schizofrenie.manifestari

196 comentarii 1 2 3456 7 Înainte ›
0
12-02-2011, ora 17:00
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Am Candidoza recurenta de la inceputul lunii noiembrie 2010 si nu am tratat-o la timp si nici acum nu mi-a trecut cea genitala, de pe penis si am dat cu tot felul de creme, am folosit 3 tuburi de crema pt Balanita sau Candidoza si degeaba si aceasta Irina imi zice mie ca nu e asa grav dk ai Balanita sau Candidoza, am luat si Probiotice pt flora intestinala ca am citit de asa ceva, doar nu o sa stau ca prostu sa nu fac nimik, am luat si vitamine si suplimente si tot si degeaba vad, am candida bucal, am limba alba, am dat cu toate prostiile si nimik nu vad nicio ameliorare, ma lupt degeaba ca tot nu dispare si asta se face din cauza unui sistem imunitar slabit si dk ai fost intoxicat cu substante foarte toxice, dk ai fost iradiat, dk ai HIV, dk ai facut tratament cu antibiotice [ io nu am facut asa ceva ] si mi-am distrus flora intestinala, asta am patit eu si de-asta imi fac foarte mari griji ca asa ceva nu apare la un om sanatos NICIODATA si apare doar din anumite cauze si care dau peste cap tot organismul si e grav. Am citit pe forum aici ca altii dau cateva zile maxim 2 sapt cu crema si le dispare si io am niste bubite pe penis de 3 luni care s-au facut ca niste cicatrici si nu trec deloc si asta ma umple de URA pe cei care mi-au facut asa ceva si am facut scandal mare cand am fost la consultatie si le-am zis ca asta apare doar dk ai un sistem imunitar slabit si astea sunt primele semne ale unei infectii HIV sau ale unei intoxicari sau ale iradierii si apre in mortii lor mai ales la femei care sunt mai sensibile decat barbatii la asa ceva si la femei e altceva, dar un barbat sa faca asa ceva e grav !!!!!!! Cat dracu sa dureze pana imi trece, 1 an in mortii lor de nenorocitii dracu m-au distrus de tot, cine stie ce mi-au facut de sunt si asa de nervos si am TURBAT in plm de tot baga-vas pl in gat la toti ca dk ati fii in locul meu nu ati mai zice asa ceva si nu ai cum sa nu fii extraordinar de NERVOS cand stii bine ca ai fost otravit si nu e de la Dumnezeu asa ceva, nu e din alte cauze, aici e mana de om si cum Dumnezeu a lasat ca noi oamenii sa facem RAU asa mi-au facut ei acum, m-au otravit ca sa sufar baga-mi-as pl in gura lor de nenorocitii dracu ce sunt si dk am ceva ma jur pe viata mea ca mai bine MOR decat sa sufar fizic nici macar o zi. Nu mai scriu NICIODATA ca mai mult RAU imi fac.
0
12-02-2011, ora 17:10
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cosmyn

este si Candida Clear pe langa probiotice (cate microorg /zi ai luat ?).
Apoi trebuie sa restricitionezi temporar amidonul, fructoza si astea dulci, compoturi, gemuri etc.
Cam tot ce inseamna carbo complecsi.

In rest, cauta in profilul meu. Ce parere ai de topicul meu cu Statuia...

Astept impresii.
0
12-02-2011, ora 17:26
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Am luat 20 de plicuri de 2 grame pulbere oro-solubila ce contine 900 milioane UFC [ unitati formatoare de colonii ] si sunt foarte scumpe peste 500 mii o cutie, am luat de peste 1 milion plus vitamine si suplimente de peste 5 luni de zile, m-am indopat de atatea prostii dar tot mai manac carne, paine, regim nu tin ca nu pot ca sunt foarte slab la varsta mea, am 58 de kg si nu pot sa tin regim, inseamna sa ajung la 50 kg sa fiu subnutrit.

Am auzit la TV pe domnul Emil Strainu ca se poate ucide si prin monitorul calculatorului dk iti trimite radiatii stiind IP-ul calculatorului si in cativa ani te distruge de tot, te iradiaza de la distanta putin cate putin pana faci cancer sau dai in tot felul de boli, se poate asa ceva, e noua arma de omorare de la distanta si se mai pot trimite radiatii si la prizele de curent, prin instalatia electrica direct la aparatele care functioneaza cu curent, prin TV te poate iradia si cel mai usor prin monitorul calculatorului, dk stai mai mult de 10 ore pe zi ai pus-o dar si asa monitorul emite radiatii care sunt foarte daunatoare organismului si dk mai si suferi de vreo boala e nasol de tot. Asta e viata, fara risc nu se poate traii. Ciao.
0
12-02-2011, ora 17:27
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@Cosmyn

Si eu am avut candidoza acum mai multi ani si mie mi-a trecut intr-o saptamana-doua nu mai tin minte exact in cat timp cu Nidoflor, e o crema romaneasca foarte buna produsa de Antibiotice SA, poti sa o incerci si tu ca nu te costa nimic, numai urmeaza cum trebuie instructiunile. Eu mancam complet nesanatos, numai dulciuri, Cola si cafea ca eram toata ziua plecata de acasa si mi-am dat flora intestinala peste cap, in plus eram foarte stresata.Incearca si cu Nidoflor, numai nu sari vreo zi. SI incearca sa mananci sanatos si renunta complet la zahar, duciuri si sucuri in caz ca mananci asa ceva. Adica cred ca cel mai bine e s-o lasi mai moale cu toti carbohidratii.

Cat despre problema cu otravitu si conspiratia gandeste-te si tu logic!! AI vreo dovada ca sa demonstrezi ceea ce spui, in afara de faptul ca asa ti se pare tie? Adu dovezi!!...
0
12-02-2011, ora 17:40
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Nu am nicio dovada concret ca nu ma lasa sa aflu nimik si nu ai cum sa ai dovezi cand este facuta asa de bine otravirea cu cine stie ce substanta la care nici nu se gaseste test, sau poate am o dovada dintr-o conversatie avuta cu unu dintr-un partid si care mi-a zis verbal ca am fost otravit si o sa mai imi faca rau dk nu ma potolesc, dar aia e dovada dintr-o convorbire, nu stiu dk se ia ca proba sau nu, as pute-o folosii dar tot degeaba nu pot sa ma lupt cu toti, unu singur sa se lupte cu cei care mi-au facut asa ceva nu se poate, sunt zeci care au contribuit la asta, doar dk ma duc pe la Drepturile omului, pe la Bruxeles, pe la Haga, sa cheltui tot ce am si poate descopar ceva si sa-i chem in instanta pt otravire, dar asa nu am nicio sansa sa demonstrez ceva atata timp cat mi-au facut-o bine de tot si otrava s-a eliminat cat decat, dk a fost una care sa-mi afecteze doar parul si flora intestinala si sa-mi deregleze putin organismul.
0
12-02-2011, ora 17:53
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Si ma lupt cu un sistem intreg si sunt constient ca nu am nici cea mai mica putere sa demonstrez ceva si astia dk vor ma pot si omora fara nici cea mai mica problema, imi insceneaza ceva sa para ca un accident si m-au rezolvat.
0
13-02-2011, ora 14:14
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Cosmyne, felul in care ne raspunzi noua vorbeste clar despre cauzele problemelor tale. E normal ca ti-ai atras antipatia sau ura cuiva daca ai o gura asa spurcata. Cand esti mic si n-ai putere trebuie sa-ti tii gura sau sa fii mai subtil / diplomat in exprimare. Cine nu dezvolta muschi si putere/ rezistenta fizica ( uneori nesimtire) trebuie sa compenseze cu multa inteligenta si diplomatie.
Toate se rezolva cu cap... nu cu gura mare injurand aiurea pe toata lumea.
Apoi ai spus ca esti credincios dar tu sudui in stanga si-n dreapta fara nicio noima. Dumnezeu nu admite ura fata de semeni ci spune sa vezi in tot ce ti se intampla vointa lui. Dumnezeu lucreaza prin oameni. Asadar te poate pedepsi dar te poate si ajuta prin intermediul lor. Totul este sa intelegi unde si cand ai gresit.
Stiu, traim intr-o lume nedreapta, asta asa este. E foarte greu sa rezisti si sa-ti pastrezi integritatea dar istoria a dovedit ca nu neaparat cei puternici rezista ci cei mai usor adaptabili.
Eu cred ca suferi. Ala te-a speriat zicandu-ti ca ai fost otravit de amici. Poate fi adevarat sau poate nu.
Incertitudinea te macina, e normal sa fie asa... dar si tu exagerezi afirmand ca ai fi urmarit, controlat prin microfoane sau prin mobil, IP si alte tampenii. Asta presupune o tehnica sofisticata si costuri foarte mari, crede-ma ca stiu despre astea. Sincer, nu cred ca cineva ar investi atatea fonduri in sabotarea ta, doar pentru ca ai injurat pe nush ce mare mahar.

Otravirea oricum ar fi fost facuta si cu orice substante... ar trebui sa iasa pana la urma ceva in analize. Candidoza si pelada or fi semne ale unui sistem imunitar slabit din orice alte cauze. N-are legatura cu otravirea.
Imunitatea scade si pe sistem nervos sa stii. Li se intampla multora ca pe fondul unei suparari, a unei situatii de stres sustinut, sa le scada imunitatea si sa se declanseze diverse probleme de sanatate.
Fiind slabit cu nervii poti fi disturbat si energetic.
Exista un aprat mic numit Spiridus, cu unde magnetice de frecventa joasa, care regleaza biocampul si te protejeaza. Ajuta sa te linistesti si-ti creste imunitatea. Eu l-am folosit multa vreme si e extraordinar de bun.
Eram si eu agitata ca nu stiam ce am, innebuneam !! Aparatul ala m-a ajutat.
Crede-ma ca stiu prin ce treci. Daca am glumit cu tine a fost pentru decongestionare nervoasa ca e bine sa te relaxezi putin si sa-ti ocupi mintea cu altceva, sa iesi din starea asta pe care s-ai setat ca te adancesti prea mult in obsesie.

As vrea sa te pot ajuta. Daca vii la Bucuresti ma duc eu cu tine sa faci analize de toxicologie. Nu ma pricep si nu stiu ce se face pentru a depista vreo otravire dar ma interesez.
0
13-02-2011, ora 20:00
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Recunosc ca sunt prost de gura da, si asta mi-a zis si ala cu care am stat de vb si pe care l-am inregistrat ca sunt foarte prost de gura si pt ca am injurat si m-am comportat urat fata de o femeie si am si amenintat-o am patit asta si stiu foarte bine ce am facut, stiu ca sunt spurcat la gura si ca sunt mic da, fara putere, nici fizika si nici psihika si de-asta au putut nenorocitii astia de prieteni sa ma otraveasca atat de usor, ca stiau ca nu le fac nimik, sau si dk as putea ce dracu sa fac sa le dau in cap ca m-au otravit, sa-i astept si sa le dau una cu maceta sau cu ceva, asta ar fii singura solutie ca sa ma razbun pt ce mi-a facut ei mie timp de mai bine de 1 an de zile, si sunt si niste fete/femei care mi-au facut rau, m-au servit la masa intr-un club cu bere otravita, si la 2 frizerii m-au taiat intentionat pe gat si pe la perciuni cu lama posibil sa ma infecteze cu ceva sau sa bage frika in mine si dk vrei sa faci asta unui om ai faci fara nicio problema, pui sa-l urmareasca peste tot, ai faci tot felul de chestii, il nenorocesti dk ai tehnologia si detii informatii, crezi ca sunt nebun, m-au urmarit prin telefonul mobil astia de la politie si tot ce fac pe calculator, stiu tot ce fac, citesc e-mail-urile, stiu cu cine vb pe Mess, exact asta mi-au facut, m-au urmarit ca pe animal peste tot ca sa-mi faca bucata, nu m-au iertat ei pe mine asa usor, dk au vb si la frizerii sa-si bata joc de mine si prin toata barurile din oras si toti prietenii si m-au mintit si toti doctorii ca as avea hepatita B, aici e un complot la nivel mare si au vb si cu cele cu care vb pe Mess, fetele cu care am vb pana sa-mi zika ca am hepatita B sa se dea la mine, m-am vazut cu 2-3 dar mi-am dat seama ca ceva nu e la locul lui si am refuzat sa stau cu cineva, ca sa-mi zika dupa aia ca am luat hepatita B de la una dar mi-am dat seama imediat, dupa privire vezi cand un om vrea sa-ti faca ceva si cand m-au otravit am simtit dar eram si putin ametit si asta e am luat-o, oricine o lua la fel sau poate mai rau ca nu poti sa fii atent ce bei, iti pun in pahar imediat.

Am trecut prin cele mai odioase momente din viata mea, cele mai de cosmar momente, mai rau ca un film de spionaj si de-asta sunt asa disperat si foate nervos si revoltat pt ce mi s-a intamplat pt ca nu stiu ADEVARUL dk mi-au facut rau cu adevarat sau nu, dk m-au otravit klumea sau nu, dk m-au infectat sau nu, e DIABOLIC tot ce am patit pana acum si au vrut sa bage frika in mine de tot, sa ma faca sa vb mai frumos, sa fiu mai cuminte dar le-am zis ca eu asa voi fii toata viata mea si mai bine plec din tara asta sau de-aici din oras si am terminat cu toti si imi bag picioarele in tot, ca nu a reusit tata timp de 27 de ani sa ma cuminteasca si reusesc ei intr-un an si eva dk ma otravesc, vai de p..a lor de nenorociti ce sunt, eu sunt ca un leu de-la care dk il bagi in cusaca mai rau se face si tata e un om foarte al dracu si tot nu a reusit sa ma potoleasca, si oricum cu forta nu rezolvi nimik dar nici cuteroarea psihika asa cum au facut astia cu mine, eu ma jur pe viata mea si dk am Doamne fereste cancer sau Sida nu ma voi schimba niciodata in viata mea !!!!!!!!!!!!!!

Sanatate la toata lumea si lasati-ma in pace ca innebunesc si e nasol, nu vreti sa mai apara inca un NEBUN si unul dat dracu !!!!!!!!!!!
0
13-02-2011, ora 20:19
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Si o sa-mi schimb comportamentul verbal ca stiu ca nu e bun, eu ma exprim foarte bine dk vreau si am si mai multa cultura decat multi altii care iti vorbesc frumos si ei sunt vai de capu lor dar eu nu vreau sa vb frumos, asa m-am format, nu am 7 ani de-acasa asta e, nu m-a educat tata cum trebuie, am lipsit la lectiile astea, asta e, si pt asta am auferit atata si am ajuns sa ma creada lumea nebun, ca nu sunt sanatos la cap, dupa tot ce mi s-a intamplat vroiau sa tac din gura sa nu zik nimik, sa mor de frika, ce tehnica de intimidare, de pe vremea comunistilor, ca mi-am dat seama ca am fost la un gratar odata cu un popa si cu unii din prietenii care i-am avut si a vb codificat despre adevar despre pacatele omului...etc., le-am pus toate cap la cap si toate se leaga foarte bine, absolut toate se leaga si stiu ca toti au fost impotriva mea timp de mai bine de 1 an jumate, din iulie 2009 de cand am fost la o bagaboanta, am innebunit de tot, m-au facut cu capu de tot, mai am putin si ma razbun la sange pe unii din cei care mi-au facut rau, nu mai pot suporta ajunge atata bataie de joc din partea tuturor ca nu sunt animal !!!!!!!!!!!!!!!!
0
13-02-2011, ora 21:29
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Ai dreptate m-au vazut mai mic si de-asta m-au otravit ca stiau ca sunt slab fizik ca mi-au zis unele fete ca de-asta au avut curaj sa ma otraveasca de fiecare data si fara mila si fara frika dar ei nu stiu ca un om foarte slab si fizik se poate transforma in cel mai puternik dk vrea asta cu adevarat si ajunge sa fie atat de nervos incat e in stare de orice, de absolut orice in mortii lor de nenorocitii dracu toti astia care si-au batut joc de mine otravindu-ma si m-au uratit ramanand chel de nu se mai uita nicio fata la mine, ba mai mult acum ma cred si nebun si ca nu sunt bun de nimik, asta e parerea celor mai multe fete care ma cunosc si nu-mi place deloc asta, o sa ma schimb.
0
14-02-2011, ora 09:55
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Doamne, eu ti-am mai zis ca boala se numeste pseudopelada Brocq si ca se trateaza si ca n-are nimic de-a face cu nici o otravire, asa zisa ta otravire e un delir, iar tu esti bolnav.Eu am depresie recurenta si m-am obisnuit cu asta, voi munci atata cat mai pot, si apoi Dumnezeu cu mila, vom vedea ce este de facut.Tu le vrei pe toate, dar esti bolnav, ori aici intervine dilema: cum sa muncesti daca nu mai poti?Sigur, ideal ar fi ca toti sa fim sanatosi, sa muncim, sa ne castigam banii, dar uite ca nu se poate mereu.Ai ajuns sa-ti blamezi prietenii, sa te izolezi, sa spui tot felul de chestii aiuritoare.Uite cum sta treaba, in anumite momente, cand nu ne convine ceva, de vina sunt cei din jur, noi suntem mereu curati si nevinovati, asa si cu tine, constiinta ta iti joaca feste, si-ti spui ca mai bine cei din jur sunt de vina, si temai linistesti.Stai sa vezi cand vei trece la altdelir, la umblatul pe strada si solilocvie, la tot felul de halucinatii si cine stie ce te mai asteapata.Nu intelegi si pace buna si chiar blamezi pe cei bolnavi, mai omule, noi toti cei care avem o boala psihica ne-am asumat-o ca pe o boala obisnuita, iar ceea ce spui tu aduce numai stigma.Ce facultate ai facut?Ce carti citesti?Ce gandesti cu adevarat cand esti doar tu cu tine?Si de ce te nelinisteste perspectiva unei boli?Tu n-ai fost niciodata bolnav?Nebunia de care vorbesti tu are denumiri omenesti, si termenul de nebunie nu cred ca ar trebui folosit decat in anumite figuri de stil.Baiete, am vazut ca tine o multime de oameni, toti nefericiti, i-am vazut in delir, i-am vazutapoi normali.Nu e de crezut ce spui tu, nu esti Napoleon Bonaparte, otravit cu arsenic, stai linistit.Nu mai injura in stanga si in dreapta.Si nu uita, daca tu nu te duci singur la medic, tot la medic vei ajunge, dar dus de altii.Asta-i problema si ti-o spun pe sleau, can-am obiceiul sa mint.Sa te ajute Dumnezeu in toate si sa-ti dea gandul cel bun.Cu stima!
0
14-02-2011, ora 11:30
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Nu are rost sa mai intru in polemici cu dumneavostra sau cu oricine de pe acest forum care imi zice ca sunt diliu si ca nu pot muncii, pot foarte bine sa muncesc si am fost scos din sistem ca asa se face in tara asta de comunisti, te scot din sistem si nu te mai lasa sa mai muncesti si se poarta cu tine foarte urat peste tot pe unde te duci si am vazut pe pielea mea asta, am trecut prin multe pana acum si am avut parte de o experienta foarte neplacuta fiind batjocorit de toata lumea peste orice limita a bunmului simt, de fapt ceea ce se intampla este pur si simplu malefic, este de nedescris in cuvinte ce se intampla si atunci cand cineva are foarte mare ciuda pe tine asta iti face si e dureros, cand toti prietenii iti sunt impotriva, cand aproape toata lumea iti este impotriva si am povestit destul ce mi s-a intamplat si nu mai vreau sa-mi fac nervi pe tema asta, pana la urma fiecare om are un destin, o sa invat sa supravietuiesc si asa si dk chiar asa este o sa-mi dau seama de asta ca nu sunt tampit, sunt destul de inteligent, nu sunt deloc plecat cu pluta si constientizez foarte bine ce mi s-a intamplat si-i blestem sa se aleaga praful de ei si de copii lor pe toti care mi-au facut rau intentionat si care vor sa ma scoata din sistem si sa sufere si ei de 10 mii de ori mai mult decat am suferit eu acum !!!
0
14-02-2011, ora 11:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Delir de persecutie - persoana este convinsa ca este urmarita, otravita, spionata sau constituie obiectul unei conspiratii.

Domnule @ Pulbere de stele

Din experienta mea proprie, in primul rand, pe care nu am de ce sa o neg si o aduc aici ca pe exemplu negativ (Asa nu !) si din cazurile pe care le-am mai intalnit, o persoana care intra intr-un episod psihotic nu isi da seama ca este in episod psihotic si ca trebuie sa se trateze, oricati i-ar zice altii acest lucru.

Eu m-am obisnuit cu asa ceva. Asa ca pastrati-va calmul si nu mai puneti la inima astfel de probleme.

Noi, care avem si noi problemele noastre, fiecare, nu il facem pe Cosmyn, nebun. Departe de noi acest gand. Sper ca el sa inteleaga acest lucru. Ii spunem doar ca simptomele lui apartin unei boli care poate fi ameliorata prin tratament.
0
14-02-2011, ora 11:45
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Eu nu am cunoscut boala pana acum, nu am fost niciodata bolnav de nimik, in afara de cateva mici raceli si am facut de foarte putine ori febra, nu am facut nicio operatie de nimik, nu am avut probleme cu niciun organ si dintr-o data sa aflu ca am hepatita B si ca nu mai pot sa mananc orice, sa beau alcool, sa duc o viata ca orice om, asta a fost cel mai mare soc pt mine si nu pot sa accept asa ceva, ca nu aveam de unde sa o iau si mai am si Balanita sau Candidoza genitala si bucala si asta ma nelinisteste foarte tare pt ca nu aveam cum sa fac asa ceva dk nu eram otravit si mi-am dat peste cap tot organismul si asa ceva este de nedescris, mi-au facut mult rau fizik nenorocitii, si-au batut joc de mine asta au facut pe mana cu doctorii, am curaj sa-mi pariez viata acum in momentul asta ca asta mi-au facut si cine zice ca nu e asa sa-l pedepseasca Dumnezeu si sa-i dea cea mai cumplita boala dk zice ca nu am patit nimik si dk stie ce am patit, pt ca tot cartierul stie ce mi-au facut, toata lumea care ma cunoaste stie ca am fost otravit ca se vede dracu ca mi-a cazut parul, toti care sunt pe la partide si ma cunosc stiu ce am patit si se uita cu mila la mine, le e mila de situatia in care am ajuns si ca am fost scos din sistem, cineva din orasu asta are foarte mare ciuda pe mine si o sa aflu pana la urma cine mi-a facut toate astea, cine a vb cu toti sa-mi faca asa ceva, cine a dat ordinul sa patesc asta, cine a planuit totul, absolut tot ce mi s-a intamplat a fost o inscenare la mare nivel si ai blestem pe toti care mi-au facut rau sa se aleaga praful de ei si de copii lor si sa sufere si ei de 10 mii de ori mai mult decat am suferit eu acum !!!!! AMIN

Dumnezeu sa ne ocroteasca pe toti !!!
0
14-02-2011, ora 12:00
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Iar voi astia care stati pe forum si scrieti si va dati atotstiutori si ca ati trecut si voi prin asa ceva, ori sunteti nebuni complet si nu aveti ce sa faceti decat sa dati sfaturi eronate de cele mai multe ori celor care intra din disperare pe acest forum si care cauta solutii pt situatia in care se gasesc, ori faceti mistoo de toti, sunteti pusi aici sa intrati si sa scrieti numai prostii si sa va dati voi cu parerea la tot felul de afectiuni psihice parca ati fii trimisii lui Dumnezeu pe pamant si care sa le stiti pe toate, e pacat sa faci asa ceva sa discriminezi un om si sa-i dai sfaturi proaste si sa-l manipulezi pana la urma ca asta faceti aici, manipulati oamenii prin Internet si asta e grav de tot, sunt convins de asta dupa ce am stat si am citit ce se scrie pe forum si am analizat foarte bine ce "sfaturi" mi-ati dat cu unele mici exceptii cand unele persoane au fost sincere cu adevarat si mi-au zis adevarul. Numai bine la toata lumea.
0
14-02-2011, ora 15:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cosmyn

Ia-o incet si nu mai face din tantar armasar.
Tu te-ai speriat ca ti se intampla prea multe lucruri si probabil ca majoritatea ar fi reactionat la fel.
Te cred si te inteleg sincer cu bolile acelea legate de caderea parului, de candida si ce mai zici tu ca ai.
Multa lume trece prin asa ceva si nu face un capat de tara din asta.
Nu exista nebuni complet si incomplet, ci doar simptome ale unor boli pentru care s-au inventat medicamente.
De exemplu mie, la un delir asemanator, dar pe alte teme decat ai tu, imi dispar ideile asemanatoare cu cele pe care le ai tu chiar din prima/primele zile de tratament.
Am facut 3 episoade psihotice pina acum. Adica ceva asemanator cu simptomatologia pe care o ai tu.
Puteam sa fac eu orice. Aceste ganduri nu trec, frate, fara tratament. Nici in Romania, nici in orice alta tara te-ai stabili.
Intelegi si te duci sa iei niste amarate de pastile ? Bine. Nu intelegeti ? Tu te lupti cu ele si vezi si singur cat de pacatoase sunt si ce rau iti produc.
Noi chiar nu avem cu ce sa te ajutam pentru ca ce ai tu nu trece cu sfaturi. Vezi si singur cati ti-au scris ? Putea sa nu iti raspunda nimeni. Acuma comporta-te si tu civilizat.
De ce consideri ca e o rusine sa te tratezi de o boala si sa iti mearga bine ?
Intra pe topicul cu schizofrenia sau pe cele cu episod psihotic acut si citeste sa vezi cati oameni au patit lucruri asemanatoare cu cele prin care treci tu si s-au tratat si acum le merge bine.
Ok ?
Toate problemele cu care te confrunti se trateaza domnule, sub supraveghere medicala, nu dupa ureche, nu dupa retete de pe Internet si trec toate, rand pe rand.
Mai fa-ti o data testele pentru hepatita B. Poate or fi gresite rezultatele la analize.
Eu zic sa te linistesti, sa iti faci o asigurare medicala si sa incepi sa o iei rand pe rand si sa iti rezolvi problemele.
Cu putina rabdare, o sa vezi ca vei trece peste toate.
P.S.: Ti-am raspuns la mesajul de pe privat.
Cu pace,
Clara
0
14-02-2011, ora 15:34
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Partea proasta cu tine este, cum zicea si Clara, ca nu reusesti sa vezi mai departe de obsesiile tale...Ti-am zis ca nebunia nu exista, exista boala, ti-am zis ca afectiunea parului de care suferi se numeste Pseudopelada Brocq, n-ai comentat, nu ne explici ce te face asa de deosebit fata de ceilalti incat sa te otraveasca cineva, si cu ce, si cum...Multe intrebari Cosmin, nu vezi ca toti iti spun sa mergi la doctor, noi ce de pe forum nu ne cunoastem personal si nici nu avem ceva cu tine.E o vorba ca atunci cand doua persoane spun acelasi lucru, e mai bine sa le asculti.Intr-un fel, fara sa-ti dau apa la moara, ai dreptate, mecanismul social e orb, nu tine cont prea mult de ramurele ca noi...In rest, as vrea doar sa mergi la un medic, nu mai conteaza specialitatea, poti merge si la medicul de familie, insotit de familie, si sa-i spui, sa-i descrii, ceea ce simti!Cu bine, Cosmin.
1
14-02-2011, ora 15:36
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Ai mare grija, exista in tine o agresivitate latenta sau poate un strigat de ajutor, nu stiu sigur, care te face sensibil la tot ce se intampla in jur, ai mare grija!Incearca sa te linistesti, sa stai de vorba cu tine si sa mergi la medic.
0
14-02-2011, ora 16:06
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
O sa ma linistesc intr-o luna maxim, din luna martie imi revin si nu trebuie sa consult niciun psihiatru pt ca nu am nevoie si consider dupa capu meu si dupa mintea mea ca nu sunt in niciun episod psihotic si tot ce am povestit s-a intamplat si dk doar m-au omenit cu o substanta ca sa-mi cada paru din cap asta e pana la urma, m-am obisnuit la 0 sa ma tund si imi sta bine, seman cu Bendeac :)), nu se moare din asta, dar sa nu cumva sa am vreo boala virusologica ca e nasol de tot, e naspa intr-un cuvant si nu vreau sa ma lupt toata viata cu o boala data intentionat pt nimik in lume.
Referitor la perioada prin care trec acum, este o depresie cronica de cel putin 7 luni de cand am aflat ca am hepatita B si ma intrebam cum e posibil asa ceva ca nu aveam de unde sa o iau, o sa-mi revin prin suplimente si vitamine si osa fie bine dar mie imi este ca unii au avut mare grija de mine si m-au scos in felul asta din sistem, prima data m-au otravit ca sa fiu nervos si sa fac depresie si m-au si amenintat cu bolile si de-asta am facut si Candidoza sau ce naiba oi avea, oi avea Sifilis dar nu stiu dar ceva din sufletul meu imi zice sa stau linistit ca nu e nimik grav si sa ma linistesc ca am trecut prin ce a fost mai greu, am trecut prin momente de teroare maxima de imi venea sa iau o arma sa ma duc direct sa omor lumea pe strada si recunosc am agresivitate mai ales acum in momentul asta si as putea sa dobor muntii la cat sunt de nervos !!!
Sanatate.
0
14-02-2011, ora 16:56
Radhu
Nu este medic/terapeut
Radhu
Salut,
...din postarile lui Cosmyn eu inteleg ori o reprezentatie actoriceasca a unui om sanatos, despre cum se manifesta un schizofrenic si dorinta de a exemplifica pe forum, ori o manifestare reala si necontrolata. Nu stiu cum a avut loc otravirea lui insa el are lacune cel putin in teoriie daca nu in practica. Fac o scurta referire la cum se poate otravi un om cu mercur fara sa o faca cineva din preajma sa. Se induce in mintea unora de catre cei care fol asemena tehnici, ca mercurul s-ar descompune in energie si ar patrunde prin campul energetic exterior al omului. Aiureala...nu exista asa ceva...cine intelege fenomenul constata cu usurinta ca ar rasturna multe situati pe pamant daca reactia asta ar fi posibila. Totul se reduce la escrocherie..cei care folosesc asemena practici, iau un neon, oricare ar fi el, aduna praful din interior care contine mult mercur si-l injecteaza fie pe gaura cheii, fie pe sub prag "victimei" pentru o perioada indelungata. Asa ar arata o otravire reala si cu intentie. Insa partea care il plaseaza pe Cosmyn intr-o zona schizofrenica, ar fi accea ca are o manie de a complica situatiile in moduri cat mai imposibile si greu de inteles, in acest fel fiind el insuri sleit de puteri in a gasi o explicatie logica. Ii sugerez sa faca cateva teste, sa se convinga el insusi daca ceea ce simte, vede si aude face parte din realitate. Un test l-ar putea copia chiar din fimlul "A beautiful mind"... Sincer ma indoiesc ca cineva planuieste sa otraveasca un individ fara un motiv bun... Si daca vreti ca si exemplu, o teorie asemanatoare planeaza asupra mortii subite a Prof. Iorgovan, Parintele Constitutiei din 1992. Se presupune ca a fost iradiat pt o scurta perioada de timp cu uraniu plasat in scaunul din parlament, unde i-ar fi afectat organe vitale, de unde si moartea subita. Aici sa zicem ca au fost motive...nucleul dur al Constitutiei...dar in cazul lui Cosmyn, nu prea vad unul.
0
14-02-2011, ora 18:18
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Dle Radhu, ii dai idei noi lui Cosmyn si maine poimaine revine cu o patologie mai complexa :)
Eu cred ca problema lui consta in faptul ca nu constientizeaza ce i se intampla. Un mecanism al perceptiei e blocat si probabil i-ar folosi o terapie de soc dar nimeni din preajma lui nu stie cum sa-l ajute.
Personal nu cred in depresia lui.

Hepatita B nu-i un capat de lume Cosmine. Eu nu ma pricep foarte bine dar stiu un caz a cuiva foarte apropiat care a fost depistat pozitiv la virus B si apoi la un test ulterior a iesit negativ ceea ce pe el l-a bucurat ca cica s-a imunizat. Apoi mai stiu pe cineva care are virus B de-o viata si asta nu-l afecteaza cu absolut nimic. Isi duce viata
absolut normal.
Slabiciunea ta e faptul ca apleci ureachea la tot ce spune lumea in loc sa -ti pastrezi ferm pozitia si sa-ti formezi propriile convingeri verificate de tine ( dar nu aberant cum o faci acum)
Adica ce-ti zicem noi nu conteaza dar in schimbi te afecteaza ca vorbeste cartierul...
Gura lumii n-o inchide nimeni niciodata si interesul lumii pentru senzational face uneori ca lucrurile sa fie
amplificate peste masura.
O sa fie greu sa-ti recastigi respectul oamenilor dupa episodul asta, mai ales daca locuiesti intr-un oras mic, cu oameni nitel mai incuiati asa... Poti sa zici din ce oras esti?
Daca crezi ca te ajuta fa ceva si muta-te de acolo. Orice sut in fund poate fi un pas inainte. Seteaza-te pe ideea asta si mergi inainte !

Boli de acum o sa tot ai, trebuie sa te obisnuiesti cu asta. Pe masura ce inaintam in varsta apar tot felul de probleme carora trebuie sa le facem fata.
0
14-02-2011, ora 18:32
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Eu stiu ce le poate debita mintea la unii ????, si care se ocupa de asa ceva stiu ce fac cu siguranta ca asa ceva nu face oricine, trebuie sa ai o pregatire sa faci asta, trebuie sa faci practica ca sa otravesti un om cu Mercur sau alte substante foarte toxice, nu stiu dk Mercurul se poate pune in bautura sa ma interesez, dar nu am patit asta sunt convins, am fost otravit cu alta substanta ca sa-mi cada parul si ca sa imi scada/creasca nivelul serotoninei si sa intru in depresie, asta e, legat de hepatita stiu sigur ca nu am asa ceva ca nu aveam cum sa iau pt ca m-am ferit de asa ceva, si am fost precaut ca nu cumva sa iau vreo boala si stiu bine ce am patit si sa nu mai aplec urechea la ce zice lumea, poate o sa ma mut si din orasu asta mic unde lumea este putin mai incuiata si are unele idei fixe si preconcepute si chiar unii se bucura cand vad ce am patit ca asa e lumea sa rada de necazul altuia.

Cu stima si respect. Cosmyn
0
14-02-2011, ora 18:58
Radhu
Nu este medic/terapeut
Radhu
:)
D-na Irina, am postat un comentariu concret, cu foarte putine cuvinte, incercand sa "demolez" toata structura falsa pe care si-a creat-o in juru-i. Am trait cu o femeie care avea simptomatica asemanatoare si am reusit sa-i inving cateva fobii...una din ele era viteza excesiva (adica tot ce-i peste 100 km/h)...A trecut peste fobie insa i-au ramas altele mai grave, cum ar fi teama de boala - ipohindria. Cel mai grav este cazul in care acel om afectat nu constientizeaza afectiunea psihica pe care o are, sau accepta doar de gura celor din jurul sau. Din cate vad, Cosmyn are discernamant si activitate intelectuala normala, insa jocul pe terenul instabil al afectiunilor psihice ii cam face placere... Este posibil sa se plictiseasca in curand si sa abandoneze ideile pe care acum le are, insa ele vor reveni mai tarziu sub alte forme. Poate nu stie ca o idee odata intrata in cap, ea creste si poate sa devina obsesie daca el ca indvid normal, sub o actiune constienta, rupe legatura cu realitatea. Personal, cred ca oamenii "afectati" de astfel de modalitati nu pot fi vindecati din exterior. Poate schimbarea mediului (imposibil de realizat pentru multi) le-ar fi de folos insa o vindecare totala nu cred sa fie posibila de la sine sau cu medicamente, terapii... Cat despre hepatita B, ii doresc sanatate si sa respecte indicatiile medicului curant. De restul se ocupa organismul lui fara ca el sa stie macar.
0
14-02-2011, ora 19:00
Radhu
Nu este medic/terapeut
Radhu
Scuze pentru literele lipsa sau in exces...nu am verificat textele...
0
14-02-2011, ora 19:04
Radhu
Nu este medic/terapeut
Radhu
Cosmyn,
Cum ai depistat nivelul scazut al serotoninei?
0
14-02-2011, ora 19:37
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
si eu am iesit pozitiv la un un test HPV, chiar cu genotip 16 - cel mai cancerigen. M-am speriat ca toti dracii si faceam mai urat decat Cosmin. Ma apucasem deja sa las dispozitiuni finale, imi cautam loc de veci si alte d'astea. Pentru mine e mai usor ca nu mi-e frica de moarte, chiar ma amuza persepectiva in ideea ca urmeaza o etapa mai ineresanta.
Dupa cateva luni am repetat testul si nu mai aveam nici urma de virus.
Statisticile arata ca 80 spre 90% dintre oameni se infecteaza cel putin o data in viata ca HPV dar in majoritatea cazurilor organismul singur il elimina si se imunizeaza.
Cel mai rau este ca pe fondul disperarii am facut greseli, in sensul ca mi-am facut un vaccin de imunizare care mi-a adus alte probleme mult mai grave.
Uneori e greu sa-ti pastrezi mintea limpede in asftel de cazuri si sa stii ce -i mai bine sa faci dar mai ales SA NU FACI !!
De aceea il inteleg oarecum pe Cosmin si incerc sa-l ajut.
0
14-02-2011, ora 21:05
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Chestia asta cu aruncatul vinei pe altii mi se pare cea mai urata. E un semn de slabiciune si neputinta sa refuzi vesnic a-ti asuma responsabilitati plus ca e o trasatura urata de caracter, mai ales pentru un barbat.
Asadar nu chelia ( care poate fi sexy) ci aceasta trasatura de caracter te va depuncta mereu in fata femeilor, Cosmine !
0
14-02-2011, ora 21:09
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Multumesc pt sustinere morala doamna Irina Toma. Sanatate si tot binele din lume la toata lumea.
0
14-02-2011, ora 21:11
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Nu vreau sa-mi asum nicio responsabilitate vreodata, asa sunt eu si stiu ca asta ma face slab in fata femeilor ca nu sunt barbat, asta e, asa sunt eu.
0
14-02-2011, ora 21:18
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Si io nu mai cred in institutia numita familie, sa-ti faci o familie sa fii in randul lumii, hai nu mai zii, uite unii nu au familie nici la 40-50 de ani si sunt de parere ca familia va disparea cu timpul peste 100 de ani asa ca nu are rost sa te zbati atata pt o chestie deja invechita, poti sa faci copii da, poti sa traiesti in concubinaj dar nu trebuie neaparat sa formezi o familie cu acte la primarie ca nu actele te leaga, iubirea nu are nicio legatura cu actele sau cu intemeiatu unei familii.
Adaugă un comentariu / răspuns
196 comentarii 1 2 3456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •