scaune moi va rog un raspuns

20-03-2011
dan_anghel
Nu este medic/terapeut
dan_anghel
Buna ziua
Am si eu o nedumerire in legatura cu simptomele pe care le am.incepand de anul trecut din luna Mai au inceput sa-mi apara scaune moi cate 2 pe zi care continua si in ziua de azi dar reducanduse la cate unul.Acest scaun moale apare cel mai frecvent dimineata si de cele mai multe ori este exploziv si scuzati expresia este asemanator ca o (baliga), iar seara apar foarte multe flatulente.Anul trecut am fost si la un medic internist iar dupa consult a spus ca poate fi un colon iritat si ca aceste simptome pot aparea si pe baza de stres.Este adevarat ca sunt o persoana mai agitata si nu am un regim alimentar foarte corect dar totusi nu ar fi trebuit sa inceteze aceste scaune moi?Da si inca ceva aceste scaune uneori mai sunt insotite si de scaun normal in prima faza combinat.Sunt sincer putin speriat ma gandesc sa nu am ceva mai grav si sa fie depistat prea tarziu adica ceva pe colon (mie greu si sa pronunt) :(.
v-as ruga daca sunteti draguti sa ma lamuriti sau sa-mi dati un sfat va rog
4 comentarii
0
20-03-2011, ora 19:53
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce culoare are scaunul?
0
20-03-2011, ora 20:20
dan_anghel
Nu este medic/terapeut
dan_anghel
maro-roscat
0
20-03-2011, ora 20:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu stiu daca roscatul de care spui e dat de sange, in principiu sangerarile intestinale dau o culoare cenusiu-negru scaunului. La fel nu stiu daca ai hemoroizi interni sau externi.

E foarte posibil sa ai colon iritabil. Analize ai facut? Fa-ti, daca n-ai facut, coprocultura, coproparazitologic, testul ADLER (toate din scaun), eventual ecografie sa vezi si starea colecistului (ecografie abdomen superior).Poate nici o colonosocopie nu ar fi chiar de evitat.
In orice caz, un gastroenterolog e mai punctual decat un internist.
Incearca o saptamana sa elimini de tot lactatele si cruditatile si revino cu ce observatii ai.
Sanatate!
0
20-03-2011, ora 21:28
dan_anghel
Nu este medic/terapeut
dan_anghel
asa voi face, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.