitaţi numai la presupusele beneficii care sunt înşiruite pe forum. Căutaţi şi rezultate concrete, studii, nu poveşti fabricate cu intenţia publicităţii. Eu asta am găsit despre terapie:

In 1947, the NCI reviewed ten cases selected by Dr. Gerson and found his report unconvincing. That same year, a committee appointed by the New York County Medical Society reviewed records of 86 patients, examined ten patients, *******and found no evidence that the Gerson method had value in treating cancer.******* An NCI analysis of Dr. Gerson's book A Cancer Therapy: Results of Fifty Cases concluded in 1959 that most of the cases failed to meet the criteria (such as histologic verification of cancer) for proper evaluation of a cancer case [16]. A recent review of the Gerson treatment rationale concluded: (a) the "poisons" Gerson claimed to be present in processed foods have never been identified, (b) frequent coffee enemas have never been shown to mobilize and remove poisons from the liver and intestines of cancer patients, (c) ******there is no evidence that any such poisons are related to the onset of cancer, (d) there is no evidence that a "healing" inflammatory reaction exists that can seek out and kill cancer cells [17].*****

Partea interesantă abia acum urmează:


Between 1980 and 1986 at least 13 patients treated with Gerson therapy were admitted to San Diego area hospitals with Campylobacter fetus sepsis attributable to the liver injections [18]. ******** None of the patients was cancer-free, and one died of his malignancy within a week. ******** Five were comatose due to low serum sodium levels, presumably as a result of the "no sodium" Gerson dietary regimen. As a result, Gerson personnel modified their techniques for handling raw liver products and biologicals. However, the Gerson approach still has considerable potential for harm. *** Deaths also have been attributed to the coffee enemas administered at the Tijuana clinic. ***

Charlotte Gerson claims that treatment at the clinic has produced high cure rates for many cancers. In 1986, however, investigators learned that patients were not monitored after they left the facility [19]. Although clinic personnel later said they would follow their patients systematically, there is no published evidence that they have done so. A naturopath who visited the Gerson Clinic in 1983 was able to track 21 patients over a 5-year period (or until death) through annual letters or phone calls. At the 5-year mark, only one was still alive (but not cancer-free); the rest had succumbed to their cancer [20].

Aşadar,
- nu există nicio dovadă referitoare la existenţa toxinelor din alimente sau la faptul că nişte toxine incriminate de Gerson ar cauza cancer şi ar declanşa procese inflamatorii.
- din 13 pacienţi, niciunul nu s-a vindecat de cancer, ba chiar unul a murit din cauza malignităţii
- terapia poate fi ea însăşi periculoasă din cauza clismelor cu cafeină (aşa cum e ea practicată în Tijuana)
- când a fost vorba să facă studii serioase, sub control strict, fata s-a dat la fund. Promova rezultate miraculoase şi într-o proporţie covârşitoare, când de fapt nimeni nu se mai interesa de viaţa pacientului după ce părăsea clinica. Un neuropat a ţinut legătura cu 21 de adepţi ai acestei terapii şi în 5 ani 20 au murit, iar cel rămas în viaţă încă avea cancer.

Ce surpriză..:). Nici nu mă aşteptam la aşa ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns
1217 comentarii 1 2 ..... 383940 41 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul