schizofrenie.manifestari

196 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›
0
20-02-2011, ora 14:37
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Mitoseru nu are stiinta sa fi fost otravit. Taci dreq ca am vorbit cu el. Numai tampenii debitezi.
Ia pastilutele acelea si salveaza-te ca n-au cum sa-ti faca mai muult rau psihic decat iti face faptul ca nu le iei.
Are dreptate Bogdan. Fara pastile deraiezi mai tare si posibil ireversibil.
0
20-02-2011, ora 15:09
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Cosmin, Mitoseru şi Bendeac nu şi-au pierdut părul de tot. Ei se rad în cap pentru că fie au chelie în creştetul capului, fie a început să le cadă părul în lateral, începând de la tâmple. Să-l lase mai lung ar fi inestetic... ar da un aer de om îmbătrânit. Să ştii că orice medicament are şi efecte secundare. În ceea ce priveşte medicamentaţia psihotropă ele, în cea mai mare parte, constau în oboseală/insomnie, apatie, senzaţia uşoară de plutire, dar toate acestea trec în câteva zile, cel mult câteva săptămâni, până se obişnuieşte creierul cu ele. Iar apelez la logica ta... eşti pe un forum unde lumea vine şi cere păreri cu privire la diferite tulburări, medicamente, reacţii adverse.. Sunt oameni care iau aceste medicamente de ani de zile şi tot de atâta timp scriu pe forum. Au murit? Toţi spun că se simt mai bine (chiar daca nu ca înainte de debutul bolii), dar cu mult mai bine decât dacă nu ar lua tratament. Nu a murit nimeni. De ce refuzi constant să pui în balanţă anumite aspecte şi să vezi în ce parte înclină? Nu vrei să iei medicamente pentru că ai impresia că în pastilele alea este otravă şi pe termen lung vei avea de suferit. Dar te-am tot întrebat, ce mai ai tu de pierdut? Lucrezi? Nu cred. Mai ai prieteni? Ai spus că ai renunţat la ei. Ai soţie? Nu, că altfel nu mai mergeai la o prostituată. Vezi? Nu prea mai ai nimic de pierdut. Poate doar viaţa, dar dacă ai supravieţuit mercurului, vei rezista şi olanzapinei. Te asigur.

Ce ai de câştigat dacă începi să iei medicamentele? Păi toată viaţa ta de acum un an şi jumătate. Şi nu-i lucru puţin. Nu e vorba să te facă mai calm.. ci te vor face să te simţi mai sigur pe tine, mai în siguranţă. Să te bucuri de viaţă (poţi zice că acum te bucuri de ea, trăind timorat de imaginea falsă a celorlalţi pe care ţi-ai creat-o tu singur, din cauza unui şoc - căderea părului?). La început, ţi-am spus, vei avea impresia că trăieşti într-o altă lume, dar în loc să te sperii, mai bine o priveşti ca o aventură pe alte "meleaguri". Înţelege că otrăvirea are un scop: acela de a omorî. Dacă cineva voia să te omoare, nu se chinuia un an de zile să te tot otrăvească, iradieze etc. Poate ai mai văzut pe Discovery unele documentare în care soţia îi turna zilnic o cantitate mică de mercur în mâncare soţului. Dar asta pentru că voia să-i provoace o moarte misterioasă ca să poată încasa asigurarea de viaţă. Tu nu ai soţie şi nici asigurare de viaţă nu cred că ţi-ai făcut. Iar omul acela, cu tot mercurul din corp, nu a murit. A ajuns la spital, în stare destul de gravă, dar i-au făcut analize, au descoperit ce avea şi l-au tratat. Nu mori aşa, cu una cu două. Chiar te doare mâna să iei pastilele alea? Tu zici că aştepţi să te simţi mai bine singur, dar în aproape doi ani, de ce nu ai reuşit? Pentru că nu depinde strict de voinţa ta. Cum ai dus-o doi ani cu starea asta, tot aşa o s-o duci şi de-acum înainte şi încă mai rău.
În primul rând, un pacient cu cancer la plămân se vindecă de la sine? Nu. Ar trebui să-ţi dea de gândit asta.
În al doilea rând, gândurile, emoţiile, dorinţele iau naştere în creier. Cea mai mare parte a creierului e făcută din neuroni. Şi până la urmă ce sunt gândurile? Nişte impulsuri electrice. Curentul ca să ajungă la priză are nevoie de cablu. Să zicem că învelişul cablului este neuronul şi ce-i înăuntrul cablului este substanţa din neuroni. Dacă, pe parcurs, cablul se subţiază de 10 ori faţă de grosimea sa normală, ce se întâmplă? Se încinge şi se topeşte, întrerupându-se circuitul. La fel şi cu neuronul: tot curent electric trece prin el. Şi e transmis de la un neuron la altul datorită unor substanţe. Dacă aceste substanţe sunt mai puţine de câteva ori decât în mod normal, începi să gândeşti prost pentru că efectiv nu mai circulă impulsul cum trebuie. Fără ca tu să ai vreo vină sau să fii nebun. Medicamentele au scopul de a corecta acest deficit sau surpuls de substanţe din creier.. nu de a te otrăvi. De aceea e bine să le iei. Sunt atâţia oameni care au avut cancer şi s-au tratat cu AJUTORUL MEDICAMENTELOR. Şi trăiesc şi acum. Deci medicamentele nu sunt ca să te otrăvească, ci ca să te ajute. Aştepţi tu degeaba să treacă de la sine. Cancerul se întinde... la fel şi substanţele din creier scad/cresc de la neuron la neuron pe zi ce trece.
0
20-02-2011, ora 15:22
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Este interzis tratamentul cu olanzapina pt cei cu afectiuni hepatice cum s-ar putea sa fiu eu pt ca iti cresc valorile transaminazelor ALAT si ASAT si mai ales dk esti intoxicat cu substante toxice asa ca lasati-ma in pace toti si nu mai debitati aici si mai bine stau asa. Punct.
0
20-02-2011, ora 15:27
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Nu mai am nimik de pierdut ????? Mintea o mai am si sunt terminat de tot. Si-au batut joc de viata mea rau de tot si sunt foarte suparat si nervos si eu substante pt cap nu o sa iau NICIODATA mai bine stau asa si dk innebunesc
0
20-02-2011, ora 15:29
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Există şi altele, nu numai olanzapina. Eu am dat un exemplu. Iar treaba cu substanţele toxice nu am găsit-o nicăieri. În fine, dacă mai bine stai aşa de ce te mai plângi, din moment ce-ţi place? Cine, cu ce a debitat când lumea de aici îţi vrea binele?
0
20-02-2011, ora 15:33
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Nu vezi măi Cosmine, că nu-i bine cum gândeşti? Priveşti mintea ca cel mai de preţ lucru pe care-l mai ai (şi foarte bine faci), dar refuzi să ţi-o protejezi luând medicamentele de care are nevoie, chiar cu RISCUL de a "înnebuni". Păi care-i treaba? Ori e cel mai de preţ lucru şi faci tot posibilul să-l păstrezi intact, ori nu mai e şi accepşi riscul de a înnebuni. Ori suntem sănătoşi, ori nu mai suntem.
0
20-02-2011, ora 15:41
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Cum vine ma asta ????? Imi faceti rau si dupa aia ma puneti sa iau medicamente dk vreau sa nu innebunesc, aaaaaaaaaaa, ce vrajeala seaca aveti pe cap, nu am cum sa ma simt mai bine dk iau toate prostiile de medicamente si faceti mistoo de mine rau de tot pe site-ul asta si nu o sa mai intru niciodata ca mai mult rau imi fac.

Ori suntem bagabonti, ori nu mai suntem.
Ori risc tot, ori nu mai risc nimik.
0
20-02-2011, ora 15:48
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Parcă prietenii tăi ţi-au făcut rău. Noi ce rău ţi-am făcut? Ai să revii când o să începi să te simţi şi mai rău. Şi nu din cauza noastră, ci a bolii. Zici că preţuieşti mintea. Încă un motiv în plus să te duci la psihiatru. Mercurul distruge sistemul nervos. Dacă e adevărat că prietenii te-au otrăvit, du-te la medic şi spune-i asta. El o să ştie ce e de făcut după. Dar nu sta aşa...
0
20-02-2011, ora 15:49
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Pe asta va bazati voi ca mi-ar fii frika sa nu innebunesc dk iau medicamente si pana la urma dk ma mai otraviti tot ajung la psihiatru ca n uam incotro, dar eu sunt foarte puternic si nu cedez asa usor si nu ma voi lasa invins sau pacalit NICIODATA, frika este cea mai mare arma de a manipula un om si de a-l subordona, dar mi-ati distrus complet viata de 1 an jumate si asta nu-mi place si sunt foarte revoltat.
0
20-02-2011, ora 16:15
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Mi-au pus o substanta pe baza de Mercur, asa banuiesc, nu chiar Mercur pur ca ma omorau [ Mercurius solubis, biclorura de mercur, cianura de mercur, Proto-iodura de mercur, Bi-iodura de mercur ] pt ca ma regasesc in toate simptomele descrise ca efecte adverse in aceste substante si mi-am dat seama de asta din luna iulie 2010 dar am vrut sa ma tratez singur dar nu am reusit, nu am gasit Dimercaprol, Penicilamina, Acidul α- lipoic, Acidul Dimercaptopropan-sulfonic si e greu sa te tratezi singur pt ca nu am facut medicina si imi este frica si pana la urma dk ma simt mai rau ma voi duce la medic.
0
20-02-2011, ora 16:19
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Cosmine, eu nu PREA ies din casa de putina vreme incoace. E o conditie in recuperare. Asta nu inseamna ca n-am avut o viata hiperactiva si n-am cunoscut foarte multi oameni. Cu baiatul ala chiar am fost la gratare plus ca o vreme prin activitatea mea ne intalneam la multe evenimente. Asadar nu mai face afirmatii nefondate. Tot ce spui
e o constructie aberanta a mintii tale bolnave care nu se bazeaza pe niciun fundament real.
0
20-02-2011, ora 16:24
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Nu contează ca nu-i Mercur, ci săruri de mercur. În organism substanţele sunt descompuse până la starea lor elementală. E o problemă foarte serioasă şi nu trebuie lăsată netratată pentru că în cele din urmă afectează şi psihicul. Uite ce am găsit:

"Otravirea cu mercur este cunosuta sub termenul englezesc "mercurialism" sau "hydrargyria" sau Sindromul Hunter-Russell sau "acrodynia ( cand fenomenul apare la copii) este fenomenul de infectie, cauzat de expunerea a mercur sau compusii sai toxici (compuşii toxici fiind cei pe care i-ai enumerat tu).
La o suficienta expunere la mercur sau elementele sale toxice,
aceasta afecteaza sistemul nervos central si alte organe si sisteme organice ca ficatul ori tractul gastrointestinal. "

Dacă nu vrei să te duci la psihiatru, foarte bine. Dar du-te măcar la un neurolog, nu sta aşa, că nu-i de glumă.
Fă-ţi curaj şi mâine du-te fie la un psihiatru, fie la un neurolog şi spune-i că bănuieşti că ai mercur în corp.
0
20-02-2011, ora 16:24
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Se bazeaza pe intuitie si scoala vietii in mare masura si in a analiza cu atentie tot ce vad si este la vedere dar multi nu observa ca nici prin gand nu le trece asa ceva si eu am curaj sa fac pariu pe cat vrea el ca asa e, dar sa zica adevarul si sa jure cu mana pe Biblie.
0
20-02-2011, ora 22:46
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cosmyn, vorbesti engleza ?

Incearca o solutie de genul asta daca nu ti-s boii acasa :

http://img80.imageshack.us/img80/8025/tetyawonderfuloo1.jpg
0
22-02-2011, ora 00:41
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
ca le-au pus pe doua anu trecut de pe Mess prin decembrie-ianuarie sa se intalneasca cu mine ca sa ma otraveasca mai usor prin baruri pe unde ma duceam sau sa-mi zika dupa aia ca am luat hepatita B de la una in mortii lor de nenorocitii dracu ce sunt la ce s-au gandit, ce le-a mai besit mintea aia de criminali ce sunt, prin cate am trecut eu de peste 1 an jumate nu a trecut nimeni si le-am pus cap la cap pe toate si se leaga in mortii lor vor sa ma otraveasca lent cu cine stie ce substanta si sa mor acasa dintr-o data, sa fac stop cardiac, asa ceva e inimaginabil si am trecut prin prea multe la viata mea si dk era altu il otraveau in 6 luni de nu mai stia de el dar eu mi-am dat seama de complot si ca s-au pus toti pe mine si m-am inchis in casa in mortii lor, am stat in casa si am suferit, m-am izolat de toti aproape ca sa nu mai am contact cu nimeni dar nu poti sa stai singur tot timpul in mortii lor de nenorocitii dracu ce sunt si la cateva luni cand ma prindeau pe-acolo ma otraveau, am luat-o de 5-6-7 ori pana acum, or vrea sa ma omoare, m-au vanat si m-au chinuit mai rau ca pe un animal de peste 1 an jumate de am ajuns sa TURBEZ doar cand ma gandesc cate mi-au facut, altu dk era in locul meu innebunea de tot dai in mortii lor ca merita sa moara in chinuri groaznice pt toata suferinta asta provocata, suferinta psihica si fizika ca am facut Candidoza sau Balanita de la otrava, am si in gura pe limba niste afte bucale, am ochiul stang rosu de mi-au ieit venele, am slabit 3 kg de nu mai ma recunosc, am fata astenica, translucida, trista, obosita, am avut si diaree vreo luna de zile, m-au distrus de tot, astea sunt simptome de intoxicatie cronica cu derivati de Hg sau Hg pur sau oricare alta substanta, mi-a cazut parul din cap de arat peste 35 dk il las mai mare de nr 2, si-au batut jo de mine in ultimul hal, cum sa mai am io incredere in cineva acum dupa cate mi s-a intamplat ????????? Aproape 2 ani de zile si-au batut joc de mine in ultimul hal vrand sa ma innebuneasca de tot dar eu am luat suplimente si vitamine ca sa-mi revin si poate mi-o afecta ireversibil SNC-ul ca e grav, asta e scopul final, asa se face in tara asta, dar i-am surprins pe toti ca nu sunt prostu lor si nenorocotii dracu dk ma mai otravesc 2 ani ma omoara, ca nu mai rezist, iese nasol de tot, iese cu crima pana la urma in mortii lor de CRIMINALI, asa se face aici in judetul asta in care tiganii fac legea.
0
22-02-2011, ora 20:38
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Am facut analize toxicologice pt Mercur, Cadmiu, Plumb si Zinc si toate erau in limite normale si pt toate bolile posibile aproape si toate au iesit negative. Asta inseamna ca am primit rezultate false ale analizelor, pt toxicologie sunt analize fals negative mai ales la Mercur care trebuia sa fie peste limita tolerata biologic [ ca doar sunt inginer metrolog de profesie si ma pricep foarte bine la unitati de masura si am putut purta discutii cu toti doctorii pt toate bolile ] si rezultate false pozitive pt hepatita B ca sa zika ca am hepatita B ca ma simteam rau de la otrava care mi-au dat-o, simplu de tot, vrajeala seaca dar care te face sa crezi in ea pt ca e vorba de viata ta. Pt toata bataia asta de joc trebuie sa plateasca cineva dar nu am nicio putere io ca sa schimb ceva sau sa aflu adevarul ca nu pot, pot sa fac 10 mii de analize si degeaba, asta se numeste bataie de joc sau poate sunt io prea slab mental si cred tot dar oricat de tare ai fii psihic tot cazi, nu ai cum sa nu te ingrijorezi mai ales dk te oravesc cu cine stie ce substanta toxica care iti produce tot felul de stari psihice, derglari ale tuturor organelor, iti da peste cap tot organismul si degeaba poti sa iei toate suplimentele nutritive sau vitaminele.
O sa ma duc la un dr sa-i zik ce am patit sa vad dk vrea sa ma trateze corect sau nu, ca stiu cu ce se trateaza aproape orice boala si pt orice exista tratament dk te interesezi si dk nu ma va ajuta nimeni, o sa ma tratez singur, cu toate ca am fost in vara 2010 la un laborator de toxicologie si am vb cu o dr de-acolo dar mi-a ras in fata si a zis sa ma duc la psihiatru, , o tin minte toata viata mea si pe toti o sa-i stiu ca asa ceva nu se uita niciodata, nu poti sa uiti cand cineva face mistoo de tine in halul asta si iti rade in nas ca la ultimul om. Sper sa trec peste asta cu bine !!!!
0
22-02-2011, ora 20:46
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Delir ipohondriac si paranoic !

Ma recunosc destul de bine in primul. Am exasperat mai multi doctori ca am tot felu de boli, da io aveam o banala infectie urinara si nu am tratat-o (:

Revin-o la realitate, cel mai probabil ca e din cauza glutenului + candida. Evident ca ar merita sa suplimentezi cu tot felu de chestii cunoscute ca benefice in boala psihica : omega 3 + vit E, zinc, magneziu etc.
0
22-02-2011, ora 20:49
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
eu ma bucur ca esti optimist si ca te-ai decis sa mai incerci la doctor. Aici ai reusit sa demonstrezi cu brio ca ai o afectiune psihica dar daca o iei din pripa ai sanse mari sa intri in remisie.
Stiu c-o sa ma injuri in gand si o sa-mi spui iar ca-mi bat joc de tine, cunoastem placa. Vezi bine ca toti am suportat cu stoicism toate rabufnirile tale asupra noastra care pan' la urma n-avem alta vina decat aceea ca exprimam ce simtim si ce efectiv vedem ca se intampla cu tine. Asta ar trebui sa-ti dea de gandit.
Esti inginer ce dreq ?! Fa si tu un calcul simplu - geometric. Practic nu poti schimba proiectia respectiv axa destinului tau in timp si spatiu dar poti calcula tangetialele asa incat sa nu mai suferi socuri intolerabile.
0
22-02-2011, ora 20:58
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Cosmine, iti dedic un canticel
http://www.youtube.com/watch?v=CVmJhbhjPYU
0
22-02-2011, ora 21:16
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Tratament intoxicatii cu Mercur : Seleniul 50 mg/zi (este general acceptat ca antidot al mercurului); homeopatia, biorezonanta (si pentru diagnosticare si pentru tratament), complexul de vitamine C si E naturale, de provenienta organica, consum suficient de apa, transpiratii (bai fierbinti de picioare) urmate de dusuri si frecatul pielii cu manusa; argila; ulei din seminte de in (prelucrate la rece), macris.
Iar pt tratamentul intoxicatiei cu saruri organice : Dimercaprolul, Penicilamina, Acidul α- lipoic, Acidul Dimercaptopropan-sulfonic.
Toate celelalte metale Zinc, Plumb, Cadmiu, Magneziu. etc. intra in reactie cu Mercurul formand compusi toxici bai Kropotkin [ ce nume ai - chinui oamenii cu sfaturile tale false ], asa ca lasati-ma dracu in pace toti ca eu studiez problema intoxicarii cu Mercur sau substante toxice de 7-8-9 luni de zile aproape zilnic si stiu despre aproape orice substanta si am si Net-ul la dispozitie si ma informez [ apropo mi-au bulit si calc nenorocitii si mi-au dezactivat placa de retea, l-am dus la reparat si de-abia am reusit sa ma conectez la net ca mi-au dezinstalat softul placii de retea, calculator de 42 de mil nou nout ]. Cat va mai dura ma bataia asta de joc ca ajung la puscarie
0
22-02-2011, ora 21:30
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
ia-ti un calculator de 3 mil. de la okazii si un IP dinamic. Cine are sa stie cine esti tu in eter ?!
Fenteaza-i, fii istet !
0
22-02-2011, ora 21:44
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
N-am vrut sa spun ca tot la psihiatru ajungi, mai omule, tu atat ai inteles din fizica cuantica ?!
Cosmine, Cosmine :))
0
22-02-2011, ora 21:52
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
" Crearea particulelor din energie pura reprezinta fara indoiala un rezultat spectaculos al fizicii relativiste. Ulterior, teoria cuantica a demolat conceptele clasice de corp solid si lege strict determinista, la nivel subatomic corpurile materiale solide ale fizicii clasice newtoniene prezentandu-se ca unde de probabilitate, iar acestea se refera la probabilitatea interactiunilor "
0
26-02-2011, ora 20:58
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Poate o patesc chiar de la vitaminele si suoplimentele pe care le-am bagat in mine si dk e asa sa mi-o fac singur, ca m-au otravit si io am luat suplimente aiurea ma jur pe viata mea ca o sa ma razbun pe cine nimeresc la cata URA am in mine fac macel.
0
27-02-2011, ora 15:21
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Exista mai multi nebuni decat intelepti, si chiar si in cel intelept exista mai multa nebunie decat intelepciunea.

Exista intotdeauna putina nebunie in iubire. Dar de asemenea exista intotdeauna o farama de dreptate in nebunie.

Nebunul nu este omul care a pierdut ratiunea. Nebunul este omul care a pierdut totul in afara de ratiune.

Fiecare om are cate o nebunie, dar cea mai mare nebunie este sa nu ai niciuna.
0
28-02-2011, ora 19:35
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
9133 de vizite in mai putin de o luna de zile, cati dusmani am in orasu asta si toti sunt bagati pe la partide, au intrat rpd sa vada ce scriu milogii, ce s-or fi mai distrat citind dar va venii timpul cand ma voi razbuna crunt pe toti cei care mi-au facut rau premeditat, roata vietii se invarte.
0
01-03-2011, ora 15:06
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Cosmine maica, pe tine nu te mananca niciodata'n kur sa iesi afara, sa traiesti, sa iubesti, sa-ti strigi bucuria de viata, sa faci pe dracu ghem ?!! Acum fii sincer, cu ce-ti tratezi bataturile din palme ?
0
01-03-2011, ora 15:08
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
ia sa-ti mai pun o picatura pe rana :) :

http://www.youtube.com/watch?v=aJq2VAnfPtwfeature=related
0
01-03-2011, ora 19:19
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Nu, niciodata.
0
01-03-2011, ora 19:50
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
M-am distrat prea mult la facultate, mi-a ajuns, mi-am trait viata destul distrandu-ma.
Adaugă un comentariu / răspuns
196 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •