scaune cu mucus si sange

13-03-2008
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
va rog sa-mi raspundeti, iarasi a facut un scaun cu foarte mult mucus si sange, si plange rau..nu mai stiu ce sa fac...
70 comentarii 12 3 Înainte ›
0
13-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Va sfatuiesc sa luati legatura cu un padiatru sau sa mergeti la un serviciu de urgente pediatrice. Am citit si mesajele anterioare si am inteles ca i s-au prescris frecvent antibiotice, si ar putea fi o cauza pentru simptomatologia descrisa; pot sa va spun ca excesul de antibiotice poate produce o forma speciala de enterocolita- colita pseudomembranoasa( agent etiologic este Clostridium difficile). Alte cauze pentru diareea secundara antibioterapiei pot fi Candida, Staphilococcus aureus, etc. Numai bine
0
17-03-2008, ora 00:00
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
multumesc pentru raspuns. Am luat legatura si cu un pediatru si un gastroenterolog. Pediatrul mi-a spus ca levurile prezente la coprocitograma nu pot produce o afectiune ata de violenta, mai ales ca ultimul antibiotic l-am administratat acum 3 luni. mi-a prescris bacterian bifiidus si regim alimentar. Gastroenterologul mi- sugerat sa repet anlizele l-a scaun, fiind convins ca este vorba despre o infectie. Copilul nu a mai avut scaune proaste de joi. de atunci si pana acum am folosit regimul alimentar. va rog sa-mi spuneti ce analize ar trebui sa-i fac pentru a se depista aceasta Clostridium difficile.Va multumesc din nou
0
17-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Investigatiile de laborator necesare pentru diagnosticarea unei infectii cu C. difficile sunt:
- evidentierea dezechilibrelor electrolitice si hipoalbuminemie in formele severe
-leucocitoza si evidentierea leucocitelor in scaun in 50% din cazuri;
-Tulpinile patogenice de C. difficile produc 2 toxine distincte: toxina A ( enterotoxina)si toxina B( citotoxina).Evidentierea acetor toxine in scaun se poate face prin tehnica ELISA; daca rezultatul initial este negativ, se recolteaza trei probe de scaun si se repeta testul; Numai bine
0
18-03-2008, ora 00:00
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
am primit ultimele rezultate la scaun. Din ultima coprocitogram : leucocite absente, prezenta Candida in forma vegetativa. Este posibil ca aceasta candida sa-i provoace scaunele cu mucus si putin sange?Sa-i administrez antibiotoc impotriva acestei candida, imi este teama. Daca i-as da bacterian bifiidus si biotics baby l-ar ajuta?.Am vorbit la laborator si mi-au spus ca daca apare aceasta candidoza si la coprocultura imi pot face antibiograma.Ce pot face? a mai avut ieri un scaun cu un mucus purulent, dar fara sange. Multumesc
0
02-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Candida exista in mod normal in organism, imbolnaviri produse de ea apar in conditii de imunitate compromisa, perturbarea florei bacteriene normale prin exces de antibiotic; Cred ca nu este Candida implicata;este bine sa fie copilul supravegheat de pediatru pana la normalizarea scaunului si sa precizeze tratamentul. In legatura cu scaunul, sigur este purulent sau este un scaun galben, moale? Puteti sa-i dati si suplimente pentru refacerea florei care contin Lactobacillus acidophilus recomandate copiilor, ceai cu Echinaceea pentru stimularea imunitatii, mese cu orez fiert si morcov fiert pasat, hidratare corespunzatoare;Numai bine
0
02-04-2008, ora 00:00
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
buna ziua. Multumesc pentru raspuns. am descoperit din coprocultura a avea Klebsiela. Dupa un tratament cu ciprifloxina (conform antibiogramei), timp de 7 zile, si-a revenit. are scaunele normale, chiar usor constipate. Ar trebui acum doar sa-l ajut sa-si refaca flora bacteriana. Ii voi administra Lactobacillus acidophilus.trebuie sa vad la farmacie in ce forma sunt..
Va multumesc.
0
20-04-2008, ora 00:00
mama_darius
Nu este medic/terapeut
mama_darius
buna ziua.poate ma ajutati si p mine.baietelul meu are 1 an si 5 luni.de la 7 luni au inceput problemele-scaune cu mucus.acum 3sapt am facut iar analize, a iesit klebsiella, am luat amoxi-conform antibiogramei si a luat si kreon.cat timp a luat kreon a iesit super cu scaunul, cum a incetat tratamentul au inceput si scaunele proaste.am repetat coprocultura e ok.nu stiu...unde sa ma mai duc, ce analize sa mai fac?e un an acus de cand ne luptam cu asta si m-am saturat eu de cate tratamente a facut.
0
23-04-2008, ora 00:00
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Buna ziua, sa ii administrati baietelului Biotics baby 2x1 pliculet pe zi.Ii va reface flora intestinala care tot ce este posibil i s-a distrus dupa administrarea de antibiotic.Sa ii dati cel putin 10 zile. Foarte important este ce mananca.Incercati sa ii dati un regim din alimente care sunt antidiareice adica orez fiert, morcovi, piept de pui ( nu are grasime), banane. Celelalte alimente le veti introduce pe rand, asa cum se face la diversificare. Cat timp nu are scaune normale laptele trebuie inlocuit cu un preparat fara lactoza ex. Milupa HN sau Humana fara lactoza. Isi va reveni daca respectati un regim adecvat !
0
02-05-2008, ora 00:00
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
a inceput din nou sa aiba scaune cu foarte mult mucus, dar constipate.i-am repetat coprocultura si a iesit B. Proteus predominant numeric. NIci nu stiu ce este si care ar fi cauza. va rog sa ma ajutati daca stiti. Este cazul sa-i administrez antibiotic. i-au fact la laborator si antibiograma. cat este de grav?
0
03-05-2008, ora 00:00
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Nu intrati in panica, problema este ca nu i s-a refacut flora intestinala, poate i-ati administrat multe antibiotice inainte si a facut o colita. Pana aveti rezultatul antibiogramei sa ii dati probiotice sa ii refaca flora intestinala, adica Biotics baby, iaurturi cu Bifidus ( lactobacili) si o sa-l tratati conform antibiogramei. Poate scapa de Poteus si fara tratament, se poate elimina singur daca are floa intestinala refacuta. Atentie ! la igiena genitala ! germenul poate sa ascensioneze si sa dea infectie urinara daca nu este spalat corect la fundulet. Cate kg are baietelul ? ia in greutate?
0
04-05-2008, ora 00:00
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
are 14 Kg acum, dar ia foarte greu in greutate, desi este bine. I-am dat iaurt de casa de 7 zile in mod continuu si nu se mai plange de dureri de burta in momentul cand are scaun. Scaunele sunt foarte tari si cu puuutin mucus acum. Nici nu stiu cum sa procedez. Ese posibil ca tratamentul cu Zentel pentru Giardia sa-i fi procat acest Proteus. este saprofit in mod normal? Mi-au facut si antibiograma si este sensibil la : amoxicilina cu acid clavulanic, ciprofloxacina, norfloxacin, oxoflo... daca se elimina sigur si fara antibiotic nu i-as mai administra pt. ca luna trecuta i-am ciprofloxin pentru Klebsiella
0
06-05-2008, ora 00:00
mama_darius
Nu este medic/terapeut
mama_darius
hristos a inviat! multumesc pentru raspunsuri.noi suntem binisor.de ceva vreme iese bine cu scaunul.nu i-am mai dat medicamente in scimb lapticul il bem cu praf de orez, una din mesele principala consta din orez cu banana/mar copt si branzik, rar fructe-azi dim a mankt si s-a strikt la burtik.i-am scos din alimentatie rosiile, portocalele si altele care ar putea da diaree.sper sa o tina tot asa ca nu vreau s-a luam de la capat.succes la toate mamicile si sanatate la toti piticii!!!
0
07-05-2008, ora 00:00
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Pentru Dana G. Va raspund pe rand la intrebari : nu tratamentul pt. Giardia cu Zentel i-a dat infectia cu Proteus. In nici un caz ca antibiotic sa nu ii administrati copilasului trat cu ciprofloxacina, ofloxacin sau norfloxacina, sunt medicamente care pot afecta ficatul si cartilajele de crestere ale micutilor, se administreaza doar exceptional cand nu exista alte alternative, de obicei se dau peste varsta de 8 ani.Dar daca totusi nu sunt alte alternative se pot administra in doze mici calculate strict /kg corp. Ce as face eu in locul dvs ? ( pt ca sunt si medic si mamica unei adorabile fetite de 1 an si 4 luni ).As mentine un regim alimentar cu iaurturi naturale, legume fierte ( cartofi nu prea pt ca baloneaza ), carnita de pui, banane, cereale pt copii. Continuati sa dai Biotics baby cel putin 2x1/2 pliculet pe zi sa ii schimbe flora intestinala. Daca scaunele sunt urate, apare mucus mult, sau sange trebuie antibiotic : Amoxicilina +acid clavulanic ( adica Augmentin ) este Augmentin bis pt varsta 0-2 ani - eu acesta l-as recomanda. Dar in timpul trat. cu Biotics neaparat Biotics 2x 1 plic /zi la distanta de 2-3 ore de la administrarea antibioticului. Intrebati si pediatrul dvs. Daca totul merge bine, nu dati antibiotic. Ex. coproparazitologic pt. lambliaza l-ati mai facut?
0
08-05-2008, ora 00:00
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
Va multumesc pentru raspuns... Copilul mananca iaurt preparat in casa de catre mama mea si ii administrez acum si Bitics baby. Are scaune la 2 zile si foarte constipate. Sper sa-i treaca fara antibiotic. maingrijoreaza faptul de 2 zile a inceput sa- i miroase fara tare gurita (asa cum ii mirosea inainte de a face scaunele proaste cu cca o saptamana ?? ). Ii voi repeta analizele coproparazitologice si probabil o noua coprocultura peste 2 saptamani.
va multumesc din nou si va doresc din suflet sanatate si sa va bucurati de fetita.
0
06-01-2009, ora 13:40
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Buna ziua doamna doctor Naghi Adela, as dori sa imi raspunde-ti si mie la problema mea daca se poate.Acum 2 saptamani am avut o "enterocolita"daca pot spune asa, aveam greata nu mancam nimic, apa sau ceaiul vomitam, scaune moi.am fost la medicul de fam.mi-am facut analizele la sange, scaun, si urina, toate au iesit bune.Mi-am facut si o ecografie abdominala in afara de un chist de 4 mm nu am nimic, medicul mi-a recomandat Ercefuryl, am luat timp de 4 zile si le-am intrerupt deoarece le vomitam.Nu am mai rezistat si am chemat salvarea si m-a internat de urgenta la Victor Babes am stat 5 zile mi-am repetat analizele si acolo mi-au gasit o infectie urinara, am continuat un tratament cu norfloxacina, am inceput sa mananc cat de cat dar nu cu prea multa pofta asa cum mancam eu inainte.Problema este ca nu stiu ce sa fac cu scaunele moi care in ele se mai afla si mucus cu sange, am sunat doctora si mi-a spus sa iau ciprofloxacin si hermozon ca dansa ar crede ca e vorba de hemoroizi.Am luat ciprofloxacin, 4 zile am avut scaune "bunicele", acum iar sunt cu mucus si sange ce sa mai fac va rog sa-mi raspunde-ti.Hemorzon nu am incercat ca nu prea as crede sa fie vorba de hemoroizi.Nici medicul de familie nu stie ce sa mai creada si nici doctora care m-a externat.Incotro sa o iau? Va doresc numai bine!
0
06-01-2009, ora 19:40
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Buna ziua , simptomatologia pe care o relatati este a unei enterocolite (probabil virale). Nu ati scris ce varsta aveti cate kg. Banuiesc ca sunteti o persoana adulta si ceea ce scriu este tratament pt adult. Scaunele cu mucus si sange sunt pentru ca mucoasa intestinala nu este refacuta dupa boala, dvs trebuie sa luati timp de min. 10 zile capsule de Biotics 2x1/zi , si timp de 5 zile Debridat tb. 3x1/zi, carbune medicinal 2x1/zi si Saprosan sau Clorchinaldol 2x1/zi Si bineinteles un regim alimentar pt refacerea florei intestinale compus din legume fierte ( mai putin cartofi, fasole, mazare), orez, brinza de vaci proaspata, supe de legume ( fara carne), banane, mar copt in cuptor, paine prajita Evitati grasimi ( unt, smantana, frisca, carne grasa ). Oricum sa va refaceti coprocultura, urocultura. Subliniez este foarte important regimul alimentar. Va mai astept cu vesti.
0
08-01-2009, ora 13:17
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Va multumesc din suflet pentru sfat doamna doctor, am fost la medicul de familie i-am aratat rezultatul analizelor, am vorbit cu dansa despre simptomele care le am acum, "nu am pofta de mancare, greata dar nu mai vomit, si ma simt imbalonata si scaune cu mucus" mi-a recomandat deocamdata carbune medicinal, si o trimitere la gastroenterologie la spitalul Universitar.Am fost azi la spital, si acolo mi-a spus sa vin luni pentru a ma interna si sa-mi faca o colonoscopie "nu stiu daca am scris corect" si sa vada ce rezulta acolo.O sa va anunt ce mi-a recomandat medicul dupa acea colonoscopie. Multa sanatate! am 21 de ani si de la 82 de kg am ajuns la 76 kg.
0
13-01-2009, ora 15:51
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Am revenit, am facut si aceea colonoscopie, mi-a spus ca sunt suspecta de boala CROHN, este grava aceasta boala?caci am intrebat dotora si nu mi-a zs nimic, mi-a spus ca o sa vb dupa ce iese rezultatul biopsiei.Va rog sa-mi rasp.dar in termeni pe care ii poate intelege un om care nu are nici o legatura cu medicina, ca am citit pe internet despre acesta boala dar degeaba.daca nu cunosc termenii.va multumesc!
0
16-01-2009, ora 11:31
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Imi poate explica si mie mai pe intelesul meu ce inseamna "la nivelul rectului numeroase eroziuni"astept raspuns Va multumesc!
0
17-01-2009, ora 19:52
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Buna Miha87, eroziuni pe intelesul tau inseamna "zgarieturi". daca ti s-a pus diagnostic de b.Crohn inseama ca pe anuite portiuni ale mucoasei intestinale exista lipsa de mucoasa intestinala.
0
18-01-2009, ora 13:15
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Da multumesc de raspuns, sunt suspecta de aceasta boala peste 3 sapt imi iese biopsia, atunci cand am scaune se afla si mucus.sa fie asta o cauza?am tratament cu detralex, debridat, sulfasalazin ma voi face bine?e periculos?
0
09-02-2009, ora 14:08
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Am revenit si va rog toti care sunteti sau ati fost in situatia mea sfatuiti-ma.Doamna doctor Naghi Adela am fost la spitalul universitar ptr a-mi lua rezultatul biopsiei si mi-a iesit ca am o boala inflamatorie colonica idiopatica, doctora mi-a dat in urma cu o luna tratament cu sulfasalazin si detralex, nu am vazut nici o schimbare in scaun, e la fel ca inainte mucus, sange cateodata, si niste firicele ciudate, i-am spus doamnei doctor ca nu s-a schimbat nimic cand am fost dupa rezultat si mi-a spus sa continui tratamentu inca 2 sapt.si daca nu imi revin sa repet colonoscopia si sa-mi trimita biopsia la spitalul fundeni sa vedem ce raspuns primim si de acolo.Va rog sfatuiti-ma ce sa mai fac imi vine sa nu mai iau nici o pastila si sa nu ma mai duc nicaieri, nu am facut pana acum decat sa ma chinui prin spitale si nu am primit un raspuns sau un tratament adegvat.Unde sa mai apelez ca durerile de abdomen, imbalonarea, scaunele ciudate, zgomotele din burta ma face sa "inebunesc"Va rog din suflet sa-mi raspunde-ti!!
0
10-02-2009, ora 15:56
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Miha 87, iti recomand sa folosesti o luna Hemodin ( 1 tb/zi in timpul mesei ), este un medicament natural, si Ibutine 300mg 2x1/zi + Bi0tics 2x1/zi. Este foarte important regimul, sa mananci mai mult fiert, fara prajeli si cat mai putina carne. Ar fi bine sa consulti si un medic homeopat. (naturist). Incearca cu ce ti-am scris si sper sa fie mai bine.
0
11-02-2009, ora 17:25
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Va multumesc maine ma duc la spitalul fundeni sa vad ce fac si acolo.va voi anunta daca am rezolvat ceva, daca nu voi apela la medicamentele care mi le-ati prescris dvs.
0
24-02-2009, ora 22:33
lauraf
Nu este medic/terapeut
lauraf
Buna ziua. Sunt mamica unei fetite de 3 ani si 6 luni care, de cateva ori, a avut scaune tari cu sange. Desi are scaun aproape zilnic, de obicei acesta e tare si mai ales la inceputul scaunului fetita se screme foarte tare. Astazi, dupa ce am sters-o, pe servetelul umed am vazut ca si un cheag de sange( cam de consistenta unui mucus) de culoare rosu aprins, care a aparut la sfarsitul scaunului dar se vedea sange si pe vasul de toaleta. Mentionez ca igiena zonei e foarte importanta pt noi, dupa fiecare scaun o spal cu apa si sapun pt copii, dupa fiecare pipi folosim servetele umede. In urma analizelor de acum 2 saptamani, atunci cand ne-am confruntat prima data cu aceasta problema, nu a iesit nimic relevant. Le-am repetat si nici a doua oara nu a iesit nimic. Alimentatia ei este destul de echilibrata, cu aport de fibre, lactate si fructe in fiecare zi. Doamna doctor daca ma puteti ajuta cu un sfat, mi-ati fi de mare ajutor. Multumesc
0
26-05-2009, ora 01:07
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
@miha87
Stimata doamna,
o posibilitate de tratament a colitei ulceroase o reprezinta oxigenarea hiperbara (HBO). Aceasta terapie combate necroza permitind refacera tesutulilor afectate, pina la o vindecare completa, dar pe o perioada de timp limitata de evolutia bolii. In cazul reaparitiei simptomaticii, terapia poate fi repetata. In plus oxigenul hiperbar are un efect antibiotic major.

Cu stima,
Dr. Ion Bogdan Cristian
Centrul de Medicna Hiperbara Constanta
0
28-02-2010, ora 22:53
carmen25
Nu este medic/terapeut
carmen25
Poate ma ajuta cineva si pe mine.Am o fetita de 1 an si 5 luni si de vreo 6 luni ne chinuim cu scaune dese si moi, cam 3-4-5 pe zi, dupa ca mananca iese cu scaunu.I-am facut toate analizele la scaun, i-au iesit bine, doar la proba de digesite i-a iesit amidon nedigerat, in rest au iesit bine.De mancat nu i-am dat decat de regim, adica mai mult orez, morcov, branza, carne fiarta, banane, iaurt, cam atat(fara sucuri, fara alte fructe crude).La ultimul control medical, prof la care am ajuns ne-a zis sa-i scoatem din alimentatie glutenul pe o perioada de circa 3 luni, sa vedem ce se intampla(i-am facut si testul de intoleranta la gluten, care a iesit bine), dar dr a zis ca poate e tranzitorie intoleranta si sa nu-i dau 3 luni gluten.I-a dat tratament o luna cu debridat, kreon care nu a ajutat-o mai deloc, adica cateva zile a fost ok, facea 2-3 scaune pe zi dupa care a inceput cu 3-4.Acum cateva zile a facut 8 scaune, cu mucus.I-am repetat coprocultura si i-a iesit infectie cu e.coli.Acu facem tratament cu augmentin bis, 5 zile si pe urma repetam coprocultura, sa vedem cum iese.Nu stiu ce sa mai fac cu ea, m-am saturat de atatea scaune, de atata regim, a mai si slabit in ultima luna vreo 700-800 g, in rest e vioaie., nu stiu ce ar putea fi, unde sa mai merg si ce sa mai fac ca sa fie bine.
0
02-03-2010, ora 15:51
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Carmen25, recomand pentru fetita dvs.un preparat de lapte delactozat Milupa HN 25, este foarte bun pentru copilasii cu probleme diareice, nu ii dati alt lapte praf sau lapte de vaca pana nu revine cu scaunele, daca ii dati Augmentin, neaparat sa ii administati si Biotics baby 2x1plic /zi la 2 ore dupa ce ii dati Augmentin si Smecta 2x1/2 plic dizolvat in ceai de menta fara zahar. Cate kg are fetita?
Sanatate si va mai astept cu vesti !
0
15-03-2010, ora 10:53
nisanur
Nu este medic/terapeut
nisanur
in urma cu 2 sapt baietelul meu de 7 luni a fost diagnosticat cu klebsiella pulmonae.a facut 2 zile cefort injectabil si 5 zile a luat sirop cefix 1, 7 ml pe zi.dupa terminarea tratamentului am repetat analizele.au iesit ok.la o zi dupa analize scaunele cu mucus si sange au reaparut.pediatra ne-a recomandat zennit, dar vomita imediat dupa ce il ia.ii dau din nou cefix.care ar fii cel mai sigur tratament pt aceasta afectiune?va multumesc
0
15-03-2010, ora 20:53
nisanur
Nu este medic/terapeut
nisanur
scuze.suspensia nu se cheama cefix.e vb despre cedax.ne-a recomandat deasemenea si ecoflorina, dar vomita si dupa aceasta.am inteles k activia cu bifidus e buna pt refacerea florei.va rog sa-mi spuneti dak stiti vreun tratament sigur k sa scapam definitiv de germen
Adaugă un comentariu / răspuns
70 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •