scaune cu mucus si sange

02-11-2008
petrutza
Nu este medic/terapeut
petrutza
fetita mea, in varsta de 4 luni, face destul de frecvent ( cam la 2 zile) scaune cu mucus si striuri de sange, suge destul de putin (sta maxim 3 min. la san in cursul zilei si suge cam la 3-4 ore), si ia foarte putin in greutate (are 5500 g, iar GN= 3750 g). I-am recoltat si coproculturi (toate neg.), si coprocitograme si: nimic concludent.As dori sa stiu ce anume mai poate cauza aceste simptome in afara infectiilor microbiene. Multumesc.
8 comentarii
0
02-11-2008, ora 07:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este o problema foarte serioasa, trebuie sa mergi neaparat sa te internezi cu ea intr-o clinica de pediatrie.Ce fel de sange, proaspat sau inchis la culoare? Sangerarea rectala la sugar este o urgenta pediatrica.Poate fi data de o hernie, o pozitionare anormala a intestinului [invaginatie, volvulus ], de o infectie intestinala , de o intoleranta la proteinele din lapte.Copilul nu va lua in greutate, se anemiaza si aceste probleme se agraveaza repede pentru ca bebelusul e foarte micut.Neaparat maine mergi la un spital de pediatrie.Numai bine!
0
02-11-2008, ora 08:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Nu e bine!Ata e ceva prea grav ca sa-ti spuna cineva de pe aici.Mergi urgent cu ea la medic!
0
02-11-2008, ora 08:04
petrutza
Nu este medic/terapeut
petrutza
este vorba de striuri de sange rosu, proaspat, iar nu toate scaunele sunt cu sange. Striurile sunt mici, uneori abia se vad.Simptomele au aparut cam de la o luna si de atunci tot am investigat scaunul, dar nu am mers la pediatrie.
0
02-11-2008, ora 09:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Raman la ideea mea ca trebuie sa mergi la pediatrie.Eu zic sa asculti ce iti spun eu, nu ai nimic de pierdut, vei clarifica situatia bebelusului si te vei linisti si tu. Daca nu e nimic alarmant, foarte bine.Dar daca e ?
0
02-11-2008, ora 10:45
petrutza
Nu este medic/terapeut
petrutza
Multumesc pt. sfat. Asta o sa fac maine.
0
08-05-2012, ora 19:48
septi1980
Nu este medic/terapeut
septi1980
Buna ziua,

Aceleasi simptome le are si copilasul nostru de 4 saptamani. A fost internat o saptamana la pediatrie Tg-Mures, unde i s-au facut analize la scaun, sange si urina, si ecograf dar nu au gasit nimic, si nu a fost supus nici unui tratament, a fost tinut doar sub observatie. Spre sfarsitul externarii scaunul s-a normalizat, dar la 2 zile dupa revenirea acasa a reiceput scaunul cu sange si mucus. Mentionez ca, copilul ia in greutate normal, mananca ( cam odatat la 3-4 ore ) si doarme in jur de 12-15 ore / zi. Ce ne recomandati?
0
12-05-2012, ora 10:27
septi1980
Nu este medic/terapeut
septi1980
Buna,

Se pare ca era doar o reactie adversa la Espumisan. ( anticolici )

O zi buna!
0
14-11-2017, ora 00:12
mnu
Nu este medic/terapeut
mnu
Buna seara, am si eu o fetita de 6 luni(fara diversificare_alaptata exclusiv la san) care face de 3 zile scaune cu firicele de sange.mentionez ca starea ei generala este foarte buna, nu prezinta durere, lipsa pofta de mancare.numarul.scaunelor zilnice este in medie de 4, doar ca de cele mai.multe ori face destul de apos(cu mucozitati).va rog sa ma ajutati daca puteti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: