scaune verzi bebelus de sase saptamani

17-03-2014
lilutz23
Nu este medic/terapeut
lilutz23
buna ziua am un baietel de 6 saptamani cand avea 18zile am fost internata cu el in spital pt ca respira foarte greu acolo i s-a facut ampicilina 3zile si cefort 2 zile, acolo a luat enterocolita i s-a administrat hidrasec si enterolactis cat a urmat tratamentul 5zile s-a simtit foarte bine dar de 4 zile are scaun verde (5scaune/zi este alimentat numai la san), febra nu are si este foarte jucausi. i-am facut Coprocitograma (materii fecale, microscop) -Materii fecale - Celule epiteliale: rare;
Leucocite: rare; Hematii: absente pediatra mi-a dat sa-i dau morcovel fiert (300g intr-un kg apa si apoi pus iar la fiert intr-un kg de apa)nu stiu ce sa-i mai fac va rog un raspuns ca doamna doctor nu stie ce se intampla cu el.Va multumesc
7 comentarii
0
17-03-2014, ora 18:58
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Dupa o enterocolita acuta se poate instala malabsorbtia tranzitorie. In consecinta, scaunele pot fi mai numeroase, de aspect modificat, poate apare eritemul fesier, etc. Deci, administrarea pe langa laptele matern a unui aliment de tranzitie (supa morcovi 30%, respectiv decoct orez 3%) ajuta la normalizarea tranzitului. Personal, opiniez pentru decoctul de orez (zeama in care a fiert orezul) la varsta aceasta frageda. Orice administrati pe langa laptele matern (ceai, decoct orez) sa indulciti doar cu glucoza pulbere (5 g la 100 ml lichid). Sa continuati cu un probiotic 1 plic/zi (Eubiotic, etc) cel putin 7 zile. Recomand efectuarea unei probe de digestie din scaun proaspat emis. Boala diareica a fost cumva cauzata de Rotavirus? Sugarul este vaccinat anti Rotavirus (vaccin optional)?
Multa santate!
0
17-03-2014, ora 20:16
lilutz23
Nu este medic/terapeut
lilutz23
nu a fost vaccinat contra rotavirusului iar in spital i s-a facut analiza pt rotavirus, salmonell e-coli si au iesit negative, va multumesc mult am fost azi din nou la medicul pediatru si mi-a dat protectis 5pic/zi am scos si laptele din alimentatia mea si azi nu a mai facut asa verde, de luat in greutate deja avem 4350 deci cred ca alimentatia mea este devina cu toate ca nu mananc nimic nepermis, ce credeti de gesol am gasit pe internet ca se poate administra copiilor cu diaree
0
17-03-2014, ora 20:40
lilutz23
Nu este medic/terapeut
lilutz23
cum se numeste analiza pt proba de digestie?
0
17-03-2014, ora 21:10
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Proba de digestie sau examenul coprochimic identifica prezenta in scaun a amidonului, grasimilor, respectiv a fibrelor musculare, explorand absorbtia intestinala.
Gesol (saruri pentru rehidratare orala) se poate administra copiilor cu diaree, indeosebi in cazul deshidratarii.
Toate cele bune!
0
18-03-2014, ora 10:01
lilutz23
Nu este medic/terapeut
lilutz23
pot sa-i dau si lui gesol si daca da cum se prepara are 4kg si ceva
0
08-02-2015, ora 18:19
Croitoru Daniela
Nu este medic/terapeut
Croitoru Daniela
Buna seara...am o intrebare la dvs...baietelul meu, ieri, dupa fiecare masa avea scaun, specific, alaptat numai la san...iar scaunul era de culoare verde, ceva ca semintele mai inchegate de culoare galben deschis, are si mucus.i.am dat smecta..nu mi.a mai facut asa des azi in schimb la culoare este la fel si mucusul inca este prezent...ce sa ii administrez? in schimb nu da semne ca l.ar durea burtica este fericit, nu plange decat cand cere papa.daca face scaune des..este posibil sa ii fie afectata flora intestinala?? astept raspuns..va rog..nu stiu ce sa fac si ce sa ii mai dau.specific inainte facea scaun bine, culoarea mustarului..era ok..acum.astept rasp cat mai repede..
0
10-02-2015, ora 19:06
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Nu este nevoie de tratament, nu ati descris nicio stare patologica.Tineti seama de 3 lucruri foarte importante:stare generala buna, crestere in greutate corecta, afebrilitate=totul este bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  • Scaune verzui
  •