schizofrenie.manifestari

196 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›
0
14-02-2011, ora 21:51
Radhu
Nu este medic/terapeut
Radhu
Domnule,
Familia (ca si institutie cel putin) va exista mult timp in viitor... Poate relatiile din interior sa evolueze sub forme diferite fata de cele pe care noi le stim azi, asa cum s-a si intamplat in istorie (numai daca ne gandim la complicata organizare a familiei romane, una civilizata la acea vreme)... Viata de familie nu este inutila, reuneste multe din valorile spirituale pe care tu in acest moment nu le mai simti. Dar peste timp iti vor reveni (chimic cel putin) simturile. Te asigur ca nu vor cadea cortinele pentru viata de familie...

P.S. Nu sunt un tip credincios in sensul stiut de biserica, insa iti sugerez sa spui o rugaciune, in gand, seara la culcare.
0
14-02-2011, ora 22:33
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
nu-i vorba de familie ci de relatia pura dintre oameni. Aceea capabila sa-ti ofere caldura si stabilitate, un punct de echilibru, sa nu mai fii asa dezlanat si ravasit in toate directiile. Probabil n-ai simtit niciodata ca tine cineva la tine si asta nu numai ca te-a inrait dar te-a indepartat de toate cele sfinte.
Sper sa intalnesti o fata pe care s-o poti iubi si sa-ti doresti a dobandi sentimentul barbatiei.
Aci riscam sa dam in clisee dar iubirea ajuta foarte mult. Vine primavara. Indragosteste-te ! uita de tampenii.
Candva, sper ca in curand, te vei amuza de tot ce zici acum.
0
15-02-2011, ora 13:42
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Unde sa intalnesc o fata dk io nu mai am prieteni cu care sa ies in oras, nu mai am nimik, nu lucrez si nu fac nimik si nu se uita nimeni la tine oricat de bine ai arata, m-au terminat de tot, asa scoti un om din societate si il faci de isi pierde toata increderea in el si il distrugi psihik din toate punctele de vedere de nu mai are curaj sa se mai intalneasca cu persoana de sex opus si stau toata ziua in casa si pe internet nu gasesti nimik ca nu asa se face o relatie si nu am putut iubi pe nimeni pana acum ca asa sunt eu fara sentimente de iubire, nu pot sa zik " Te iubesc ", poate ca din cauza ca nu am primit iubire cand am fost mic si nici acum nu primesc si sunt foarte inrait din cauza asta recunosc dar asta si din cauza celor intamplate de vreo 1 an jumate si mai ales de 7 luni, din vara trecuta de cand au inceput sa-si bata joc de mine peste tot si asta e dureros, e cea mai dura realitate cu care se poate confrunta un om in viata sa fie batjocorit peste tot si dupa aia sa te mai si faca lumea nebun si pe zi ce trece imi dau seama ca am fost scos din sistem si ca orice as face nu mai am niciun viitor in tara asta, poate ca sunt eu vinovat si mi-am facut-o cu mana mea, asta e, dar caracterul unui om nu se poate schimba mai ales dupa varsta de 25 si asa voi ramane toata viata.
0
15-02-2011, ora 17:08
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Sunt barbat, nu sunt deloc complicat, sunt relativ simplu, ce am in inima am si in minte, cand vine vorba de cele 2 cuvinte, cuvintele alea 2, dar dk nu ti le spun nu inseamna ca nu, ca nu..., sunt barbat, nu sunt genetic structurat sa spun asa ceva si sunt convins ca la fel s-a intamplat si cu aia dinaintea mea, eu incerc dar nu prea reusesc, cred ca nu e specifik barbatesc, tot usor sa incerc sa-ti soptesc " Te iu..", ce greu e, nu ca pot, " Te iubesc ".

Sanatate, fericire si iubire !!!
Pace, lumina si iubire !!!
0
16-02-2011, ora 15:48
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Cosmin, iubirea nu trebuie s-o spui ci s-o simti. Contrar ideilor ca un om iubit e mai fericit, eu cred ca singura fericire si implinire valabila este aceea pe care ti-o da sentimentul ca iubesti.
Iubirea exista in noi in cantitati imense, trebuie doar sa deblocam mecanismul prin care ea poate sa iasa din noi si sa se reverse in lume. Astfel oamenii care au inteles sa iubeasca oricum si pe oricine fara sa contabilizeze ce primesc in schimb, au ajuns intr-un stadiu superior al dezvoltarii umane, acolo unde nu te ajunge pre des suferinta
si capeti o detasare suverana capabila sa te protejeze de tot ceea ce in mol normal atinge muritorii de rand, vesnic tributari cliseelor stupide care-ti tin atat de inchistati in propriile lor limite de perceptie.
Desigur ca noua, femeilor nu ne convine cand un barbat spune cu surinta in stanga si-n dreapta " te iubesc"
dar am avut placuta experienta sa intalnesc in viata oameni care si-au depasit limitele si au ajuns sa iubeasca efectiv viata, cu tot ce presupune ea. M-am gandit adesea ca e dezgustator sa vezi un barbat care iubeste toate femeile pe care le intalneste dar in acelasi timp am inteles ca mecanismul prin care omul ajunge acolo nu are legatura cu altruismul ci este unul cat se poate de egoist. A invata sa iubesti fara sa astepti nimic in schimb te scoate din limite si te plaseaza pe un palier superior in care poti privi toate micimile lumii condescendent.
Sunt oameni care se retrag de lume si se inconjoara de animale sau de plante pe care le iubesc. Vorbesc cu ele...
de ce oare, pentru ca avem nevoie sa revarsam iubirea dar unii mai nepregatiti si necunoscatori ai naturii umane risca sa dea de belele cand se aventureaza in prea multa dragoste fata de oameni.
Unii care au fost loviti si dezamagiti in dragostele lor lumesti s-au apropiat prea mult de dumnezeu... in orice caz, omul e facut sa iubeasca sub orice forma.
Si nu intamplator, aceia care iubesc foarte mult sunt oameni fericiti pentru ca li se intoarce evident mai mult bine.

Si apoi ce-i acela " sistem" ? Poate fi un mecanism creat de oameni, imperfect ca tot ce creeaza oamenii.
Singurul sistem la care trebuie sa te raportezi esti tu, sa-ti gasesti locul in propria ta viata si sa -ti carmesti singur destinul. Sistemul il poti genera tu. Poti face lucrurile din jur sa se raporteze la tine !

orice minoritate isi gaseste intr-un final propriile sisteme de referinta. Tu esti flexibil si permebil, esti tanar si gandesti corect. Iti asumi si-ti recunosti vina ceea ce e mare lucru.
Sunt altii acre se cred destepti si sanatosi la cap insa sunt limitati si rigizi in gandire, tributari unor sabloane care-i impiedica sa vada si sa-si constientizeze realitatea, incapabili sa faca conexiuni simple.

oricand ai nevoie de un sfat ma gasesti aici sa vorbim.
Sanatate si numai bine iti doresc
0
16-02-2011, ora 17:26
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Sa fii exclus din sistem si din societate este cea mai dura pedeapsa pe care o poate primii un om in viata si asa ceva lasa rani adanci sufletului si psihicului unui om si nu mai poate traii dk toti ai sunt impotriva si sunt aigur de ceea ce zik ca mi-am dat seama foarte bine ce mi se intampla ca doar nu sunt retardat sau nebun sa nu-mi dau seama sau sa zik ca totul e doar in mintea mea si ca mi se pare sau sa dau vina pe ghinion, asa ceva nu se poate, sa ai atata ghinion cat am avut io in ultimul timp este peste orice limita a bunului simt, nu mai suport atata bataie de joc din partea tutror si sa URLU cat ma tine gura si o sa fac ca dracu ca sa ma auda cineva pt ca este pana la urma un strigat de ajutor ca prea mut si-au batut joc de mine psihik si poate cine stie si fizik de m-au nenorocit de tot, oi avea Doamne fereste SIDA ca degeaba poti sa faci 10 mii de teste dk nu vor sa aflu adevarul nu o sa aflu NICIODATA si in cativa ani de zile mori fara tratament, e inimaginabil asa ceva, sau sa otravesti un om lent pana moare, am citit pe net cum unii procurori au fost otraviti lent cu substante toxice si au murit ca nu-ti dai seama si pana la urma organismul cedeaza si nu trebuie sa fii cine stie ce mare om ca sa patesti asa ceva, sa fii important, cu atat mai bine cand nu te stie nimeni, oricine poate patii asta intr-o lume atat de NEBUNA in care traim !!!!!!
Sanatate si numai bine !!!!!
0
16-02-2011, ora 17:35
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
asa este Cosmine, si eu de cum te-am vazut mi-am propus sa te distrug psihic dar n-am crezut sa fie asa de usor. Cu altii a fost mult mai greu. Presevereaza !
0
16-02-2011, ora 17:38
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cosmyn, inca mai astept raspuns la topicul cu statuia din profilul meu.
Adica parererea ta concreta despe subiectul respectiv !
0
19-02-2011, ora 14:30
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Ca sa fii otravit in tara asta nu trebuie neaparat sa fii cineva important, aiic e vorba de putere, dk superi pe cineva rau asta patesti 100% si au mai patit si altii asa ceva [ Mitoseru, Puya, si de Mircea Badea s-au luat rau de tot si se ia si acum si l-au amenintat cu toate bolile ], aici e vorba doar de putere pura, ai putere sa faci asa ceva unui om ai faci, e voarba doar de caracterul omului si dk ai gura mare si vorbesti ceea ce nu vor altii sa auda sau faci pe nebunul cum am facut io, am amenintat si cu atentat terorist si imediat am fost pedepsit de unii prin intermediul altora normal, a prietenilor de langa mine si va garantez ca oricine trece prin asa ceva nu are cum sa nu se gandeasca la tot ce e mai rau si sa nu fie disperat cand esti batjocorit peste tot pe unde te duci, cand esti urmarit, cand esti vanat pur si simplu sa ma otraveasca cu cine stie ce substanta ca doar nu mi-or fii pus Arsenic, Uraniu, Mercur sau alte substante foarte toxice sa fac cine stie ce boli sau imi fac acum bucata rau de tot ca am vb prea multe tot ce e posibil, nenorocitii sunt in stare sa ma omoare si ai cred in stare de orice pe-astia bagati prin toate partidele politice ca sa traga si ei din conducta cu bani a statului si mie nu mi-e frika sa nu vb despre asta pt ca asa se intampla iar partidele astea politice sunt de fapt niste mari gasti in care toti se inteleg bine si se cearta doar la mistoo la TV ca sa prosteasca prostii ca ei cred in doctrine de partid, sunt de stanga de dreapta, vrajeala seaca pt prostime, mi s-a luat de toti hotii din tara asta pana peste cap care ne fura de 21 de ani in ultimul hal si care au saracit tara rau de tot si poporul roman, ajunge gata, pana aici in plm ca nu s-a schimbat nimik de revolutie pana acum in tara asta plina de comunisti, asta e democratie ????, asta e o mimare penibila a democratiei si trebuie neaparat sa se schimbe ceva in tara asta in urmatorii ani dk nu o sa fie nasol de tot, o sa iasa lumea in strada, mai facem o revolutie cum au facut egiptenii la Cairo ca ne-am saturat de toti HOTII din tara asta si nu incit la violenta dar noi tineretul chiar nu mai avem nicio sansa in tara asta, nu ai servici, salarii mici, rate la banci, intretinerea scumpa, mancarea scumpa, hainele scumpe, totul scump in tara asta si ei nu au fost in stare sa faca o autostrada klumea in 20 de ani, au facut 42 de km de sutostrada cu 40 de mil de euro pe km, nici in Austria nu e atat de scump care au facut autostrada prin muntii si viaducte si astia la noi pe campie frate sa coste km 40 de mil de euro, e posibil asa ceva ??????, astia ne iau de fraieri pe toti din tara asta dar tineretul din tara asta nu mai e asa de usor de prostit ca inainte !!!!! AJUNGE GATA !!!!
0
19-02-2011, ora 15:36
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Metoda asta de excludere din viata sociala a unui om mi se pare cea mai diabolica, cea mai parsiva si cea mai dura metoda de distrugere a unui om si este foarte greu sa treci prin asa ceva si sa traiesti asa, iti trebuie cum bine a zis cineva de-aici de pe forum un foarte mare echilibru interior ca sa faci fata singuratatii si a faptului ca toata lumea este impotriva ta, asta e cea mai dura realitate care i se poate intanpla unui om in viata dupa parerea mea si asa ceva a fost inventat si aplicat pe vremea comunistilor si mi-au facut-o si mie acum sa ma excluda incet incet din viata sociala, sa nu mai am prieteni si e foarte greu sa traiesti pe pielea ta asa ceva, dar o sa invat sa supravietuiesc si asa si sa-mi aleg mai bine prietenii si o sa fiu foarte atent pe viitor si am avut multe de invatat din aceasta experienta foarte neplacuta unde toata lumea a avut ceva cu mine si m-au otravit ca pe animal urmand ordinele date de la partidul pe unde sunt bagati si m-au executat fara mila de nu mai am incredere in nimeni. Absolut toate fetele care ma stiu si sunt si ele bagate prin partide au aflat ce am patit si chiar una mi-a zis ca nu ar vrea sa fie niciodata in locul meu si mi-am dat seama ca e ceva foarte grav dk a zis asa ceva inseamna ca sunt exclus din sistem si nu ai cum sa lupti singur cu asa ceva cred eu acum, nu stiu ca sunt inca la inceput dar o sa prind experienta si o sa ma ridic incet incet si o sa le arat la toti de ce sunt in stare.
Sanatate, fericire si iubire !!!
0
19-02-2011, ora 15:48
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Cosmyne, daca cineva iti spune ceva nu inseamna neaparat ca ce ti-a zis are o semnificatie ascunsa si ca ar stii de vreun "complot" impotriva ta. Si degeaba incerci sa arunci vina pe altii pentru tot ce nu ti-a reusit tie in viata sau pentru toate erorile pe care le-ai facut, vezi ca propria ta minte iti joaca feste. De fapt, iti debiteaza tot felul de prostii - partide si mafie care te otravesc si vor sa-ti distruga viata, e mai rau ca-n cartile lui Corut! Daca ai intr-adevar vreo boala, chiar daca e hepatita B, incearca sa te obisnuiesti cu ideea si sa te tratezi cum iti spun medicii, tine dieta si fa ce trebuie ca sa-ti fie bine, lasa-ne cu amenintarile si cu rautatea ca de cand te citesc o tii numai una si buna.
0
19-02-2011, ora 16:00
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Cum ma sa am vreo boala ca hepatita B cand nu aveam asa ceva pana acum 1 an si nu aveam de unde sa o iau si dk am inseamna ca mi-au dat-o intentionat si pt asta a sa ma razbun pe toti pt pacatul asta de a da o boala unui om sa-l faci sa sufere toata viata lui, regim nu o sa tin niciodata ca nu vreau ca sunt destul de slab si si-au batut joc de mine rau de tot si io nu aveam cum sa iau o boala atat de grava si mintea mea nu accepta asa ceva NICIODATA si am impresia ca cineva se joaca cu viata mea si e nasol si nu DEBITEZ ma nenorocitilor voi astia care sunteti pusi sa scrieti aici pe forum si care luati bani pt asta lasati-ma dracu in pace ca mi s-a luat de voi, sunteti niste oameni de nimik dk faceti asa ceva si nu am ce vorbii cu astfel de oameni !!! Recunosc am facut erori in viaat dar nu merit sa mi se intample asa ceva NICIODATA !!! Doctorul de la Matei Bals mi-a zis ca trec prin boala si ca s-ar putea sa ma fac bine si dk nu este asa e grav de tot, nenorocitii m-au otravit ca sa am aceleasi simptome ca cele de hepatita B asta au facut si stiu foarte bine si acum or fii in stare chiar sa-mi dea pe bune hepatita B ca sa sufar toata viata ca sunt in stare de orice si nu am rautate in mine doar sunt extraordinar de suparat si de revoltat pt asta si nu se joaca nimeni cu viata mea in halul asta !!!! Punct.
0
19-02-2011, ora 16:37
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Da, vezi ca eu sunt din partidul Romania Mare. :) Vadim are ceva personal cu tine!
Nu vreau sa fac misto, dar nu ma pot abtine.
0
19-02-2011, ora 16:52
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Ma iei si tu la mistoo cum m-au luat astia pe mine de 1 an jumate peste tot ca au vazut ca sunt mai slab de caracter si pun botu la toate vrajelile lor, innebunesti dracu de tot dk face cineva mistoo de tine in halul asta si recunosc ca sunt mai slab si mai credul ca asa sunt si parintii mei nu ca altii din familii de nenorociti, familii de muncitori, eu sunt din familie de intelectuali si se vede ca sunt mai credult decat altii si stiu foarte bine cum sunt, am avut timp destul sa ma cunosc pe mine insumi si nu o sa mai fac aceleasi greseli pe care le-am facut si toata experienta asta o sa fie o lectie de viata si am avut multe de invatat.

Corneliu Vadim Tudor este cel mai adevarat om din tara asta si nu ar face NICIODATA rau la nimeni, asa cum mi-au facut astia mie si pt asta il respect foarte mult si sunt convins ca dansul stie TOT ce se intampla in tara si de-asta isi bat joc de el in ultimul hal de 20 ani incoace, si exista o vorba crestineasca care zice in felul urmator : " Doar oamenii puternici si corecti sufera in viata ", trage singura concluzia.
0
19-02-2011, ora 17:27
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Cosmyne lasa vreajeala si fa si tu ceva distractiv si deconectant - iesi la o plimbare prin parc (daca nu vrei sa te vezi cu prietenii la o bere de exemplu) sau uita-te la Romanii au talent. E acum pe Pro TV in reluare, eu am vazut-o aseara si M-AM PRAPADIT DE RAS!!! Pe mine una m-a distrat copios.
0
19-02-2011, ora 23:26
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
mie mi-a placut baiatul acela de 15 ani cu voce de contratenor. O revelatie !
Ceilalti nu mi s-au parut asa amuzanti. Mai mult rad cand citesc ce scrie Cosmin. E mult mai talentat !
Pacat ca n-a partcipat la concurs cu talentul lui :)
Niciodata nu stii cand iti descoperi o noua vocatie in viata.
Tenacitatea si perseverenta cu care-si sustine ideile sunt calitati demne de orice winner :)
0
19-02-2011, ora 23:34
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Tu ma iei pe mine rau de tot la mistoo nu ti-am zis ca nu mai ies cu prietenii in oras ca m-au otravit nenorocitii de am facut Candidoza bucala si genitala si stau numai in casa si ma uit la TV normal si stiu toate emisiunile si poate ma iradiaza prin TV sau prin monitorul calculatorului, asta mai imi trebuie si simt ca se intampla ceva cu TV-ul meu ca nu prea se mai vad posturile bine si imi da de banuit ; de-asta m-au otravit ca sa stau numai in casa la TV si la PC si asa ma distrug in cativa ani de zile dk m-au otravit bine sau cine stie ce boala virusologika oi avea de am Candidoza bucala recurenta si care cred ca s-a extins si in gat si e grav. Nu mai zik nimik ca stiu ca nimeni nu ma crede si asa ceva pare SF dar simt ca nu e de bine pe zi ce trece.
0
19-02-2011, ora 23:51
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Cosmine, iauzi ia !! http://www.youtube.com/watch?v=XlXm3W1tlcgfeature=related
0
19-02-2011, ora 23:53
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Irina esti sadica si te bucuri de raul altuia si mai faci si misto si vezi ca Dumnezeu este mare si vede tot. imi pare rau dk suferi de o boala asa de grava dar gandeste-te ca eu suspectez o infectie HIV sau o intoxicatie cu o substanta foarte toxica [ Benzen.etc. ], care provoaca cancer, leucemie, candidoza, scaderea sistemului imunitar si tot felul de probleme ale organismului si e dreptul meu sa ma gandesc la tot felul de scenarii care ar putea devenii realitate Doamne fereste asa ca te rog frumos nu mai face misto. Ai inteles ?????? Prefer sa ma fac de ras in fata tuturor care imi citesc comentariile ca sunt barbat si nu ar trebuii sa ma impacientez asa de tare, asta e, dar voi afla ADEVARUL !!!
0
19-02-2011, ora 23:55
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
din kauza ta m-am spurkat si eu sa skriu cu kapa asta care cred ca e contagios si asta e foarte graaav :)
Daka raman asa markata pe viata sunt in stare de orice, o sa ma razbun sa stii !!:)
0
20-02-2011, ora 00:05
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
suspectezi da´ti faci singur rau ca te gandesti aiurea la tampenii. Cum sa ma bucur de raul tau mai omule, tu te auzi? Deocamdata nu ti s-a confirmat nimic in afara de candidoza aceea recurenta.
Mai bine zi ca nu iegzista drac mort deci n-ai cum s-o patesti tocmai tu.
0
20-02-2011, ora 00:20
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Scrii la misto " iegzista ". Incerci sa ma enervezi din cate vad si m-am saturat de mesajele astea cu subinteles de la toata lumea, mai ales de la doctori care fac misto pur si simplu de mine stiind ce am dar se fac ca nu stiu vrand sa bage frica in mine, m-am prins, iar INCERTITUDINEA ma omoara si cum zicea si Einstein adevarul este relativ dar pana la urma tot o sa iasa la suprafata.
0
20-02-2011, ora 12:24
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Poate fac Doamne fereste ceva grav de la stresul in care stau, de la suplimentele care le iau aiurea sau de la toxinele din corp sau cine stie ce boala virusologica, poate imi dau peste cap tot organismul si fac vreo boala autoimuna cum a facut si Irina ca e grav de tot, pana acum nu m-a durut nimik, am o stare de slabiciune, nu am forta deloc, miscare nu fac aproape deloc si nu e bine, Doamne fereste sa am ceva grav ca ma jur pe viata mea ca in momentul ala innebunesc de tot si ma duc direct ca un TURBAT si iau viata la unii intr-o secunda ca eu nu sunt sanatos la cap, eu sunt nebun rau de tot, eu mi-am distrus familia in cateva luni de zile dar dk am ceva din cauza otravii sau a unei boli e nasol, mie imi vine sa ma razbun de-acum doar pt ca m-au otravit nenorocitii dracu, imi vine sa ma duc la puscarie in mortii lor de nenorocitii dracu ce sunt, auzi nu mi s-a confirmat nimik in mortii lor ca mor cu toti doctorii de gat atunci pe loc, de mine nu-si bate nimeni joc in halul asta sa ma imbolnaveasca, eu care nu am avut nimik niciodata in viata mea si acum sa stau in stresul asta maxim ca as putea avea ceva, stiu ca stresul poate sa ucida, DOAMNE DUMNEZEULE IARTA-I CA NU STIU CE FAC !!!
0
20-02-2011, ora 12:47
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Cosmin, de ce nu te duci tu la un psihiatru să-ţi dea un antidepresiv şi un anxiolitic? Şi-aşa crezi că te-a otrăvit lumea... ce poate fi mai rău? Sunt unele medicamente care chiar protejează creierul şi ar putea să reducă din efectele acestei otrăviri. În plus, doua medicamente despre care poţi citit pe toate site-urile chiar nu pot fi mai rele ca otrăvurile precum mercurul, benzen şi altele. Deci nu vei avea nimic de pierdut. În cel mai rău caz (şi cel mai neplauzibil) nu se va întâmpla nimic. În cel mai bun caz, vei începe din nou să duci o viaţă normală ca acum un an. Hepatita B se ia prin contact sexual şi din ce îmi amintesc, ai scris că ai fost la o prostituată. Gândeşti prost dacă crezi că medicii îţi vor răul. În primul rând, dacă tu ai fi medic, ai căuta să-ţi baţi joc de pacienţii tăi? Mă îndoiesc. Dar aşa cum tu ai vrea să faci bine, tot aşa şi medicii la care ai fost au vrut să-ţi facă bine. Şi te asigur că dacă cineva voia să te otrăvească, nu mai trăiai un an şi ceva. Ca să deranjezi pe cineva atât de tare încât să-şi bată capul să te otrăvească, trebuie să te învârţi într-un mediu mafiot, nu aşa..că ieşi tu la un suc cu amicii şi-ţi toarnă ei cine ştie ce substanţă. Nimeni nu ţi-ar fi pus ceva periculos în pahar pentru că ar fi riscat să te omoare şi să ajungă la închisoare. Şi din 4 prieteni, unul tot ar fi avut conştiinţă şi ar fi luat măsuri.. nimeni nu face o astfel de alinţă împotriva unui om. Prietenii, dacă au chef de glume proaste, ţi-ar fi pus un laxativ, cel mult un drog uşor. Nu o otravă.

Nu ştiu de ce ai tu ciuda asta pe psihiatri. Dacă te duci la unul nu înseamnă că eşti nebun. Aşa cum unora tiroida le secretă prea mult hormon, aşa şi altora neuronii le produc prea mulţi (sau prea puţini) neurotransmiţători. Ce te costă dacă te duci şi iei un tratament măcar o lună?
0
20-02-2011, ora 13:15
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Lasa-ma frate ca te omoara lent dk vrea cineva sa faca asta, in cativa ani de zile, te imbolnavesc de tot ca sa ai impresia ca te-ai imbolnavit tu din senin sau ca ai facut tot felul de tratamente, dar cauza principala este ca m-au otravit si de la asta mi-au dat peste cap tot organismul si asa ceva este DIABOLIC, cata URA sa ai pe cineva sa-i faci asa ceva, sa-l otravesti timp de 1 an si ceva lent cu o substanta nu foarte toxica dar una care sa-ti deregleze incet organismul, sa pierzi toate vitaminele din corp si sa ajungi epava si dupa aia dk mai iei si tot felul de medicamente te termina de tot sau iti afecteaza creierul ireversibil, dai in tot felul de boli psihice, asta urmaresc si sunt destul de inteligent ca sa-mi dau seama ca nu e de bine ce mi se intampla si nu mai am incredere in nimeni, ma distrug dk ajung la psihiatru de tot, am fost si mi-a zis ca seman cu Bruce Willis, astia s-au pus pe mine sa ma distruga, asa ceva e inimaginabil, doar mafia face asa ceva si nu doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva.
0
20-02-2011, ora 13:30
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Cosmin, eu te întreb ce mai ai de pierdut dacă iei doua pastile pe zi timp de o lună. Atât.. o lună. Deja ai pierdut cam tot. Sunt atâţia oameni care au luat antidepresive şi n-au murit. Ba chiar s-au simţit mult mai bine. Păi aşa o "otravă" să tot iei :). Serios acum, ce persoană importantă eşti tu ca să te otrăvească lumea. Sunt otrăviţi spionii, şefii de stat, în general oamenii politici (mafia la care faci tu referire nu se chinuie cu aşa ceva.. te împuşcă în plină stradă şi gata). Nimeni nu te-a otrăvit cu nimic. Ţi-am mai spus.. încearcă să gândeşti logic: ieşi cu amicii la o bere. Sunteţi 5. Unul dintre cei 4 propune să-ţi verse ceva în pahar. Din ceilalţi 3, chiar crezi că dacă era ceva periculos, nu se opunea măcar unul? Când e vorba de aşa ceva nimeni nu se mai gândeşte la prietenii, ci la pielea lui. Că dacă ţie ţi se întâmpla ceva, unul era acuzat de omor (cu premeditare) şi toţi ceilalţi de complicitate. Deci nimeni nu ar fi îndrăznit să te otrăvească, să-şi rişte libertatea pentru amuzamentul propriu. Deci nu te mai gândi la otravă.. ca să fii otrăvit cu mercur, trebuie să ţi se toarne puţin, zi de zi. Dacă ţi se toarnă mult de-o dată mori la puţin timp. Nu o duci un an şi ceva. Dacă ţi se toarnă puţin, o singură dată, într-un an este eliminat. Şi cum zici că n-ai mai ieşit cu prietenii aceia ai tăi, nu a mai avut nimeni ocazia să te otrăvească. De acum un an, mercurul a fost eliminat şi nu ar fi trebuit să mai ai nicio problemă. Deci trebuie să cauţi alte surse, nu să te mai gândeşti la otravă. Înţelegi?
0
20-02-2011, ora 13:58
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Bogd28, nu cred ca antidepresive ii trebuie lui. Oricum nu are sens sa incerci sa-l convingi, ca nu realizeaza, au mai incercat si altii. Cred ca e cazul sa-l lasam in pace, daca isi revine bine, daca nu, treaba lui
0
20-02-2011, ora 14:01
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Cosmyne, eu chiar daca am o boala grava, (oricum... inca nici eu nu stiu exact ce am )o sa ma vindec. Pentru ca m-am setat pe vindecare. Intelegi ?
Tocmai am vorbit cu un specialist care mi-a spus ca mai sunt cateva boli de rasunet care ar putea fi asociate simptomelor mele si maine merg iar sa fac analize. Tot ce am descoperit despre boala mea am descoperit pana acum singura ca doctorii n-au stiut ce sa -mi faca.
Tu daca te tot intarati singur si te montezi impotriva lumii mai rau iti faci. Te imbolnavesti chiar si sanatos fiind, ti-am mai spus asta. Mai bine accepta sa iei cele doua pastilute care te vor ajutaa sa te linistesti si te limpezesti cu capul dupa care o sa-ti devina clar ce ai de facut.
0
20-02-2011, ora 14:02
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
*antipsihotice. În fine, vede psihiatrul ce-i trebuie. Dar măcar să se ducă şi să urmeze tratamentul o lună (cât să înceapă să-şi dea seama că nu-i nicio otravă în corpul lui).
0
20-02-2011, ora 14:28
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Sa-mi spele creierul da :)) ca toata lumea imi zice asta de vreo 6 luni de zile si dk iau pastile s-ar putea sa nu mai fiu asa de nervos ca acum recunosc dar mi-ar face mare rau pe viitor din pct de vedere psihic si sunt constient de asta, sau o fi invers dk iau imi va fi bine, asta e, io nu fac nimik si risc si vad dk am ceva peste ani ca doar nu or sa ma otraveasca mereu ca innebunesc de tot, am deja dureri de cap mari cum se schimba vremea afara, cand sunt temperaturi sub 0 grade sau cand scade brusc temperatura. Au mai patit asa ceva si altii ca Mitoseru si Puya pe care i-au lasat fara par in cap si i-au innebunit de tot de au ajuns pe la psihiatru dar eu ma incapatanez si stau asa sa vad ce se poate intampla, pe mine nu ma invinge nimeni niciodata asa de usor, pe Mitoseru l-au otravit timp de 2 ani si stiu asta sigur ca se vede ca nu i-a cazut parul din cauza naturale, probabil si Bendeac la fel a patit ca dintr-o data a ramas fara par si asa se face acum, asta e noua metoda de a distruge un om psihic am presimtit asta de prima data, din primul moment dar nu am avut cum sa ma feresc dk imi place bautura si sa stau numai in casa sa ma izolez de toti nu pot si iar m-au otravit acum luna asta in februarie dar pana la urma va venii si clipa cand vor platii toti.
Adaugă un comentariu / răspuns
196 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •