schema de penicilina?

01-03-2008
mirela99
Nu este medic/terapeut
mirela99
buna ziua...dupa ce am facut un an intreg moldamin pentru ca am fost diagnosticata cu sifilisi acum vreu sa incep sa fac tratamentul cu penicilina pentru ca am citi aici ca tratamentul pt sifilis este mai bine sa il faci cu penicilina..va rog frumos daca stie cineva schema pe care trebuie sa o urmez cu penicilina..la cat timp trebuie facuta?multumesc frumosc si vor frumos daca puteti sa nu ma ignorati..chiar am nevoie de un raspuns
8 comentarii
0
01-03-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Si Moldaminul e tot penicilina! Ai grija cu Penicilina, pentru ca trebuie sa stii ce iei, nu poti lua decizii de una singura. Moldaminul actioneaza ca si Penicilina G!
0
01-03-2008, ora 00:00
mirela99
Nu este medic/terapeut
mirela99
multumesc de raspuns..stiam k moldaminul e tot penicilina dar as vrea sa stie cum arata aceea schema..la ca timp sa face ?
0
02-03-2008, ora 00:00
alanya
Nu este medic/terapeut
alanya
Draga mea, si eu am fost diagnosticata cu sifilis si sunt si insarcinata in 12 saptamani asa ca-ti dai seama ca si la mine e un caz destul de disperat.Eu sunt in USA si cei de aici i-mi fac un tratament de 3 pelicinini, cate 1 la 7 zile.Acum depinde in ce faza iesti.Ei ma trateaza ca si cum a-si avea aceasta bola de peste 10 ani ptr ca sincer nu stiu de cand o am si nici cum am luat-o.Daca si modaminul e o pelicinina probabil ca cine ti-a prescris reteta a stiut ce sa-ti prescrie.Cate ptrebuie sa faci si la cat timp si in ce faza iesti?
daca esti in faza de inceput (primara) stiu ca e suficient numai o injectie de pelicinina.Bafta!si multa sanatate si ai incredere ca te vei face bine! ptr ca asa va fi ! e o bala infricosatoare dar curabila!
0
02-03-2008, ora 00:00
mirela99
Nu este medic/terapeut
mirela99
mersi frumos de raspund alanya...sincer nu stie sa zic precis in ce faza sunt acum..dupa o stare destul de avansata a sifilisului acum dupa un an de la tratament VDRLul imi iese tot pozitiv cu doar + in sange dar prima data am fost gasita cu +..am fost si internata o saptamana..dar astea s-au intamplat acum un an..ma lup si akum cu boala asta vreau sa ma vindec.
0
02-03-2008, ora 00:00
alanya
Nu este medic/terapeut
alanya
Dupa terminarea tratamentului este obligatorie o noua testare pentru a fi sigur de eficacitatea acestuia. Este bine sa stii ca poate exista o reactivitate reziduala chiar daca boala a fost vindecata. In cazul examenului VDRL rezultatul poate fi pozitiv si la mult timp de la infectare. De aceea este recomandat un examen specific TPHA care sa arate daca este numai o amprenta sau este o infectie recenta.
bafta si sper sa-ti ajute aceasta informatie.
0
02-03-2008, ora 00:00
mirela99
Nu este medic/terapeut
mirela99
multumesc inca o data alanya..da o sa-mi fac si acel examen TPHA...mersi inca o data si multa sanatate
0
02-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mirela!
Penicilina simpla se deosebeste de moldamina prin faptul ca se descompune mai repede.
Pentru a avea rezultat penicilina trebueste facuta la 6 ore adic de 4 ori pe zi.
0
02-03-2008, ora 00:00
alegra
Nu este medic/terapeut
alegra
am o intrebare
se interneza deobicei in spital cu sifilis sau numai in cazuri speciale
cineva foatre apropiat are semnele si nu stie multe despre acest subiect prea multe si eu nu puteam sai fiu pre mult de folos
vreau sa stiu cat mai multe pt ca este sora mea!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: