scaune cu mucus si sange

70 comentarii 1 23 Înainte ›
0
31-10-2010, ora 16:37
bebitza12
Nu este medic/terapeut
bebitza12
buna ziua, va rog frumos, daca ma poate ajuta cineva si pe mine... am un baietel de 4 anisori, si de vreo 5 zile, are scaune cu singe.si cam tari. sunt speriata, nu stiu ce sa fac. imi spune ca nu il doare nimic si ca se simte bine. ce sa fac, ce poate fi? nu are mult singe, e pe deasupra, dar totusi...mi-e frica tare. va rog ajutati-ma cu un sfat. va multumesc din suflet si astept un ajutor din poartea cuiva.
0
01-11-2010, ora 16:02
Dr. Maria-Gianina Arsene
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Maria-Gianina Arsene
Buna ziua! Daca sangele e pe deasupra si scaunele tari inseamna ca exista leziuni ale mucoasei rectale tocmai datorita consistentei crescute a scaunului, precum mici fisuri anale. Aveti grija cu alimentatia, sa nu se constipe, dati-i multa apa sa bea, ungeti-l local cu ulei pt. copii si va reveni la normal. Daca sangele e mult, mergeti sa-l vada un chirurg pediatru, sa nu fie o fisura mai mare, care necesita alt tratament.
Succes!
0
01-11-2010, ora 20:52
bebitza12
Nu este medic/terapeut
bebitza12
buna seara doamna dr. Arsene Maria, va multumesc din suflet pt raspunsul dumneavoastra, azi a mai avut un scaun tot la fel, tare si cu sange pe deasupra, si maine dimineata, pt linistea mea, ma duc sa-i fac un set de analize. dupa ce voi primi rezultatele, va voi mai contacta, cu rugamintea sa nu va suparati pe mine. va urez multa sanatate. lili din bacau.
0
12-02-2011, ora 20:31
ica77
Nu este medic/terapeut
ica77
Buna seara d-na dr.Naghi Adela.Acum 2 sapt. fetita mea de 6 ani a avut dureri abdominale f.mari, urla de durere, i-am dat un pliculet de nexium si i-a trecut, dar a facut febra 37-38, 5 nasul infundat care mai apoi a inceput sa curga.dupa 6 zile a inceput dinnou acea durere groaznica de burtica, in jurul buricului cu iradiere spre piept si in rinichi.Am mers imediat la spital i s-au recoltat analize si amilazele erau 112 U/L iar leucocitele 12.400.I/au dat debridat, sumetrolim si sanzime, humex.Am fost la 3 medici care i/au facut ecografie si toti au spus ca pancreasul si celelalte organe arata perfect.Dupa 4 zile i/a recoltat analiye dinnou desi era in tratament amilazele 120, leucocite 11.000, vsh 24.mentioney ca analiyele au fost facute spre seara dupa ce a mincat.Ce credeti ca poate sa aibe?Amilazele 112 respectiv 120 sunt ingrijoratoare?Va multumesc
0
12-02-2011, ora 20:51
ica77
Nu este medic/terapeut
ica77
Dupa 7 yile in care i/am administrat fetitei mele de 6 ani debridat fiindca se plingea de dureri de burtica mari mai ales la expulzarea scaunului, a facut o alergie urita de la debridat, f. multe pete rosii pe miini piept si spate.Daca are dinnou dureri ce ii pot administra?Va multumesc.
0
12-02-2011, ora 20:55
ica77
Nu este medic/terapeut
ica77
Am uitat sa mentioney ca de cind au incepu durerile acestea de burtica are si f. multe vinturi.
Multumesc
0
13-02-2011, ora 11:48
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Buna ziua ica 77, doar din ce scrieti pot sa va recomand sa-i faceti un test din sange pt anticorpi Helicobacter pylori ( care poate sa-i dea gastrita si tulburari digestive, daca e pozitiv trebuie tratament ), ex. coproparazitologic din 3 probe.Pana reusiti sa le faceti acestea sa respectati un regim igieno-dietetic format doar din alimente fierte, fara prajeli in ulei, fara dulciuri si bauturi carbogazoase. Puteti sa ii administrati Espumisan picaturi 3x20 pic/zi inainet de masa, Liv 52 sirop 2x 5 ml/zi, Biotics baby 3x1 plic/zi dizolvat, No-spa de 40 mg 2x1/2 tableta si Nexium pliculet de 10 mg 1/zi. E foarte bun pt. colici si siropul natural Gripe baby water 3x 5ml/zi.Alergie e posibil sa fie de la Debridat, dar e posibil sa fie si de la o parazitoza intestinala. Vreau s aintreb daca a vazut-o si u chirurg pediatru? pt.un diagnostic de excludere de apendicita. Va mai astept cu vesti.
0
13-02-2011, ora 12:03
ica77
Nu este medic/terapeut
ica77
VA multumesc pt raspuns.Da au vazut-o 2 chirurgi si au exclus apendicita.Amliazele aproape de limita superioara 112 respectiv 120 sunt ingrijoratoare?Poate sa fie o pancreatita?Am sa fac miine analizele recomandate de dvs.Si am sa va tin la curent.Multumesc din suflet.
0
13-02-2011, ora 12:07
ica77
Nu este medic/terapeut
ica77
Mi s/a recomant analiya de helicobacter pylori din scaun.credeti ca e la fel de concludenta ca cea din singe?Multumesc
0
13-02-2011, ora 12:57
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Helicobacter se face din sange sau printr-o gastroscopie ( inghitirea unei sonde care ajunge in stomac). Amilazele vor reveni la nomal, la val. sub 100 cu un regim adecvat, ( far grasimi, sucuri, mezeluri, supe de carne nu are voie, doar carnita fiarta.
0
14-02-2011, ora 19:38
ica77
Nu este medic/terapeut
ica77
Buna seara d-na dr.I s-au recoltat analizele lipaza 60 u-l, h pylori negativ, ex coproparazit. neg., scaun de digestie frecvente frag. de vegetale partial digerate prezente, picaturi de grasime absente, fibre musculare absente, flora iodofila absenta ph 7.Care credeti ca a fost cauza durerilor abdominale?Mai trebuie sa tinem regim?Multumesc
0
18-02-2011, ora 20:17
stefania_maria
Nu este medic/terapeut
stefania_maria
buna ziua am si eu o intrebare am o fetita de 5 ani are scaune foarte tari cu cheaguri de sange am fost la un pedriatu si ia recomandat duphalac dar fara nici un rezultat mam speriat nu stiu ce sa mai fac va rog sa ma ajutati cu un sfat
0
21-02-2011, ora 08:26
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Buna ziua, scrieti va rog mai multe detalii despre fetita, de cat timp are asa scaunele, acuza durere, ce fel de alimente consuma, cate kg are ?
0
21-02-2011, ora 08:32
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Ica77, cum se smte fetita dvs? posibil ca fetita sa fi avut o gastroenteroviroza, un regim alimentar mai usor fara prajeli, sucuri si dulciuri concentrate mai trebuie sa tineti 2-3 sapt., seara sa manance cu cel putin 2 ore inainte de culcare.
0
21-02-2011, ora 08:56
stefania_maria
Nu este medic/terapeut
stefania_maria
buna ziua are de anul trecut nu acuza dureri pina acum cateva zile imi spune ca o doare burtica tot am mers la medicul de familie dar tot timpul acelasi tratament are 22kg pina de curand minca aproape orice era foarte pofticioasa acum refuza sa manince refuza si apa sa bea doar ceai foarte putin
0
22-02-2011, ora 15:42
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Buna ziua, nu ati scris la cate zile are scaun, zilnic sau mai rar ? sa inteleg ca este o constipatie cronica din moment ce i s-a prescis duphalac? in acest caz as recomanda un sirop laxativ natural Lass baby sau sirop laxativ din fructe ( cu prune, smochine ) pt copii - Hipocrate, Biotics baby 3*1plic /zi pt flora intestinala. Evitati alimente care o constipa : orez, chimion, banane.Trebuie facute obligatoriu si investigatii daca scaunele cu cheaguri persista.
0
23-02-2011, ora 14:40
stefania_maria
Nu este medic/terapeut
stefania_maria
buna ziua are scaun o data la 4 5 zile nu stiu daca e constipatie cronica medicul nu mia zis nimic doar mia spus sa ii dau duphalact va multumesc pt raspuns
0
23-02-2011, ora 14:45
stefania_maria
Nu este medic/terapeut
stefania_maria
eu tot am insistat la medicul de familie sa ne trimita la un consult de specialitate dar tot timpul imi spune ca stia dansa mai bine ce trebuie si ce nu trebuie
0
24-02-2011, ora 19:39
ica77
Nu este medic/terapeut
ica77
Multumesc pt rasuns dna doctor.i-au venit rezultatele si de la anticorpi antiendomisium negativ, anticorpi antitransglutaminaza tisulara 0, 9 u-l, calprotectina 44ug/g.(40ug/g..neg; 40-60 neconcludent 60 pozitiv).Calprotectina 44 poate arata ceva grav?Fetita se simte bine acum.Multumesc.
0
22-03-2011, ora 19:05
mimefis
Nu este medic/terapeut
mimefis
Buna ziua, fetita mea Alexandra are 3 ani si are probleme cu scaunul, mai tot timpul este constipata, dar ce ma ingrijoreaza e ca de 3-4 ori in acesti 3 anisori a iesit cu scaun foarte tare, mucus si sange, nu s-a repetat foarte des, dar sunt ingrijorata.Ce sfat a-mi puteti da.Va multumesc.
0
05-05-2011, ora 16:26
iorgamadalina
Nu este medic/terapeut
iorgamadalina
buna ziua
am un baietel in varsta de 2 ani si 4 luni iar pe data de 25 april a inceput sa-mi faca scaune cu mucus si cu sange.Am mers de urgenta la spital cu o proba de scaun si i-au trimis proba la analiza.In rest copilul nu s-a simtit rau nu a varsat nu mi-a facut scaune f dese doar 3 pe zi.Mi-a fost recomandat regim si i-au dat ciprofloxacina un sfert de comprimat la 12 ore.Toata treaba asta a avut loc luni iar joi am sunat dr pentru rezultate si el tot avea scaune nu apa dar moi si tot cu sange si mucus.La coprocitograma i-au iesit: numeroci coci gram pozitiv si cocobacili gram pozitiv, rari bacili gram negativ. Doctoritei i s-a facut teama de o posibila transmitere a infectiei in sange din cauza faptului ca el tot mai avea scaune cu mucus si sange si mi-a recomandat sa ii bagam si intravenos un alt antibiotic :cefort cu dexametazona (sper sa fi scris corect) administrat la 12 ore. Acum am terminat tratamentele dar ceea ce ma nelinisteste in continuare e ca scaunul lui nu are miros.I-am spus asta dr si mi-a recomandat in continuare Kreon 25 de miliunitati si senzyme sirop 25 ml de 3 ori pe zi toate acestea pe o perioada de 3 saptamani.Asi vrea si o alta parere.sper sa imi dati un raspuns cat mai repede.Va multumesc
0
05-06-2012, ora 08:57
lalik
Nu este medic/terapeut
lalik
Buna ziua! Sora mea are o problema de genul acesta! De ceva timp spune ca ia aparut mucus in scaun dar nu are nici o durere sau vreun alt disconfort ! Doar scaunul este modificat si a aparut acest mucus! Mentionez k de aproape un an de zile nu mai consuma carne...poate avea vreo legatura? nu a facut nici o analiza si nu a luat nici un fel de pastila ! De asemenea sa confruntat si cu o candida care a inceput sa se amelioreze! Imi puteti spune o parere despre aqcest mucus aparut in scaun si ce analize ar trebui sa faca? ( mentionez ca are 27 de ani).
Va multumesc
0
08-07-2012, ora 16:49
anca_adela86
Nu este medic/terapeut
anca_adela86
Buna ziua! Am o fetita de 5 luni care a avut de 4 zile scaune mai dese, in prima zi chiar 7 iar pe parcursul zilelor a facut doar de 4 - 6 ori, nu foarte moi dar de culoare verde inchis unele si in ultimele zile cu mucus si sange! Am tinut regim, doar lapte milupa HN 25, cu mucilagiu de orez, pireu de morcov fiert, orez, ceai de menta etc. Am fost cu ea la urgenta pediatrie si mi s-a spus ca trebuie sa ne interneze la infectioase daca a facut cu sange. Am mers la sectia de boli infectioase si nu ne-au internat din cauza ca aveau cazuri de rujeola si cica era periculos pentru fetita. Am primit tratament antibiotic sirop Cedax, 1, 25 ml pe zi, EuBiotic Baby 2 ori 1/2 pic pe zi si hidrasec de 3 ori pe zi. Astazi este a treia zi de tratament si fetita inca mai are scaune cu mucus si sange nu foarte mult sange dar vizibil! Mai avem 2 zile de tratament... Daca mai face tot asa ar trebui sa ne internam... dar mi-e tare teama sa nu ia si alte boli din spitalul acela, care nici macar nu arata a spital... Am uitat sa zic ca medicii au spus ca are enterocolita acuta. Nu stiu ce sa fac nu as vrea sa ajungem la spital si mai ales la contagioase! As dori un sfat daca se poate! Multumesc...
0
08-07-2012, ora 16:51
anca_adela86
Nu este medic/terapeut
anca_adela86
As dori un sfat daca se poate! Multumesc...
0
31-07-2012, ora 19:49
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Adel incearca urgent sa reduci pe cat posibil sau sa elimini orice fel de produse lactate si adauga mai multe fructe si legume in alimentatie. Toate problemele precum colici la copii diareele sunt in mare parte datorita aportului de lactate.
Nici un om normal nu ar trebui sa bea lapte cu exceptia laptelui de mama care-l beau sugarii. Laptele caruia i se face reclama la greu peste tot si i se spune ca, contine calciu nu este in totalitate adevarat. Desi produsul cel mai bogat in calciu dintre toate produsele vegetale si animale este branza, calciul din lactate nu poate fi asimilat datorita lipsei unor minerale ce au rol de fixatori de calciu si nu in ultimul rand ceea ce este valabil pentru adulti consumul de LACTATE este principala cauza a aparitiei osteoporezii la femei si a cancerului de colon la ambele sexe datorita continutului de substante ce au rol de factori de crestere.
Consistenta scaunului este foarte importanta.Daca scaunul este tare atunci elimina produsele animale de orice fel urgent si treci pe o alimentatie bazata mai mult pe legume si fructe si daca nu se poate elimina produsele incearca sa-i dai peste slab (salau, stavride, hamsie, macrou) si evita peste gras precum somonul, somnul, crapul
0
22-02-2013, ora 23:34
dascalu oana
Nu este medic/terapeut
dascalu oana
buna seara, intervin si eu cu o problema asemanatoare cu cele de mai sus povestite.Va rog sa ma ajutati. Baietelul meu are 2 ani si 4 luni, cand l-am nascut a luat din spital staphilococcus aureus, a luat antibiotic 10 zile apoi a urmat constipatia pe care am reusit s-o tin sub control pana la aproape 2 ani timp in care i-am tot dat antibiotice pt diferite forme de raceala. Dinainte sa implineasca 2 ani nu am mai reusit sa-l ajut in problema lui de constipatie, facea scaune foarte tari cu urme de sange.Am mers la tot felul de controale si i-am facut analize.A primit tratament pentru constipatie acuta cu Debridat, Dulcopic si Duphalac.Are 7 zile de tratament si a facut febra de la rosu in gat si medicul i-a prescris antibiotic, din prima zi de cand i-am dat a inceput sa faca scaune moi cu mucus si sange. Nu vrea sa manance, de fapt eu tot timpul m-am chinuit sa-l fac sa manance, doar lapte vrea. Ce ar trebui sa fac pana reusesc sa iau legatura cu un medic?
0
05-10-2014, ora 10:01
alf2linux
Nu este medic/terapeut
alf2linux
Buna ziua.
Am o fetita de 1 an si 8 luni. De la sfarsitul lunii august a inceput sa aiba scaune moi, dar la un momemntdat s-au reglat cat de cat. Scaunele s-au rarit si au fost mai legate dar au inceput sa apara urme de sange si mucus. Nu erau in fiecare zi cu sange si mucus. Neam dus la doctorul de familie. Ne-a dat sa facem o coprocultura care a iesit negativ. Datorita faptului ca aceste analize ies camla 4 zile am tinut doar copilul pe regim cu speranta ca vom afla ce are. Rezultatele au iesit negative. Am mai facut o coprocultura pe care am trimis-o la alt laborator. Intre timp ne-am prezentat cu copilul la Grigore Alexandrescu. De acolo am fost trimisi la Matei Bals. Acestia au zis ca e colita dezinteriforma si s-au apucat de analize. NU a iesit nimic. In schimb au bagat antibiotice ca cica e o infectie. Vazand ca nu se schimba nimic, decat o slaba ameliorare am cerut sa mergem in alta parte. Am iesit din spital partial ameliorati. dar la 3 zile de la externare a inceput sa faca scaune mai multe cu sange.
Am mers la Grigore Alexandrescu. Aici i-a descoperit un rotavirus si inca dupa o zi clostridium. Repetata analiza dupa 24 de ore, clostridiumul disparuse. Cam in 4 -5 zile starea s-a ameliorat nu mai facea cu sange si am fost externati cu recomandarea sa venim peste o saptamana la control si sa refacem analiza de clostrdium la Cantacuzino. LA 3 zile de la externare au inceput iar scaunele cu sange, 11 intr-o zi. Ne-am reintors la Grigore Alexandrescu. Dupa internare a iesit si analiza de la Cantacuzino. Clostridiu prezent. A fost trecuta pe Vancomicina pe gura. Dar dupa cateva zile de tratament nu s-a intamplat nimic. Tot scaune cu sange si acum la fiecare scaun era prezent si mucus si sange. S-a suspectat si o alta infectie dar nu apare la analize. I-au fost administrate inca doua antibiotice injectabile meronen şi metronidazol, i s-a scos mancarea si a fost trecuta pe perfuzii. GLucoza, Kabiven. Scaunele s-au rarit doar trei pe zi dar la 4 zile de la administratrea celor 2 antibiotice si o saptamana de vancomicina nu vad nici o schimbare. Acum are mese de 30 ml de supa de morcovi. I-am dat si mucilagiu de orez dar pe ala cum il ia in 5 minute primul scaun si apoi in o ora, doua, inca doua scaune. Mentionez ca in aceasta perioada a luat si Protectis, Enterol, si inca un probiotic.
Asteptam acum o alta coprocultura de la Cantacuzino. Am facut si de Giardia si e nagativ. Coproparazitologic negativ. Mai astaptam de la Cantacuzino ca mai trebuiesc duse inca 2 probe. Astept un sfat, ca nu stiu ce sa mai fac!!!
0
05-10-2014, ora 20:39
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Efectuati ex coprocitologic.Care este istoricul bolilor si cum a crescut in greutate pana in august?Cum a evoluat curba ponderala din august pana acum?? Care este starea generala, apetitul?Poate primi branza de vaci resuspendata in mucilagiu de orez(mixata) indulcita cu glucoza sau fructoza pulbere, supa de radacinoase cu piept de pasare fiert, banana/mar copt cu branza de vaci, orez fiert sau orez+roscove(Nestle).Mese in cantitate mica si mai frecvente.Administrati smecta 3-4x1/2 plic dizolvat in ceai de menta(sau daca gustul nu este agreat:Ca carbonic un varf de cutit dizolvat in apa-ceai de menta x4/zi.Continuati cu pro/prebiotic.Succes!
0
05-10-2014, ora 21:39
alf2linux
Nu este medic/terapeut
alf2linux
Am facut examen coprocitologic si nu a iesit nimic. Pana in august copilul avea pana aproape de 12 kg. Alte boli nu a mai avut decat niste raceli usoare care au trecut repede cu nurofen. De scazut in greutate copilul a scazut in perioada din spital cand a fost pus pe regim. Dar cu toate astea tot are scaune cu sange. E adevarat ca in ultima vreme nu au mai fost asa moi dar probabil o fi si din cauza regimului care acum este post negru. Azi de exemplu a avut doar un scaun cam tarisor dar cu un gheag de sange si mucus bineinteles. Ce imi face mie impresie este ca sangele iese exact la sfarsitul scaunului. Acum i-a doar 30 ml supa de morcovi si azi a inceput si cu un adaos de lapte care nu am retinut cum se numeste. Smecta am dat copilului cat a avut sacunele moi.
Asa cum am scris si mai sus dupa ce am iesit de la Grigore Alexandrescu prima data copilul a luat in greutate in 3 zile aproximativ 500 gr. dar problema este ca au reaparut scaunele cu sange. Deci curba ponderala a fost ceva de genul spital scazut datorita restrictiilor alimentare, acasa a luat in greutate pentru ca desi tineam regim lasam copilul sa manace pana se satura. Deci probleme de apetit nu sunt. La testele de sange au iesit leucocitele undeva la 16000 si doctorul ne-a spus ca asta arata ca e o infectie in organism. Dar restul analizelor pe probe de fecale nu au dat nimic decat rotavirusul de care a scapat si clostridiumul. La ultimele analize de sange am fost informati ca leucocitele au scazut, semn ca infectia a dat inapoi. Sau e oare doar efectul antibioticelor ???
Problemele au aparut concomitent cu intarcarea. Poate intarcarea sa creeze astfel de probleme ??? Se suspecteaza si o intoleranta la lactoza??? Poate intarcarea sa creeze aceasta intoleranta. Clostridiumul o poate face sa apara aceasta intoleranta ?? Mentionam ca am facut test pentru intolerante la gluten si lactoza si a fost negativ. Dar am inteles ca nu e concludent 100 %.
Maine mergem sa repetam clostridiumul. Credeti ca e elocventa aceasta analiza atat timp cat copilul se afla sub tratament ??
Va rugam sa ne spuneti daca este cazul sa mai facem si alte analize?!!
Ne-a fost sugerat ca dupa ce trece infectia sa ii facem o colonoscopie.
0
06-10-2014, ora 20:58
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Este IMPOSIBIL ca la ex.coprocitologic sa nu "iasa" nimic! Colonoscopia este necesara si poate aduce informatii importante.Pentru clostridium a facut deja tratamentul conform antibiogramei si in general sub antibioterapie culturile, de orice fel ar fi ele, ies negative.Intarcarea NU se poate insoti ce ceea ce a suferit copilul d-stra.Testul actual pt intoleranta la gluten este foarte sensibil, a nu fi concludent este posibil, dar putin probabil si daca ar fi fost cazul de celiakie, de mult s-ar fi exprimat.Intoleranta la lactoza este de inteles in orice manifestare digestiva viralo-microbiana.Foarte interesant este faptul ca desi copilul are un asa tablou clinic, atunci cand a primit de mancare a crescut in greutate! La 16.000 de leucocite, imi puteti spune procentul de neutrofile si de limfocite?(cifra aceasta intra in limita de normalitate pt.varsta).
Adaugă un comentariu / răspuns
70 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •