schizofrenie de patru ani

1217 comentarii 1 2 ..... 37383940 41 Înainte ›
0
11-07-2011, ora 15:32
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Iata recatia, nu stimabile domn, cred ca doar oamenii destepti fac schizofrenie, dar tu citesti printre rinduri si stau aici cit vreau ca nu e proprietatea ta sau a nimanui.Voi nu comunicati constructiv si nu sunt intrebari sau lamuriri clare, nu te mai da drept simpatizant al Dr.T, asa cum dumnealui pe un alt topic se amuza de multele referiri la Dumnezeu, dar aici il aproba.Ma bucur ca te ajuta la doze si la schimbat medicatia, sunt multi care nu mai suporta sa traiasca fara tratament, aveti ajutorul la indemina, m-ai vazut tu pe mine ca cer indicatii despre ce medicament sa folosesc si cum?tu poti lua pina ti se ard circuitele doar nu sunt ale mele, numai ca vroiam sa dovedesc ca medicii nu stiu cum functioneaza neurolepticul, dar tinar si pripit cum esti ai stricat tot, dar oricum nu-ti pasa doar si tinarul ala diagnosticat gresit cu TSA ar vrea sa renunte la drogurile psihotrope, dar nu mai poate.Daca nu-ti convine ce scriu nu citi, incerc doar sa concluzionez citi din cei tratati de aceasta afectiune au un comportament natural.Discutiile pe mai departe poarta-le cu medicul de aici, terenul RoMedic care-mi este alocat nu stinghereste pe nimeni, ar fi trebuit sa observi partea buna din tot ceea ce am spus, dar din pacate nu se poate, oricum vad ca restul lumii tace, sa ascultam si parerea lor indiferent care-o fi, eu nu ma supar, ar fi aiurea toti avem o problema, altele in plus nu ne trebuie.
0
11-07-2011, ora 16:14
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
DrT, nu prea pricep ce presupun downregulation şi upregulation (care nu ştiu exact cum se traduc; probabil desensibilizare, respectiv sensibilizare). Avem un număr S de receptori la care acţionează o anumită cantitate de neurotransmiţător. Dacă această cantitate creşte, înseamnă că receptorii vor fi mai excitaţi, însă apare fenomenul de acomodare. Când cantitatea de mediator chimic revine la normal, probabil nu va mai produce acelaşi efect ca în trecut. Asta înseamnă că receptorii au fost desensibilizaţi? Deci, mai mult-downregulation şi mai puţin-upregulation?
Şi mai e treaba cu antagoniştii şi agoniştii. Un antagonist se leagă de receptor fără să-l excite, adică practic îl blochează. Fiind privat de neurotransmiţător o perioadă lungă de timp, înseamnă că va deveni mai sensibil şi va produce un răspuns mult mai crescut când se întrerupe tratamentul, decât în mod normal. Dar dacă unii receptori sunt blocaţi, înseamnă că e mai mult neurotransmiţător pentru restul receptorilor care probabil vor fi desensibilizaţi. Deci, per ansamblu, un antagonist upregulează sau downregulează?

K.V., vitaminele nu ajută în cazul bolilor psihice pentru că organismul îşi ia exact cantitatea de proteine de care are nevoie din alimente, restul fiind depozitate (deci nefolosite) sau eliminate. Carenţele de vitamină apar cel mai adesea în ţările slab dezvoltate sau în cazul unui regim foarte foarte prost. Dacă băiatul dvs. mănâncă cum trebuie, nu are deficit de vitamine, deci degeaba i le daţi pentru că mare parte va fi eliminată din organism. Dacă totuşi forţaţi corpul, deşi el nu are nevoie, atunci faceţi mai mult rău decât bine. Carenţe apar, mai degrabă, în cazul mineralelor (Zinc, Magneziu) care pot produce ameliorări în depresie, anxeitate, însă DOAR ATUNCI CÂND AFECÈšIUNILE AU FOST PROVOCATE DE LIPSA ACESTORA.
Schizofrenia e, în principiu, cauzată de un exces de dopamină în anumite regiuni ale creierului. Prea puţină serotonină la receptorii HT2C va conduce la eliberarea dopaminei şi norepinefrinei în cortexul prefrontal (parcă). Deci, până la urmă, tot despre un exces de dopamină e vorba.
0
11-07-2011, ora 17:20
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
K.V. Imi cer scuze daca va tulburat ceva din ceea ce am scris.Sincer nu cred ca este o regula asta - daca esti schizofren esti neaparat inteligent -, eu unul nu sunt. Da, cam toti de pe siteul asta, suntem din aceea care batem pasul pe loc neputand face altceva decat sa ne luam medicamentele in fiecare zi.

Aici este un site, probabil ca l-ati vazut si dumneavoastra:

http://www.schizophrenia.com/treatments.php

Si pe acest site, dupa cum puteti observa Niacina, adica vitamina B3 este trecuta la :

"Disproven (or Unproven) Overmarketed "Schizophrenia Treatments"

Dupa cum vedeti, exista un site, care aparent fara nici un interes obscur a trecut Niacina la metode de tratament supraevaluate. Acum, noi pe cine sa credem?
0
11-07-2011, ora 17:24
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
okto

Multumesc pt.postare.Eu insa sunt Toma Necredinciosul, nimeni nu poate dovedi ca se poate masura nivelul de Dopamina si Serotonina cei mai des implicati in bolile psihice, deci nu stie sigur cu ce gen de neuroleptic sa se intervina, daca persoana respectiva nu acuza reactii adverse, se merge pe acel tratament, in caz contrar se schimba neurolepticul care blocheaza si alti neurotransmitatori, cam asta este principiul.Desigur eu am abandonat medicatia clasica, dar asta nu inseamna ca am indemnat pe cineva sa faca asta, daca fac cercetari si studiez pt a intelege cum functioneaza anumite lucruri, o fac pt a putea preintimpina o anumita situatie.
0
11-07-2011, ora 17:27
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
KV - eu chiar am fost entuziasmat de aceasta niacina si imi doream si eu sa cumpar asa ceva dar nu am gasit izolata de celelalte vitamine cand am fost la farmacie. Consum din surse naturale o doza insemnata de vitamine pe zi si cred ca ma ajuta enorm, in plus suplimentez cu cate o pilula de Vitamina E si o pastila de memorie Lucetam. Tin dieta de ceva vreme, fac exercitii fizice. Dar nu pot sa renunt la pastile din moment ce ele sunt principalul contribuitor al starii mele de bine. Daca dumneata ai sa aplici aceasta metoda cu niacina si vei observa o imbunatatire considerabila in ceea ce priveste starea de sanatate a fiului dumneavoastra, te rugam sa ne anunti si pe noi. Insa stiu din spusele doctorului Hoffer ca dureaza cam doi ani pana cand se observa imbunatatiri pentru cineva care nu a inceput in mod direct cu aceasta metoda!
0
11-07-2011, ora 17:36
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Daniel.D

Povestea e ca nu se mai produce Niacina si nu inteleg de ce?nu renunta la tratament, chiar nu esti inteligent?eu am remarcat ca doar oamenii care se framinta au probleme psihice, ceilalti traiesc mult si bine fara dureri de cap.Sincer caut ca o disperata calea naturista spre vindecarea schizofreniei, nu suport agresivitatea medicatiei, orice lucru pe care o sa-l consider folositor o sa-l postez fara sa am vreo intentie de a influenta ceva sau pe cineva.Sincer de ce nu ai curaj sa vezi documentarul precizat de mine?inainte de a vedea filmul am intrebat despre cum functioneaza medicatia si posibilele efecte negative, raspunsul a fost unul suav fara prea multa informatie, acum m-am lamurit.
0
11-07-2011, ora 18:12
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Puteti sa cumparati direct de pe Amazon daca nu gasiti in Romania. Va faceti cont la ING, va da un card VISA ELECTRON si cumparati direct de aici. In maxim o saptamana cred, vine coletul acasa. Eu am cumparat niste carti de pe acest site si a venit coletul imediat. Daca nu va plac produsele de pe acest site, sunt sigur ca veti putea gasi pe un alt site produse mult mai bune.

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Dapsfield-keywords=niacin



Intr-adevar am fost si eu macinat de griji si tot felul de idei, insa nu stiu daca astea sunt in mod definitoriu caracteristici ale inteligentei. Nu ma consider un om inteligent si nici nu sunt. Sunt oameni care sunt adevarate enciclopedii insa eu nu reusesc sa retin mare lucru din ceea ce citesc, desi inteleg destul de multe. Probabil ca datorita memoriei mele proaste sunt si laconic in exprimare, cel putin in exprimarea orala.
0
11-07-2011, ora 21:07
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@KV: Schizofrenia sta codificata in codul genetic, asadar unii o au si altii nu. Schizofrenia e o boala care debuteaza prin adolescenta sau in perioada adulta timpurie, dar in cazul femeilor ceva mai tarziu. Neuronii transmit informatiile electrice dupa cum le dicteaza ADN-ul din nucleul lor. Intr-o cale (tract) din creier sunt neuroni presinaptici si post sinaptici; sinapsa fiind un spatiu minuscul inte doi neuroni care intotdeauna nu se ating. Un neuron presinaptic transmite inpulsul electric pe toata membrana sa celulara, iar cand ajunge in butonii terminali ai axonilor, se descarca neurotransmitatorii (dopamina in cazul nostru) care raman in acea sinapsa si se fixeaza pe receptorii neuronului postsinaptic, care la randul lui va declansa potentialul de actiune si va transmite mai departe impulsul - el devenind acum un neuron presinaptic pentru cel subiacent.
In sinapsa se produce un dezechilibru al dopaminei si produce delirul, dezechilibru atrage dupa sine dezechilibre serotoninergice si noradrenergice care vor produce depresia si anxietatea din schizofrenie.

As putea sa va spun in detaliu toate aceste lanturi de reactii, dar sunt extrem de complexe si nu stiu in ce masura ati intelege Dvs sau alti cititori, caile GABA, 5HT, NA si D unde pot fi excitatoare sau inhibitoare reglate de receptorii presinaptici etc.


@Okto: Ce ai scris tu este mecanismul fiziologic prin care se produce sevrajul la incetarea administrarii medicamentului.
Antagonistul creste numarul receptorilor, deci "upreguleaza"; downregulation este cand scade numarul receptorilor sau a altor componente celulare (agonistii).
0
11-07-2011, ora 22:08
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Daniel.D

Am a multumi, asa, da!

Dr.T, sa inteleg ca schizofrenia este mostenita genetic si doar atit?in multe cazuri, da, in cazul fiului meu alta este cauza.Desi ati explicat in termeni medicali am inteles cum se produce perturbarea cailor serotonergice, dopaminergice.Neurolepticul echilibreaza balanta?
0
11-07-2011, ora 22:25
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@K.V: Eu sustin ca in toate cazurile sunt defecte genetice, asa ca sigur fiul Dumneavoastra fie a mostenit o gena recesiva ce nu s-a manifestat timp de generatii, fie in momentul conceptiei s-au produs anumite mutatii ce cau condus la aceasta cumplita maladie.
Neurolepticul, mai ales cele noi care merg pe 5HT si D echilibreaza balanta, totul este sa se raspunda bine la el, ma refer aici sa nu fie risc de sindrom neuroleptic (de aceea tratamentul se face in spital unde pacientul e tinut sub observatie atenta timp de o luna - dupa o luna de tratament daca este in regula, atunci nu prezinta risc de sindrom pentru ca de obicei acesta apare in primele zile sau saptamani). Exista o sumedenie de substante care sunt antagonisti buni de 5HT si D, unele sunt mai puternice, altele mai blande...eu si medicii cu care lucrez preferam cele orale si care nu sunt asa puternice in doze mici.
0
11-07-2011, ora 23:17
isiss
Nu este medic/terapeut
isiss
Buna seara. am nevoie de ajutor si as vrea sa va rog sa-mi dati si mie niste sfaturi...si eventual niste raspunsuri...
De mai bine de un an am inceput sa ma simt rau...ganduri ciudate...anxietate...paranoia.inversiune afectiva...oboseala.lipsa de putere de concentrare.pe toate le am dar la un nivel moderat. in sensul ca nu m-am rupt nici o data complet de realiate.si nu am avut chiar un episod psihotic in toata regula.cu halucinatii si tot tacamul.
Totusi simt ca m-am schimbat.am devenit extrem de sensibila...vulnerabila...si obsedata de gandul ca m-am imbolnavit de schizofrenie
Am perioade in care ma simt rau si prioade in care parca simt ca imi revin.
Oricum si in perioadele in care ma simt rau raman destul de constienta si incerc sa lupt cu starile si gandurile negre...
La insistentele mele am mers cu parintii la un medic psihiatru, care in urma unei discutii, mi-a spus ca nu-mi poate da un diagnostic exact intrucat nu indeplinesc toate criteriile necesare incadrarii intr-o anumita boala...
Totusi m-a intrebat daca as fi deacord sa iau o pastiluta de 10mg de zyprexa in fiecare seara inainte de culcare...timp de vreo luna...2...3...
Mi-a spus ca momentan poate spune doar ca am o tulburare de personalitate.care poate decompensa...

Eu eram ferm convinsa pana acum ca mi s-a declansat o tulburare schizo-afectiva.intr-o forma relativ usoara care ma lasa sa fuctionez cat de cat normal...sa ma mentin pe o linie de plutire destul de fragila...chiar si fara tratament

Acum dupa discutia cu medicul am inteles ca poate fi doar peroada pordormala a bolii.care se poate declansa intr-un mod mult, mult mai agresiv. in orice moment..

Imi este foarte teama si as vrea sa intreb.

Care credeti ca sunt sansele mele sa imi revin?

Cat de rau poate avansa boala?

Pot ramane asa.fara vreo alta scimbare toata viata?

Credeti ca pastilutele de zyprexa imi vor da o sansa in plus sau doar ma vor transorma intr-o leguma in perioada de tratament.fara a influenta in vreun fel posibila ameliorare sau agravare a bolii?

Nu as vrea sa iau un medicament extrem de puternic si daunator organismului...degeaba.mai ales ca din ce am citit.am aflat ca de la acest tratasment cresti in greutate.si pt mine ar fi o tragedie pt ca deja am vreo 15kg in plus fata de greutatea normala

aaa.si apropo acest medicament "ingrasa" pt ca iti creste pofta de mancare si iti scade vointa si deci incepi sa mananci mai mult.sau favorizeaza retentia de apa.ori deregleaza metabolismul si efectiv nu poti face nimic pt a opri luare in greutate?

Va multumesc mult..si astept nerabdatoare opinii!!!!
0
12-07-2011, ora 00:16
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Dozele mari de vitamina B nu sunt recomandate mai ales in aceasta perioada cand fructele se gasesc din belsug ! Asadar consumati cat mai des de fructe de padure : afine, coacaz negru, agrise, rozinchine, fragute, zmeura, catina cand va fi timpul.. acestea sunt chiar mici bombe de vitamine avand cea mai mare concentratie raportat la volum ! Alta multivitamina naturala valoroasa este polenul (amestecat cu putina miere) iar ca sursa naturala de B-uri este drojdia de bere (nu cea de paine) ! Vitaminele sintetice trebuie lasate deci pentru sezonul mai rece !

Este de incercat de asemenea o cura de pepene rosu (si galben) care curata rinichii si vitaminizeaza organismul intr-un mare fel ceea ce poate aduce o mare usurare mai ales in psihoze, stiut fiind (in medicina holistica) faptul ca halucinatiile (dar si anxietatea sau obsesiile ! ) sunt intr-o buna masura o reflectare in psihic a anumitor blocaje sau fibrozari ale rinichilor si incarcari ale ficatului ! Din cauza aceasta psihozele nu se pot vindeca si se pot doar ameliora, fiindca se cauta si se trateaza numai in creier ! Dealtfel daca observati mai cu atentie o sa vedeti tot felul de simptome si acuze (mai subtile sau mai evidente) in sfera renala la cei in cauza dar si in familia de origine (parinti, bunici ) ! Cine are urechi de auzit..sa reflecteze !
Cea mai buna analogie pe care o pot face este cu cea a unei masini moderne la care ii fierbe apa in radiator si uleiul in motor iar proprietarul vazand tot felul de alarme pe ecranul si indicatoarele de bord, reseteaza softul calculatorului (creierul in cazul nostru), crezand ca s-au stricat senzorii, in loc sa rezolve problemele acolo unde sunt de fapt ! Problema este ca anuland alarmele (sau tratand simptomele ) temporar, acele defecte din motor (respectiv din organism ) se complica si se adancesc cu timpul, acoperite fiind de medicatia psihotropa ! Deci pe langa medicatia (minima) necesara pt a fi cat de cat in parametrii normali este de investigat si de tratat si restul organismului, in special printr-o dieta echilibrata si sanatoasa in primul rand si mai ales evitarea oricarui exces !

"Pentru o viata sanatoasa evitati excesul de sare, zahar si grasimi ! "
0
12-07-2011, ora 01:26
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Isis: Nici o grija deocamdata, e clar ca nu este schizofrenie sau schizoafectiva; in cel mai rau caz poate fi prodrom, insa nu se poate pronunta nimeni in afara de medicul care v-a examinat. Cel mai posibil este vreo tulburare de personalitate care se trateaza cu psihoterapie si medicatie adjuvanta care sa inlature simptomele.
Daca este vreo psihoza ce sta sa mocneasca, atunci Zyprexa este buna pentru ca o previne si trateaza dezechilibrele din creier, iar in cazul Dvs tratamentul va fi de scurta durata si nu ca la bolnavii luati in evidente.

Zyprexa este puternic, dar depinde si de doza administrata; si pe perioade scurte se poate administra linistit, mai ales cand dozele sunt mici. Referitor la greutate, tin sa specific faptul ca trebuie luat pe o perioada mai lunga si in doza mai mare. El creste pofta de mancare, nu retine nici o apa.
0
12-07-2011, ora 08:19
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Am senzatia ca in curind o sa fim precum chinezii, toti la fel adica schizofrenici sau macar depresivi.Zyprexa va lua locul aspirenei, buna la orice...
0
12-07-2011, ora 11:57
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
k.v. a scris:
***
Dragii mei, filmul, , , Vinzarea Nebuniei-Drogurile psihotrope pe reteta, , vizionati-l de pe google, m-am grabit sa zic Youtube
***
Ati fi atat de amabila sa dati o cautare si sa puneti linkul aici, desi cred ca este prea lung si nu incape pe forumul asta. Puteti folosi un link shortener..

http://bit.ly
personal nu am reusit sa gasesc nicaieri pe google video titlul dat de dvs.
Cat despre dozarile de vitamine si alte suplimente: marea majoritate a medicilor habar nu au de glutamina, de probiotice, de protectia acizilor grasi esentiali, de proportia intre cei vegetali si cei animali. cea ce promoveaza ei se cheama psihiatrie institutionala.Am vorbit pe topicul asta mai multe:

http://forum.romedic.ro/prod/Pledoarie_pentru_demnitate_034265.html
Da, sunt cei care fac intr-adevar cercetare si cauta adevarul care ajuta omul. Sunt si care citesc si pun in aplicare acele studii. Dar cat de putini...

Astept impresia dvs despre cele doua interviuri cu Andras Fledmar. Vorbeste si despre samani si schizofrenie in tarile lumii a treia.
0
12-07-2011, ora 12:23
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Aaa, l-am gasit pe google pur si simplu, io mereu merg pe google video. Pardonez moa!
0
12-07-2011, ora 14:14
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Rica Venturiano

Am citit" pledoarie pt demnitate", ma bucur mult ca faceti asta, despre Ayahuasca, Samanism efectiv devorez toata informatia, nu am vazut inca documentarul cu Fledmar, promit sa-l vizionez cu interes si placere, dar caut un documentar despre englezul Howard Charing care are ce povesti despre toate astea.Puteti viziona pe youtube:"Alte lumi-calatorie in inima samanismului"si sunt multe, mai caut.Ma intereseaza mult subiectele:glutamina, probioticele si nu numai.Vreau sa le spun celor care afirma ca vitaminele nu ajuta in cazul depresiei ca se inseala, iar cauza producerii schizofreniei nu este una pur genetica, la fiumiu s-a declansat in urma unui accident, a suferit socul impactului, urmat de un soc emotional, rezultatul - scindarea intre minte - suflet, pastilele nu vor reda itegral si natural aceasta legatura profunda care poate fi ameliorata mult prin sucuri naturale, virtamine si daca dr.Gerson a aplicat terapia lui pe cei cu cancer si i-a vindecat, schizofrenia fiind tot o boala cronica cred ca se poate ameliora mult sau vindecata per ansamblu.Nu se poate studia la microscop nici puterea mintii, nici a sufletului, nu se poate stabili cu exactitate unde si cum s-a produs acest fenomen decit la nivel de substanta, , palpabila, ,.Eu am vazut pe viu efectul terapiei Gerson la un copil cu tumoare maligna la cap, care dupa prima operatie si chimioterapie a fost pus pe terapie, intr-o luna de zile arata ca cel mai sanatos de pe planeta, tumoarea a revenit, la a doua operatie a facut pareza, a decedat din cauza chimioterapiei, a fost prea agresiva, mama lui a facut doar ce i-au spus medicii, eu fac ce simt, medicina energetica va fi cea cu adevarat benefica fara urmari nefaste.Imi cer scuze ca-mi permit sa afisez toate astea, desigur ca sunt mult mai multi care se restabilesc oarecum, dar am avut ghinionul sa vad partea cea mai rea a medicatiei si de atunci caut si caut.Nu este bine sa vorbim acum despre viata care-a avut-o medicul Gerson pt ca vindeca oribila boala, a fost eliminat, iar dr.Burzynski despre care puteti gasi documentare, prin descoperirea sa, ANTINEOPLASTONII, care vindeca aceasta boala declarata incurabila, o sa vedem cum i-au fost intentate procese si i-au fost puse piedici, industria farmacologica si cei din spatele ei au nevoie de clienti permanenti in retea si slava domnului sunt destui si din ce in ce mai multi.Desigur exista multi oameni adevarati, medicina este o mare stiinta si imi repet speranta si increderea ca intr-o zi cineva din aceasta ramura, coplesit de povestile grele pe care le traiesc oamenii in special tinerii, va veni si va aduce adevarata cunoastere intru refacerea organismului afectat.Eu nu lovesc in nimeni si nimic, doar caut raspunsuri care imi pot face bine mie si poate si altcuiva...
0
12-07-2011, ora 16:03
victorita
Nu este medic/terapeut
victorita
Stevens,
daca esi dragut,

Sursa naturala de B-uri este drojdia de bere (nu cea de paine) ! -- nu e aceeasi drojdie din care facem painea ( cea proaspata care se gaseste in alimentara ) ?

Multumesc. Sanatate !
0
12-07-2011, ora 16:34
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Eu de termenul de drojdie de paine nu am auzit. Si drojdia de paine si cea pentru fermentarea berii este tot de bere. Difera prin ceva, nu stiu prin ce. Dr T spune ca e buna drojdia Pakmaya, iei un pachet mare si in imparti in 10 parti egale si consumi cate o parte in fiecare zi dupa care 6 saptamani de pauza. Aia din farmacie cica e moarta, asa zice doctor T si deci ii lipsesc B-urile!
0
12-07-2011, ora 17:41
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
http://bit.ly/n3ct6u

Dupa cum scrie pe linku de mai sus, este contraindicata in bolile psihice fiindca poate intretine o flora bacteriana patologica. In plus, drojdia de bere are destul gluten.

Doamna k.v., vorbiti bine engleza? am mai multe surse (tratate si articole) despre acizii grasi esentiali.
0
12-07-2011, ora 21:58
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Lasati adresele, ne vor fi folositoare tuturor chiar daca nu le vom descifra integral.

Multumiri
0
12-07-2011, ora 22:20
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Hai cu omegii ca e buni!

http://raypeat.com/articles/articles/fishoil.shtml
0
12-07-2011, ora 22:37
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Am auzit si eu ca se recomanda, frecvent chiar, drojdia din comert ca supliment de vitamine B, dar asta probabil din comoditate sau necunoastere ! Eu personal cred ca ar trebui folosite in acest scop doar capsule cu drojdie de bere de la firme cat mai de incredere altfel drojdie de panificatie ingeram suficienta odata cu painea si celelalte !

" # Drojdia de bere ( SACCHAROMYCES CEREVISIAE )

Exista levuri inalte, folosite in panificatie - cu activitate optima intre 15-20 *C si levuri joase - cu activitate optima intre 5-6*C folosite la fabricarea berii ; doar acestea din urma se folosesc in terapie !

CONSTITUENTI :

- zaharuri, lipide (5-10 %), protide bogate in aminoacizi esentiali, vitamine - cea mai bogata sursa de vitamine B ( B1, B2, B6, B12 ), D, H (biotina) in cantitati mari, vitamina E, factori antianemici - saruri 12 % - cu continut mare de fosfor, magneziu si potasiu."

Daca nu, o alta sursa importanta de vitamine B sunt cerealele ( grau, orez, ovaz, orz - cam in aceasta ordine ), preferabil grau spelta care se gasete acum si nu grau comun !
ATENTIE ! - cea mai mare parte din vitamine si minerale (cam 90 % ) se afla in coaja (tarate) si o mica parte imediat dedesupt ( gris ), restul este mai mult amidon cu ceva proteine - bun si el dar lipsit de vitamine !!

" # Graul ( TRITICUM VULGARE )

CONSTITUENTI :

- amidon, gluten, protide (9-15 %), aproape toate oligoelementele : Ca, Mg, Na, K, P, Si, Fe, Zn, Mn, Co, Cu, I, Ar si aproape toate vitaminele : A, B1, B2, B12 ( in cantitati mari ) K, D, PP, iar in germeni si vitamina E, fermenti, enzime.

OBSERVATII :

- pentru a putea profita de toate proprietatile, trebuie conservat sub forma de terci din uruiala de grau integral, paine neagra si mai ales sub forma de grau incoltit ;
- reteta universala ( R. Pineitrov ) : 100 gr. grau incoltit trecut prin masina, 25 g miere, 25 g nuci ( sau ulei de masline pentru hepatici si biliari ) si 500 g fructe, constituie o masa ;
- pentru copii - zilnic - 1 lingurita de grau incoltit ;
- taratele de grau - foarte bogate in vitamine, enzime, saruri minerale, oligoelemente si fibre vegetale ; sunt recomandate zilnic 3 linguri inmuiate 8-10 ore in apa, fie in adaos la alte preparate, fie cu miere ;
- zeama de tarate - bogata mineralizanta si alcalinizanta - este preferabila apei in repausurile alimentare ;
- graul fiert (6 parti) plus fasole (1 parte) plus orez (3 parti), plus morcovi, toate fierte separat apoi puse in cuptor si preparate cu condimente - excelent aliment de pranz ;
- krusca din 5 cereale : grau, secara, orz, ovaz, mei - fierte 5-10 minute si lasate in termostat 2 ore ( Waerland o recomanda ca alimentul de baza in curele sale );
- in obezitate se recomanda inlocuirea totala a graului preparat ( paine, krusca, fiert ) cu grau incoltit sau terci de cereale. "

Citatele sunt din " Medicina Naturista Mic Tratat Terapeutic " - Pavel Chirila, Editura Medicala, editia 1987

Sper sa fie de folos ! Sanatate !
0
12-07-2011, ora 23:03
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Excelent totul, interesant.Tineti-o tot asa.
0
13-07-2011, ora 17:43
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Referitor la acizii grasi si vitamine, ca in orice tematica exista voci pro si contra, destul de documentate ambele tabere, ce-i de facut?Atita informatie mereu contradictorie ne zapaceste, azi suntem sfatuiti sa luam ceva, maine vine informatia ca-i nociv, unde-i adevarul?la mijloc?inclin sa cred ca da, sper ca principiile dupa care suntem constituiti sa functioneze in asa fel incit sa aleaga ce este bine si cit este bine.Toata viata am crezut ca obturarea vaselor de singe se datoreaza colesterolului, acum gasesc informatia ca familia Omega 6 denaturat, uleiurile polinesaturate din ele."Studiile arata ca sistemul nervos si creierul contin o proportie de 1:1 Omega 6 si Omega3.Nutritionistii considera aceasta proportia cea mai buna, dar este o parere gresita.Iata de ce:majoritatea organelor contin o proportie Omega 6-Omega3, de 4:1, totusi creierul, sistemul nervos si organele alcatuiesc doar 12 /100 din greutatea corporala...la modul stintific aveti nevoie de un supliment organic cu o proportie Omega6-Omega3 cuprinsa intre1:1 si 2, 5:1, deci aveti nevoie zilnic doar de o cantitate minima de 3-4 grame.Majoritatea acizilor grasi nu sunt convertiti in derivati, raminind in membranele celulelor si in tesuturi in forma lor originala.Uleiul de peste cu o supradoza de Omega 3 poate duce la aparitia cancerului, iar uleiul de in contine prea mult Omega 3."Sincer la inceput n-am stiut mare lucru si am cumparat Omega3 concentrat EPA, apoi Omega3 DHA-EPA, iar acum am ramas la o capsula pe zi de ulei de somon si ma mai gindesc, deja informatia abunda, incerc sa o iau pe cea buna si cred ca abuzul in nimic nu este bun de aceea n-am inceput inca cu Niacina, pina nu gasesc rezonanta.
0
14-07-2011, ora 11:54
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
ca o paranteza: raportul omega6 si 3 trebuie sa fie 1:1 la nivel de acizi grasi cu lant lung (EPA si DHA versus AA -acid arahidonic), si intre 2:1 sau 4:1 la nivel de precursori ALNA vs. LA. Adica o idee mai multi precursori de omega 6, fiindca sinteza de acizi grasi din acid LA (acid linoleic) nu este atat de eficienta ca aia din omega 3.

Ati postat mai sus un amalgam de idei fara a fi structurate in mod util, cel putin un alineat daca puneati daca ne referim doar la text.
Conteaza si sursele de informare. Iata niste exemple in principiu ok, sunt acolo si niste fotografii cu sinteza de acizi grasi.
http://www.rcsed.ac.uk/journal/vol44_6/4460003.htm
http://www.positivehealth.com/article/cfs-me/clinical-impovements-in-cfs-me-the-role-of-fatty-acids

Citesc despre subiectul asta dinainte sa ma imbolnavesc de rinichi inca cu vreo cativa ani inainte, de prin 2008.
Cautati de exemplu
Fatty acids in foods and their health implications - Ching Kuang Chow
Este acolo un capitol "MEMBRANE UNSATURATION AND LONGEVITY"

Nu este cazul ca cineva sa ia in fiecare zi ulei de peste, doar in zilele in care mananca acid arahidonic, cu speranta ca se intampla relativ rar. Cea ce ati uitat sa mentionati a fost CATA vitamina E dati baiatului dvs? De care, doar alfa sau cu gama? Exista si surse de seleniu, ca lucreaza sinergic cu vit E?
De fapt lucrul asta l-am mai spus. Revin cand veti da o parere despre articolele recomandate lui Costiholo pe celalalte topicuri.
0
14-07-2011, ora 12:02
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Inca ceva! Oamenii asa-zis sanatosi trebuie sa traga o concluzie din faptul ca exista imbunatatire a simptomelor in boala psihica printr-o dieta fara gluten.
este vorba de recompensa artificiala care influenteaza decizia si rationamentul intr-un mod subtil chiar si la cei sanatosi.
Este mai greu sa intelegi proprietatile psihoactive ale unor substante daca nu incerci chiar tu o dieta de eliminare.
0
14-07-2011, ora 13:52
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Am postat informatia asa cum am gasit-o, daca lasati doar adrese fara expunerea a ceea ce trateaza nu se duce nimeni sa le caute, forumul nu ne da posibilitatea sa le accesam direct.Ceea ce am scris este preluarea unei parti dintr-o informatie, desigur continuam sa completam si sa explicam.Mi se pare mai la indemina sa las ideea si nu doar linkuri sau site-uri.Am citit si ce-a expus Costiholo si ce ati expus dvs cam pe toate topicurile RoMedic.Daca aveti solutia ideala a unei diete si complementarea cu vitamine la modul sigur faceti o expunere fara sa ne mai trimiteti la atitea surse, daca tot le-ati extras fiti folositor pina la capat.Daca doriti sa ma intrebati ceva faceti-o direct fara sa mai copiati din textul expus de mine, iar apelativul dvs.nu este necesar, aici suntem o familie cu bune si cu rele.Eu recunosc ca in general ne tratam, , dupa ureche, , pina ajungem la formula ideala ne mai procopsim cu ceva probleme.Fiul meu inghite zilnic o capsula in care este complexul de vitamine astfel:Vitamina C 80mg, B3 16mg, E 12mg, B5 6mg, B2 1, 4mg, B6 1, 4 mg, B1 1, 1mg, A 800 qm, B9 200 qm, K 75 qm, Biotina 50 qm, D 5qm, B12 2, 5qm, producatorul probabil are bine stiute dozele desi par cantitati insignifiante nu am depasit doza.Daca aveti cunostinta ca trebuie mai mult, astept sugestii.

Sa ne traiesti Rica Venturiano
0
14-07-2011, ora 17:47
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Rica Venturiano

Sa punctam idei pe care le consideram importante si sa le expunem clar chiar de-o facem de mai multe ori.Ceea ce i-ati recomandat lui Costiholo este excelent dupa parerea mea, , consumul alternativ al semintelor de in, cinepa, salvie contin Omega 3;..dovleac, floarea soarelui, fistic, migdale contin Omega 6, toate crude si dupa caz macinate, , Dieta fara opiozi si gluten o puteti explica pe larg?.O tema importanta este faptul ca acizii grasi Omega 3 se pot oxida rapid si intradevar trebuie sa existe un aport de antioxidante(vitamina A, C, E, Se, Zn).Demn de retinut este faptul ca se pot dezvolta toxine ale caror efecte sunt necunoscute sau ascunse informatiei largi pt ca se fac vinzari masive si chiar si eu am cazut in plasa, acum trebuie sa revizuiesc si povestea cu lecitina care de fapt se afla in stare naturala in semintele pe care le-ati indicat.Acum o sa vedem sursa de unde le achizitionam cit este de sigura?sincer am ametit.La polul nord care este hrana de baza?si singura.Organismele noastre au adormit, iar noi le naruim din lipsa de informatie, dar care-i informatia buna, in natura neturburata de om, cred ca singura solutie este sa ma apuc sa plantez toate astea sa fiu sigura ce consum eu si familia mea.Nucile de Brazilia ce au in plus fata de ale noastre?cred ca e destul de bun nucul din gradina mea, m-am decis sa inving schizofrenia prin plante crescute de mine.E un ton glumet, dar daca totusi prinde, de ce nu?
0
15-07-2011, ora 13:35
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
trebuie totusi sa fim pragmatici. V-am mai spus asta si pe privat acum cateva luni.
De ce as scrie AICI ceva ce am mai scris si pe topicul cu dieta si este descris in o mie si una de saituri de pe net. Ar insemna sa fiu chiar mai idiot decat astia care inca mai recomanda
"cereale integrale sanatoase " (daca e posibil sa decazi intelectual mai mult de atat), chiar si dupa ce s-au publicat atatea studii despre lectinele din cereale si fenomenul de uzura al glicarii avansate determinat de excesul de carbohidrati.

Da, glutenul este ascuns si in diferite medicamente, suplimente sau alte produse ca sa lege compozitia (ca la chiftele). Erau unii care credeau ca sunt la curent cu realitatea fenomenului

"Frate ai inebunit, nu conteaza un gram de gluten, mananca linistit!"

De fapt e vorba de raspuns imun si faptul ca este de ajuns 50 mg pentru a provoca sistemul imun pentru cei vulnerabili si mult mai putin pentru manifestari comportamentale atipice vizibile. Este posibil ca la cei mai multi celiaci 10 mg de gluten sa nu mai aiba vreun efect vizibil dupa cateva luni/ani de dieta.
Depinde cate de bine si-au echilibrat flora intestinala.
Toate astea sunt scrise intr-un studiu despre berea pentru celiaci.

*************
Nucile obisnuite (Walnuts) difera de cele braziliene in primul rand prin continutul de seleniu si omega 3.
adica fiecare are atuurile ei.
http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3138/2
respectiv
http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3091/2
*********************
Prea putina vitamina E ati dat baiatului... trebuie cam o medie de 100 UI /zi alfa, in alta zi si 200 mg gama.
Sunt altii care propun zilnic chiar si 800 UI alfa, 600 mg gama... dar care vor fi evacuati in mare parte prin rinichi.
Insa prefer sa tin cont si de teoria aia a sufocariii celulei cu antioxidanti. Mai degraba bag si o sfecla rosie (aliment valoros!), un ceai verde, un ginkgo din cand in cand, fructe d-astea colorate cum sunt afinele daca mai gasesc la piata...
Oricum eu am propus doar niste valori orientative, presupunand ca are 80 de kile.
Adaugă un comentariu / răspuns
1217 comentarii 1 2 ..... 37383940 41 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul