scaunul micutului de 5 saptamani; este alaptat la san

11-03-2010
nerujam
Nu este medic/terapeut
nerujam
ieri si azi ca scaunul de la mijlocul zilei bebelul meu sa dus afara verde, e alimentat la san, vomita cand nul tin in brate, am zis ca e de la colici, ii dau espumisan, ma ingrijoreaza cele doua scaune si chiar si vomitatul. am 33 de ani dar ma sperii din orice.
6 comentarii
0
12-03-2010, ora 03:07
MX001
Nu este medic/terapeut
MX001
daca bebelusul nusi revine ati recomand sa te duci la medic cu el.
0
13-03-2010, ora 05:42
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Poate fi vorba de o gastroenterita si e necesara o coprocultura si hidratare rapida daca varsaturile persista culichide si saruri de rehidratare orala.
0
14-03-2010, ora 20:23
nerujam
Nu este medic/terapeut
nerujam
varsaturile sau oprit chiar si scaunul verde dar merge in continuare foarte subtire afara.eu am inceput sa beau ceai babycalm penru cilicile lui. va multumesc dna dr. si spunetimi va rog daca si in acest caz trebuie sa-i fac o analiza de coprocultura. mentionez ca merge afara ca o mitraliere si se screme ca un om mare
0
19-03-2010, ora 06:23
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca e pe alimentatie la san si nu face febra, inseamna ca e vorba doar de colici. Dati-i si Espumisan bebelusului.
0
22-04-2010, ora 09:54
nerujam
Nu este medic/terapeut
nerujam
bebelusul meu are deja 2 luni si 3 saptamani de la dispensar miau spus ca nu au nici vaccinul pentru varsta aceasta ce putem face sa ne protejam copii
0
23-04-2010, ora 19:29
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Din pacate lipseste vaccinul pentru 2 luni de la aproape toate directiile sanitare in luna aprilie. Daca doriti sa nu mai amanati vaccinarea, trebuie sa-i cumparati vaccinul Infanrix Hexa sau Pentaxim, care contin in plus si componenta de protectie pentru Hemophilus influenzae, o bacterie implicata in aparitia pneumoniei sau meningitei, pe langa componenta standard de doua luni. Vaccinul trebuie transportat pe suport de gheata si pastrat la frigider (5 grade).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  •