scaun tare cu sange

14-12-2011
romancuta
Nu este medic/terapeut
romancuta
buna ziua. am nevoie de un sfat.fetita mea de 2 ani s-a ales cu o constipatie urata dupa ce a facut alergie la tratamentul cu penicilina.i-am dat Biotisc baby o cutie dar scaunele sunt in continuare sangerande, uneori mai mult alteori f putin dar refuza sa stea pe olita de frica durerii cea ce duce la constipatie chiar daca isi revenise. i-am mai pus spozitori cu glicerina, dimineata ii dau fortat ceai de musetel indulcit cu miere...ce sa mai fac sa o aduc la scaune normale?? mentionez ca scaunul este tare la inceput iar spre sfarsit e normal( asta cand vrea sa stea sa faca, in caz contrar facand a doua zi f tare).
multumesc anticipat.
7 comentarii
0
14-12-2011, ora 15:40
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In primul rand, mergi cu fetita la spital la urgenta copii, sa o consulte un medic!
Spune-i doctorului si de tratamentul cu penicilina, este foarte important, poate de la asta este sangerarea.
Trebuie sa o consulte si sa ii dea analize de facut.
Copilul mic nu se trateaza ca un adult in miniatura, de aceea exista medici pediatrii.
Intai trebuie sa aflii de unde vine sangerarea - sunt mai multe cauze posibile, iar dieta o sa o discuti cu medicul pediatru.
0
14-12-2011, ora 20:37
romancuta
Nu este medic/terapeut
romancuta
buna seara. pai am vorbit cu medicul pediatru si a spus ca are flora intestinala afectata de la medicamente si in special de la penicilina si sa ii dau ceai de musetel cu miere pe stomacul gol ca trebuie sa-si revina...numai ca ma doare inima sa o vad ca refuza sa faca caca si ca o doare.mentionez ca face o zi da si una nu si nu sunt mereu cu sange...
0
15-12-2011, ora 15:15
RALUCA-IOANA
Nu este medic/terapeut
RALUCA-IOANA
Daca scaunul e cu sange rosu proaspat iar fetita are dureri cand merge la toaleta si din acest motiv refuza in cazul asta s-ar putea sa fie hemoroizi.Solutia este sa o vada un medic.Si sa o convingi ca e mai bine sa aiba scaun zilnic decat uscat si care sa ii creeze acest disconfosrt.Dai alimente bogate in fibre ca sa usurezi actul defecatiei.Da flora intestinala e afectata de tratament dar asta se va reface in timp.Discuta cu medicul daca poti sa ii dai stafide muiate in apa.Si convingeo sa bea lichide.Sanatate
0
15-12-2011, ora 19:22
romancuta
Nu este medic/terapeut
romancuta
multumesc pt sfaturi. sanatate multa!
0
15-12-2011, ora 20:01
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu-i da paine proaspata sau biscuiti ca se constipa.
Painea poti sa o usuci in cuptor cateva minute - felii sau cubulete, fara sa se arda si i-o dai inmuiata.
Vezi ca si laptele constipa si coaja fructelor, in general.
Rade mere (fara coaja) si morcovi (curatati ca pentru mancare, nu doar spalati). Amestecul acesta sta sigur o sa ii placa si face bine la colon..
Da-i salata cu castraveti (fara coaja) cu putin ulei de masline extravirgin.
Este bine sa ii dai cate putin iaurt ca sa ii refaca flora intestinala, dar fara fructe, fara alte adaosuri sau de baut.
Trebuie sa fie tare si acrisor si sa lase zer dupa ce itai din el cu lingurita. Asa stii ca are culturi lactice vii.
Atentie, nu facut in casa, ca cine stie ce bacterii se dezvolta acolo!
Fa-i o supa crema fara ceapa, din dovlecel, telina, pastarnac, patrunjel. Ceapa irita colonul iar cartofil face gaze.
Cartof poti pune in supa dupa ce are scaun normal si sa il fierbi separat si il adaugi in supa peste celelalte radacini.
Dupa ce fierbe, opresti focul si pui o lingurita de ulei de masline (nu fierbi cu el) si sare ai putea sa nu pui deloc - radacinile astea dau un gust destul de aromat, iar sarea poate si ea sa constipe deoarece retine apa in corp.
Pui apoi putin patrunjel verde si mixezi totul intr-o supa crema.
Nu pune apa multa ca sa iasa grosuta, sa o poata manca singura fetita - cu lingurita, ca pe o smantana mai lichida.
Sau poti sa scoti o parte din apa, ca sa fii sigura ca nu este prea multa, mixezi si mai adaugi (daca mai este nevoie) din apa pastrata.
Poti pune si crutoane, dar numai dupa ce incepe sa aiba scaun normal.
Mai poti sa ii dai branzica proaspata - nu multa si piept de pui fiert.
Nu o forta sa bea ceai daca nu vrea.
0
17-12-2011, ora 15:00
romancuta
Nu este medic/terapeut
romancuta
multumesc mami.
0
19-01-2012, ora 21:21
marilaur
Nu este medic/terapeut
marilaur
si eu m-am confruntat pana de curand cu asemenea problema cu baietelul de 2 ani.
am reusit sa avem scaune pe fiecare zi cu compotul de prune.bun mai este impotriva constipatiei si compotul de ananas si chiar porumbul fiert la cutie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația bebelușului
  •