scaun putin decolorat

17-02-2011
don_lord60
Nu este medic/terapeut
don_lord60
buna ziua! am fost diagnosticat cu sindrom de colon iritabil si gastrita acum 4 luni...am luat tratamentele prescrise...totusi nu scap de atunci de dureri, balonari, gaze, eructatii si scaun decolorat kaki(un fel de verde galbui)am facut alalize pt pancreatita, 2 ecografe nimic in neregula...totusi de ce am scaune de aceasta culoare???
8 comentarii
0
17-02-2011, ora 21:59
don_lord60
Nu este medic/terapeut
don_lord60
si pe langa toate acestea scaunele au si un miros mai ciudat decat de obicei, medicul gastroenterolog rezident de la fundeni m a palpat acum 2 zile pe burta si mi-a zis ca este colon iritabil...dar de ce scaune asa de kaki-verzui galbui,.stiu...depinde de alimentatie..dar de 4 luni asa sunt.
0
18-02-2011, ora 21:10
don_lord60
Nu este medic/terapeut
don_lord60
azi am luat analizele...amilazemie foarte buna, sumar urina buna, glicemie buna, bilirubina totala mare..sa fie aceasta bilirubina cauza decolorarii scaunului...mai am de ceva timp si un gust amar in gura.
0
19-02-2011, ora 15:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
La cele doua ecografii nu a iesit nimic anormal la ficat si caile biliare ? Cand ai fcaut ecografiile ? Amandoua in acelasi loc ?
0
19-02-2011, ora 19:31
don_lord60
Nu este medic/terapeut
don_lord60
nu le-am facut pe amndoua in acelasi loc...si la 2 luni distanta intre ele.ambele au scos in evidenta o bila lenesa...in rest bine...si acum 2 zile mi-a iesit bilirubina marita.
0
20-02-2011, ora 17:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Alaturi de bilirubina ar trebui sa stim si rezultatele altor analize.transaminazele [ ALT si AST ] spui ca sunt normale.dar fosfataza alcalina, GGT, markerii pentru hepatita B si C ? Exista bilirubina si in urina ? Nu consuma alcool si daca nu ai facut analizele scrise de mine iti recomand sa le faci si sa ne scrii din nou cand ai rezultatul.
0
21-02-2011, ora 17:50
don_lord60
Nu este medic/terapeut
don_lord60
MULTUMESC pentru raspuns,...in urina nu sunt semne de bilirubina..o sa fac si analizele pe care le-ati enumerat si miercuri seara v-oi posta din nou.Multumesc mult!
0
23-02-2011, ora 18:12
don_lord60
Nu este medic/terapeut
don_lord60
azi am facut alte investigatii, ecograf, copro, analize...toate bune...doar la eco dna. doctor a evidentiant o bila cutata si lenesa...cutata din nastere...asa m-am nascut cu ea a zis dna. doctor si se pare ca ea ar fi cauza scaunelor decolorate si urat mirositoare.Oare asa sa fie?
0
23-02-2011, ora 18:13
don_lord60
Nu este medic/terapeut
don_lord60
diagnostic pus...sindrom dispeptic biliar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar balonările?
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  •