schizofrenia ereditara

02-12-2008
olesia
Nu este medic/terapeut
olesia
buna seara ma numesc olesea am27ani si sint bolnava de schizofrenie catatona, prima criza am avut in..10.2007, vreau sa stiu daca pot avea copii sanatosi psihic?partenerul meu de viata e sanatos (si genetic)
1 comentarii
0
02-12-2008, ora 07:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Studiile arata ca in familiile in care au un membru sau mai multi au aceasta boala exista o probabilitate mai mare ca descendentii sa aiba schizofrenie decat in familiile care nu au aceasta boala.Exista o probabilitate destul de mare, cam de 50% ca si copilul tau sa aiba boala.Conteaza mult si sexul viitorului copil in transmiterea acestei boli.Daca va hotarati sa aveti un copil trebuie sa mergeti amandoi intr-un oras mare, care are facultate de medicina si sa contactati un medic genetician care va va da un sfat genetic in sensul ca va va spune mult mai exact care este procentul ca voi sa aveti un copil bolnav.Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •